Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

Zaman zaman hepimizin başına gelebilen ödem birçok etkene bağlı olarak görüldüğü gibi bazı hastalıklar sonucunda da ortaya çıkabilir. Ayakta ve yoğun bir gün geçirdiğimizde özellikle ayak bileklerimiz de şişmeler meydana gelir buna ödem denmektedir. Yalnızca sürekli ayakta olanlar yoğun bir yaşam içerisinde olanlar değil hareketsiz bir yaşam da ödem sebebidir. Hamilelikte de ödem artışı gözlenir. ne yazık ki hayatım kaçınılması olan stres ve düzensiz beslenmek de günümüzün en büyük sorunu olan ödeme yol açmaktadır. Ödemin sebebine doğru gözlemleyip gerekli durumda tabii ki doktora başvurmak gerekmektedir. Eğer bir sağlık sorunundan değil de diğer etkenlere bağlı bir ödem sorunu yaşıyor iseniz o zaman siz değerli okurlarımız için geçmişten günümüze aktarılan birçok derdin şifasını içerisinde barındıran bitkilere ve kürleri derlediğimiz bu yazımızı mutlaka dikkatlice inceleyin. Keyifle okumalar dileriz..

Ödem nedir?

Ödem vücutta aşırı derecede su toplanmasıdır. Özellikle deride ve bazı organlarda görülebilir. Elde yüzde hayatlarda gösterdiği ilk belirti ise şişkinliktir. Ödem belirtileri arasında şişkinlik dışında kendisini ilk dönemde belli eden diğer belirti türü ise kişinin aşırı derecede kilo almasıdır. Yanlış beslenme ve hareketsizlik de vücudun ödem toplamasında büyük rol oynar. Günümüzde çok çok tüketilen hazır ambalajlı fast-food gıdalarda olan fazla tuz oranı da vücutta ciddi bir ödem sebebidir. Bedenimizde bulunan ödem sosyal hayatımızı kötü etkilediği gibi bedeninizi yorup sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Ödemin ilerleyen dönemlerde nefes darlığına yol açtığı bilinmektedir. Birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkan ödem kullanılan ilaçlara bağlı olarak da gelişebilir.

Ödem neden oluşur?

Vücutta oluşan ödemin birçok etkene bağlı olarak ortaya çıktığında bahsetmiştik. Ödem bazen ciddi bir hastalığında habercisi olabilir. Bu yüzden bu konuda en ufak bir şüpheniz varsa ve ailenizde aşşağıda belirtmiş olduğumuz hastalıklardan birini kronik ise mutlaka bir doktora görünmeniz gerektiğini unutmayınız. Ödemin nedenlerine biraz daha detaylı değinecek olursak; 

 • Ouşan ödemin hastalıklardan da kaynaklı olabileceğini unutmamak gerekir.
 • Tükettiğimiz besinlerde fazla tuz kullanmak
 • Aynı pozisyonda uzun süre boyunca kalmak
 • Hareketsiz uzun vade de aynı biçimde oturmak
 • Hamilelik dönemi
 • Hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları 
 • Karaciğer sirozu 
 • Böbrek hasarı 
 • Ağır ve uzun süreli protein eksikliği 
 • Kalp yetmezliği
 • Adet öncesi hormonal değişim
 • Yüksek tansiyon ilaçları

Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

Ödem belirtileri nelerdir?

Ödemeni en yaygın belirtileri olan şişkinlik genel olarak ilk zamanlar kol ve bacaklarda görülür. Derinin üstüne baskı uygulandığında oluşan çukur’da ödem belirtisidir. Derinin gergin ve parlak olması vücudun ödem tuttuğunun ilk işaretidir. Eğer vücudumuzda ödem olduğundan şüpheleniyorsanız yukarıda bahsetmiş olduğumuz uygulamayı kendi üzerinizde deneyin. Şiş olduğunu düşündüğünüz bölgeye parmağınız ile baskı yapın eğer bölge çukur ulaşıyor ise tetkik ve tedavi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Ödemde görülebilecek diğer belirtileri biraz daha detaylı değinecek olursak;

 • Nefes darlığı
 • Solunum güçlüğü
 • Göğüs ağrısı
 • Elde ayakta şişlik
 • Ciltte gerginlik ve parlama
 • Şişlik olan bölgeye dokunulduğunda çukurluk olması
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Baş ve boyun ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Geçmeyen kol ve bacak ağrısı
 • El ve boyun damarlarında belirginleşme

Ödem nasıl anlaşılır? 

Son zamanlarda yaşanan stres sıkıntı ve günümüzü etkileyen pandemi koşullarında evde kalmamız nedeniyle hareketsiz yaşam vücudumuzda ödeme neden oldu. Hareketsiz yaşamın en kötü getirilerinden biri olan ödem çağın hastalığı haline gelmek üzere. Peki bireyler vücutlarında ödem olduğunu nasıl anlarlar? Cevabı çok basit öncelikle belirtilerin sizde olup olmadığına bakın. Eğer belirtiler sizde varsa mutlak önceliğiniz bir uzman hekime danışmak ve muayene olmak olmalıdır. Ancak basit bir ödem durumunda hareketsiz yaşamdan kurtularak sizler için hazırladığımız kürlerden kullanarak tedavi mümkündür.

Ödem oluşması nasıl önlenir?

Vücutta ödem oluşumunu engellemek için gün içerisinde bol su tüketmek ve hareket içerisinde olmak önemlidir. Ayrıca tuz ve tuzlu gıdaların tüketimini en aza indirmek gerekir. Turşu ve salamura ile hazırlanan besinlerinde tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Unutulmamalıdır ki gün içerisinde hareket dahi etseniz fazla tuz tüketimine bağlı olarak vücudumuzda ödem oluşabilir. Bedenin sabit ve hareketsiz kalmamasına dikkat edilmeli uzun süre aynı pozisyonda oturulmamalı ve yatılmamalıdır. Düzenli olarak su tüketim yürüyüşlere çıkmak ödem riskini en aza indirir.

Vücuttan ödem atıldığı nasıl anlaşılır?

Son zamanların en çok merak edilen konulardan birisi olan ödem ile siz değerli okurlarım karşısındayız. Sık sık arama motorlarında sorulan ve çoğu yerde de bir cevabı bulunmayan vücuttan ödem attığımı nasıl anlarım? Sorusunun cevabı ile karşınızdayız. Eğer ki cildimizde gerginlik hissi azalmışsa ve derideki parlaklık normal görünümüne dönmüş ise vücudumuzun ödemden arındığını anlayabiliriz. Deriye baskı uyguladığınızda deri uzun bir süre içine geçmiyorsa, eski görünümüne çabucak kavuşuyorsa, vücutta ödem yok demektir. Nefes alışımız normal ise karında ve bacaklarda şişlik yok ise vücudunuz ödemi atmış emektir.

Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

Vücutta ödemi ne artırır?

Son zamanlarda sıkça arama motorlarında sorulan vücutta ödemi ne attırır? Sorusunun cevapları ile karşınızdayız.

 • Tuzlu gıda tüketimi
 • Suyu az tüketmek
 • Salamura olarak hazırlanmış gıdaların fazla tüketimi
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Uzun süre aynı pozisyonda oturmak
 • Bazı hastalıklar

Vücutta ki ödem baş ağrısı yapar mı?

Vücutta oluşan ödem nedeniyle artış gösteren sodyum damarlarda belirginliği sebep olduğundan baş ağrısı yapabilir. Dolayısıyla eğer baş ağrısı çekiyorsanız bunun sebebi vücudunuzda ödem olması olabilir.

Ödem nefes darlığı yapar mı?

Akciğerlerimizde biriken ödem nefes darlığına sebep olur. Düzenli nefes alamadığımızdan dolayı da öksürük ve balgam beraberinde hastalıklarıda getirir. Solunum güçlü çektiğimizden dolayı bedensel yaptığımızı aktivitelerde neden çabuk yorulur ve ciğerlerde hasara yol açabilir. Kalp atımında düzensizlikleri beraberinde getirebilir.

Vücuttan ödem atmak için ne yapılmalıdır?

Öncelikle vücuttaki ödemin atılması için doğru beslenme ve düzenli bir hayat biçimi seçilmelidir. Örneğin tuz ve tuzlu gıdaların tüketimi minimuma indirilmeli, hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınılmalıdır. Düzenli uyku ve yeterince dinlenme ile vücuttaki ödem en aza iner. Ayrıca günümüz vebası olan stresten de uzak durulmalıdır. Vücuttaki fazla ödemi atmak için evde kendimizin de hazırlayabileceği çok pratik geçmişten günümüze aktarılmış birçok çay kürü tarifi de bulunmaktadır. Doğanın bizlere sunduğu sonsuz meyve ve bitkiden hazırlayabileceğimiz çaylardan faydalanarak vücudunuzdaki ödemi atabilirsiniz

Ödem bandı nedir?

Ödem bandı diye bilinen kinezyo bant son yıllarda birçok ülkede kullanılmaya başlanmıştır.Kinezyo bant insan derisinin özelliklerine benzeyen tedavi edici bir banttır. Genelde spor yaralanmalarında kullanılır. Ağrı kesici özelliği olup eklem problemlerini azaltır. Şişlik ve ödem de etkilidir.

Ödem CRP yi yükseltir mi?

Sizler için bu konuyu detaylıca araştırmamıza rağmen kayda değer bilgiler bulamadık. En kısa sürede güncel bilgiler ile karşınızda olacağız. 

Ödem için kullanabileceğiniz jeller?

 • Hirudoid Fort Jel: Burkulma ,ezilme,eklemlerde su toplama ve şişmesinde. Morluk ,çürük ve kan oturmasında.
 • Arnica jel: Krem ödem ve morluk gidericidir
 • Reparil gel: Ağrılı ve şişmeli travmalarda,ödemin ve şişliklerin giderildesinde kullanılır.Ağrı kesici özelliği bulunan bir kremdir.
 • Fito krem: Ödem ve morlukların giderilmesinde kullanılır.

Ödem kilo mudur?

Ödem dokuların hücreleri  arasında sıvı birikmesiyle olur.Sabah ve akşam tartıldığınızda kilo farkı çıkıyor ise ödem vardır.Kilo ve ödem aynı şey değildir. Ödem vucüdun sıvı tutması ile olur.Tuz ve şeker alımı kontrol edilmeli gün içerisinde yeterli su tüketilmelidir

Ödem hangi hastalıkların belirtileridir?

Ödem ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • kalp
 • böbrek
 • karaciğer
 • tiroit

Bunlar ciddi hastalık belirtileridir.Bunun dışında gebelik ,hareketsiz yaşam,tuzlu ve şekerli  gıdalar ve yeterince su teketilmemeside ödem sebepleri arasında yer alır.

Ödem kaç günde atılır?

Ödem herhangi bir tıbbi hastalıktan kaynaklanmıyor ise dengeli ve sağlıklı beslenerek en kısa zaman da ödem atılır.Karbonhidrat ve tuzlu gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.Ayrıca gün içerisinde yeterince su tüketilmelidir.Vücut fazla hareketsiz kalmamalı aktif olmalı bunlara uyulduğu sürece ödem hızla vücuttan atılır.

Ödem kaşıntı yaparmı?

Vücudun fazla sıvı tutmasından dolayı kol ve bacaklarda görülen ödem deride şişlik ve gerginlik yapabilir. Buna bağlı gerilen deride kaşıntı olabilir.

Ödem morarma yaparmı?

Ödem farklı şekillerde görülebilir. Bazı ödemler de şişlik görülürken bazı ödemlere ağrı eşlik eder .Bazı ödem şeklinde de kızarıklık görülür.

Ödem röntgende görülür mü?

Öncelikle ödem şikayeti için uygun bölüm ve doktora başvurulmalıdır. Doktor muayene, sonucunda gerekli olarak röntgen film,ultrason kan ve idrar testleri isteyebilir. bu durumda ödem röntgen de görülür demek mümkün.

Ödem için hangi doktora gidilmelidir?

Vücudumuzda eğer ki ödem veya belirtileri var ise bu durumu ciddiye alıp gerekli bir bölüm ve doktora ihmal etmeden başvurunuz.Ödem için Dahiliye bölümü veya Nefroloji bölümüne başvurabilirsiniz

Ödem tansiyonu yükseltirmi?

Ödem sıvı volümünü arttırdığı için hipertansiyona zemin hazırladığı bilinir.

Ödem uyuşukluk yaparmı?

Vücutta aşırı ödem kişinin kendi mevcut olduğu kilo ile dahada arttığı için kişinin ağırlaşmış vücudu hareketlerinin azalmasına ve yavaşlamasına neden olacaktır. Bundan dolayı kişide ağırlık ve uyuşukluk görülebilir.

Ödem uykusuzluk yaparmı?

Ödeme bağlı vücuttaki şişlik nefes darlığı hareketlerde yavaşlama ve deride kaşıntı yapabileceği için kişinin derin bir uyku haline geçmesinde güçlük yaşayabilir.

Ödem üşüme yaparmı?

Ödeme sebep olan hastalık yada etkene bağlı olarak ve şişmeden dolayı dolaşım sistemi etkileniyor ise üşüme görülebilir. Bunu ilgili doktora danışmak da fayda vardır.

Vücuttan ödem atmak için yapılabilecek kür önerileri

Her şeyden önce sizlere hazırladığımız bu kürlerin tamamen sağlıklı bireyler tarafından denenmesi gerektiğini unutmayınız. Elbette ki öncelikle ciddi bir ödem sorunuz var ise ilgili sağlık birimlerine başvurmanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir sağlık sorunundan kaynaklanmayan bir ödemeniz varsa sizlere paylaşacağımız çeşitli kürlerden faydalanabilirsiniz

Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

-Yoğurt kürü ile ödem sorunu çözülüyor!

Yoğurdun hem vücuda hem de cilde birçok faydası bulunmaktadır. Geçmişten günümüze dek aktarılmış olan bu bilgiler şimdi yeniden can buluyor. Yoğurdun antioksidan etkisi artık herkes tarafından biliniyor. İçerisine eklenen bir kaç ufak detay ile birlikte eşsiz bir ödem söktürücü haline geliyor.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 kase yoğurt

Uygulamalar:

Toz halinde temin ettiğiniz bütün karışımları hazırladığınız bir kase taze yoğurdun içerisine karıştırın. Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin. Özleştikten sonra bu kürü yatmadan yaklaşık 1 saat önce tüketin. 

Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

-Kiraz sapı kürü ile ödeme son!

Meyve olarak tükettiğimiz kirazın sapıda çay olarak tüketildiğinde güçlü bir lif kaynağıdır.  Günümüzde çokça yaşadığımız stresi bastırıp sakinleştirdiği bilinen kiraz sapı bunun yanı sıra karaciğere de oldukça faydalıdır. Bunların yanı sıra ödem sorunun çözülmesi için de sıkça kullanılmaya başlanılan kiraz sapı, özellikle vücutta ki su atılımını hızlanıdırır.

Malzemeler:
 • 1 avuç kiraz sapı
 • 1 avuç mısır püskülü
 • 2.5 bardak su
Uygulamalar:
Kaynattığımız suyun içerisine kiraz sapı ve mısır püskülünü atıp, 10 dakika boyunca demlenmesi için bırakalım. Daha sonrasında demlenen çayın suyunu süzüp içebilirsiniz.

Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

-Maydanoz kürü sadece zayıflatmıyor ödemide atıyor!

Güçlü bir zayıflama çayı olarak bilinen maydanoz çayı şimdide ödem sorununu çözmede sıkça kullanılmaya başlandı. Geçmişten günümüze aktarılmış olan bir çok derdin şifasında kullanılan maydanoz şimdide ödem kürleri içerisinde yerini alıyor.

Malzemeler:
 • 1 demet maydanoz
 • 2 adet salatalık
 • 1 havç suyu
Uygulamalar:
Yıkayı ayıkladığınız maydanozu bir kenara ayırın. Yıkanmış havuç ve salatalıkların suyunu çıkartıp maydanozla birlikte blenderdan geçirin. Güzelce karıştırdığımız bu karışıma 1 çay kaşığı zencefil ekleyip günde 1 veya 2 defa tüketilebilir.

Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

-Karahindiba kürü ile ödem kürü

Bir çok hastalığın alternatif tıp yönteminde kullanılan Karahindiba ile hazırlanan kürler pek çok hastalığı şifaya kavuşturmuştur. Günümüz sorunları arasında ilk sırayı çeken ödem hastalığında ise karahindiba bitkisi ile hazırlanan kürler ödemi vücuttan atmaya yardımcı olur.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karahindiba
 • 1 fincan sıcak su

Uygulamalar:

Karahindiba yapraklarını bir tencereye koyup, üzerine sıcak su eklenir. Kapağını kapatıp 10 dakika boyunca demlenmeye bırakalım. Bu çayı haftada 2 veya 3 defa içebilirsiniz. Hazırladığınız bu kürlerden herhangi birine vücudunuz reaksiyon gösterirse kesinlikle tüketmeyi bırakın ve bir uzman yardımına başvurun.

Ödem atmaya yardımcı besinler nelerdir?

Aşşağıda sizler için araştırıp derlediğimiz besinleri tüketirken dikkat etmeyi unutmayınız. Aşşağıda yer alan besinler ödem atmada yardımcıdırlar ancak unutulmamalıdır ki belirtilen ölçüden fazla tüketilmesi her besinde olduğu gibi bunlarda da zarar gösterebilir.

 • Domates
 • Fındık
 • Et
 • Muz
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Ananas
 • Nar suyu
 • Yoğurt
 • Maydanoz

Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

Ödemde buz tedavisi etkilimidir?

Düşmelerde ve yaralanmalarda sıkça kullandığımız buz aslında birebir ödemin oluşturduğu şişkinliği indirmede oldukça başarılı yöntemler arasında yerini almıştır.  Buz kompresi ağrıyı dindirirken ödemin oluşturduğu şişkinliğide indirir. Cildinizde eğer parlak ve gergin bir görünüm var ise ve dokunduğunuzda çukur olşuyor ise o zaman cildinizde ödem var demektir. Kesinlikle buz tedavisini çok uzun süre tutmamak kaydı ile kullanabilirsiniz.

Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

C vitamini vücuttan ödemi atar mı?

Özellikle çiğ olarak tüketilen c vitaminleri ödem atmada oldukça etkili elemanlardır. Suyu sıkılıp tüketildiğinde de etki gösteren C vitaminlerinin en önemli özelliği ise kısa sürede tki göstermesidir. Ancak unutulmamalıdır ki herşeyin fazlası zarardır. Bu yüzden önerilen miktardan fazlası tüketilmemelidir.

Ödem hastalığına hangi bölüme gidilir?

Dahiliye yada nefroloji bölümlerinde ödem hastalığınız için muayene olabilirsiniz.

Lipödem nedir?

Genel olarak bacakları nadir olarak ise kolları etkileyen bu durum kronik bir yağ doku hastalığıdır. Ağrılı Yağlanma Sendromu olarak bilinen bu hastalık kalça uyluk ve bacaklarda yağ birikmesine bağlı olarak ortaya çıkar.

Lenfödem nedir?

Lenfatik sistemde meydana gelen değişimler sonucunda  hücreler arası sıvıda artışlar meydana gelmektedir.  Lenf sistemi doğru çalışmadığı takdirde hastalıklar arka arkaya sıralanmaya başlar. Özellikle şişkinlikler ile seyreden lenfödem hastalığı ödem ile benzerlik gösterdiğinden mutlaka doktor gözetiminde olması gerekir.

Şeker hastalığı ödem yapar mı?

Diyabet olarak bilinen şeker hastalığı insülün direncinin düşük olmasına bağlı olarak gelişebilir.  Diyabet olan kişilerde doğru tedavi edilmediği takdirde ödem de şeker hastalığının belirtileri arasında yerini alabilir. 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Kiraz sapı faydaları hakkında ki tüm detayları ve sıkça sorulan soruları derlediğimiz diğer yazımıza göz attınız mı?

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com