Vişne sapı çayı zayıflatır mı? Vişne sapı çayı nasıl yapılır? Vişne sapı ile kiraz sapı aynı mı?

Herkesin severek tükettiği vişne sosu mutfaklarımızda önemli bir yere sahip olduğu gibi vişne sapı çayı da sağlığımız için önemli bir rol oynuyor. Vişne sapı çayı hemen her problemin tedavisi için kullanılıyor. Kolayca marketlerden ve aktarlardan temin edebileceğiniz vişne sapı ne işe yarar? soruları sıkça soruluyor. Vişne sapı çayı tarifi de oldukça kolay. Vişne sapı çayı kadar vişne suyu da yazın vazgeçilmezlerinden. Vişne suyu faydaları da vişne sapı çayı faydaları gibi saymakla bitmiyor. Vişne sapı çayı adet söktürücü özelliği ile tercih edilen başlıca çaylardan biri. Diyetlerde sevilerek kullanılan vişne sapı çayı ödem attırıyor. 

vişne nerenin meşhuru

Vişne sapı çayı nedir?

Yazın tükettiğiniz vişnelerin saplarını çöpe atmayın. Vişne meyvesinin kendi kadar sapı da çok faydalı. Vücuda birçok faydası olan vişne sapı marketlerde ve aktarlarda paketler içerisinde satılıyor. Ancak vişne sapını kendiniz de elde edebilirsiniz. Yazın severek tükettiğimiz hatta reçeller için temin ettiğimiz vişnelerin saplarını temiz bir köşeye ayırın. Gölgede birkaç gün beklettiğiniz vişne saplarını ağzı kapalı güneşten uzak bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Vişne saplarından çaylar hazırlayabilir. Banyolarınızda kullanabilirsiniz. Şimdiye kadar vişnenin birçok faydasını saydık. Vişne sapı çayının faydalarını duyduğunuzda çok şaşıracak, artık vişne saplarını çöpe atmayacaksınız.

Vişne sapı çayı faydaları nelerdir?

Potasyum bakımından oldukça zengin olan vişne sapı ile yapılan çayı günde 1 bardak tüketerek birçok konuda vücudunuza yardımcı olursunuz. Vişne sapı çayının başlıca faydaları;

 • Böbrek ve mesanenin temizliğinde önemli rol oynayan vişne sapı çayı böbreklerde yaşanabilecek hastalıkları önlüyor. Antioksidan özelliği bulunan vişne sapı çayı sadece idrar yolu değil, yemek borusu ve midedeki zararlı toksinleri de temizliyor.
 • Günümüzde sık rastlanılan ve herkesin şikayetçi olduğu sorun vitamin eksikliği ve kansızlığı gideren vişne sapı çayı, bağışıklığı güçlendirmede önemli rol oynuyor. Bu sayede kansere yakalanma riskini azaltıyor.
 • Yatmadan önce tüketilen vişne sapı çayı rahat bir uyku çekmenizi sağlıyor. Ayrıca mayhoş tadı ile sinir hücrelerini yatıştırmakla kalmıyor, depresyon ve stres gibi problemleri gidermeye yardımcı oluyor.
 • Üst solunum yolu hastalıkları derdine deva olan vişne sapı çayı terleme etkisiyle boğazdaki iltihabı ve vücuda giren zararlı toksinleri atmanızı sağlıyor.
 • Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler cildin bozulmasına neden olduğu gibi kabızlık, şişkinlik ve mide ağrıları gibi sorunlara da yol açıyor. vişne sapı çayı özellikle gece içildiğinde cildin yenilenmesine ve biriken yağın atılmasına yardımcı oluyor. Mide ağrıları, kabızlık ve şişkinliği gideriyor.

Vişne sapı çayı ne işe yarar?

vişnenin kullanım alanları oldukça çeşitlidir. Vişne sapı çayı da birçok şekilde kullanılıyor. Vişne sapı çayı soğuk ya da soğuk şekilde tüketilebiliyor. Hatta farklı aromatik lezzetlerle karıştırılarak çeşitli içecekler hazırlanabilir.

Vişne sapı çayını tüketebileceğiniz gibi banyolarınızda da severek kullanabilirsiniz. Kokusuz olan vişne sapı çayı buhar etkisiyle mucizevi etkiler yaratıyor. 4 avuç kiraz sapını 3 litre suda kaynatın. 2-3 tarçın ve ıhlamur yaprağı da ekleyebilirsiniz. 1 saat dinlendirdikten sonra banyo suyu olarak kullanabilir. Hatta içerisinde dinlenebilirsiniz. Sinir ve stresi azaltma etkisiyle farkı sizde göreceksiniz. Cildinizin nefes almasını sağlayan bu yöntem aynı zamanda topuk ağrılarınızı da gideriyor.

Vişne sapı çayı tarifi

Peki faydalarından ve yöntemlerinden bahsettiğimiz vişne sapı çayı nasıl hazırlanır? Vişne sapını kendiniz kurutarak elde edebileceğiniz gibi aktar ve marketlerden de elde edebilirsiniz. Bu tarif için sadece vişne sapı ve su gerekiyor. Kendi kuruttuğunuz vişne saplarını kullanacaksanız iyice yıkamadan kullanmayın. 1 litre kaynar suya 5 yemek kaşığı vişne sapı ekleyin ve kaynatın. 15 dakika dinlendirdikten süzün. Tüketim için hazır olan vişne sapı çayını istediğiniz tatlandırıcı ile tatlandırabilirsiniz. Günde 1 fincan tüketimi yeterli olan bu çayı yemeklerden yarım saat önce ve yemeklerden 2 saat sonra içilmesi öneriliyor.

Vişne sapı çayı zararları nelerdir?

Vişne sapı çayının idrar söktürücü özelliği olduğunu unutmamakta fayda var. Bu özelliğinden dolayı fazla tüketimi sonucunda su kaybına neden olabilir. Ayrıca ishal durumu olan kişilerin ve düşük tansiyon problemi olanların vişne sapı çayı tüketmesi önerilmiyor. Diğer bitkiler gibi vişne sapı çayı da uzmana danışmadan önce kullanılmamalıdır.

Vişne sapı ile kiraz sapı aynı mı?

En merak edilen sorulardan biri de vişne sapı ile kiraz sapı aynı mı? Vişne sapı yerine kiraz sapı kullanılabilir mi? Marketten ya da aktarlardan elde ettiğimiz vişne sapı çayının içerisinde çoğu zaman kiraz sapı da konuluyor. Vişne sapı ve kiraz sapının arasında çok fazla bir fark olmamakla beraber birebir benzer de değildir. Ancak ikisi de birbirinin yerine kullanılabilir.

Vişne sapı çayı ne zaman içilir?

Eğer çok stresli bir gün geçirdiyseniz gece yatmadan önce 1 bardak tüketmeniz hem güzel bir uyku çekmenize hem de sinir sisteminizin rahatlamasına yardımcı olur. Regl döneminizin kurtarıcısı olan vişne sapı çayı adet söktürücü özelliği ile ferah ve ağrısız bir şekilde dönemi tamamlamanızı sağlar.

Vişne sapı çayı zayıflatır mı?

Vişne sapının metabolizmayı düzenleyici etkisinden bahsetmiştik. Bu özelliği sayesinde diyet listelerinde sıkça yer alıyor. Yağ ve selülit gibi sorunların ortadan kalkmasına ve cildin elastikiyetinin yeniden kazanmasına yardımcı olur. Bağırsak sağlığının da dostu olan vişne sapı çayı zayıflamaya yardımcı oluyor. Ayrıca vişne sapı çayı ödem atmaya da yardımcı olur.

vişne sapı çayı nasıl demlenir

Vişne nedir? 

Gülgiller ailesinin sevilen meyvesi vişne, kiraz ile benzer bir meyvedir. Tadı kiraza göre daha ekşi olan vişnede şeker oranı daha azdır. Bu nedenle vişnenin tadı daha mayhoş veya ekşi olur. Besin değeri kirazınkiyle benzerdir. Ancak kalori açısından vişnenin besin değeri daha düşüktür. 100 gram taze vişne 58 kaloridir. İçerisinde bolca A vitamini barındıran vişne, 14,3 g(100 gram) karbonhidrat içerir. Vişnenin adı, bugünkü Giresun’un, eski adı olan Kerasus’tan geliyor.

Yazın vazgeçilmez meyvelerinden olan vişne, yakut kırmızı renkli ve ekşi tadıyla gözde bir meyvedir. Vişneye bu kırmızı rengi veren antosiyanini maddesi vişnenin ekşi tada da sahip olmasını sağlayan bir bileşendir. Vişne ekşi tat severlerin severek tükettiği bir meyve olmasının yanı sıra, yazın kavurucu sıcaklarında içimizi serinletmeye yarayan vişne suyu da çok seviliyor. Vişne suyu deyip geçmeyin. Uyku kalitesinin arttırılması başta olmak üzere insan vücuduna birçok fayda sağlıyor. İşte vişnenin faydaları!

Vişne suyunun faydaları nelerdir?

Vişnenin faydaları sadece vişne suyunun faydaları ile sınırlandırılmıyor. Taze formda tüketilen vişne ile suyu sıkılan vişnenin faydaları aynıdır. Yapılan araştırmalara göre;

 • Vişne suyu uyku kalitesini iyileştirmekle kalmıyor, uykusuzluğun şiddetini de azaltıyor. Ayrıca melatonin salgısını düzenleyerek uyku süresi üzerinde de etkiler yaratıyor. Kişilerin uyku sürelerinde ortalama 90 dakikalık bir süre kadar uzama sağlıyor.
 • Sporcuların enerji için en sevdiği içeceklerden biri olan vişne suyu, ağır egzersizler sonrası oluşan kas ağrılarını hafifletiyor. Özellikle uzun mesafe koşuları ve yoğun vücut geliştirme antrenmanlarından sonra bir bardak vişne suyu içilmesi vücutta harikalar yaratıyor.
 • Vişne suyunun içeriğindeki antosiyanini bileşeni iltihabi nedenlerden ortaya çıkabilecek hastalıkları önler. Vücutta biriken serbest radikalleri atar. Var olan hastalıklar için hızlı bir iyileşme süreci sağlar. Yapılan çalışmada erkek bisikletçilerin 1 hafta boyunca günde 2 kez olacak şekilde vişne suyu içtikleri ve bu sayede daha az strese maruz kaldıkları biliniyor. Çalışmalar sırasında vişne suyu yerine kuru vişne de atıştırılabilir veya yoğurt ve vişne ile hazırlanacak bir içecek kaybettiğiniz enerjiyi size geri kazandırırken daha çabuk toparlanmanızı da sağlar.
 • Kandaki ürik asit seviyesini düşüren vişne suyu, ayrıca gut hastalarına da öneriliyor. Gut ataklarını azaltıcı etkilere sahip olan vişne adeta şifa dağıtıyor.
 • Kalp dostu vişne, felç riskini azaltıyor. Yüksek miktarda mor ve kırmızı meyve tüketimi özellikle kadınlardaki kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca metabolik sendromlu hastaların vücudundaki yağ ve şeker oranını da düzenliyor.
 • Sık rastlanan eklem hastalıklarından Osteoartirit yani kireçlenme ile mücadeleye yardımcı oluyor.
 • Kanda bulunan trigliserid yapısının bulunması kalp hastalıklarını tetikler. Vişne suyu ise kandaki trigliserdilerin düşmesine yardımcı oluyor. Kolesterol seviyesini düşüren vişne suyunun erken ölüm riskinin %65 oranında azalttığı biliniyor.
 • Vücuttaki sıvı oranını arttırıcı özelliği bulunan vişne tüm organların ihtiyacı olan suyu karşılar ve bu organların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Böbrek üstü bezlerin çalışmasını sağlayan vişne sadece organlar için değil cildin ihtiyacı olan suyu da karşılıyor. Bu sayede ciltteki kırışıklık ve yaşlanmaya sebep olan hücrelerin sayısını azaltıyor.
 • Vişne beyin ve sinir sistemi sağlığı için A vitamini deposudur. Unutkanlığı, beyin kanaması gibi sorunları önleyen vişne ayrıca gözler için gerekli sıvı ve vitamini sağlıyor. Bilindiği üzere gözde ki vitamin ve sıvı kaybı görme kaybına sebep oluyor.
 • Damar duvarını güçlendirerek damar daralması ve tıkanıklığını önleyen şifa kaynağı vişne kandaki faydaları yapıları besleyerek kalp ve damar sağlığını koruyor.
 • Aç karnına tüketilen bir bardak vişne suyu mide asidini dengeliyor. Bu sayede sindirimi kolaylaştıran vişne suyu bağırsak florasının çoğalmasını engelliyor. Uzun süreli tokluk hissi vere vişne suyu diyet listelerinin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Vişne ve kiraz arasındaki farklar nelerdir?

Birçok kişinin merak ettiği işte o soru! Vişne ve kiraz arasındaki farklar neler? Vişne ile kiraz nasıl ayırt edilir? sorusu aklınızı karıştırıyorsa cevabı burada.

 • 270’ten fazla çeşidi bulunsa da sadece birkaç çeşidini bildiğimiz vişne, faydalarıyla da kirazdan ayrılıyor. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan vişne içinde A ve C vitamininin yanı sıra sodyum, potasyum ve kalsiyumda barındırıyor. Vişne ekşiliği sebebiyle daha az şeker bulundurur, bu yüzden tatlı mı tatlı kiraza göre şeker oranı daha düşüktür. Haliyle kalorisi de kiraz göre daha azdır.
 • Vişnenin en belirgin özelliği ekşi, mayhoş tadıdır. Kiraz ve vişneyi tatlarından kolayca ayırt edebiliyoruz. Vişne birçok tarifin güzel lezzet veren aromatik bir meyveyken, kiraz sadece toplanıp yıkanarak tüketiliyor. Ülkemizde bolca yetişen vişne, daha çok meyve suyu olarak tercih ediliyor. Ancak kiraz sadece meyve formunda tüketiliyor.
 • Daha dalındayken ayırt edilen vişne ve kirazı ağaç ve yapraklarından da ayırabilirsiniz. Vişne ağaçları kirazlarınkine göre daha kısadır. Yaprakları ise daha küçük ve yuvarlak bir biçimdedir.
 • Bir diğer belirgin özellik ise renkleridir. Bu meyveler şeklen birbirlerinin aynısı olsa da renkleri birbiri ile aynıdır. Vişne kiraza göre daha açık renktedir. Kirazın rengi daha çok bordoya benziyor.

Vişnenin zararları nelerdir?

Vişnenin faydası olduğu gibi tabi ki zararları var. Ancak fazla tüketimi sonucunda ortaya çıkıyor. Vişne içeriğinde yüksek oranda asit barındırıyor. Bu sebeple fazla tüketimi sonucunda mide yanmasına neden olabilir. Gaz sıkışmasına zemin hazırlayan bu durum en tehlikeli yan etkilerden biri olan ishali de beraberinde getirir. İshal vücudun sıvı kaybetmesine yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler