Windows 10 Parola Kullanmadan Giriş Nasıl Yapılır?

Windows 10 parola kullanmadan giriş için bazı adımlardan bahsetmek gerekir. Microsoft; kullanıcıların güvenliğinden sorumlu olduğu için bu güvenliği sağlamak adına parola ya da pin kodlarıyla koruma işlemini gerçekleştirmektedir. Bilindiği üzere tanımadığınız kişilerin bilgisayarınızdaki veri ya da dosyalara ulaşmasını engelleyen bu özellik; çoğu kullanıcı tarafından beğenilmekte ve güvenli bulunmaktadır. Buna rağmen bazı kullanıcılar Windows parola kullanmadan giriş yapmak istemektedirler. Parolayı zaman kaybı olarak görenler olduğu gibi bilgisayarı farklı şekillerde korumak isteyen kullanıcılar da bulunur.

Aslında Windows 10 parolasız giriş yapmak isteyenler için bir yerel hesap gerekmektedir. Yerel hesapların Bulut ile eşleştirilmesi zor olduğu için önerilmemektedir.

Windows 10’da Parolasız Oturum Açma

Windows 10 parola kullanmadan giriş için yapılması gereken adımları sırasıyla sizlere açıklıyoruz. Bundan sonra siz de parola girerek vakit kaybetmeden bilgisayarınız açıldığı gibi masaüstü ekranınızı görebileceksiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

  1. Windows simgesine sağ tıkladıktan sonra ‘Çalıştır’ seçeneğini seçiyoruz ya da Win+R tuşlarına elimizi kaldırmadan basıyoruz. (Bu komutta bulunan Win; Windows Logo tuşudur.) Çalıştır seçeneğini seçmeniz ya da tuşlara basmanız farketmeksizin; hangi seçeneği seçerseniz seçin karşınıza bir komut bölümü çıkar. O bölüme ‘netplwiz’ ya da ‘control userpasswords2’ yazarız.
  2.  Her iki komut da karşımıza ‘Kullanıcı Hesapları’ sayfasını karşımıza çıkarır. O sayfada işlem gerçekleştirmek istediğimiz kullanıcı hesabını seçeriz ve ‘Kullanıcı bu hesabı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.’ ifadesinin yanındaki işareti kaldırırız.
  3.  Daha sonrasında ‘Tamam’ butonunu tıklarız.
  4. Karşımıza ‘Otomatik Oturum Aç’ seçeneği çıkacaktır. Bu pencerede kullanıcı adımız yazılı olarak karşımıza gelecektir. Burada da sadece parolamızı girdikten sonra ‘Tamam’ tuşunu seçerek onaylarız ve giriş parolamız kaldırılmış olur.
  5. Bu işlemin bitiminde muhakkak bilgisayarımızı yeniden başlatmamız gerekmektedir. Bunun için de Windows simgesine tıkladıktan sonra ‘Yeniden Başlat ’seçeneğini seçmiş olursanız; bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Bu sayede Windows 10 parola kullanmadan giriş işlemi kalıcı hale gelecektir.

Ancak tüm bu işlemler; sadece girişteki parola için geçerli olmaktadır. Bilgisayar ekranını kilitlemek isterseniz ya da uyku moduna almış olursanız; tekrar parola girmeniz gerekebilir.

Windows 10’da Parolayı Tekrar Aktifleştirme

Windows 10 şifre kullanmadan giriş yapan kullanıcılar için şu husus da belirtilmelidir ki; bu kullanıcılar güvenlik için bir yöntem kullanmalıdır. Tekrar parola aktif edilmek istenirse tam tersi şekilde işlemleri uygulayabilirsiniz. İlk adımları uyguladıktan sonra karşınıza gelen ekranda ‘Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir’ ifadesinin yanında yer alan kutucuğu işaretleyin. Uygula seçeneğini seçin. Karşınıza otomatik oturum açma ekranı gelecektir. O kısma ise şifrenizi girerek ‘Tamam’ derseniz; oturumunuz şifreli olarak değiştirilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu