Uyku hastalığı nedir, tedavisi, nasıl geçer?

Uyku hastalığı nedir? Bir diğer adı Afrika tripanosomiasisidir. Genelde de Afrika bölgesinde görülmektedir. Uyku hastalığı tedavisi kişinin yaşına ve durumuna özgü ayarlanmaktadır. Yazımızda uyku hastalığı nasıl geçer? Ve uyku hastalığının belirtileri konularını ele aldık.

İlgilinizi çekebilir: HIV nedir, nasıl bulaşır, belirtileri neler?

Uyku hastalığı nedir, tedavisi, nasıl geçer?

Uyku hastalığı nedir?

Bilimsel olarak insan Afrika tripanosomiasisi olarak bilinen uyku hastalığı, en sık Afrika ülkelerinde görülen çeçe sineğinin ısırması ile bulaşan protozoa Trypanosoma brucei gambiense ve Trypanosoma brucei rhodesiense’nin neden olduğu bir hastalıktır.

Bu hastalığın belirtileri genellikle ısırıldıktan birkaç hafta sonra ortaya çıkar. Lakin ortaya çıkması birkaç ay sürebilir ve bu, örneğin sineğin türüne ve kişinin vücudunun mikroorganizmaya verdiği tepkiye bağlıdır.

Semptomlar ortaya çıkar çıkmaz, enfeksiyonu doğrulamaya yardımcı olacak testlerin yapılması ve böylece uygun tedaviye başlayabilmesi için bir pratisyen hekime danışmak önemlidir. İlk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz tedaviye başlanması önemlidir, çünkü hastalık gelişirse parazitin sinir sistemi ve beynin çeşitli bölgelerinde oluşturduğu lezyonlar nedeniyle kişinin hayatını riske atabilir.

Uyku hastalığının belirtileri nelerdir?

Uyku hastalığının belirtileri bir kişiden diğerine değişir ve hastalığın evresine bağlıdır. Bu evrenin aşamaları ve belirtileri şu şekildedir:

  • Kutanöz evre: Bu aşamada, ciltte daha sonra kötüleşen ve şankre adı verilen ağrılı, koyu renkli, şişmiş bir ülsere dönüşen kırmızı papüller gözlemlemek mümkündür. Bu belirti çeçe sineği ısırığından yaklaşık 2 hafta sonra ortaya çıkar, beyazlarda daha sık, siyahlarda ise nadiren görülür.
  • Hemolenfatik aşama: Böcek ısırığından bir ay sonra, mikroorganizma lenf sistemine ve kana ulaşarak boyunda şişlik, baş ağrısı, ateş ve tüm vücuda yayılmış kırmızı lekelerin ortaya çıkmasına neden olur.
  • Meningo-ensefalitik evre: Bu, protozoonların merkezi sinir sistemine ulaştığı, zihinsel karışıklık, aşırı uyku, davranış değişiklikleri ve denge sorunları ile gözlenen beyin hasarına neden olduğu uyku ve uyuşukluk hastalığının en ileri evresidir.

Buna ek olarak, uyku hastalığı vücutta kalp, kemik ve karaciğer bozuklukları gibi başka değişikliklere neden olabilir ve ayrıca bir kişinin örneğin zatürree ve sıtma gibi başka enfeksiyon türlerini geliştirme riskini de artırabilir.

Uyku hastalığının teşhisi

Uyku hastalığının teşhisi, hastalıktan sorumlu parazite karşı üretilen kan dolaşımında antikorların varlığını kontrol etmek için kan testleri yapılarak konur. Ek olarak, enfeksiyona işaret eden değişiklikleri kontrol etmek için bir kan sayımı da yapılabilir. Bu durumda anemi ve monositozun göstergesi olan değişikliklerin varlığı doğrulanır.

Bazı durumlarda, özellikle kişinin zaten meningoensefalitik evre semptomlarına sahip olduğu durumlarda, doktor, bölgedeki parazit belirtilerini kontrol etmek ve savunma sayımı yapmak için lomber ponksiyon yoluyla kemik iliği alınmasını önerebilir. Sinir sisteminde dolaşan sıvı olan beyin omurilik sıvısındaki hücreler.

Uyku hastalığı nasıl bulaşır?

Uyku hastalığının en yaygın bulaşma şekli Glossinidae familyasından çeçe sineğinin ısırmasıdır. Nadir durumlarda, enfeksiyon, örneğin daha önce protozoan ile kontamine olmuş bir kişiyi ısırmış olan başka bir tür sinek veya sivrisinek ısırması nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Çeçe sineği en çok Afrika’nın kırsal kesimlerinde, bol bitki örtüsü, ısı ve yüksek nemin olduğu yerlerde bulunur. Bir kez enfekte olduğunda, bu sinek paraziti ömrünün sonuna kadar taşır ve birçok insanı enfekte edebilir.

Uyku hastalığının tedavisi

Tedavi kişinin yaşına göre değişir ve hastalığın evrim derecesine bağlıdır ve merkezi sinir sistemini etkilemeden tedavi edilirse kullanılan ilaçlar pentamidin veya suramin gibi daha az agresiftir. Ancak hastalık daha ilerlemişse hastanede verilmesi gereken melarsoprol, eflornitin veya nifurtimox gibi yan etkisi daha fazla olan daha güçlü ilaçların kullanılması gerekir.

Bu tedaviye parazit vücuttan tamamen yok olana kadar devam edilmelidir ve bu nedenle parazitin tamamen yok olduğundan emin olmak için kan testleri ve diğer vücut sıvıları tekrarlanmalıdır. Bundan sonra hastalığın tekrarlamamasını sağlamak için 24 aylık bir sürveyans sürdürmek, semptomları gözlemlemek ve düzenli muayene yaptırmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu