Vajinal kaşıntıya Hametan iyi gelir mi?

Hametan krem antiinflamatuar, lokal meostatik ve astrenjan özelliklere sahiptir. Bu özellikler kanın pıhtılaşma süresini kısaltmak, lezyon bölgedeki proteinlerin çoğalması ve dokunun kalınlaşmasını sağlar. Reçeteli ya da reçetesiz eczanelerden alınabilecek olan hametan krem fiyatı genelde 10 ila 15 lira arasında değişebiliyor. Bu birçok yanma ve kesik rahatsızlıklarında kullanılabilen hametan krem ile hametan pomad arasındaki farkı açıklamaya çalıştık. Bu yazımızda birçok özelliği olan hametan krem vajinaya sürülür mü ve vajinal kaşıntıya hametan iyi gelir mi sorularının cevaplarını verdik.

Diğer hametan yazılarımıza göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vajinal kaşıntıya Hametan iyi gelir mi?

Hametan krem beyaz renkte ve homojen olan bir kremdir. Farmakoterapötik ilaçların diğer dermatolojikler grubunda yer alır. Hametan bileşiminde bulunan Hamamelis virgiana sulu distilatı, lokal hemostatik, antiinflamatuar ve astrenjan özelliklere sahiptir. Derideki yaralanmalarda astrenjan etkisi ile sorunlu bölgede proteinlerin artmasını sağlayarak dokunun kalınlaşmasını ve büzüşmesini sağlar. Lokal hemostatik özelliği söz konusu bölgede kanın pıhtılaşma süresini kısaltır. Antiinflamatuar özelliği ile ise derideki enflamasyon bulgu ve belirtileri gidermeye yardımcı olur. 30 gramlık alüminyum tüplerde satışa sunulmaktadır. 25 derecenin altındaki oda sıcaklıklarında saklanması gerekmektedir.

 • Etkin madde: Hamamelis virginiana (potens 12mg/100g) 5.35 g / 100 g içerir.
 • Yardımcı maddeleri: Stearik asit, setil alkol, polioksietilen-5-gliserin stearat (Arlatone 983 S), %85 gliserol (gliserin), sıvı parafin (vazelin likit), izopropil miristat, sorbik asit, phosal 50 SA, oxynex LM – Merck AG (Oksineks LM), disodyum edetat (EDTA disodyum), N-Sodyum hidroksit çözeltisi (sodyum hidroksit) ve saf su içerir.

Hametan %12 oranın yağ olmak üzere su ve yağ emülsiyonudur. İçerdiği lipozomlar sayesinde nem kaybını azalttığı ve deri tarafından emilimin kolaylaştığı düşünülmektedir. Hametan krem sadece eczanelerden temin edilebilen bir kremdir. En uygun kullanımı doktor gözetimi altında ve uygun görülen süre boyunca kullanımıdır. Peki Reçeteli veya reçetesiz alınabilen hametan krem ne işe yarar?  Birçok rahatsızlıkta tedavi olarak kullanılan bu ilaç;

 • küçük çocukların veya bebeklerin pişiklerinde
 • 1. veya 2. derece yanıklarda ya da güneş yanıklarında
 • Çizik ve kesik gibi yüzeysel deri bozukluklarında
 • Bebek emziren annelerin meme ucu çatlaklarının bakımı ve korunmasında
 • Yaşlıların da dahil olmak üzere kurumuş, yarılmış veya çatlamış derinin bakımı ve korunmasında
 • Sivilcelerin tedavisinde de kullanılabilir.

Hametan pomad halk arasında nam-ı diğer hametan mavi krem ne işe yarar sorusuna gelecek olursak neredeyse aynı özelliklere sahiplerdir. Ergenlik döneminde çıkan sivilceler, oluşan yara ve yanıklar başta olmak üzere birçok rahatsızlık için kullanılabilir. Hametan pomad ve krem arasındaki fark ise Hametan pomad’ın mavi renkli ve yoğun yapıya sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra Hametan pomad hametan kreme göre daha yağlı bir yapıya sahiptir. Hametan pomad daha ciddi yara ve yanık tedavisinde kullanılırken hametan krem hafif derecede yaralar için tercih edilebilir. En doğru kullanım doktora reçetesi ve önerisi iledir. Uygulanırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar şunlardır;

 • 25 derecenin altında oda sıcaklığında saklanması gerekir.
 • Hametan kremin uygulanacağı yerin mutlaka temiz olması gerekir.
 • Hametan kremi sorununuz olan yere parmağınızın ucuyla yedirmeniz.
 • Hametan kremi sürdüğünü yerin üzerini açık bırakmak daha etkili olacaktır. Ama yarayı kapatmanız gerekiyorsa kapatılabilir.
 • Günde birkaç kez lezyonlu olan bölgeye sürülebilir.
 • Emziren anneler için meme uçlarının onarımı ve bakımı için her emzirmeden sonra uygulanabilir.
 • Göze kesinlikle temas ettirilmemelidir. Temas etmesi durumunda çokça suyla yıkanması gerekir.
 • Şikayetleriniz devam ederse veya artarsa doktorunuza başvurmalısınız.

Hametan krem vajinaya sürülür mü ve vajinal kaşıntıya Hametan iyi gelir mi sorularının cevabına gelecek olursak Hametan kremin prospektüsünde yer alan bilgilere bakarak vajinaya kullanımı hakkında herhangi bir bilgi söz konusu değilken genel görüşler vajinaya sürülmemesi gerektiği yönündedir. Hametan yanık ve kesikler için kullanılan bir krem olduğu için vajinal kaşıntıya kullanılmaz. Hametan yan etkileri ile ilgili olarak prospektüste yardımcı ve etken maddelere alerji veya hassasiyetiniz yoksa belirli bir yan etkisi olmadığı belirtilmiştir.

Bu yazı Hametan krem prospektüsü baz alınarak hazırlanmış olup herhangi bir öneri veya tavsiye içermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu