Tether (USDT) Nedir? Neden Önemlidir?

Eski piyasasında RealCoin adıyla ün yapan Tether, en ünlü stable coin namıyla piyasada yerini almıştır. Bu kısa bilgi verici cümlemizden sonra hala Tether (USDT) coin ile tanışmadıysanız yazımız tam size göre. Keyifli okumalar dileriz.

YATIRIM TAVİYESİ DEĞİLDİR.

İlginizi Çekebilir: Dogecoin Nedir? Yatırımlarınızı Ne Kadar Arttırır?

Tether (USDT) Nedir?

Atmosferimizde ki stablecoin namında bilinen haliyle Tether, en ünlü pazarlamada geçmektedir. Randımanında Tether için bütün, saklanmış tutulma biçimi muadil tutarda USD bulunmaktadır.

Kripto nakit değeri Tether (USDT), ERC-20 tutanağına mecbur olarak blockchain tarafından hesap görmektedir. Tether yani USDT, Tether Sınırlı ortalığı kripto nakit değeri vasıtası sayesinde ortamda iki bin on beş senesine kadar süre geldiği bilinmektedir.

Tether, kripto paraların hareketliliğinden paniğe kapılan, kripto para evreninde koşar adım atmak için geri duran yatırımcılara, tutarı Amerikan Doları’na indekslenmiş güvenilir bir yatırım varlığı sunmuştur. Bu vasıtayla günümüzde çok ünlü bir yatırım varlığına dönüşmüştür.

Stabilite, saflık ve az prosedür fiyatları kriteriyle yola çıkmış olan Tether, fiat maliyetlerle kriptopara birimleri uzaklığında bir bağlantı görevi üstlenmektedir. Pazar cirmi tarafından en yüksek kripto nakit birimi Bitcoin ile meydana gelen ticaret prosedürlerinin yüzde seksenden yukarısı Tether ile tercih edilmektedir. Bu istatistik USDT’nin popülaritesini kanıtlar kriterdedir.

Tether (USDT), online sürümü ABD para değeri olan bir sabit coindir. Ayarı 1 USDT daima kripto nakit değeri 1 $ ‘a karşılık gelmekte olan hesap olarak stabil bakmaktadır. Şirket pazarında bulunan her bir Tether (USDT) kripto nakiti kasa içerisinde muhalifinde 1 ABD nakitinin parası olduğuna dair kanıt getirmektedir.

Tether (USDT) kalanlarını blockchain düzeneği üyeler ile alış veriş sağlayabilmekte ve ERC-20 blockchain sistemine elverişli online cüzdan içerisinde saklamalarına imkan verebilmektedir.

Gizemli Sanal Para Tether Nedir?

USDT olarak da tanınan Tether, üç yıl kadar önce yöntem görmesiyle tanınan bir online para nakitidir. Tether’ın bel kemiği şirket online maliyetin dolara sabitlenmiş olduğunu ileri sürmektedir. Bu yüzden Tether’de istenilen hem doların sağlılığına sahip olabilmesi hem de sayısal maliyet olarak kullanılabilmesidir.

Bunun anlamı yatırımcıların birbirleriyle farklı sanal paraları dolara çevirme ihtiyacına gereksinim göstermeden, pratik ve ekonomik bir biçimde uygulamalar içerisinde aktarabilecek olmasıdır.

Pekçok uygulamanın, kripto paralara yöneltilmiş olan dikkatli duruşlarından kaynaklı klasik bankalarla iş oluştururken problemlerle karşılaşmaları sebebiyle Tether, sabit bir seçenek sunmayı hedeflemektedir.

Bu sebeple bu merak edilen kripto nakdi Bitcoin alışverişi göz önüne alınarak (örnek, Bitfinex tarzında) internet sayfalarında para nakdi yerine geniş yelpazeli bir kullanım alanında bulunmaktadır. Tether Sınırı’nın savına göre şirketin bütün online maliyetleri için her zaman dolar karşılığı/ kaynağı bulunmaktadır.

Kuşkucular ise şirketin bunu ispatlamak üzere rastgele bir ispat sunmadığını ve hesaplarının kontrol edilmediğini ileri sürmektedirler.

Tether’ın sözcüsü Ronn Torossian, aralık ayının başlarında yaptığı bir ifade de şirketin olası olan en kısa süreçte tam kontrol raporunun yayımlanacağını ifade etmiştir.

Eylül ayında kontrol şirketi Friedman LLP’nin bir fasıl, dönem raporu eşliğinde şirketin 15 Eylül döneminden itibaren 442.9 milyon dolarlık tutarı bulunmakta ve Tether maliyetlerinin hepsini karşılamaktadır.

Buna karşı New York Times’a konuşan online maliyet uzmanı ve aynı zamanda bir hukukçu olan, bahsedilen evrağın Tether paralarının dolarla destek olunduğunu ispatlayacak biçimde yazılmamış olduğunu dile getirmiştir.

Tether Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Tether’ı ABD dolarının online versiyonu olan bir coin biçiminde görmek olasıdır. Kısacası USDT olarak da tanınan Tether, 2015 senesinde ortaklıkta işlem görmeye başlamış olan bir kripto para birimi çeşididir. Tether, küresel ortamda 1 USDT = 1 $ olarak stabil işlem görmektedir. Tether Limited, piyasada bulunan her bir Tether (USDT) kripto para karşılığında kasasında 1 ABD doları olduğunu kaydetmiştir.

Tether (USDT) Nasıl Saklanır?

Tether’in blok zinciri çok fazla tarafından pay edilmesi nedeniyle öncelikle Tether’in gizlemeyi tercih ettiğiniz Tether’in hangi blok zincirini uyguladığını bilmelisiniz. Omni anlaşması tarafında hesap edebilmek için Omni ağına bağlı cüzdanlar yerine seçilebilmektedir. Tabi Omni blok zincirin hepsini eş anlı etmek isterseniz cihazınızdan Omni Wallet cüzdanı ile işlem gerçekleştirebilirsiniz. Ethereum blok zincirinde oluşmuş olan ERC yirmi tabanlı Tether’i kullanmayı tercih ediyorsanız ERC20 jetonlarını destek olan Ethereum cüzdanlarına Tether (USDT) alış veriş sağlayabilirsiniz.

Tether’ın Yapısı Ve Çalışma Biçimi

Tether’ın ilk üretim sistemine göz attığımızda Omni tutanağı aracılığı ile üretildiğini görmekteyiz. Omni, Bitcoin blok zinciri tabanlı ve pek çok online yapı için kullanılan bir uygulamadır. Süreç içerisinde blok zincirinin Bitcoin işlem maliyetleri ve işlem süreçleri, Tether’e olan isteği karşılamamak için elverişli olmamaktadır. Şirket, bir zaman sonra USDT’yi Ethereum, EOS ve Tron vs. blok zincirleri tarafından ortaklık kurmaya başlamıştır.

Tether Nasıl Çalışır?

İlk defa Tether, şifreleme benzetimlerine izin veren ve açık kökenli bir tutanak olan Omni tutanak aracılığı ile Bitcoin’in block chain metodunda üretilmiştir. Daha sonra Ethereum ağına geçen bu online para değeri, ERC20 ismi verilen bir akıllı sözleşme eşliğinde yayımlanmıştır. ERC20 adı verilen akıllı anlaşmalar ve Ethereum ağı tarafından yayımlanan, işleyişi ve prensipleri Ethereum block chain düzeneğine göre yazılan platformlardır.

Tether (USDT) Neden Önemlidir?

Tether, kripto ve saygın nakit kıymeti arasında bağlantı kurar. Yatırımcıların, diğer kripto maliyetlerde yaşanmış olan iniş çıkışlar olmadan USD ile tıpkı prosedür gerçekleşmesi için pratik bir yol bulmasına kaynaklık etmektedir.

Yatırımcılar bu düzen aracılığı ile online bir varlığı saygın para nakitlerine misali biçimde tutabilir, ama aynı süreçte kripto pazarındaki başka coinlerle rahatça alış satış yapma yararı da elde edebilmektedir. Tether’in önemli kriterleri onu ünlü bir coin durumuna getirmektir ama Tether de başka başka riskler teşkil edebilmektedir.

tether-usdt-nedir-45454
Tether (USDT) Nedir?

Tether’in (USDT) Avantajları Nelerdir?

Tether (USDT) taraflı kripto para reel nakit değerine Amerika nakit değerine bağlıdır. Ücreti stabildir ve karşılığında şirketin kasasında dolar türünde karşılığı bulunmaktadır.

Gerçek para değerinin az masraflarla alış veriş edilebilmesi en kritik yararlarından birisidir. Bitcoin blockchain düzeninden ayrılma olan Omni Layer ile desteklenmekteydi fakat Omni Layer blockchain ağının istenileni karşılayamaması tarafınca ERC-20 düzenine geçiş yapılmaya başlamıştır.

Tether diğer namıyla tanınmış olan, USDT’nin en önemli katkısı, reel bir nakit değeri olan Amerika para değerine bağlı olmasıdır. Tether’ın fiyatı stabildir. Ayrıca üretici yerin kasa içerisinde dolar tarzında bedeli kendisine yer bulmaktadır.

Ayrıca reel para biriminin blockchain düzeni tarafından ücretsiz biçimde aktarım yapabilmesin de önemli yararlardan birisidir.

Kripto para piyasalarında Dolar türünden işlem yapabilme olanağı sunmaktadır.

Tether’ın gerçek nakit takviyeli bir kripto nakit değeri olduğunu fikrine sahip olunca yararları da görmeye başlamaktayız. Tether, 1 Amerikan nakit birimine denk olduğu için dolar ile yapılan aktarımları Tether ile yapmak sizi daha fazla ödeyeceğiniz para aktarımlarının maliyetinden alı koyacaktır.

Tether, bugün için çoğunlukla Ethereum blok zincirinde yer almaktadır. Ek olarak bu blok zincirinde ERC-20 token olarak kendinin görev alması da USDT’ye yarar sağlamaktadır. Ethereum tabanlı merkezi olmayan piyasalarda da bu sayede Tether kolayca kullanılabilmektedir.

Tether’da maliyet belirsizlik yok denebilecek kadar azdır. Tether şirketinin sahip olduğu gerçek finans kaynakları USDT’nin daima 1 USD’ye eş olmasına imkan sağlar.

Tether’ın Dezavantajları

Yukarıda Tether hakkında pek çok olumlu taraftan bahsettik ancak olumsuz olarak değerlendirilebilecek taraflar da vardır.

Tether Ltd. aracılığı ile yönetilen bu enteresan kripto para ne kadar bağımsız olduğunu ifade etse de pek çok kişiye ve ya kuruluşa bağlı olarak pazarlar da bulunuyor olarak ifade edebilmekteyiz.

Kurumun söylediğine göre, her Tether için kasa içerisinde 1 Abd para nakdi bulunmakta ancak bu tarafta kafa karıştırıcı gelişmeler de yok denilemez. 2018 senesinde Tether, kaynaklık USDT tutarını yüzde yetmiş beşlik bir orana denk geldiğini dile getirmiştir. Tether varlıklarında detaylı, saydam ve profesyonel bir kontrol eksikliği sürekli olmuştur.

İlginizi Çekebilir: Simple Token (OST) Nedir? Yatırımınızı Ne Kadar Arttırır?

Tether Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Her kullanıcının Tether tarafından işlem gerçekleştirebilmesi için online bir cüzdana dahil olabilmesi gerekmektedir. Sahip olduğunuz bu online cüzdanlar ile adreslerini kullanarak kripto paralar tarafından değiş tokuş ederken ve alavere de yapabilme imkanı vermektedir.

Bu, ERC-20 tabanlı USDT’leri, rastgele bir Ethereum cüzdanın da gizleyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Tether’lerinizi ekipman cüzdanında, masaüstü cüzdanlarda ve mobil cüzdanlarda gizlemeniz mümkündür. Donanım cüzdanı olarak en fazla kullanılanlar Ledger ve Trezor’un ürettikleri olarak bilinmektedir. Masaüstü cüzdanlara örnek verecek olursak BitPay ve Electrum ifade edebilirken mobil cüzdanlar için ise tür çok daha fazladır. Trust Wallet, BRD, BitPay ve Mycelium bunlar örnek gösterilebilir.

Tether’ın Ortaya Çıkış Amacı Nedir?

Tether, aslında kripto para ortamında dolar ile prosedür gerçekleştirmeyi pratikleştiren bir araç olarak tanımlanmaktadır. Bugün düzenlemeler sebebiyle bütün kripto para sermayesi, dolar ve ya lira tarzı itibari para çeşidi sunamamaktadır. Bu husus, 2020’den itibaren çok daha yaygın olsa da öncesinde saygın para ile kripto para alış satışı yapmak bu derece basit değildir. Bilindiği nerdeyse kripto paralar, fiyatının daha çabuk değişebilmesiyle bilinmektedir. Tether de yatırımcı ve trader’ların pazardaki volatiliteden sakınmasını sağlamaktadır.

Tether (USDT) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Tether (USDT) kripto nakdi çeşidinin madenciliği henüz yapıldığı piyasada geçmemektedir. Tether kurumu aracılığı ile her bir Tether’e karşılık 1 Amerika nakdi değeri olacak biçimde ortamda ileri gelmektedir.

Başka kripto nakitlerine benzer olduğu gibi Tether’da madencilik düzeni bulunmamaktadır. Şöyle ki Tether madenciliği gerçekleştirebilmek olası değil. Tether ortaklığı bir başka olarak her Tether’i 1 amerika nakdi değeri olarak biçimi kripto nakdi ortamlarına sürmektedir.

Tether (USDT) Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de, Türk Lirası ile Tether (USDT) sanıldığının tersine satın alma işlemlerinde daha kolay ve pratik bir süreçtir. Rastgele yasal bir bilgiye ihtiyaç hissetmeden Tether (USDT) satış gerçekleştirebilirsiniz. 

Bankadan Satın Alınabilir mi?

Tether Sınırı mesul ticari teşkilat olan Tether’den , para yatırabilmek ve ya çekim yöntemlerine, ek olarak Tether’ı yok edebilmek ve meydana getirmek mesuldur. Ayrıyeten, Tether’lerin güven sağlamasını ve aktarımını gerçekleştiren Tether tarayıcı sayfasını yönetmektedir. Tether’in sermayeler ve başka üçüncü kişilerle uyum üzerinde çalışmakta ve Tethers token’larını destek olan fiats para kaynaklarından mesuldür. Banka hesabınızdan ya da kredi kartınızı dahil ederek alış satış işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Tether Nasıl Alınır?

Tether elde edebilmenin iki çeşidi bulunmaktadır, uygulama tarafından reel para nakdinin karşılığı satın almak ya da kriptografik şifreleri çözümleyerek blok kazanımı (namı değer madencilik) sonucu ödül olarak sahip olmaktır.

Tether için alış satış prosedürleri için buraya tıklayınız vs. uygulamalar tarafından meydana gelebilmektedir. Maliyeti ortamdaki arz- talep bağlantısıyla ilişkili olarak meydana gelmektedir. 0.00000001 gibi ufak parçalarına bölünebilir, bundan kaynaklı doksan milyardan küçük bir değer kadar ufak parçalar alınarak satış sağlanabilmektedir. Tether için alış ve satışı için online bir cüzdana, yani Tether adresine sahip olmak gerekmektedir. Buraya tıklayarak web adresinden Tether almak için aşağıdaki maddeleri takip etmeniz gerekmektedir.

 • Buraya tıklayarak adresine tıklayınız.
 • Adres linkinde ki yeşil renkli SSL sertifikasının mevcut olduğundan emin olunuz.
 • Eğer daha önce doldurma işlemi gerçekleştirmediyseniz Hesap bölümünden doğum tarihi ve T.C. kimlik numaranız vs. bilgileri doldurunuz, eğer daha önce bu işlemi tamamladıysanız bu maddeyi geçiniz.
 • Hesabınızda rastgele bir kripto para ya da TRY mevcut değilse Para Yatırma/ çekme kısmına basınız. Mevcutsa bu maddeyi geçebilirsiniz.
 • TRY Yatırma tarafında yatırmak istediğiniz tutarı giriniz ve Bildirim Gönder tuşuna basarak onay kutusuna tıklayınız. Devam tuşuna basınız.
  Önünüze çıkmış olan para yatırma kodu tarafından yer alan işlem açıklaması kodunu bir yere kaydediniz.
 • İsminize kayıtlı, kişisel ve vadesiz TRY hesapları tarafından aktarımınızı gerçekleştirmeniz gerekecektir.
 • Alıcı/ ünvan tarafını Bitlo Teknoloji A.Ş. olarak doldurmanız gerekmektedir. Farklı, hatalı ve ya eksik alıcı ismi yazılarak gönderilen aktarımlar banka aracılığı ile ret verilir ve geri gönderim işlem tutarı tahsil edilerek banka aracılığı ile gönderici hesabına iade işlemi gerçekleştirilir.
 • Yapacağınız havale işleminin açıklama tarafına her bir aktarım işlemi için ayrı ayrı üretilen, bildirim ekranının işlem açıklaması tarafından görülen kodun doğru yazılması gerekmektedir. EFT/Havale açıklama tarafından kod bulunmayan, kullanılmış ve ya geçersiz açıklama kodu bulunan aktarım gönderici hesaplarına iade sağlanmaktadır.
 • Bütün yeni Türk parası yatırma bildiriminizde para yatırmanız için size gösterilmiş olan alıcı banka bilgileri üzerinde kontrol sağlayınız ve sadece TRY yatırma bildirim tarafında belirtilen banka ve IBAN numarasına gönderim sağlayınız.
 • Kolay Alış/ Satış tarafına geçiniz.
 • Kaç TRY miktarında Tether almak istediğinizi tuşlayınız “Tether Al” tuşuna basınız.
 • İşlem isteğiniz gerçekleşmiştir.

Tether Nasıl Kullanılır?

Satın alma işlemini Tether için ya da Tether’e uygun olarak kullanabilmek için online sistem cüzdan meydana getirmek gerekmektedir. Bu cüzdanların adresleri vasıtasıyla kripto para alış verişi yapılabilir, transfer gerçekleştirebilirsiniz. Tether aktarım işlemi orantısız şifreleme ile mühürlenme yöntemi gerçekleştikten sonra gönderilmektedir. Yöntemlerin her biri ağda duyurulur ve blockchain’e, yani zincire dahil edilmiş olmaktadır. Bu vasıtayla eş olarak Tether’in birden çok kullanılmasının önünde engel oluşturulmaktadır.

Tether’in Arkasındaki Teknoloji

Tether’ın işlem defteri ve Tether token’ı, şirketin Tether token’ının düzenlenmesinde, oluşturmasına ve ticaret sağlamasında izin veren açık kökenli bir yazılım olan Omni Protokolü’nü uygulayarak Bitcoin Blockchain’inde var olabilmiştir. Fakat, Eylül 2017 tarihinde Tether ilk kez Ethereum tabanlı Tether’ı geliştirmek amacıyla ve başlatmak için Ethfinex ile ortaklık yapmıştır. ERC20 Tether, önceki Omni ağındaki Tether’e karşılaştırırsak daha az ağ işlem parasına ve daha pratik onay zamanlarına (15- 30 saniye kadar) sahip olacaktır. Tether Limited, bu şimdinin daha bereketli değişim tahvil sağlayacağına inanılmaktadır.

Tether Nasıl Nakite Çevrilir?

Kripto ücretleri nakit olarak kullanabilmek için piyasalar tarafından satım işlemi yapılabilmektedir. Aynı biçimde Tether’ler de borsa tarafından satımlara karşılık gerçek para miktarı EFT ya da havale ile bireylere gönderim sağlanmaktadır.

tether-usdt-nedir-45454
Tether (USDT) Nedir?

Tether Gönderme

Diğer bir gönderim sağlayabilmek için Tether hesabınızda yer edinen Tether cüzdanına buraya tıklayarak link aracılığı ile aynı gün tarafından gerçekleştirebilmekteyiz. Diğer bir cüzdanınıza Tether hesabınızda nakil için Tether prosedürü için buraya tıklayarak web sayfasında Para Yatırma ve Para Çekme tarafında mevcut olan Tether Çek sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu USDT Çekme (Ek olarak,Tether Gönderme) web sitesinden gelince yapmanız gerekenler adım adım aşağıda sıralanmıştır.

1. Yeni Bir USDT Adresi Ekleme

Birinci sırada transfer etmeniz Tether ileteceğiniz adresi kişisel hesabınıza gerekli olmaktadır. Yeniden Tether Adres Ekle tuşuna basalım. Önünüze gelen kısımda Hesap İsmi tarafından dilediğinizi ekleyebilirsiniz, USDT Adresi tarafına para göndermek istediğiniz adresi giriniz. Daha sonra Hesap Ekle tuşuna tıklayarak hesabı tescil ediyoruz.

2. Gönderilecek USDT Tutarını Belirleme Ve Gönderme

Ne kadar tutarda Tether çekmek istiyorsunuz? formunda ne kadar Tether iletimini talep ettiğinizi belirtiyoruz, fakat + tuşuna tıklayarak hesap içerisinde gönderim sağlayabileceğiniz bütün Tether tutarını form alanına belirteceğiz. Nakil sağlamak istediğimiz USDT konumuna basıyoruz ve Tether Çek tuşuna tıklıyoruz. Tether Çek tuşuna tıkladığımızda bize 2FA şifremizi sormaktadır bu tarafı doldurup işlemi onaylamış olmaktayız.

3. Gönderim İşlemini Onaylama

Gönderim işleminde Tether için gereken bütün prosedürleri yerine getirdik ama yine de denetim ve güvenlik ilkesiyle sisteme eklenmiş olan elektronik mail adresinize bir elektronik mail onayı ekranda yer alacaktır. Elektronik mail’da hangi USDT konumuna ne kadar tutarda USDT göndereceğinizi görebileceksiniz Onay tuşuna bastığınızda işleminiz anında devreye girecektir.

Tether Çekme İşlemi Öncesinde Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Çekme prosedüründe Tether başlamadan İleri Seviye Üyelik ve Google Authenticator iki faktörlü doğrulamasını etkin olarak kullanmanız bu işlemde gerekmektedir.

İleri Seviye Üyelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

İleri Seviye Üyelik başvurusunu buraya tıklayarak sayfasından isminize yazılı olduğu menüde Hesabım kısmından yapabilirsiniz.

Google Authenticator İki Aşamalı Doğrulama Nasıl Aktif Edilir?

Tether gönderme prosedürü güvenliğinin sağlanması ilkesiyle iki faktörlü doğrulama için Google Authenticator platformunu etkin kullanmanız gerekmektedir. Google Authenticator aktif olma işleminin buraya tıklayarak sayfasından isminizin yazılmış olduğu menüde Güvenlik Ayarları kısmından yapabilirsiniz.

İleri Seviye Üyelik işlemi ve Google Authenticator iki faktörlü güvenlik platformunu etkinleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra Para Yatırım/ Çekme tarafında yer alan Tether Çek tarafından gerçekleştirebilirsiniz. Panelde bulunan Cüzdan Adresi tarafına, Tether göndermek istediğiniz cüzdan adresini ekleme işlemini gerçekleştiriniz. Çekmek İstediğiniz Miktar (USDT) tarafına, çekeceğiniz Tether tutarı yazdıktan sonra Tether Çek tuşuna basınız. Eğer bakiyenizin hepsini kullanmak istiyorsanız + sembolüne tıklayabilirsiniz.

Tether Çek tuşuna tıklamadan önce Google Authenticator doğrulaması yerine getirmelisiniz. Sonra ise e- mail adresinize bir onay elektronik posta iletilecektir. Gelen postadaki bağlantıya basarak işlemi onaylamak gerekmektedir. Elektronik mail onayı yapılamayan çekim istekleri işleme alınmamaktadır.

Elektronik posta elinize geçmediyse aynı sitede yer alan bağlantıya basarak tekrar onay elektronik posta iletimi gerçekleştirebilirsiniz.

Tether Cüzdan

Benimsemiş edindiğiniz Tether kıymetini koruyan Tether cüzdanı, bir çeşit cüzdan olmamaktadır. Sizin olan Tether kıymetini yararlanabilmeniz için gereken kişisel ve evrensel keyi bulunduran yazılımlardır. Tether cüzdanları, Tether tutarınızı bakabileceğiniz ve Tetherlerinizi Blockchain (blok zincir) düzeni ile başka Tether cüzdanlarına aktarım gerçekleştirebilmenizi sağlamaktadır. Bütün Tether cüzdanının bir adresi bulunmaktadır, bu adres kod 26-35 karakterlik sayı ve alfabeden oluşmaktadır. Tether cüzdanınızın diğerleri aracılığı ile görülebilen ve cüzdanınıza Tether göndermelerini gerçekleştiren Genel Key (public anahtar) Tether cüzdanının adresidir. Bu adres ile diğer cüzdanlardan, sahip edindiğiniz cüzdanınıza Tether yatırabilirsiniz. Sahip olduğunuz Tether cüzdanından diğer bir Tether cüzdanına Tether gönderme işlemi için, cüzdanınızın Özel Anahtar (private key) kodundan yararlanmanız gerekmektedir. Tether cüzdanı ile, Tether teknolojisinin alt yapısını oluşturan Blockchain metodunda yer alabilmektedir. Tether cüzdanı ile, kalan Tether tutarını gerçek para (Euro, Türk Lirası, Dolar vs.) çeşitlerine dönüştüremezsiniz. Tether bakiyenizi gerçek para (Dolar birimi, Türk nakdi, Euro vs.) çeşitlerine dönüştürmek için Bitlo vb. değişim sermayelerinden yararlanmanız gerekmektedir. Tether cüzdanları 3 biçimde bulunmaktadır.

Bilgisayar çalışma ortamı

Kağıt

Sanal

Masaüstü Tether Cüzdanları

Cihazınıza indirip kullanabileceğiniz cüzdan tasarımıdır. Cüzdan ait Tether nesnel ve özel anahtarlarınız bilgisayarınızın beyninde yer almaktadır. Web bağlantılı bir Tether cüzdanı olduğu için, web tarafından gelebilecek hackerlik, çalıntı vs. durumlarına açıktır. Etkin Tether aktarımı yapacak ve ufak tutar bulunduracak kullanıcılar için uygun bir cüzdandır.

Paper (Kağıt Cüzdan)

Kağıt cüzdanlar Tether cüzdanlarınızın Evrensel Anahtar (herkese mahsus anahtar) ve Özel Anahtar (kişisel anahtar) kodunuzun yazılı olmuş olduğu kağıt türüdür. Paper Tether cüzdanlarında yaygın olarak Tether adresi talimatlarınızı QR olarak biçiminde sergilenmektedir. İnternet bağlantısı mevcut olmayan bir Tether cüzdanı olduğu için internet tarafından gelebilecek siber saldırılara karşı en güvenilir cüzdandır. Paper özel tasarım Tether cüzdanı oluşturabilme imkanınız olduğu gibi Tether cüzdan bilgilerinizi çıktı biçiminde kendiniz de alabilirsiniz. Fiziksel bir Tether cüzdanı olması ve cüzdan bilgilerinizin tarafından yazılı olmasından kaynaklı, cüzdanınızı kaybetmeniz halinde tüm Tether tutarınızı kaybedebilirsiniz.

Web (Online) Tether Cüzdanı

Tether Cüzdanları, İnternet cüzdan hizmeti veren ortaklıklar aracılığı ile sahip olduğunuz korunma önlemli Tether bakiyelerinin cüzdan biçimidir. Web hizmeti Tether cüzdanına sağlayan şirketlerin güvenli olmasına odaklanmak seçenek olarak benimsenmektedir. Bitlo tarzında değişim piyasalarına mevcut olarak sizde bulunabilecek Tether cüzdanlarıdır. Web Tether cüzdanlarının en devasa yararı internet bağlantınızın olduğu her yandan ulaşılabilir ve işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Kişiye münhasır özel bir Tether cüzdanı Bitlo’ya üyelik gerçekleştirdiğiniz süreçte ortaya çıkmaktadır. Bu Tether cüzdanınız aracılığı ile, diğer Tether cüzdanlarından kişisel Tether cüzdanınıza Tether yatırabilir ve diğer Tether cüzdanlarına Tether çekebilirsiniz. Bitlo hesabınıza internet bağlantınızın olduğu her yandan giriş prosedürü gerçekleştirebilirsiniz ve Tether cüzdan prosedürlerinizi sağlayabilirsiniz.

Bitlo hesabınızda bulunmakta olan Tether cüzdanınızda barınan Tether bakiyeniz önemli bir tarafı cold cüzdanlarda saklayabilme sağlamaktır. Web Wi-fi sahip olmayan cold cüzdan kişisel güven sağlayan bir cüzdan çeşididir. Tether tutarınızı gizlemek için kullanabilir ve dilediğiniz vakit Bitlo içerisinde alım ve satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bitlo sayfasından almış olduğunuz cüzdan hizmeti için rastgele bir birikiminizi ödemezsiniz.

Tether Fiyat Hesaplama

Tether ile ödeme işlemi gerçekleştirmek isteyen üyelerin yaşadığı en büyük sorunlardan birisi, devamlı değişen Tether ücreti ile Türk Lirası biriminin hesaplanması olmaktadır. Buraya tıklayarak sayfasında yer alan Tether / Türk Lirası hesaplama aracı ile Tether’in, Türk Lirası karşısındaki şimdi ki değerinden Türk Lirası bakiyenizin yeni Tether karşılığını hesaplayabilirsiniz.

Tether / Türk Parasıhesaplama aracı ile, hesabınızda bulunan Türk Parası ederi kaç Tether’e karşılık geldiğini öğrenmeniz için pratik kullanım sağlayan bir stratejidir. Tether / Türk Parası hesaplama aracı ile yeni Tether ücretin Türk Parası karşılığındaki yeni değerini hesaplayabilirsiniz. Tether ile ürün karşılığı ödeme alan sayfalarda, almış olduğunuz ürünün Türk Lirası karşılığını hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Buraya tıklayarak site üzerinden hesaplama gerçekleştirebilirsiniz.

Tether ve Türk Parası hesaplama birimi şu biçimde gerçekleşmektedir.:

tether-usdt-nedir-45454
Tether (USDT) Nedir?

Tether Fiyatı Hesaplama Kullanım Tarifi

Tether / Türk Parası hesaplama aracı buraya tıklayarak sayfasında yer alan en güncel Tether bakiyesi ile hesaplanmaktadır. Yeni Tether tutarı buraya tıklayarak sayfası tarafından yapılan son durumun değerini ortaya koymaktadır. Gerçekleştireceğiniz hesaplamalar satış durumuna bağlı gerçekleşmektedir. Tether ve Türk Parası işlem biriminin vereceği tutarlar ortalama olmakla birlikte değişiklik gösterebilir.

İlginizi Çekebilir: Chainlink Nedir? Geleceği var mı?

Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Tether ücreti, genel tarzda arz ve talep dengelenmesi doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Tether, üyelerinin oluşturduğu bir sistemdir ve yeni değeri kullanıcılarının arz ve talep dengesine göre değişim göstermektedir. Gerçek para (Dolar, Euro, Türk Lirası vs.) türlerinde olduğu gibi herhangi bir merkez bankasına ya da düzenleyici bir düzeneğe bağlı değildir.

Tether, kullanım alanı olarak, ücretlerinde ki değişimden kaynaklı buraya tıklayarak tarzında Kripto Para Değişim Borsalarında alım/ satım işlemlerinde oldukça kullanılmaktadır. Alım / satım işlemleri dışında Tether, 2017 senesinde ki anlık bakiye artımı sebebiyle pek çok üye aracılığıyla bir yatırım fonu olarak görülmektedir.

Tether ne kadar fiziki karşılığı olmasa da bir para değeridir ve ödeme aracı olarak da kullanılmaktadır. Dünya’nın pek çok mekanında Tether ile ödeme almakta olan şirketler bulunmaktadır. Uluslararası ticaretlerde, Tether ile ödeme yapmanın daha pratik, güvenli ve ekonomik olması Tether’i ödeme aracı olarak gerçek para (Dolar, Euro, Türk Lirası vs.) çeşitlerine göre daha göze gelir bir hale dönüşmektedir.

Tether’ın Bitfinex İle Bağlantısı Nedir?

Tether ve evrenin en dev Bitcoin piyasaları Bitfinex ortalıkta irtibatına yönelik çok vurgulu olmuştur. Ne Tether’ın ne de Bitfinex’in internet sayfasında bu ortaklıkların merkezlerinin nerede olduğu ve ya yetkinin kimde olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır. Bitfinex’in de sözcüsü olarak görev alan Torossian, Aralık ayı açıklamasında her iki ortaklığın CEO’sunun Jan Ludovicus van der Velde olduklarını belirtmiştir. Ek olarak Coindesk’e göre Torossian, şirketin yöntem müdürünün Phil Potter, CFO’sunun Giancarlı Devasini olduğunu da açıklamıştır.

İfadesinde ek olarak Tether’ın döviz kuruna bağlı olduğuna da değinilmiştir.

Tetherların ne tarz üretim sağladığı netlik kazanmamıştır, ama traderların her bir online liranın ortalama 1 dolar kıymetinde olduğu fikrindedirler. IPC Systems Inc.’de ürün yöneticisi Barry Leybovich, geride bıraktığımız süreçlerde Bloomberg’e Bitcoin’un Bitfinex’te Tether ücretiyle işlem görmesinin Bitcoin ücretlerinin yükselişinde aktif olduğunu belirtmiştir.

Yatırımcıların Korkusu Nedir?

En çok endişe veren kaynaklarla ilgili olarak sadece Ocak ayında 850 milyon dolar tutarında Tether üretim sağlanmıştır ve esaslı bir biçimde destek görmediği korkuları hakimiyetini sürmüştür.

Denetim şirketi Friedman LLP ve Tether tarafında ilişkiye son verildiğine yönelik son raporlar da likiditeye yönelik merak konularını bugünlere getirmektedir.

Eğer bankada yeterli miktarda ücret bulunmuyorsa, Tether ücretinin tutarını belirleyicisinin ABD Doları yerine pazar olması gerekmektedir.

Tether’ın fiyatının yığılması, traderların Tether’a olan güvenini kaybedebilmesi tarafından Bitcoin’un da sert düşmesine neden olmaktadır. Bu halde Wired’ın deyişiyle Para çekmek üzere banka gişelerine akın etmenin kripto versiyonu yaşayabilmektedir. Bitcoin alımındaki evren çevresinde geniş kullanımına odaklanıldığı Tether, bazı online para borsalarının yığılmasına neden olabilmektedir.

Bugüne kadar kaydedilen en büyük çöküm 2014 senesinde yaşanan müşterin 500 milyon dolarının hackerların sahip olduğu Mt Gox olayı ile gündeme gelmektedir.

Tether’a Yönelik Şüpheler

Atmosferimizde kripto lira taze ün kazanan adsız bir yazanak, Tether’ın Bitcoin’un değerinin düşüşe geçmemesi için destekliyor sağlayabileceği kuşkularını meydana getirmektedir.

İstatistiksel analize bağlı olarak Tether’ın sürüldüğü süreçlerde Bitcoin tutarlarında ki düşüşlere denk gelmektedir.

İsimsiz raporda Tether’ın piyasa koşullarına göre para ihraç etmesinin yerine organik bir büyüme sürecinde olması ihtimali oldukça düşük. İfadesi ile belirtilmektedir.

Bitfinex’ed, Medium tarafından yaptığı bir değerlendirme içerisinde Bitfinex’in Tether parası sebep olduğu ve bunları Bitcoin almak için kullanarak maliyeti yükselişe geçirdiğini iddia etmektedir.

Bitcoin’un seçeneklerinden Litecoin’un tasarımcısı Charlie Lee, Kasım ayında yaptığı bir cümlede Şirket soruların ve şüphelerin farkında olduğunu söylemişti. Kripto paralarını destekleyecek kadar dolarının olmadığı suçlamalarının bilgisiz ve temelsiz olduğunu belirtti. İfade etmiştir.

Torossian ise Bitfinex’ed’i gösterek, Bitfinex’i en fazla eleştiren kim? Hiçbir zaman kendi kimliğini açığa çıkarmadan iddialarda bulunan isimsiz bir Twitter kullanıcısı. Birisi ismini saklayrak suçlama ve saldırıda bulunuyorsa, amacının sorgulanması gerekir. Olarak açık bir biçimde kendisini ifade etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler