Varikosel Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısırlık problemi nedeniyle doktora başvuran erkeklerin yaklaşık üçte birine varikosel teşhisi konulmaktadır. Varikosel, testislerdeki toplardamarların varisleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Sıklıkla bacaklarda görülmekte olan damar genişlemelerinin, testis toplardamarlarında rastlanan halidir. Varikosel; kirli kanda bulunan toksik maddelerin testiste birikmesine, testis ısısının ve kan akımının bozulmasına neden olarak, testosteron hormonu ve dolayısıyla sperm üretimini olumsuz etkilemektedir. Tedavi edilmediği takdirde, damarlarda daha fazla genişlemeye, testis boyutlarında küçülmeye, sperm sayısında daha belirgin bir azalmaya ve farklı bir takım hormonal bozukluklara sebebiyet vermektedir.

Varikosel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varikoselin birkaç yöntemle tedavisi mümkündür ancak mikrocerrahi tekniği, en çok uygulanan ve tercih edilen yöntem olarak ön plana çıkmaktadır.

Mikrocerrahi dışında uygulanan tedavi yöntemlerinden birisi varikosel embolizasyon adı verilen tekniktir. Radyoloji yöntemleri aracılığıyla, genişleme gözlemlenen damarlara tıkayıcı bir madde enjekte edilerek uygulanan bu yöntem; alerji ve ağrı gibi bazı olumsuz yan etkileri olması ve kalıcı bir tedavi yöntemi olmaması nedeniyle pek fazla önerilmemektedir.

Mikrocerrahi haricinde üst kasık bölgesinden uygulanan farklı cerrahi yöntemlerden de bahsedilebilir. Ancak, mikroskop altında ve alt kasık bölgesinden uygulanmakta olan mikrocerrahi uygulaması, en çok tercih edilen ve olumlu sonuç veren tedavi tekniği olarak kabul görmektedir. Bu yöntemde, alt kasık bölgesinde açılan 2 cm. uzunluğunda bir kesi yeterli olmaktadır. Bu kesiden ulaşılan testis damarları ayrıntılı bir şekilde görüntülenerek genişleme olan toplardamarlar ve diğer damarlar belirlenir. Varisleşme görülen toplardamarlar, diğer damarlardan ayrılır ve bağlanır. Operasyon yaklaşık olarak 1,5 – 2,5 saat sürmektedir.

Varikoselin İyileşme Süreci Nasıl Seyretmektedir?

Mikrocerrahi yöntemiyle yapılan varikosel ameliyat sonrası iyileşme süreci denildiğinde, ameliyatı takip eden 2 – 3 gün sonra hastalar, normal aktivitelerini devam ettirebilir duruma gelmektedir. 10 gün sonra ise iyileşme daha belirgin hale gelmekte ve rutin hayata dönebilmek mümkün olmaktadır. Ancak, yoğun efor sarf etmeyi gerektiren, spor ve egzersiz gibi aktiviteleri yapabilmek için 2 – 3 aylık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrası ağrı söz konusu olabilmektedir. Cerrahi bir operasyon olması dolayısıyla, testislerde bulunan sinirsel dokularda bir miktar ağrı ortaya çıkabilmektedir.

Varikosel ameliyatı sonrasında spermlerin düzelmesi değerlendirildiğinde, yaklaşık olarak en az 3 – 6 aylık bir sürenin geçmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Ameliyat sonrası 3. aydan itibaren sperm istatistikleri, doktor tarafından düzenli kontrol edilmeye başlanmalıdır. 6. aydan itibaren bir iyileşme sürecinin başladığından söz edilebilir. 6 – 9 ay geçmesine rağmen sperm sayısında ve niteliklerinde olumlu bir gidişat gözlenmiyorsa, ileriki süreçte ameliyatın faydasından bahsetmek artık mümkün olmaz. Ancak, düzelme oranları incelendiğinde, yaklaşık olarak yüzde 60 – 70 oranında bir ameliyat başarısından söz etmek mümkündür.

Varikosel Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Cerrahi bir operasyon olması dolayısıyla, varikosel ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır.

Ameliyat sonrasında, operasyonu gerçekleştiren doktorun önerilerine mutlaka uymak gerekmektedir. Cerrahi operasyon sonrasında, doktorun önermiş olduğu ilaçlar; belirtilen zaman ve gerekli dozlarda mutlaka kullanılmalıdır.

Varikosel ameliyatı sonrası istirahat gerekli olup, yoğun egzersiz ve spor aktivitelerinden kaçınmak zorunludur. Bu tip faaliyetler için en az 2- 3 ay beklemek gerekmektedir. Varikosel ameliyatı sonrası cinsel ilişki de uzak durulması gerek başka bir aktivitedir. Cinsel ilişki için en az 20 – 30 günlük bir sürenin geçmesini beklemek uygun olur.

Varikosel ameliyatı sonrası banyo konusunda dikkatli olmakta fayda vardır. Ameliyattan bir kaç gün sonra, ameliyatlı bölgenin ıslanmasını önleyecek bir malzeme yardımı ile kapatılarak banyo yapılabilmesi mümkün olabilir. İlgili bölge açık durumdayken banyo yapabilmek için ise, en az bir hafta geçmesini beklemek uygun olacaktır.

Genel itibariyle ameliyattan 10 gün kadar sonra dikişlerin alınması gerekmektedir. Bu süre içinde, ameliyatlı bölgenin hijyeni ve takibi açısından gereken özeni göstermek, herhangi bir enfeksiyon riskine karşı önem arz etmektedir. Ameliyat sonrasında kontrol randevularına düzenli olarak gitmek ve gerekli kontrollerin yapılması çok önemlidir. Ufak da olsa herhangi bir rahatsızlık hissedilmesi ve sorun yaşanması halinde mutlaka operasyonu gerçekleştiren doktor haberdar edilmelidir.

Ameliyat sonrasında doku iyileşmesine olumsuz etki ettiği için sigara kullanımı mutlaka yasaklanmaktadır. Bu nedenle sigara kesinlikle tüketilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu