Telefon Kamerası ile Profesyonel Çekim Önerileri

Telefonunuzun kamerasını daha iyi bir deneyimle kullanma fırsatı sunacağımız bu yazıda; bakış açınızı gerek değiştirerek, gerekse yaratıcılığınızı arttırarak harika fotoğraflar çıkarmanızı sağlayacağız. Telefon Kamerası ile Profesyonel Çekim Önerileri yazımızda, Fotoğraflarınızı bizimle birlikte daha eşsiz ve göz alıcı kılmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ekstra Ekipman Kullanımı

Fotoğraf çekerken daha iyi bir deneyim için bazı ekipmanlar edinebilirsiniz. Bu ekipmanlar sosyal medya resimlerinizi profesyonel göstereceği gibi bir çok alanda da işinize yarayacaktır. Evdeki malzemeleri kullanarak etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Harika fotoğraflar için sırasıyla neler yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

Telefonunuza Takabileceğiniz Lensler

Fotoğrafı çekeceğiniz ortama göre çeşitli lensler satın alabilirsiniz. Çeşitli telefon lensleri bulunmaktadır. Telefonunuzu arka kamerasına bu lensleri takmanız yeterlidir. Bunlardan bazılarından bahsedecek olursak; Macro Lens, Balık Gözü Lens, Geniş Açı Lens, Polarize Lens örneklerini verebiliriz. Çeşitli özellikleri olan lenslerden faydalandığınızda; gerek ortam derinliğini güzelleştirecek, gerekse daha net fotoğraflar elde etmenize yardımcı olacaklardır.

Telefon ile Profesyonel Çekim Önerileri
Telefonunuza takabileceğiniz lens örnekleri.

Macro Lensler

Çok küçük detayları yakalamak kullanılan bir lenstir. Genellikle doğa fotoğrafçılığı için tercih edilmektedir. Polen üzerindeki uğur böceğini, yapraktan düşmekte olan su damlasını, sevdiğiniz kişinin irisi ve daha birçok küçük resimleri detaylı bir şekilde bu lens sayesinde büyütebilirsiniz.

Daha-iyi-resim-çekimi-woxpi-1312
Örnek bir telefona takılan macro lens ile çekilmiş fotoğraf.

Balık Gözü Lensler

Bizlere lunaparklarda gördüğümüz aynaları hatırlatsa da aslında; ultra geniş açılı lens olmasından ötürü fazla bir geniş açı almanıza olanak sağlayan bir lenstir. Lensi kullanırken kameramızı aşağı doğru bir eğimle çekim açısı yakalarsak, karşımızdaki görüntü bir tümsek görünüm alacaktır. Kameranızı yukarı doğru kaldırdığınızda ise; cam bir küreye yukarıdan bakıyormuş izlenimi oluşacaktır. Köpeğinizin burnunu, uzun bir kule çekimi (daha uzun göstermek için alttan alınan pozlama şeklinde) tercih edebilirsiniz.

Daha-iyi-resim-çekimi-woxpi-1312
Örnek bir telefona takılan balık gözü lens ile çekilmiş fotoğraf.

Geniş Açılı Lensler

Bulunduğumuz ortamı veya bir nesneyi fotoğraflarken arka planı daha fazla görüntülemek isterseniz sizlere önerimiz geniş açılı lensler olacaktır. Gün batımı manzarası çekerken bu lensi tercih edebilirsiniz. Satacağınız evin çekimlerinde bu lensten faydalanabilirsiniz.

daha-iyi-bir-resim-için-woxpi-32132
Örnek bir telefona takılan geniş açılı lens ile çekilmiş fotoğraf.

Polarize Lensler

Resimlerinizde yansımaları engellemek için kullanacağınız bu lensin yarattığı etkiyi; güneş gözlüğünüzün camını kameraya doğru tuttuğunuzda da görebileceksiniz. Renkleri daha belirgin tutarak size eşsiz bir fotoğraf deneyimi sağlamaktadır. Çiçek, gökyüzü, tatlı resimleri çekerken tercih edebilirsiniz

Daha-iyi-resim-çekimi-woxpi-1312
Polarize lens

Öz Çekim için Selfie Işığı

Telefonunuzdan selfie çekerken ışığınız yeterli gelmiyorsa bu aksesuar tam size göre. Genel olarak beyaz ışık yansıtmaktadır. Ön kameranızın çevresine takılarak kullanacağınız bu aksesuar, öz çekimlerinize ekstra ışık sağlayacaktır. Böylece ortam ışığına katkı sağlayacağı gibi sizlere de eşsiz bir selfie deneyimi yaşatacaktır. Hem kullanımı çok kolay hem de hafifliği ile her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz mini aksesuardır. Pilli ve şarj destekli olmak üzere 2 çeşidi mevcuttur.

iyi-deneyimli-fotoğraf-woxpi-343
Örnek bir selfie ışığı.

Telefon Tripodu

Çok güzel bir manzara yakaladınız ve yanınızda resminizi çekecek arkadaşınız yoksa bu aksesuar tam sizin için. Telefonunuzu tripoda sabitledikten sonra, Telefonunuzun kamerasının zamanlayıcı ayarını açarak tripodumuzdan yararlanabilirsiniz. Devamı tamamen hayal gücünüze kalmış. İsterseniz bir taşın üzerine, bankın üzerine veya çimenliğe koyarak çekimlerinizi istediğiniz açıya göre ayarlayabilirsiniz. Böylece yanınızda bir arkadaş bulunmasına gerek kalmayacaktır.

Telefon ile Profesyonel Çekim Nasıl Yapılır?
Örnek bir telefon tripodu.

Su Geçirmez Kılıf

Su geçirmez kılıf sizlere su altında birbirinden güzel resimler çekmenize olanak sağlıyor. İsterseniz telefonunuzun kamerasının zamanlayıcı ayarını kullanarak, isterseniz manuel olarak çekimi gerçekleştirebilirsiniz. Suyun altında kaybetmemek için askılı ile birlikte kullanabilirsiniz. Daha net fotoğraflara sahip olmak için; temiz su altında çekim yapmayı tercih edebilirsiniz. Kılıfı kullanmak için tek yapmanız gereken telefonu içine koyup, kılıfın ağız kısmını güzelce kapatmak. Zamanlayıcı kullanacaksanız kılıfa koymadan önce hazırlamanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Telefon Kamerası ile Profesyonel Fotoğraflar Çekmek için Öneriler
Su altında kullanabileceğiniz su geçirmez kılıf.

Selfie Çubukları

Daha geniş açıdan selfie almak istiyorsanız bu aksesuar tam sizin için yapılmış. Kendinizi yormadan, yükseklere çıkmanıza bile gerek kalmadan işinize kolaylaştıran aksesuarın bir çok farklı modeli bulunmaktadır. Telefon kılıflı selfie çubukları, bluetooth bağlantılı selfie çubukları, sade selfie çubukları çeşitleri bulunmaktadır. Kullanmak için tek yapmanız gereken telefonunuzu çubuğa sabitlemek. Bundan önce sade selfie çubukları için zamanlayıcı ayarını kurmayı unutmayın. Bluetooth eşleştirmeli kullanacaksınız eğer, telefonunuzu eşledikten sonra çubuğun tutma yerinde yer alan butona basarak çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon Kamerası ile Profesyonel Çekim Nasıl Yapılır?
Daha geniş selfie deneyimi için Selfie Çubukları.

Çekim Modları

Resimlerinizi daha kaliteli hale getirmek için telefonunuzdaki çekim modlarından yararlanabilirsiniz. Her telefonda farklı çekim modları yer almaktadır. Bazı modları yukarıda bahsettiğimiz telefon lensleri ile de sağlayabilirsiniz. Şimdi bir kaç tanesinden bahsedelim.

Makro Kamera Mod

Telefonunuzda yer alan Makro modu sizlerin daha detaylı fotoğraf elde etmeniz için kullanılan bir moddur. Makro kamera ile detaylandırmak istediğiniz her nesneyi çekebilirsiniz. Örneğin; renkli şeker hamurları ile süslediğiniz pastanızın fotoğrafını çekerken kullanabilirsiniz. Telefonunuzda Makro özelliği bulunmuyorsa, yukarıda bahsettiğimiz telefonunuz için olan lenslerden de faydalanabilirsiniz. Kameranızın bu özelliği kullanabilmek için;

 • Telefonunuzun kamerasında yer alan Makro özelliğini aktif ediniz. (Ayalar kısmından ya da Daha Fazla)
 • Çekeceğiniz nesneye göre ortamı ve ışığı ayarlayınız. (Aşağı kısımlarda bahsedilmiştir.)
 • Nesneden 3-5 cm uzakta kalacak şekilde kameranızı yaklaştırarak detayları daha ön plana alacağınız bir fotoğraf karesi elde etmiş olacaksınız.
Telefon Kamerası ile Profesyonel Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?
Örnek bir telefon kamerasındaki Makro mod.

Panorama Çekim Mod

Karşılaştığınız manzaranın sadece kameranızın gördüğü kısmını değil de daha fazlasını fotoğraflamak istiyorsanız kullanacağınız en iyi modlardan birisi ile karşı karşıyasınız. Birden çok fotoğraf kadrajını bir araya getirerek sizlere geniş açılı bir fotoğraf deneyimi yaşatıyor. Kullanmak için;

 • Telefonunuzun kamerasından Panorama çekim modunu aktif hale getiriyoruz. (Ayarlar veya Daha Fazlası)
 • Manzarayı nereden başlatmak istiyorsak telefonumuzu o yöne çeviriyoruz. Deklanşör butonuna bastıktan sonra titretmemeye özen göstererek hareket ediyoruz.
 • Püf noktası kamerayı çekeceğiniz fotoğrafa göre hareket ettirmek. Örneğin; yatay bir manzara fotoğraflayacaksanız eğer, bunun için sadece sağa doğru veya sola doğru ne yavaş ne hızlı diyebileceğimiz şekilde ilerletin. Eğer hızlı veya yavaş ilerletirsek fotoğrafımız istediğimiz görüntüye ulaşamaz.
 • Dikey bir fotoğraf çekiyorsak (Örneğin; Eyfel Kulesi) kameramız sadece yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarıya doğru hareket etmelidir.
Telefon-ile-profesyonel-çekim-önerileri-8765
Örnek bir telefon ile panoramik mod ile çekilmiş fotoğraf örneği.

Gece Modu

Geceleri fotoğraf çekerken resimleriniz daha net çıkmasını istiyorsanız bunun için telefonunuzun gece modunu aktifleştirerek kullanabilirsiniz. Böylece gece yakaladığınız manzaralar daha eşsiz ve göz alıcı çıkacaktır. Gece modunu kullanmak için;

 • Telefonunuzun kamerasından gece modunu aktif ediniz.
 • Artık dilediğiniz gibi akşam manzara, cisim, kişi resimleri çekebilirsiniz.
Telefon-kamerası-ile-profesyonel-resim-nasıl-çekilir?
Telefonunuzun kamerası ile gece modu kapalı iken çekilen bir fotoğraf, gece modu açık iken çekilen bir fotoğraf.

Kompozisyon Çekim

Kompozisyon çekim demek, birbirini tamamlayan nesnelerin bir arada fotoğraflanması anlamına gelmektedir. Fotoğrafta bir bütün oluşturmak burada ön plandadır. Manzara çekimleri içinde kullanacağınız gibi hikaye atmak istediniz kahveniz içinde bu çekimden yararlanabilirsiniz. Gerektiği yerde efect eklemeyi de ihmal etmemelisiniz. Kompozisyon çekimlerinde size ilham verebilecek bazı nesneler örneklemek isteriz.

 • Renkli taşlar, tüyler, mumlar, çiçekler.
 • Intax Mini fotoğraf kağıtları.
 • Sevdiğiniz kitap, bardak veya ayraç.
Telefon-ile-profesyonel-çekim-önerileri-9876
Cansız nesne üzerinde kompozisyon çekim örneği.
telefon-kamerası-ile-profesyonel-çekim-önerileri-9876
Manzara resmi için kompozisyon çekim örneği.

Fotoğrafta Netlik

Herkes telefonuyla resim çekerken resimlerinin daha net çıkmasını ister. Bunun için telefonunuzdan resim çekerken daha net olabilmesi için bir kaç öneriden ve uygulamadan bahsetmek isteriz.

 • Telefonunuzu sabit tutarak resim çekmeye özen gösterin. Titretme yapmayın.
 • Işığı doğru ayarlayın. Genelde ışığın neyi fotoğraflamak istiyorsanız ona doğru yönlendirmeniz daha net çıkmasına yardımcı olacaktır.
 • Bazı telefonlarda yer alan odaklama özelliği de işinizi görecektir. Bunun için telefonunuzdan kamera uygulamasını açtıktan sonra odaklamak istediğiniz noktaya dokunmanız yeterlidir. Bazen otomatik olarak yapılan bu özellik, bazen de manuel olarak ayarlanabilmektedir.
 • ”Her şeyi yapmama rağmen yine de fotoğrafım net çıkmadı.” diyecek olursanız sizlere Remini uygulamasını önereceğiz. Buraya tıklayarak Play Store üzerinden telefonunuza yükleme yapabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için bulanık olan fotoğrafınızı uygulamaya yüklemeniz yeterli olacaktır.

Telefon Kameranızdaki Izgaralar

Başlıkta bahsedeceğimiz ızgara, yediğimiz ızgara köftelerden birisi değil. Telefon kameramızdaki ızgara özelliği bizim için pek bir anlam ifade etmese de fotoğrafçıların vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Ekranınızı 9 eş kareye bölen ızgaralar sizin için 1/3 kuralını da bizlere anlatmaktadır. Izgara özelliğinden yararlanmak için ufak bilmemiz gereken noktalar vardır. Bunlardan biraz bahsedelim.

 • Çekeceğimiz cisim veya kişiyi kameranızın ortasına almak yerine ızgara çizgilerinin kesiştiği noktalara kişiyi veya nesneyi oturtmanız fotoğrafınızı daha profesyonel kılacaktır.
telefon-kamerasından-profesyonel-fotoğraf-çekmek-için-öneriler-23456
Telefon kamerasının ızgara özelliği ile kişi çekimi.
telefon-kamerası-ile-profesyonel-resim-çekimi-2345
Telefon kamerasının ızgara özelliği ile manzara çekimi.
telefon-ile-profesyonel-çekim-önerileri-09876
Telefon kamerasının ızgara özelliği ile nesne çekimi.

Kamerası En iyi Telefon Önerileri

 • Huawei P40 Pro, cihazımızın arka kısmında 3 adet kamerası bulunmaktadır. Bunlardan birisi ana kameramız 50 megapixel bir değere sahip olup, f/1.9 diyaframlı bir geniş açılı kameraya sahiptir. Bir diğer kamerası, derinlik algılama sensörü ile birlikte olup 40 megapixel bir değere sahiptir. Bizlere f/1.8 ultra geniş açılı bir kamera sistemi sunmaktadır. Son olarak 3. kameramız ise periskop kamera olarak isimlendirebileceğimiz 12 megapixel f/3.4 diyaframlı olarak karşımıza geliyor. Telefonumuzun ön kamerasında ise yine arka kamerada olduğu gibi derinlik algılama sensörü mevcut olup, 30 megapixel değere sahiptir.
Telefon-kamerası-ile-profesyonel-çekim-nasıl-yapılır-2345
Huawei P40 Pro cihazı ile çekilmiş bir fotoğraf.
 • Samsung Galaxy S20 Ultra, 100X zoom özelliği ile birlikte 8K video çekimi destekleyen bir sistem ile karşımıza çıkıyor. Ana kamerası 108 megapixel değerine sahip olup f/1.8 diyaframa sahiptir. Bir diğer kamerası ultra geniş açılı özelliğe sahip olup 12 megapixel olarak ön plandadır. Son kameramız ise telefoto-periskop ile karşımıza gelip 48 megapixel değere sahiptir. Ayrıca 0.3 megapixel ToF özelliğide bulunmaktadır. (ToF: Derinlik algılama sensörü.)
telefon-kamerası-ile-profesyonel-cekim-nasıl-yapılır-2345
Samsung GalaxyS20 Ultra cihazımızın kamerası ile çekilmiş fotoğraf.
 • Iphone 11 Pro Max, hem arka kamerasını kullanarak hem de ön kamerasını kullanarak 4k video çekme özelliği bulunan cihazımızın kamerasından bahsedelim. Ön kamerada geniş açılı kameranın yer alması ile birlikte 12 megapixel bir değere sahip olup f/2.2 diyaframa sahiptir. Arka kamerada ise durum 3 adet 12 megapixelden oluşan kameralar yer almaktadır. Ana kameramızın diyafram değeri f/1.8 iken, ultra geniş açılı kameramızda ise f/2.4 şeklindedir ve telefoto kameramızda ise f/2.0 diyaframa sahiptir.
telefon-kamerası-ile-profesyonel-cekim-nasıl-yapılır-2345
Iphone 11 Pro Max cihazımızla çekilmiş bir fotoğraf.
 • Iphone 12, arkada bulunan 2 adet kameranın her ikisi de 12 megapixel değerinde. 120 derece görüş alanına sahip olan ultra geniş açılı kameramız f/2.4 diyaframa sahiptir. Ana kameramız ise geniş açılı özelliğe sahip olup f/1.6 diyafram özelliğindedir. Bizlere Deep Fusion özelliği ile gelen cihamızın ön kamerası 12 megapixel değerindedir. Iphone 12 telefonumuz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayınız.
telefon-kamerası-ile-profesyonel-çekim-nasıl-yapılır-245
Iphone 12 cihazımız ile çekilen fotoğraf.

Özet

Telefonunuzun markası ne olursa olsun sizlere bazı ip uçları ile daha iyi nasıl deneyiminizi arttırabilirsiniz bu yazımızda sizlerle paylaştık. Doğru açı, doğru pozlama tekniği, doğru zaman ve doğru teknik ile profesyonel resimler elde edebilirsiniz. Önemli olan yazımızda bahsettiğimiz noktalardan yararlanmanız ve hayal gücünüz ile birleştirmeniz. Bu sayede fotoğraflarınız daha göz alıcı ve ilgi çekici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com