Vajinaya karbonat sürülür mü? Karbonat vajinaya zarar verir mi?

Karbonat vajinaya sürülür mü? Karbonat suyla karıştırıldığında gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bir karışımdır. Küvetinize ekleyeceğiniz bir miktar karbonat ile rahatlatıcı ve arındırıcı bir duş alabileceğiniz gibi sadece 5-10 dakika sıcak su ve karbonat karışımında ayaklarınızı bekleterek ayak kokularından ve ağrılarından kurtulabilirsiniz. Peki ama aynı olumlu etkileri vajina için de görebilir miyiz? Karbonat vajinaya zarar verir mi?

İlginizi çekebilir: Vajinaya bal sürülür mü? Vajinaya bal sürmek zararlı mı?

Vajinaya karbonat sürülür mü?

Vajina vücudumuzdaki en iyi çalışan yapılardan biridir. Vajina, vajinal flora denilen kendi ekosistemine sahiptir. Vajinayı mantar, enfeksiyon ve çeşitli mikroplardan koruyan en önemli etkenlerden biri kendine has asidik bir ortamı olması ve bu ortamda dengeli şekilde yaşayan yararlı mikroorganizmalardır. Vajina mukoid yapıda bir sıvı salgılar ve kendini bu şekilde temizler. Sağlıklı her vajinada bir miktar sıvı akıntı olur, bu vajinanın kendi sıvısıdır. Kendi pH seviyesini sabit tutarak antibakteriyel bir ortam oluşturan vajina da bazı sorunlar nedeniyle dengesinde ve yapısında bozulmalar meydana gelebilir.

Karbonat özellikle limon ve sirke gibi asit düzeyi yüksek besinlerle kullanıldığında harikalar yaratabilir. Karbonatı hayatımızın her alanında kullanırız ancak cildimize uygulamaktan biraz çekiniriz. Karbonat doğrudan cilde uygulanabilecek bir formda olmadığı gibi içerisindeki bileşenler nedeniyle de haricen kullanıma uygun değildir. Özellikle ter kokuları, ayak kokuları gibi rahatsız edici durumlardan kurtulmak için tercih edilen karbonat vajinaya sürülür mü?

Vajina için hazırlayacağınız karbonatlı su ile vajinal enfeksiyonlardan korunabilir, kaşıntı şikayetlerinizi giderebilir, kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Vajina için karbonatlı su koruyucudur diyebiliriz. Olası enfeksiyon ve mikropları engellerken var olan enfeksiyonlar ile savaşır ve tedavi edici etkiler gösterir. Kadınlar genellikle karbonatlı su yöntemini vajina kaşıntısı için kullanıyor. Karbonatlı su aynı zamanda vajinada meydana gelen kararmalara da iyi geliyor.

Vajinaya karbonatlı su nasıl hazırlanır?

Vajina için karbonatlı su yöntemini iki şekilde uygulayabilirsiniz.

  • 1. Yöntem: Ilık su ile doldurduğunu 1 bardak suya 2 çay kaşığı karbonat koyup eriyene kadar karıştırın. Bu suyu tüm vajinal bölgeye uygulayın. Temiz su ile durulayın ve kurulayın. (Dikkat: Vajinaya karbonat sürmek vajinal bölgede kuruluk yapabileceğinden fazla bekletmemeye özen gösterin.)
  • 2. Yöntem: 1 kova ılık suya yarım su bardağı karbonat ekleyip karıştırın. Suyu uygun bir yere dökün ve belinize kadar olacak şekilde alt bedeninizi suyun içinde 20-30 dakika bekletin. Daha sonrasında duş alıp kurulanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu