Vazelin tırnak uzatır mı? Vazelinin tırnaklara faydaları nelerdir?

Nemlendirici amacıyla kullandığımız vazelin tırnak uzatır mı? Vazelini yaraların ve kesiklerin iyileşmesi için kullanabildiğiniz gibi el ve ayak bakımlarında da kullanabilirsiniz. Peki vazelinin tırnaklara faydaları nelerdir? Vazelinin keşfedilme hikayesini duyduğunuzda çok şaşıracaksınız. Sizlerle vazelin ile tırnak uzatmak için doğal yöntemler paylaştık.

Vazelin nedir? Nasıl elde edilir?

Vazelin nedir? Nasıl elde edilir?

Vazelin hemen herkesin evinde bulunan ancak hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız ve genelde nemlendirici olarak kullandığımız bir jeldir. Vazelin hidrokarbon karışımı bir maddedir.1800’lü yıllarda iflas eşiğinde olan bir kimyagerin petrol kuyusunda keşfettiği yapışkan ancak yara ve kesiklere faydası olan vazelini laboratuvara götürüp çalışmalar sonucunda petrolden tamamen ayrıştırdıktan sonra vazelin ‘petrol jeli’ ismini vermiştir ve vazelin bu sayede keşfedilmiştir. Vazelin aslında katı bir forma sahiptir. Ancak içeriğindeki yüksek yağ oranından dolayı vücut ısısı ile erimeye başlar ve yumuşak bir forma dönüşür.

Vazelin neye iyi gelir?

Vazelin neye iyi gelir?

Birçok krem ve losyonun yapımında kullanılan ve kozmetik sektöründe popüler olan vazelin cilt bakımları için sıkça tercih edilmektedir. Ciltte oluşan yaraları ve hatta yanıkları iyileştirebilir ve cildin gün boyu nemli kalmasına yardımcı olur. Dirseklerde ve dizlerde oluşan kararmaları önlemektedir. Ayaklarımıza ne kadar bakım yapsak da hepsi yetersiz kalmaktadır. Çünkü tüm günün yorgunluğu ayaklarımıza geçmektedir. Ayaklarda çatlaklar ve nasırlar oluşmaktadır. Vazelini düzenli şekilde kullandığınızda bu bölgeyi yumuşatır ve tedaviye destek olur. Vazelinin içerdiği yüksek oranda mineral yağları sayesinde kaşları ve kirpikleri gürleştirir ve dökülmesine engel olur. Asıl merak edilen ve bu yazımızın konusu olan vazelinin tırnaklar üzerindeki etkisidir. Tırnak bakımı için en sevilen ürünlerden olan vazelin, tırnak kırılmasını önler. Bakımsız görüntüden kurtarır. Tırnak etlerini yumuşatan vazelin, manikür görüntüsü sağlamaktadır. El ve tırnak bakımı için en uygun ürünlerden bir tanesi vazelindir.

Vazelinin zararları nelerdir?

Vazelinin zararları nelerdir?

Fazla kullanımı ve cilt tipine uygun olmayan kullanım sonucunda bazı olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz vazelinin yüksek yağ içeriğinden kaynaklı akne ve sivilceye neden olabilir. Bazı vazelin ürünleri uygulandıktan sonra eğer güneşe çıkılırsa ciltte kararma görülebilir. Fazla kullanımı sonucu alerjik reaksiyona neden olabilir. Ancak vazelin cilt tipinize uygunsa ve yeterli olacak kadar kullanıyorsanız herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Vazelinin tırnaklara faydaları nelerdir?

Vazelinin tırnaklara faydaları nelerdir?

Özellikle kadınların en çok şikayet ettiği konulardan biri, kırılan ve uzamayan tırnaklardır. Kadınların ellerinin güzel görünmesi biraz da tırnaklarına bağlıdır. Birçok kadın el ve tırnak bakımı için manikür salonlarına çok fazla para harcamaktadır. Ancak tırnaklarımızı manikür salonlarında gitmeden bakım yaptırmaktan kurtaracak bir ürün var. Peki vazelin tırnaklarımıza faydalarını öğrenelim;

 • Tırnaklarınızın ihtiyacı olan nem dengesini sağlar.
 • İçeriğindeki mineral yağlar sayesinde tırnaklarınızı besler.
 • Tırnaklarınızı güçlendirerek kırılmayı önler.
 • Tırnak diplerindeki deri tırnakları bakterilerden korur.
 • Tırnak diplerindeki derinin alınması yerine geri doğru itmek daha doğrudur. Vazelin bu derinin yumuşamasını sağlar ve geri doğru itmeyi kolaylaştırır.
 • Vazelin tırnakları parlatır.
 • Tırnak mantarı problemini ortadan kaldırır.
 • Vazelin ellerdeki ve tırnaklardaki hücreleri besler.
 • Sadece tırnakların görünen kısmını değil tırnak köklerini de besleyerek güçlendirir.

Vazelin tırnak uzatmak için nasıl kullanılır?

Kişiden kişiye değişen tırnak yapısı ile bakım yöntemleri ve vazelini kullanma şekilleri değişmektedir. Keratin adı verilen sertleşmiş proteinlerden oluşan tırnaklar, mevsime ve kalıtsal özelliklere göre de değişiklik göstermektedir. Bazı insanlarda aşırı gerginlik ve stres kaynaklı tırnak yeme hastalığı oluşabilir. Bu alışkanlık sonucunda tırnaklarda zayıflama, soyulma ve kopma görülebilir. Tüm bu sebeplerden kaynaklı oluşan bakımsız tırnaklar vazelin ile tedavi edilerek uzatılabilir. Sabah kalktığınızda ve gece yatarken ellerinize, tırnaklarınıza nohut büyüklüğünde vazelin alarak masaj eşliğinde uygulamanız tırnaklarınızın daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda elleri de tırnak köklerini besleyen vazelin suya dayanıklıdır. Bu yüzden sabah sürdükten sonra rahatlıkla işiniz yapabilirsiniz. Sürdükten sonra sadece 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Tırnak bakımı için vazelin ile hazırlayabileceğiniz ve kullanıldığında daha etkili sonuçlar elde edebileceğiniz kürler derledik.

Vazelin ve zeytinyağı ile tırnak uzatma

Zeytinyağı tırnakları kökünden güçlendirir ve nem dengesini düzenler. Temiz tırnaklara uygulayacağınız bu yöntemi 2 günde bir kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı vazelin ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını iyice karıştırıp tırnaklarınıza ve hatta isterseniz ellerinize uygulayın. 10 dakika bekletin ve durulayın. Bu yöntem sayesinde daha sağlık ve güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Vazelin ve badem yağı ile tırnak uzatma

Badem yağı kaş ve kirpikleri uzatmak ve beslemek için kullanıldığını biliyoruz. Bu tarifte de tırnakları daha güçlü uzatmak ve beslemek için vazelin ile birlikte birleştireceğiz. 3 damla badem yağına 1 çay kaşığından daha az vazelin ekleyip krem kıvamına gelene kadar ezerek karıştırın. Tırnaklarınıza dilediğiniz zaman kullanabileceğiniz bu tarif için durulama gerekmez. Küçük bir krem kutusuna koyarak çantanızda da taşıyabilirsiniz.

Vazelin ve hindistan cevizi yağı ile tırnak uzatma

Çantanızda her zaman taşıyabileceğiniz ve istediğiniz zaman uygulayabileceğiniz bir bakım yağı tarifi vereceğiz. Miktarını istediğiniz ölçüde arttırıp azaltabilirsiniz. 2 çay kaşığı vazelin ve 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını birbirine iyice karıştırın. Dilerseniz içine E vitamini ekleyebilirsiniz. Katı kıvama gelmesi için 1 gün buz dolabında bekletin. Elleriniz ve tırnaklarınıza fayda sağlamanın yanı sıra tırnaklarınızın hızla uzadığını da görebilirsiniz.

Vazelin ve çay ağacı yağı ile tırnak uzatma

Çay ağacının yağının antiseptik özelliği ile tırnaklarınızın kırılması önlenir ve daha sağlam, parlak olmasını sağlar. Çay ağacı yağının içerisinde E vitamini bulunmaktadır. Bu tarif ile tırnaklarınızda oluşan enfeksiyon ve mantarı giderir. Birkaç damla çay ağacı yağı ile 1 çay kaşığı kadar vazelini karıştırıp tırnaklarınıza uygulayın ve 1 saat kadar bekletin. Tırnaklarınız karışımı emecektir. Tırnaklarınızda kalan karışımı bir pamuk yardımıyla silin. Durulama gerektirmeyen bu tarif sayesinde güçlü uzayan tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Vazelin ve limon ile tırnak uzatma

Vazelin elde edilmesi oldukça kolay olan bir olmasının yanı sıra oldukça ekonomik bir üründür. 1 limonun çeyreğinin kabuğunu çıkarın ve kaşık yardımı ile ezin. Posalı yapısın dışındaki zarı çıkarın. İçine 2 çay kaşığı vazelin ekleyin ve hafif sıvı bir kıvam alacak kadar karıştırın. Dilerseniz içine eczaneden elde edebileceğiniz E vitamini de ekleyebilirsiniz. Temiz tırnaklarınıza güzelce masaj yaparak karışımı yedirin. 10 dakika kadar bekletip ellerinizi soğuk su ile durulayın. Her ojelerinizi çıkardığınızda uygulayabileceğiniz bu yöntem ile tırnaklarınız sağlıklı görünümüne kavuşacak ve daha hızlı, güçlü uzayacaktır.

Vazelin ve karbonat ile tırnak uzatma

Karbonat su karışımının hemen her tedavi yönteminde kullanıldığını biliyoruz ancak bu tarifte karbonat su karışımı değil vazelin karbonat karışımı hazırlayacağız. Bu sayede tırnaklarda oluşan ve oluşabilecek enfeksiyonları ortadan kaldırır ve tırnakları güçlendirir. 1 tatlı kaşığı vazelinin içine 2 çay kaşığı karbonat ekleyin. Pütürlü bir kıvamda iken tırnaklarınızı ovalayarak karışım ile bulayın. Ancak uygulamayı yaparken tırnak etlerinizi ve tırnaklarınızı tahriş etmemeye özen gösterin. Daha sonra soğuk su ile durulayın. 3 günde bir bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Tırnakların bakımının yanı sıra kırılmasına ve güçsüzleşmesine neden olan bazı sebepler vardır. Bunlar;

 • Ellere kullanılan nemlendirici kremler tırnaklara da uygulanmalıdır.
 • Ojenin tırnaklarda uzun süre kalması tırnakların hava almasını engeller. Bu yüzden tırnaklardaki ojenin silinmesi ve birkaç gün ojesiz kalması hem tırnakların sararmasını hem de kırılmayı önler.
 • Tırnakların kesimi ve törpülenmesi kırılmaması ve uzun tırnaklar için oldukça önemli bir faktördür. Tırnaklar küt kesilmemeli ve tek yöne doğru törpülenmelidir.
 • Tırnakların soğuk su ile teması uzamaya destek olur. Ancak ılık ve sıcak su tırnakları yumuşatır ve kırılmaya sebep olmaktadır.
Vazelin ve tırnak uzatma hakkında en çok merak edilenler

Vazelin ve tırnak uzatma hakkında en çok merak edilenler

Vazelinin tırnak uzatma etkisi hakkında pek çok konuya ve çeşitli doğal maske tariflerine yazımızda yer verdik. Şimdi de bu konuda en çok merak edilenleri yanıtlıyoruz.

Vazelin tırnağa iyi gelir mi?

Vazelin tırnakların kırılmasını önler ve daha güçlü uzamasını sağlar. Aynı zamanda tırnaklara parlaklık kazandırır. El ve ayak tırnaklarınıza düzenli olarak vazelin kullanmanız manikür etkisi yaratabilir.

Vazelin tırnaklara nasıl uygulanır?

Sadece tırnaklarınıza uygulamak için mercimek tanesi büyüklüğünde vazelin yeterli olacaktır. Tırnaklarınıza masaj ile vazelini her gün kullanabilirsiniz.

Tırnakların uzaması için ne yapmalıyız?

Tırnakların su ile teması tırnakların uzamasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu yeterli değildir. Tırnağın uzaması için belli bir sertliğe sahip olması gerekmektedir. Bunun için vazelin kullanabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler