Vajinal mantara kantaron yağı iyi gelir mi?

Sarı kantaron yağı vajinal mantara iyi gelir mi? Vajinal mantar çoğu zaman basit bir ilaç ya da bitkisel tedavi ile ortadan kalkan bir problemdir. Ancak vajinal mantara hangi yağlar iyi gelir? oldukça merak ediliyor. Vajina son derce hassas bir organdır. Bu nedenle vajina bölgesine uygulama yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Mantar ve enfeksiyonları tedavi ettiği düşünülen şifalı yağlardan biri olan sarı kantaron yağı cinsel organa sürülür mü?

İlginizi çekebilir: Vajinal mantara sirke iyi gelir mi?

Vajinal mantara kantaron yağı iyi gelir mi?

Kantaron yağı alternatif tıpta özellikle ağrı ve yaralarda kullanılan bir yağdır. Sarı ve kırmızı olmak üzere iki çeşidi olan kantaron yağı, taze çiçeklerden elde edilirse kırmızı renkli, çiçeklerin kurutulmasından sonra kullanıldığında sarı renkli olmaktadır. Aktarlarda genellikle sarı kantaron yağı ile karşılaşırız ancak her iki çeşidinin de özellikleri ve faydaları aynıdır. İşte kantaron yağının faydaları;

  • Kantaron yağı antiviral ve antibakteriyel özellikler taşır: Enfeksiyonları meydana getiren bakteri, mantar ve virüs gibi mikroorganizmaları öldürerek yeniden oluşumunu önler.
  • Kantaron yağı, antiseptiktir: Deri üzerinde meydana gelen yaraların mikrop kapmasını önler ve iltihap oluşumunu ortadan kaldırır.
  • Doğal bir ağrı kesicidir: Lumbago, siyatik, sırt ve romatizmal gibi şiddetli ağrılarda tedavi edici özellikler gösteren kantaron yağı bölgeye masaj yapılarak haricen uygulandığında oldukça fayda sağlar.

Sarı kantaron yağı cinsel organa sürülür mü?

Özellikle vajinal mantarın oluşturduğu şikayetleri hafifletmek veya tedavi etmek amacıyla temin edilen kantaron yağı özel bölgeye sürülür mü? sorusu sıkça soruluyor. Hepimizin bildiği gibi genital bölge diğer vücut alanlarından daha hassastır. Bu nedenle vajina için bir ürün kullanırken çok dikkatli olunmalıdır. Bu noktada daha da önemlisi bir uzmana danışmadan herhangi bir ürünün kullanılmamasıdır.

Sarı kantaron yağı vajinal mantara iyi gelir mi?

Vajinal bölgede meydana gelen kaşıntı ve kızarıklığa sebep olan vajinal mantar enfeksiyonu ilerleyen dönemlerde ve sıcak yaz günlerinde daha can sıkıcı hale gelebilir. Hatta tedavi edilmediğinde vajinada oluşan ağrı kasıklara kadar ilerleyebilir. Bu nedenle evde daha hızlı ve kolay şekilde vajinal mantar ve şikayetlerinden kurtulmak için kantaron yağı kullanılıyor. Antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olan kantaron yağı vajinada meydana gelen enfeksiyon, mikrop ve mantar gibi mikroorganizmaların öldürülmesi ve hastalığın iyileşmesine yardımcı olduğu söyleniyor. Mantarlı vajina bölgesine bir pamuk yardımı ile sürülen kantaron yağı kısa sürede mantar ve şikayetlerini azaltabilir hatta ortadan kaldırabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanan bir yazıda, evde vajinal mantar tedavisi hakkında ‘istenmeyen yan etkiler, kullanım şeklinin kolay olmaması, reçete ile eczaneden alınan ilaçlar gibi standart belli bir dozunun olmaması ve doğal ve bitkisel tedavilerin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamış olması nedenleri ile vajinal mantar tedavisinde doğal ve bitkisel tedaviler ilaç tedavilerine tamamlayıcı ya da destek tedavi olarak denenebilirler.’ ibaresi yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu