Turp tohumu kürü ile Gonore tedavisi mümkün mü? Gonore Nedir? Turp tohumunun faydaları nelerdir?

Bu yazımızda Gonore hastalığının tıbbi tedavisinin yanında bitkisel tedavisini de anlattık. Gonore nedir? Gonore nasıl bulaşır? Gonore hastalığı için risk grubu var mıdır? Gonore belirtileri nelerdir? Gonore tedavi edilir mi?  Gonore aşısı nedir? Gonore için bitkisel tedaviler nelerdir? Turp tohumu kürü ne işe yarar? Turp tohumu faydaları nelerdir? Gonore hastalığını turp tohumu kürü tedavi eder mi? Turp tohumu nasıl tüketilir? Turp tohumu nerelerde satılır? Turp tohumu zararları nelerdir? Gonore hastalığı evde uygulayabileceğiniz başka hangi yöntemlerle geçer? Gelin bu yazımızda sorularınızı cevaplayalım.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Gonore hastalığı nedir?

Gonore cinsel yolla hatta oral ve anal ilişki ile de bulaşabilen bir hastalıktır. Gonore sadece vajinaya değil boğaza da yerleşen bir enfeksiyondur. Halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen hastalık aslında Gonore değildir. Bel soğukluğu denen hastalık aslında Frengi (Sifiliz) hastalığıdır. Frengi (Sifiliz) ve Gonore hastalıkları birbirinden çok farklıdır. Peki biz Frengi (Sifiliz) veya Gorone hastalığını birbirinden nasıl ayırabiliriz? Aslında çok kolay.  

Bel soğukluğunu bir de işin uzmanından dinlemek istersiniz diye düşündük.

Frengi (Sifiliz) ile Gonore’nin farkları;

Frengi (Sifiliz) kesik yaradan ya da ciltte sivilceye benzer bir lezyondan bulaşan bir hastalıktır. Kadınlarda genellikle kıl dönmesi ya da alerji zannedilen genital bölgede ağrısız sivilceler çıkar ve 3-6 hafta içerisinde geçer. Buna 1.evre Frengi (Sifiriz) denir. Bu dönem çok bulaştırıcı bir dönemdir. Deride döküntü, siğil benzeri ve halsizlik grip gibi belirtiler gösterir.  Frengi (Sifiliz)’nin testi kan ile yapılır. Tedavisinde antibiyotik kullanılır. Erkek genital organında sivilce varsa, yara ya da farklı bir lezyon varsa dokunulmamalı ve cinsel ilişkiye girilmemelidir. Frengi (Sifiliz) hastalığı bir dönem çok azalsa da tekrar yükselişe geçmiştir.

Gonore belirtileri nelerdir?

Hiç belirti vermeyebilir ya da çok az belirti verebilir. Kadınlarda ‘hafif bir sistik geçiriyorum’ ya da ‘hafif bir vajina enfeksiyonum var’ şeklinde düşünceler oluşturabilecek belirtiler verebilir. Yeşil ya da sarı vajinal akıntı, idrar yaparken yanma, çok sık idrara çıkma, uzun süredir geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu belirtileri, iki adet dönemi arasında lekelenmeler, rektum yani makatta ağrı, makattan gelen akıntı ve kanamalar başta gelen belirtilerdir.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Gonore’nin tedavi süreci nasıldır?

Test yapılıp pozitif çıkan hastalar iğne ve hap kullanarak tedavi olur ve test tekrar yapılır. Eğer test negatif çıktıysa ve hasta enfeksiyonu atlattıysa 1 hafta cinsel ilişkiden uzak durmaları gerektiği, gene prezervatifsiz ilişkiye girmemeleri ve 3 ay sonrasında tekrar test yaptırmaları gerektiği söylenmektedir.

Gonore kendi kendine geçer mi?

Gonore hastalığı kendi kendine geçmez. Geçti sanılmasındaki yaygın düşünce ise, bu hastalığın bir süre sonra belirtilerinin kaybolmasıdır. Ancak bu hastalık enfeksiyon barındığı için tedavi olmadan kendi kendine geçmemektedir. Ayrıca belirtilerin kaybolması durumunda tedavi olunmazsa cinsiyet fark etmeksizin kısırlık yaratabilir.

Gonore hastalığı nasıl bulaşır?

Cinsel ilişkide çoklu partner başta olmak üzere prezervatif kullanmadan girilen ilişkiler ve kadınların taşıyıcı olma durumuyla bulaşır. Uzmanlar prezervatifin sadece vajinal ilişkide değil, oral ve anal ilişkilerde de kullanılmasını, bu enfeksiyonun boğaza da yapıştığını belirtmektedir. Kadınlardan erkeklere bulaşma ihtimali %20’dir. Nedeni ise kadınların taşıyıcı olmasıdır. Kadın vajinasında birden çok bakteri bulunur ve bunun enfeksiyon olabilmesi için hastalık üretebilecek kadar fazla salgılanması gerekir.

Gonore akıntısı

Enfeksiyon vücuda geçtikten sonra mesaneye ulaşmadan önce işeme kanalını nemli tutan salgı bezlerine yerleşmektedir Özellikle sabahları olan bu akıntılar, erkeklerde penis ucundan gelen sarı ya da yeşil renkli akıntılardır. Kadınlarda da aynı şekilde sarı ya da yeşil renkli akıntılar görülür.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Gonore tedavisi için hangi bölüme başvurulur?

Kadınlar Üroloji bölümü, Kadın Sağlığı Ünitelerinde ya da Jinekoloji bölümüne başvurabilirler. Erkekler ise üroloji bölümüne görünebilirler. Ayrıca imkanlara göre değişiklik gösterse de bazı Sağlık Ocağı aile hekimleri de bu testleri yaptırabiliyor.

Gonore nasıl tespit edilir?

Farklı şikayetlerle ve şüphelerle gittiğimiz doktora şikayetlerimi anlattığımızda doktorumuz gerekli tetkik ve testleri isteyecektir. Gonore testi sonucu ya da idrar örneği ile Gonore enfeksiyonuna sahip olup olmadığınız ortaya çıkmaktadır.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Gonore testi

Gonore testi çok kolay bir uygulama ile yapılmaktadır. Ya idrar örneği ya da ağız, makat, vajina, üretra gibi bölgelerden sürüntü şeklinde örnek alınarak yapılmaktadır. Test sonucunuz pozitif çıkarsa son 60 gün içinde birlikte olunan kişilere de aynı şekilde test yapılmaktadır. Test sonucunda hemen tedaviye başlamak gerekmektedir.

Gonore ilaçları ve aşısı

Tedavisinde ise İkili kullanılan antibiyotiktir. Bunlardan bir tanesi iğnedir. Diğeri ise tek kullanılan haptır. Bu aynı zamanda cinsel yolla bulaşan farklı bir hastalık olan Klamidya hastalığını da tedavi etmektedir. Genelde Gonore olan hastalarda Klamidya da bulunduğunu söyleyen uzmanlar hastanın partnerine de aynı ilaçları kullandırmaktadırlar.

Klamidya hastalığını bilmeyenler için kısacık bir açıklama eklemek istedik.

Klamidya; Gonore enfeksiyonuyla iç içe olan gene cinsel yolla bulaşan ve tedavi sürecinin Gonore hastalığı ile aynı olan bir enfeksiyon çeşididir. Klamidya genellikle erkeklerle seks yapan erkekler arasında görülür. Bu erkeklerin makatlarından alınan sürüntü örneklerinde Klamidya enfeksiyonu oranı %3-10 arasında; boğazlarından alınan kültürlerde ise Klamidya enfeksiyonu oranı %1-3 arasında değişmektedir. Bu hastalığın bulaşması için illa boşalma gerçekleşmesine gerek yoktur. Temas ile de bulaşabilir. Gebeler de doğum enfeksiyon varken gerçekleşirse çocuğa göz ve akciğer enfeksiyonu geçirir. Oral ilişki sonrası bulaşan Klamidya, faranjit yapmaz.

Gonore’den korunmak için uzmanlardan öneriler

Uzmanlar özellikle 25 yaşının altında olanlara her yıl Gonore testi yaptırmalarını önermektedir. 25 yaşının üstünde olan kişiler içinse şikâyet varsa ya da partnerinin çoklu partner ilişkisinden şüpheleniyorsa test yaptırmasını önermektedir.

Gonore tedavi edilmezse ne olur?

Klamidya’nın doğurduğu sonuçlar gibi rahim ve yumurtalıklarda yapışıklık yapabilir. İlerde bebek oluşumunu engellenebilir. Gonore diğer hastalıklardan biraz farklı olarak tüm vücuda yayılabilir. Yayılmış enfeksiyon olarak geçen Gonore’nin geciken tedavisinde ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Hamilelikte Gonore, erken doğuma sebep olabilir. Bebekte en çok gözlere vurmaktadır.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Gonore nasıl önlenir?

Partnere olan güven duygusu içerisinde yaşanılan cinsel beraberlikleri sorgulamıyoruz. Ancak cinsel konularda güvenmemek gerekir. Öncelikle kendi sağlığımızı düşünmemiz gerektiğini söyleyen uzmanlar, prezervatif kullanmayı önermektedir. Birliktelikler oral bile olsa prezervatif kullanılmasını altını çizerek belirtmektedir. Özellikle etle tek yönlü beslenen kişilerin Gonore hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.

Gonore hastalığı doğal yollarla nasıl önlenir?

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da bitkisel ve doğal çözümler bulunmaktadır. Gonore hastalığının çözümü ise turp tohumu küründe. Hemen her şeye faydası olan turp tohumu, Gonore hastalığına da iyi gelmektedir. Enfeksiyon hastalıklarına birebir olan turp tohumu ile Gonore tedavisini sizinle paylaşıyoruz.

Bildiğimiz üzere Gonore hastalığı sadece genital bölge değil boğaza da yapışmaktadır. Bu tohum ise enfeksiyon hastalıklarının yanı sıra boğazlarımıza da oldukça faydalıdır. Sizlere bu şifalı bitkinin tohumu hakkında birçok faydalı ve hayatınızın her alanın da işinize yarayacak bilgi ve tarifler vereceğiz. Ama öncesinde bu şifalı bitkiyle tanıştırmak istedik. Dilerseniz başlayalım.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Turp ile ilgili genel bilgiler

Turpgiller familyasından olan bu sebze, yuvarlak ya da silindirik olabilir. Salatalarda çiğ yenen turp, köklü ve yapraklı kısmı pişirilebilir. İçerisinde birçok vitamin ve besin değeri bulunmaktadır. Ayrıca birçok çeşidi vardır. Şalgam ve hardal otu ise turp sebzesinin akrabalarındandır. Turp sebzesini şimdi daha detaylı inceleyelim.

Besin değeri nedir?

Turpun 100 gramında çoğu karbonhidratlardan gelen 16 kalori vardır. Turp ayrıca B2, B6 vitaminleriyle doludur ve magnezyum, bakır ve kalsiyum deposudur. C vitamini, potasyum ve folik asit açısından zengindir.

Çeşitleri nelerdir?

Beyaz turp, kırmızı turp ve kara turp çeşitleriyle bilinen bu sebzenin her bir çeşidi ayrı ayrı çok faydalıdır. Dilerseniz turpun çeşitlerini biraz inceleyelim.

Nasıl yetiştirilir?

Hemen her toprakta yetişebilen turp, bahçelerde yani geni alanlarda yetiştiği gibi balkonlarımızda saksı da bile yetişebilir. Geniş alanlarda yetişen turplar daha iri olurken saksılarda dar alanlarda yetişen turplar daha küçük boyutlarda olmaktadır. Tatlarında bir fark olmamaktadır. Kolayca temin edebileceğiniz turp tohumlarını, toprağı çapaladıktan sonra geniş geniş serperek toprağı tekrar çapalayıp can suyunu verirseniz ekme işleminiz tamamlanacaktır. Nemli ve yağmurlu dönemlerde ekerseniz daha iyi ve verimli sonuçlar alacaksınız. Topraktan çıkarırken ise yaprak köklerinden tutup yavaşça çektiğiniz de kolay bir şekilde elinize gelecektir. Size örnek bir video bulduk.

Kırmızı Turp

İçi beyaz dışı kırmızı renkli olan bu sebze, kırmızı turpun isim kökeninden de anlaşılacağı üzere genelde ağız kokutmasıyla ünlüdür. Raphanus kelimesinin anlamı kokan soğandır. Gövdesi tüketilir, tercih edilirse yaprak kısmı da tüketilebilir. İçeriğindeki bol C vitamini sebebiyle soğuk algınlığından korur. Aynı zamanda ciltteki kuruluk ve sivilcelerden de kurtulmanıza yardımcı olur. Kepeklenmeyi de önlediği bilinen turp suyunu birçok kişi gibi uzmanlarda önermektedir. Bilindiği üzere guatr ülkemizde başlıca sorunlardan biridir. İyot zenginliği açısından turp guatr rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Hatta turp tiroit hastalıklarından da korumaktadır.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

İçerdiği yüksek kükürt oranından kaynaklı gaz yapıcı özelliği vardır. Aşırı tüketilmesi halinde ishal yapabilir. Aynı zamanda yüksek oksalat değerlerinden kaynaklı olarak vücutta önemli yere sahip olan kalsiyum ve demir gibi mineralleri de vücuttan atar. Bu yüzden fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Beyaz Turp

Beyaz turp, kırmızı turpun tam zıttı şekildedir. Yani dışı beyaz içi kırmızıdır. Bu turp çeşidi, Asya turpu ve oryantal turp olarak da isimlendirilir. Oldukça büyüktür. Aroması hafiftir. Mutfaklarda oldukça tercih edilirler. Yaprakları pişirmek için uygundur. Diğer bir ismi ile ‘karpuz turp’ olarak pazarları renklendirmektedir. Karpuz turp ülkemizde sonradan yetiştirilmeye başlanmıştır. Çiftçilerin ‘normalde diğer turplar soğukta erir ama bu turp soğuğa dayanıklı’ sözleriyle ilgileri çekmiştir. Halk arasında da “Alabaş” ve “Japon Turpu” olarak bilinen bu turp çeşidinin ağrı kesici özelliği vardır, özellikle romatizma ağrılarının geçirilmesinde yardımcı olur.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Kanseri önlemesiyle bilinen beyaz turp cinsi böbrekleri de temizliyor. Özellikle menopoz sonrası kadınlarda oluşan osteoporoz denilen kemik erimesi hastalığına da iyi gelmektedir.

Beyaz turpun içeriğindeki besin lifi oldukça fazladır. İlk başlarda kulağa az gelse de uzmanlar düzenli kullanım da oldukça fayda ettiğini söylemektedir. Yarım kâse dilimlenmiş turpta 1 gram kadar besin lifi bulunur. Bu ise bu kadar az miktara göre oldukça fazla bir değerdir. Kahvaltılarda ve yemeklerin yanında kullanılan beyaz turp son zamanlarda turşularda da sıkça tercih edilmeye başlamıştır. Sofraların baş tacı olarak görülen beyaz turpun, karpuz turp cinsi meyve olarak da son zamanlarda tercih edilmektedir.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Siyah Turp

Siyah turp turpların kök sebzesidir. Siyah İspanyol turpu olarak adlandırılan bu turp, çeşitli kış turpudur. Dışı siyah içi beyaz bu turpun yuvarlak ve uzun çeşitleri vardır. Yenilebilir köke sahiptir. Dışı serttir. Diğer turplar gibi olmayan siyah turp keskin bir tada sahiptir. Şimdi eski bir çeşit olarak görülen siyah turp hala değerli yerini korumaktadır. Diğer turplardan daha büyük olmasının yanı sıra gövde kısmı salata ya da çiğ yenebilirken aynı zamanda pişirilerek de yenilebilir.

Siyah turp safra kesesi taşlarını önler. Özellikle kış hastalıklarına birebir olan siyah turp, sıkça kullanılan ballı tarifi ile de kullananlara birçok fayda sağlamıştır. Astım, bronşit gibi hastalıklara da büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Siyah turp farklı kürleri ile hemen her hastalığa iyi gelmektedir.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Özellikle hamile kadınların doktor bilgisi olmadan fazla siyah turp tüketmemesi önerilir. Böbrek taşı olan hastaların ve mide rahatsızlığı olanların da siyah turpu tüketmemesinde fayda var. Diğer sebzeler gibi fazla tüketilmediği sürece zararı bulunmayan siyah turp, aksine çok sağlıklı bir sebzedir.

Turp yaprağı nasıl kullanır?

Turplar bazı ülkelerde özellikle yaprakları için yetiştirilirler. Ne kadar yapraklı yeşil sebze grubuna girmese de oldukça lezzetli ve faydalıdır.

Türk Mutfağında turp yaprağının çorbalarda kullanılabildiği gibi; ıspanak gibi pişirilebilir, böreklerde maydanoz kullanır gibi kullanabilir, sarma bile sarabilirsiniz. Ayrıca salatalarda da çok sık kullanılan turp yaprağının suyu da içilmektedir.

Özellikle suyunu içtiğinizde kabızlığı anında gideren bir özelliğe sahiptir. Karaciğer fonksiyonlarına da iyi gelen turp yaprağı lezzeti açısından da sıkça tercih edilmektedir.

Turp tohumu nedir?

Turp tohumu kendi bitkisinden gelir ve bazı turp tohumları sadece daha büyük sebze tohumu ve kabukları için ekilip yetiştirilir. Bu bitki beyaz ya da mor çiçek açan kazık köklü bitkilerdir. Turpların kökleri toprak altında, yaprakları ve gövdesi ise dışarda büyür. Salataların içine katıldığında lezzet veren turp tohumu, kırmızımsı-kahverengi ve küçük oval boyutlardadır. Sofralarda turp tohumunu sıkça kullanan Çinliler aynı zamanda bitkisel ilaç olarak da kullanmaktadır. Cilt bakımından kalp sağlığına kadar her alanda kullanılmaktadır.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Nasıl elde edilir?

Bu tohumlar birçoğumuzun ilkokulda yaptığı fasulye deneyi gibi filizlendirilebilir. Toprağa ekilen turp tohumu da filizlenerek yetiştirilir. Ayrıca tohumu çiğ şekilde yenebilirken filizi de yenebilir. Hemen her toprak türünde yetişebilen bir tohumdur.

Turp tohumlarını elde etmek için ekilen turp tohumlarının tamamen kuruması gerekmektedir. Daha kapsamlı bilgi ve uygulama için aşağıya eklediğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Turp tohumu faydaları nelerdir?

Turp tohumu erkeklerde erken boşalma sorununa birebirdir. Ayrıca kişiye cinsel güç ve istek verir. Üreyi azaltır. En önemlisi ise vücutta enfeksiyon oluşmasını önleyici eğer oluştuysa giderici özelliği vardır. Ciltteki sivilce ve akne problemlerine de iyi gelen turp tohumu, öksürüğü de kısa sürede kesmektedir. Kansızlıktan kaynaklı oluşan iştahsızlığı giderir. Gaz problemi yaşayan kişilerde oluşan ağrıları giderir. Ciddi ve kronik bir hastalık olan İltihaplı Bağırsak Hastalıkları (İBH)’na da kesin çözüm vermektedir. Günümüz de çok sık rastlanan ve bu hastalıktan kurtulmaya çalışan birçok kişi var. Bu sebeple sizlerle o tarifi paylaşmak istiyoruz.

Turp tohumunun zararları ve yan etkileri nelerdir?

Fazla tüketilmemesi halinde yan etki göstermemektedir. Mide rahatsızlığı geçiren safra ve böbrek taşı düşürenler, hamile ve bebek emziren anneler ayrıca gastriti olanlara da kullanılmaması önerilir.

Turp tohumu ne zaman ekilir ?

Hafif toprakları seven turp tohumu yağışlı ve nemli havaları sever. Genelde bahar aylarının ilk zamanları ekilen turp tohumu sonbahara kadar ekilebilir.  Kırmızı turp cinsi diğerlerinden daha kısa sürede yetiştiğinden yılda 5 kez ekimi yapılmaktadır. Kırmızı turp 2 ay içerisinde yetişir. Yıllık yetişen beyaz ve siyah turplar ise yılda en fazla 2 kez ekilir. Bahçede yetiştirilen turpların güzelliğine bakın.

Turp tohumu nerelerde satılır?

Aktarlardan ve online tohum satıcılarından temin edebileceğiniz turp tohumları, semt pazarları ve bazı manavlardan da elde edilebilir.

Turp tohumu fiyatları ne kadar?

Fiyatları satıldığı yere, miktarına ve markaya göre değişmektedir. Ancak sizler için ortalama bir fiyat olarak 20 TL diyebiliriz.

Turp tohumuyla neler yapılabilir?

Hemen her derde deva olan turp tohumuyla yapabileceklerimizin sonu yok. Turp tohumunu çiğ yiyebilir, salatalarda kullanabilir, çaylarını da yapabiliriz. Ayrıca bu başlık için hazırladığımız gibi çok faydalı kürler de yapılabilir. Turp tohumu yağı da elde edilen bu tohumdan yapılabilecek çok şey var. Biraz da kendi kadar faydalı olan turp tohumu yağından bahsetmeye ne dersiniz?

Turp tohumu yağı nedir? Nasıl elde edilir?

Presleme yöntemiyle siyah turptan elde edilen bitkisel yağdır. Nefes alıp verişi rahatlatan turp tohumu yağı, bronşları açıcı etkiye de sahiptir. Zayıflamaya ve hazımsızlığa da iyi gelen turp yağı, Avrupa da ve Amerika da sıkça tercih edilir.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Turp tohumu yağı faydaları nelerdir?

Demir deposu olan turp tohumu yağı kansızlığa çok iyi gelmektedir. Metabolizmanın sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olduğu ve kan akışını da hızlandırdığı faydaları arasındadır. Hücre yenilenmesine de fayda sağlayan turp tohumu yağı, en faydalı sebze tohumu olarak bilinen bu tohumun sebzesini ve yağını listelerde baş sıralara taşıyor.

Turp tohumu yağı nerelerde nasıl kullanılır?

Salatalarda ve yemeklerde sıkça kullanılan turp tohumu yağının lezzeti çok beğenilmekte ve mutfaklarda tercih edilmektedir.  Kızartmalarda bile kullanılan turp tohumu yağı oldukça lezzetli ve faydalıdır.

Birçok hastalığa birebir çözüm olan turp tohumunun bugün ki başlığımız olan Gonore tedavisinde de kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Gonore tedavisi için turp tohumu kürü

Turp tohumunun binlerce faydasının içinde Gonore tedavisi de bulunmaktadır. Turp tohumu kürünün düzenli kullanımı ile bu hastalığın tedavisi mümkün. Size vereceğimiz bu tarif ile Gonore hastalığından kurtulabilirsiniz.

Turp tohumu kürü nasıl yapılır?

 Turp tohumu toz haline getirilir, balla macun yapılıp yenir.

Turp tohumunun enfeksiyondan koruyucu özelliğini ayrıca enfeksiyon atıcı özelliği olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu kürün düzenli kullanımı ve aynı zamanda doktorun tedavisi ile çabucak kurtulmak mümkün. Beslenmemize ve korunmamıza dikkat ettiğimiz sürece risk grubundan da kurtulmuş olacaksınız.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Turp tohumu kürü ile Gonore tedavisi hakkında en çok merak edilenler

Sizler için Turp tohumu kürü ile Gonore tedavisi hakkında en çok merak edilen soruları derledik.

Turp kilo aldırır mı?

Turp düzenli kullanımda kilo almanıza değil kilo vermenize yardımcı olur. Tüketenlere uzun süre tokluk hissi vermektedir. Ancak fazla tüketimi de kükürt miktarından kaynaklı olarak zararlıdır. Gaz problemleri yaşayabilirsiniz. Faydalı mineralleri de kaybedebililirsiniz.

Turp yaprağından yemek yapılır mı?

Turp yaprağından çok lezzetli yemekler yapılmaktadır. Ancak en bilinen tarif turp yaprağı yemeği olarak bilinir ve aynı ıspanak gibi pişirilir. Bu yemeği tadanlar ise çok lezzetli olduğunu söylüyor. Dilerseniz yapılışını size anlatalım.

Turp yaprakları özenle yıkanır. Gelişi güzel doğranır. Turp yapraklarının sapları yumuşayana kadar haşlanır. Daha sonra yemek tenceremizde yağ ile soğan kavrulur. Dilerseniz hafif lezzet versin diye çok az miktarda salça ekleyebilirsiniz. Turp yaprakları yemek tenceresine alınır ve yanmaması için ara ara karıştırılır. Dilerseniz ıspanak kavurmasındaki gibi üzerine yumurta kırabilir ya da baharatlarla tatlandırabilirsiniz.

Turp Tohumu Kürü ile Gonore Tedavisi

Diyette turp tercih edilebilir mi?

Harika bir kış sebzesi olan turp, hem faydalı hem de diyetlerde çok uygun bir besindir. Hem lif açısından zengin hem de kan şekerini dengelediği için açlık hissi yaratmaz, kendinizi uzun süre tok hissettirir. Hem lezzetli hem faydalı olan bu sebze, zararlı toksinlerden kurtulmanız içinde tam bir detoks ürünü diyebiliriz.

Turp gastrite iyi gelir mi?

İçeriğindeki kükürt nedeniyle gaz yapıcı özelliğinden dolayı gastrit, ülser gibi problemleri olan kişilerin uzman takibinde porsiyonlu şekilde tüketmeleri daha uygundur. Gaz şikayetlerinin yanı sıra kramp, ishal gibi şikayetlerde yapabilir.

Turpun böbreklere olan etkisi nedir?

Turp içeriğindeki yüksek potasyum değeriyle, böbrek yetmezliği olan hastalara önerilmez. Çünkü böbrek yetmezliği olan bireylerde potasyum yükselir ve vücutta fazla potasyum birikme söz konusu olabilir.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler