Uyurken Kollar Neden Uyuşur?

Uyurken kollar uyuşur çoğumuz gecenin ortasında uyanmışızdır, ancak kolumuzun veya elimizin uyuştuğunu veya ” uykuya daldığını” fark ettik . Bazen, sanki cildimizi küçük “iğneler ve iğneler” deliyormuş gibi bir karıncalanma hissi de hissederiz. Bunun tıbbi terimi  parestezidir , ancak bu neden oluyor ve endişelenmemiz gereken bir şey mi? Kollar neden uyuşur?

Kızloji.com sizler için araştırdı. (Bu makale bilgi amaçlıdır, özellikle sol kol uyuşması yaşıyorsanız ve sık sık aynı durumla karşılaşıyorsanız bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır.)

 • Uyku pozisyonu

Uyurken Kollarınız Neden Uyuşur ve Nasıl Durdurulur?

Ellerimiz vücudumuzun altındayken karnımızın üzerinde uyumak , uyurken ellerimiz başımızın altında sırt üstü uzanmak veya yanımızda uyuyarak kolumuzu bükmek sinirlerimize uzun süre baskı uygulayabilen kötü uyku pozisyonlarıdır . Tabi özellikle sol kol uyuşması olarak sık sık yaşanıyorsa, bir uzmana gitmenizde fayda var. Bunlar kan akışında bir kesintiye neden olur ve sinir sistemimiz karıncalanma hissiyle tepki verir.

 • Sinir sıkışması

Uyurken Kollarınız Neden Uyuşur ve Nasıl Durdurulur?

Ulnar sinir dirsek omuzdan çalışır ve bizim ellere hissi sağlamaktan sorumludur. El bileği ağrısı, zayıf bir tutuş ve elde uyuşma, sıkışmış veya sıkışmış bir ulnar sinirin olası semptomlarıdır  . Ağrı genellikle kendiliğinden kaybolur, ancak 2 günden fazla sürerse, bir doktora zamanıdır.

 • B12 vitamini eksikliği

Et, balık, kümes hayvanları ve süt ürünlerinde  doğal olarak bulunan B12 vitamini sinirlerimizi ve kan hücrelerimizi sağlıklı tutar. Vücuttaki B12 Vitamini eksikliği, azalmış veya karıncalanma hissi ile ortaya çıkabilen sinir sorunlarına neden olabilir.

 • Stres ve kaygı

Endişeli veya stresli olduğumuzda, vücudumuz , algılanan tehditle başa çıkma yeteneğimizi geliştirmek için stres hormonlarının hedeflenen noktalara salındığı savaş veya kaç tepkisini harekete geçirir . Bu fizyolojik reaksiyon, kan akışını, hayatta kalmamız için daha hayati önem taşıyan diğer vücut bölümlerine yönlendirmeyi içerir. Bazı bölgelerde azalmış dolaşım, karıncalanma hissine neden olur.

Stres ayrıca kaslarımızda gerginliğe neden olabilir ve bu da karıncalanma ağrısına neden olabilir.

 • Temel tıbbi durumlar

Kronik parestezi , vücudun sinir sistemini etkileyen tıbbi bir durumun da belirtisi olabilir  . Uyuşukluğa kas zayıflığı veya diğer semptomlar eşlik  ederse, en iyisi derhal doktorunuza veya sağlık uzmanınıza görünmektir.

Parestezi nasıl önlenir veya en aza indirilir:

 • Kolunuzu yukarı kaldırın.

Kol hissi genellikle basınç kaldırılır kaldırılmaz geri gelir, ancak eli sallamak kan akışını artırmaya yardımcı olabilir.

Uyurken Kollarınız Neden Uyuşur ve Nasıl Durdurulur?
Ayrıca kollarınızı yukarı doğru uzatabilir, başınızı iki yana sallayabilir ve boyundaki gerilimi serbest bırakmak ve sinirleri gevşetmek için omuzları yukarı ve aşağı hareket ettirebilirsiniz.
 • Uyku pozisyonunuzu iyileştirin.

Uyurken Kollarınız Neden Uyuşur ve Nasıl Durdurulur?

Kolları ve elleri uygun şekilde konumlandırın ve vücudun altına katlamaktan kaçının. Düzgün kan akışı sağlamak için bilekleri düz tutmaya çalışın. Ellere doğru kan dolaşımının kesilmesini önlemek için başınızın üzerinde kaldırmak yerine kollarınızla yanlarınızda uyuyun.

Bükülmüş kollar ve dirsekler sinirlere baskı uygulayabileceğinden fetal pozisyondan kaçının .

 • Uyurken bir bileklik veya havlu kullanın.

Why Your Arms Go Numb When You Sleep and How to Stop It
Ateller veya teller bilekleri düz tutmaya yardımcı olur, böylece uyurken bükme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ayrıca dirseğin etrafına bir havlu sarabilir ve katlanmasını önlemek için bir bandajla sabitleyebilirsiniz.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin.

Düzenli egzersiz, genel kardiyovasküler sağlığımızı iyileştirir ve kan dolaşımımıza yardımcı olur. İyi beslenme alışkanlıkları ayrıca vitamin eksikliklerinden kaçınmamıza ve sinir ağrısını en aza indirmemize yardımcı olabilir.

 • Tıbbi sorunlar için tedavi arayın.

Şiddetli veya kronik semptomlar için, uyuşukluğun veya dikenli hissin mevcut bir tıbbi durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını doğrulamak ve uygun tedavi veya ilacı tartışmak için doktorunuza danışın.

 • Anında ilgilenilmesi gereken uyarı işaretlerine dikkat edin.

Ani uyuşma da bir felç belirtisi olabilir  , bu nedenle paresteziye baş dönmesi, felç, konuşma güçlüğü, denge kaybı ve şiddetli baş ağrısı eşlik ediyorsa, acil yardım isteyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu