Tonsillit nedir? Bademcik iltihabı neden olur? Bademcik iltihabının evde çözümü var mı?

Bademcik iltihabı neden olur? Tıp dilinde Tonsillit adı ile bilinen bademcik iltihabı kışın gelmesi ile birlikte birçok insanda görülmeye başlandı. Peki bademcik iltihabı nedir? Koronavirüsün de bir belirtisi olan bademcik iltihabı neden olur?  Evde çok basit önerilerle 2 gün gün içerisinde bademcik iltihabı tedavisi yapabilirsiniz. Birbirinden pratik çözümler ile evde bademcik iltihabı nasıl geçirilir? Sorusunun cevabını sizler için derledik.

İlginizi çekebilir: Akdeniz anemisi (Talasemi) nedir? Akdeniz anemisinin tedavisi mümkün mü?

Tonsillit

Tonsillit

Bademcik iltihabı, bademciklerin iltihaplanması durumudur. boğazın arkasındaki lenf düğümleri olan bademciklerin görevi bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücudu korumaktır. Bununla birlikte, kişinin ilaç kullanımı veya hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi daha zayıf olduğunda, virüs ve bakterilerin vücuda girip bademcik iltihabına yol açması mümkündür. 

Bademcik iltihabı; boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ateş gibi bazı belirtilerle ortaya çıkabilir ve belirtilerin süresine göre iki tipe ayrılabilir:

 • Enfeksiyonun 3 aya kadar sürdüğü akut bademcik iltihabı 
 • Enfeksiyonun 3 aydan uzun sürdüğü veya tekrarladığı kronik bademcik iltihabı

Bademcik iltihabının genel doktor veya kulak burun boğaz uzmanının tavsiyesine göre teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir ve genellikle bademcik iltihabının nedenine göre ilaç kullanımı belirtilir.

Bademcik iltihabının belirtileri

Bademcik iltihabı belirtileri, kişinin bağışıklık sisteminin durumuna ve bademciklerdeki iltihaplanmanın nedenine göre değişebilir, başlıcaları şunlardır:

 • 2 günden uzun süren boğaz ağrısı
 • Yutma güçlüğü
 • Kırmızı ve şişmiş boğaz
 • Ateş ve titreme
 • Kuru tahriş edici öksürü
 • İştah kaybı

Ayrıca bademcik iltihabına bakteriler neden olduğunda boğazda beyaz lekeler görülebilir ve antibiyotik tedavisinin başlayabilmesi için doktor değerlendirmesinin yapılması önemlidir. 

Bademcik iltihabı bulaşıcı mı?

Bademcik iltihabına neden olabilen virüsler ve bakteriler, öksürürken veya hapşırırken havaya salınan damlacıkların solunması yoluyla kişiden kişiye bulaşabilir. Ayrıca, bu bulaşıcı ajanların bulaşması, öpüşme ve kontamine nesnelerle temas yoluyla da gerçekleşebilir. Bu nedenle ellerinizi iyi yıkamak, tabak, bardak ve çatal bıçak takımını paylaşmamak, öksürürken ağzınızı kapatmak gibi bulaşmayı önlemek için bazı önlemler almak önemlidir.

Bademcik iltihabını çeşitleri

 • Bakterilerden kaynaklı bademcik iltihabı: Genellikle Streptococcus olan bakterilerden kaynaklanır ve daha yoğun belirtilerle ortaya çıkar. Antibiyotik tedavisi gerektirir.
 • Viral bademcik iltihabı: Rinovirüsler ve İnfluenza’nın neden olduğu en yaygın tiptir. Bakımı daha basittir ve yaklaşık beş ila yedi gün sürer. 
 • Kronik bademcik iltihabı: Bademcik iltihabı, servikal nodüllere neden olarak inflamasyon tekrarladığında kronik olarak kabul edilir. Çocuklarda daha sık görülür, yılda birden fazla ortaya çıkabilir.
 • Akut bademcik iltihabı: İlaçla bile tekrarlar ve iki hafta veya daha fazla sürebilir. 

Bademcik iltihabının tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi, bakterilerin neden olduğu iltihap durumunda penisilin türevi antibiyotikler, bademcik iltihabının viral kaynaklı olması durumunda ateş ve ağrıyı kontrol altına alacak ilaçlar kullanılarak yapılabilir. 

Bademcik iltihabının tedavisi

Ahmet Maranki bademcik iltihabı

1 bardak kaynatılmış suyun içerisine 7 damla tertüdiyot ve 1 tatlı kaşığı karbonatı güzelce karıştırın. Bir kulak pamuğu yardımı ile ağız içini silin. Bunun yanı sıra içerisine kristal tuzu da ekleyebilir ve ağız gargarası şeklinde de kullanabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu bademcik iltihabı

Kaynamakta olan 1 bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı ada çayı ve aynı miktarda ebegümeci otunu ilave edin. 10 dakika boyunca kısık ateşte bekletin. Daha sonra süzün. Soğuduktan sonra günde 3-4 defa gargara yapın. Bu kürün 48 saat özelliği bozulmamaktadır. Daha da iyi olmasını istiyorsanız, günde 1 bardak adaçayı içebilirsiniz.

Feridun Kunak bademcik iltihabı

1 su bardağının içerisine bir tutam kekik. Karışımı kaynattıktan sonra içerisine bir tutan tuz ve karbonat ilave edin. Daha sonra içerisine yine biraz kantoran yağı ve biraz sirke ilave edin. Günde 3-4 defa gargara yapın

Karbonat ile bademcik iltihabı

1 limon suyun içerisine 1 çay kaşığı karbonatı ilave edin. Sabahları günde 2-3 kez olmak şartı ile 1 bardak içme suyuna ilave ederek ağzınızı gargara yapın.

Ihlamur ile bademcik iltihabı

Ihlamur ile bademcik iltihabının önüne geçebileceğinizi biliyor muydunuz? Günde 2 defa taze olarak tüketeceğiniz ıhlamur çayı ile bademcik iltihabının önüne geçin.

Limon ile bademcik iltihabı

1 limon suyun içerisine 1 çay kaşığı karbonatı ilave edin. Sabahları günde 2-3 kez olmak şartı ile 1 bardak içme suyuna ilave ederek ağzınızı gargara yapın.

Madensuyu ile bademcik iltihabı

Bademcikte taş oluşumunun yanı sıra birçok hastalığada iyi gelen madensuyu gargarası ile bademcik iltihabının önüne geçin!

Papatya çayı ile bademcik iltihabı

Günde 2 defa taze olarak tüketeceğiniz papatya çayı ile bademcik iltihabının önüne geçin.

Şarap ile bademcik iltihabı

Şarap üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bakterilerin çoğalmasını önlemektedir. Dolayısıyla biraz şarap boğaz iltihabına iyi gelebilir.

Zeytinyağı ile bademcik iltihabı

Soğanı 4 e bölün ve kaynar su içerisinde 15 dakika bekletin. Süzdükten sonra içerisine zeytinyağ katın. Karışım ılıdığında günde 1 defa içmeniz yeterli olacaktır. 1 hafta içerisinde etkisini görebilirsiniz.

Zerçal ile bademcik iltihabı

Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ilave edin. Ilıdıktan sonra bir tülbent yardımıyla süzün. Tadı çok keskin olursa 2-3 damla limon içerisine ilave edebilirsiniz. Daha sonra günde 2-3 defa bu içeceği tüketin.

Bademcik iltihabı hakkında merak edilen sorular!

Bademcik iltihabı hakkında merak edilen sorular!

Herkesin hayatı boyunca en az 1 kez geçirmiş olduğu bademcik iltihabı, hakkında gizli sorular tutmaya devam ediyor. Bizde sizler için akıllarda yer edinen ve artık cevaba ihtiyaç duyulan soruları derledik. 

Bademcik iltihabı kaç gün sürer?

Genel olarak bademcik iltihapları genellikle 3-4 gün sonra tedaviden sonuç alınabilir. Lakin bademcikteki iltihaba ve sizde oluşturduğu etkilere göre bu sürede azalma veya uzama söz konusu olabilir.

Bademcik iltihabı ilaçsız geçer mi?

Bademcik iltihabı başlangıç seviyesinde ise evde yapacağınız birkaç kür önerisiyle geçebilmektedir. Yukarıda yer alan evde tedavi yöntemlerinde sizin için en uygununu tercih edebilirsiniz.

Bademcik iltihabı halsizlik yapar mı?

Bademcik iltihabı vücudun bağışıklık sistemini de düşüreceği için halsizlik, uykulu hal ve yorgunluk olması normal bir durumdur.

Bademcik iltihabı hangi bölüm bakar?

Kulak Burun Boğaz doktorları baddemcik iltihabına bakmaktadır.

Bademcik iltihabı hangi hastalıklara yol açar?

Bademcik iltihabının ilerlemiş hali eklemlerde romatizma yapabilmektedir. Bununla birlikte ileri derecede halsizlik ve ateş yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı gece terleme yapar mı?

Bademcik iltihabının ilerlemiş hali gece terleme yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı göze vurur mu?

Bademcik iltihabı belirtileri arasında nadirde olsa göz ağrısı olabilmektedir.

Bademcik iltihabı ve taşı arasındaki fark?

Bademcik iltihabı, boğazın arkasındaki lenf düğümleri olan ve işlevi vücudu bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı savunmak olan bademciklerin iltihaplanmasıdır.

Bademcik taşları, bademciklerin yüzeyinde oluşan ve sıkışan küçük kireçli yapılardır. Bu taşlar gıda artıkları, bakteriler ve diğer artıklardan oluşur.

Bademcik iltihabı ile faranjit arasındaki fark?

Bademcik iltihabı, boğazın arkasındaki lenf düğümleri olan ve işlevi vücudu bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı savunmak olan bademciklerin iltihaplanmasıdır.

Farenjit, viral farenjit adı verilen bir virüsün veya bakteriyel farenjit adı verilen bakterilerin neden olabileceği boğaz iltihabıdır.

Bademcik iltihabı eklem ağrısı yapar mı?

Bademcik iltihabını ilerlemiş hali eklemlerde ağrı yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı dile vurur mu?

Bademcik iltihabı ağrısı, kulaklara veya boyuna vurabilir. Lakin dile vurduğu hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Bademcik iltihabı dondurma yenir mi?

Bademcikte oluşan iltihabı önlemek için soğuk kompres her zaman iş görmüştür. Evde alternatif olarak dondurma yiyebilirsiniz.

Bademcik iltihabı kulak çınlaması yapar mı?

Bademcikte oluşan iltihabın bir diğer belirtisi de kulak ağrısıdır. Bununla birlikte kulakta tıkanma ve çınlama belirtileri de görülebilir.

Bademcik iltihabı çarpıntı yapar mı?

Medicana.com.tr sitesinin kaleme aldığı yazıya göre bademcik iltihabı kalp çarpıntısı yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı baş ağrısı yapar mı?

Bademcik iltihabının ilerlemiş hali baş ağrısı yapabilmektedir.

Bademcik iltihabı antibiyotik kullanmadan geçer mi?

Boğaz enfeksiyonunun nedeninin beta grubu bakteriler olduğu zamanlar antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Dolayısıyla doktora danışmamız bu konuda önem arz edecektir.

Bademcik iltihabını ne kurutur?

Bademcik iltihabını karbonat, limon, madensuyu ve birbirinden şifali bitki çayları  kurutmaya yardımcı olacaktır. Daha hızlı bir etki için doktora başvurmayı unutmayınız.

Bademcik iltihabı lenf bezlerini şişirir mi?

Bademcik iltihabının bir belirtisi de boğaz kenarlarında var olan lenf bezlerinde görülen şişliklerdir.

Bademcik iltihabı öldürür mü?

Tıp doktoru Karataş  “Öyle ki yeterli medikal ve cerrahi tedavi uygulanmayan bademcik iltihapları ileri yaşlarda ölüme yol açabilen kalp rahatsızlıklarının nedeni olabiliyor” ifadesine yer verdi.

Bademcik iltihabı orucu bozar mı?

Orucun bozulması için boğazdan aşağıya herhangi bir besin inmesi gerekmektedir. Bademcik iltihabı içi şurup veya hap alıyorsanız orucunuz bozulur. Lakin diğer türlü bademcik iltihabı olduğunuzda orucunuz bozulmamaktadır.

Bademcik iltihabı yutulursa ne olur?

Bademcik iltihabının yutulduğuna dair herhangi bir bilgi yoktur.

Bademcik iltihabı zararlı mıdır?

Bademcik iltihabının ilerlemiş hali çeşitli zararlara neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler