Türkiye’de Gezilecek Yerler

Türkiye’de gezilecek yerler sıralaması sık sık araştırılmaya devam eden bir konudur. Türkiye, yerleşim yerleri açısından oldukça geniş ve büyüleyici bir güzelliğe sahip olan ülkeler arasında yerini almaktadır. Türkiye’nin her ilinde, birden fazla antik kent ve tarihi ören yeri bulunmaktadır. Bununla birlikte, kutsal ve anıtsal yapıların sayısı da bir hayli fazladır. Bu nedenle, her geçen yıl milyonlarca kişinin Türkiye’yi ziyaret ettiği gözlerden kaçmamıştır. Türkiye’de gezebileceğiniz yerler ise, şu şekilde sıralanmaktadır;

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Anıtkabir

Anıtkabir, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın sembolü niteliğinde bir yerdir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı, Anıtkabir’de yer almaktadır. Bununla beraber, savaşta olan olaylar ve Türkiye’nin bağımsızlığını kazanabilmek için yaptığı fedakarlıklar, Anıtkabir’de sergilenmeye devam etmektedir. Özellikle de savaş dönemlerini daha iyi anlamak isteyen ve tarihi öğrenmek isteyen herkesin; Anıtkabir’i ziyaret etmektedir. Anıtkabir, Ankara’nın Anıttepe semtinde yer almaktadır ve her gün ziyarete açıktır. Üstelik buraya, toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamanız da oldukça kolaydır.

Dolmabahçe Sarayı

Türkiye’nin en önemli yerleri arasında yerini alan ve müze olan yerlerden bir tanesi de Dolmabahçe Sarayı’dır. Dolmabahçe Sarayı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün son zamanlarını geçirdiği ve vefat ettiği yerdir. İstanbul’un Beşiktaş semtinde, Avrupa Yakası’nda yer alan bu müze, haftanın her günü ziyarete açıktır. Özellikle de vapurdan indikten sonra kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz yerlerden bir tanesinin Dolmabahçe Sarayı olması, ziyaretlerin çoğalmasına neden olmuştur.

Galata Kulesi

Galata Kulesi de İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer almaktadır. Galata Kulesi’nin oldukça güzel bir görüntüsü ve birçok farklı hikayesi bulunmaktadır. Bir rivayete göre; her kim Galata kulesine biriyle beraber çıkarsa, o iki kişi evlenir. Bu nedenle, sevgililerin büyük bir kısmı; İstanbul’a geldikleri zaman Galata Kulesini ziyaret etmeden dönmek istemezler. Galata kulesi de haftanın her günü ziyarete açık olan yerler arasında yerini almaya devam etmektedir. Üstelik, Galata Kulesi’nin çevresinde ve içerisinde de oturabileceğiniz ve keyifli vakit geçirebileceğiniz birçok farklı alan vardır. Bu sayede, gününüzü sevdiklerinizde birlikte; eğlenceli ve romantik bir şekilde geçirmeniz mümkün olacaktır.

Kaleiçi

Türkiye’de turizm sektörünün başkenti olarak tanımlanan Antalya; her yıl yaz, kış birçok turist tarafından ziyaret almaya devam etmektedir. Antalya, tarihi ören yerleri açısından da oldukça geniş bir kültür ağına sahiptir. Özellikle de Antalya’nın en merkezi kısmında yer almakta olan Kale İçi birçok kişinin dikkatini çekmeye devam etmektedir. Kaleiçinde olan evlerin eski yapısı ve profesyonel bir şekilde restore edilmesi, turistlerin fazlasıyla hoşuna gitmektedir. Bu evlerin bazıları, sonradan otel haline getirilmiş ve ticarete açılmıştır. Bununla beraber, otellerin alt kısımlarında da çeşitli kafelerin bulunduğu ve eğlence mekanlarının sayısının günden güne çoğalmaya devam ettiği görülmüştür. Siz de Antalya’ya gittiğinizde, mutlaka Kaleiçi’ni ziyaret etmelisiniz.

Türkiye’de Gezilecek Yerler: Kemeraltı Çarşısı

Ölmeden önce görülmesi gereken yerler Türkiye sınırları içerisinde oldukça büyük bir sayıya sahiptir. Özellikle de Ege bölgesinin en güzide illeri arasında yerini almaya devam eden İzmir’de birçok farklı tarihi ören yerinin olduğu da gözlerden kaçmamıştır. İzmir’de yer almakta olan Kemeraltı çarşısının, tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Özellikle de düğün ya da nişan organizasyonları yapmak isteyen İzmir halkının büyük bit kısmı Kemeraltı çarşısını kullanmaya devam etmektedir. Burada, denize giriliyor olması da İzmir halkının sık sık İzmir’i ziyaret etmeye devam ediyor olmasına sebebiyet vermiştir. Eğer İzmir’e yolunuz düştüyse; bu yerleşimi ziyaret etmeden gitmemenizde fayda vardır. Üstelik, yemek yenecek yerlerin sayısı da bir hayli fazladır.

Bodrum Kalesi

Bodrum, son zamanların en sık tercih edilen turizm kentleri arasında bulunmaktadır. Muğla gezilecek yerler söz konusu olduğu zaman, Bodrum Kalesi’nden bahsetmemek olmaz. Hatta Bodrum Kalesi’nin yakınlarında, Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi’nin bulunduğu da verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Bodrum Su Arkeolojisi müzesinde bulunan buluntuların çok büyük bir kısmı ise; deniz altından çıkmıştır. Bu durum ise; tarihin eski dönemlerinde, insanların denizcilik faaliyetleri ile sık sık uğraşmaya devam ettiğinin bir kanıtı niteliğindedir. Aynı durum Bodrum Kalesi için de geçerli olacaktır. Bodrum Kalesi’nin içerisinde de birçok eski buluntunun yer aldığı bilinmektedir. Bu nedenle, Bodrum’a gittiğinizde mutlaka Bodrum Kalesi’ni ve çevresini ziyaret etmenizde fayda vardır.

Efes Antik Kenti

Türkiye’de gezilecek 10 yer söz konusu olduğu zaman, Efes Antik Kenti’nden bahsetmemek olmaz. Efes Antik Kenti İzmir’de yer alan ve tarihin en önemli Mirasları arasında yerini alan bir alandır. Bu yerleşimin adı zaman zaman, Apollon tapınağı olarak da geçmeye devam etmektedir. Efes Antik Kenti’ne giden kişiler, ören yerini gezmelerinin ardından sevdiklerine çeşitli hediyelik eşyalar alabildikleri gibi yemek yiyerek keyifli vakit geçirme şansı da elde edebilirler. Üstelik Efes Antik kenti yakınlarında gezip görebileceğiniz birçok farklı tarihi mekanın olduğunu unutmamanızda da fayda vardır. Örneğin; Meryem Ana’nın evi ve Şirince Köyü de Efes Antik Kenti yakınlarında yerini almaya devam etmektedir.

Mevlana Müzesi

Türkiye’de turistik yerler denildiği zaman, en sevilen ve sık ziyaret alan yerlerden bir tanesi ise; Mevlana Müzesi’dir. Dini açıdan da merak konusu olmaya devam eden, Mevla Müzesi Türkiye’nin, Konya ilinde yerini almaktadır. Konya’nın merkez kısmında yer alan Mevlana müzesi, Hz. Mevlana ve dini değerler ile ilgili çok değerli bilgiler vermeye devam etmektedir. Bu nedenle, turistler tarafından da sık sık ziyaret edilmek istenen yerler arasında bulunmaktadır. Konya, yemekleriyle de meşhur olan bir il olduğu için; Mevlana Müzesini ziyaret ettikten sonra; Konya’nın meşhur etli ekmeklerinden yemeden gitmemenizde de fayda olacaktır. Üstelik Mevla müzesi yakınlarında birçok farklı restoran vardır.

Fethiye Ölüdeniz

Fethiye Ölüdeniz, Muğla’ya bağlı bir yerleşimdir. Denizin renginin farklılığı; Ölüdeniz’in farklılığını gözler önüne sermiştir. Fethiye, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen yerler arasında bulunmaya devam etmektedir. Bu yerleşimde bulunan ören yerleri de Ölüdeniz halkı tarafından ilgi görmeye devam etmektedir. Fethiye bölgesine gittiyseniz; tarihi yerleri görmeden ve Ölüdeniz’e girmeden gitmemenizde fayda vardır. Üstelik burada yer alan suyun şifalı olduğuna dair bir inanış olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, Fethiye Ölüdeniz’in Türkiye için hem turizm açısından hem de ören yeri açısından çok önemli bir yer olduğu her fırsatta söylenmiştir. Üstelik Fethiye Ölüdeniz’in çevresinde, birçok farklı Beach olduğu da verilen bilgiler arasındadır.

Abant Gölü

Abant Gölü, Bolu’da yer alan doğa harikası yerler arasında bulunmaktadır. Bolu’ya giden insanlar; Abant Gölü’ne gittikleri zaman saatlerce yürüyüş yaparak kendilerini rahatlatmak isterler. Türkiye’de gezilecek tatil yerleri denildiğinde; kış tatilleri açısından en çok tercih edilen alanlardan bir tanesi de Bolu’dur. Bunun sebebi ise; Bolu’nun kayak yapılacak olan şehirler arasında bulunmasından kaynaklanmaktadır. Siz de tatil ya da farklı nedenlerden dolayı, Bolu’yu ziyaret etme kararı aldıysanız; Abant Gölü’ne uğramadan gitmemenizde fayda vardır. Üstelik Bolu’nun yemekleri de oldukça meşhurdur.  Hatta lezzetin baş kenti olarak geçmektedir. Abant Gölü’ne gittiyseniz; dillere destan olan Abant Köftesini yemeden dönmemenizde de fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu