Windows 10 Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 Varsayılan tarayıcı değiştirme her bilgisayar kullanıcısının bilmesi gereken önemli şeylerden biridir.Bilgisayarlarda tarayıcılar bazen kendi kendine, bazen de istemediğiniz bir şekilde değişebilir. Tarayıcı seçimi önemlidir, en çok Google kullanılmaktadır ve çoğu bilgisayarda varsayılan tarayıcı Google’dır. Fakat bu durum bazen değişebilir. Bunu düzeltmek için gerekli olan Windows varsayılan tarayıcı değiştirme adımları takip edilmelidir.

Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

  • Öncelikle başlat düğmesine basılır, ardından arama bölümüne varsayılan uygulamalar yazılır.
  • Arama sonuçları karşısından varsayılan uygulamalar seçilir
  • Web tarayıcısı altından listelenen tarayıcıyı veya başka bir tarayıcıyı seçin
  • Ardından seçtiğiniz tarayıcı varsayılan tarayıcı olarak gözükecektir. Değişikliklerin kaydedilmesi için pencerenin kapatılması gerekiyor

Windows 10 varsayılan tarayıcı değişikliği işte bu kadar kolaydır, çok kolay bir şekilde Microsft Edge ya da Google Chrome şeklinde değişiklik yapabilirsiniz. Microsoft’un varsayılan tarayıcısı Microsoft Edge’dir.

Bu durum bazen değişiklik yapsanız dahi yine en başa dönebilmektedir. Windows 10’da yükseltme yaptığınız zaman yükseltmeden önce varsayılan tarayıcınızı ayarlamış olsanız dahi yükseltme işleminden sonra ayarlar yeniden sıfırlanır ve tekrardan Microsoft Edge varsayılan tarayıcı olarak karşılarına çıkar.

FireFox’u Varsayılan Tarayıcı Yapma

Windows 10 Varsayılan tarayıcı değiştirme için birkaç adım takip edilmelidir. Bu adımlar;

  • İlk olarak en üst sağda bulunan menü butonuna tıklanır ve açılan pencereden seçenekler kısmı seçilir
  • Genel sekmesinde yer alan varsayılan yap butonuna tıklanır
  • Daha sonra karşınıza Windows Ayarları> Varsayılan Uygulama Seçimi penceresi açılacaktır
  • Bu pencerede kaydırma çubuğunu en alt tarafında yer alan varsayılan uygulamalar sekmesini seçtikten sonra varsayılan tarayıcıyı seç ikonunu göreceksiniz, buraya tıklamanız gerekiyor.
  • Ardından uygulama seç penceresi karşınıza çıkacaktır, buradan Firefox’u varsayılan tarayıcı olarak seçmeniz gerekmektedir.
  • Tüm bu adımları tamamladıktan sonra ayarları kaydettiğiniz taktirde varsayılan tarayıcınız Firefox olacaktır. Bunu aynı şekilde Google Chrome içinde uygulayabilirsiniz.

Bu adımları takip ettiğiniz taktirde varsayılan tarayıcınız sizin belirlediğiniz tarayıcı olacaktır. Dünya üzerinde pek çok farklı tarayıcı seçeneği mevcuttur, her biri de farklı özelliklere sahiptir. Kendi istekleriniz ve kullanım amaçlarınız doğrultusunda seçeneklere arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Ek Tarayıcı Var Mı?

Microsoft 10’da Microsoft Edge’e ek olarak bir de İnternet Explorer bulunmaktadır. Windows 10 Varsayılan tarayıcı değiştirme sayesinde web tarayıcınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ancak Microsoft Edge de pek çok kullanıcı tarafından beğeniyle kullanılır. Web sayfalarında not alma ve başka kullanıcılar ile paylaşma gibi özellikleri de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu