Vajinaya kolonya sürülür mü? Vajinaya kolonya sürmek zararlı mı?

Son dönemlerde arama motoruna sıkça sorulan sorulardan biri de ‘vajinaya kolonya sürülür mü?’ oldu. Özellikle adet dönemlerinde oluşan kötü kokuların önüne geçmek isteyen bazı kadınların başvurduğu yöntemlerden biri vajinaya kolonya sürmek oluyor. Peki ama bu doğru mu? yoksa vajinaya kolonya sürmek zararlı mı?

İlginizi çekebilir: Makata krem sürülür mü? Makata krem sürmek zararlı mı?

Vajinaya kolonya sürülür mü?

Vajina; kadın vücudunda doğumun ya da cinsel ilişkinin gerçekleşmesini sağlayan alan olarak tanımlanabilir. Kadın genital organı olan vajina oldukça hassas bir yapıdır. Özellikle iç mukozası oldukça hassas olan vajina yapısı gereği enfeksiyonlara karşı açıktır. Bu yüzden vajina sağlığına dikkat etmek çok önemlidir. Örneğin çamaşırları sık sık değiştirmek, özellikle adet dönemlerinde pedleri uzun süreli kullanmamak ve tuvalet sonrası temizliğe önem göstermek gerekir.

Kadınlar özellikle adet dönemlerinde oluşan kötü kokuları bastırmak ya da ortadan kaldırmak için çeşitli yollara başvurur. Örneğin kokulu pedler satın almak gibi. Kokulu pedler içeriğinde parfüm ve çeşitli kimyasallar bulunduran ürünlerdir. Bu yüzden kokulu pedlerden uzak durmak vajina sağlığına büyük katkı sağlar. Vajinaya parfüm sıkmak ve vajinaya kolonya sürmek de bu yöntemlerden bazıları…

Vajinaya kolonya sürmek zararlı mı?

Genital bölgeye kolonya sürmek deri üzerinde büyük tahrişlere yol açabilir. Kolonya içinde etil alkol, koku verici ve renklendirici bazı kimyasallar barındırır. Vajinaya kolonya sürmek ise oldukça tehlikelidir. Vajina yapısı gereği dış ortamdan steril ve hassas bir mukozaya sahiptir. Vücudumuzdaki en hassas organlardan biri olan vajinaya kolonya sürüldüğünde kızarıklık ve yanma hissi gibi olumsuz sonuçlar oluşturur. Ayrıca uzun süreli kolonya kullanımında vajina dokusunu olumsuz etkileyerek salgı yapan hücrelerin ölümüne neden olur ve vajina sterilite döngüsü aksar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu