Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi Sorunu Nasıl Çözülür?

Harici disk, sabit disk, SD kart ve USB belleklerinde karşılaşılan Windows biçimlendirmeyi bitiremedi sorunu tüm bilgisayar kullanıcılarını maalesef zor duruma düşürüyor.

Windows biçimlendirmeyi bitiremedi sorununun ortaya çıkmasında ki ana neden yazılımda yaşanan sorunlar olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Windows’un biçimlendirme kısmında yaşadığı sorunlar, diskle bağlantılı yazılımsal problemle birlikte ortaya çıkıyor. Genel anlamda bu hatayı incelediğimizde; bilgisayarda ki virüsten veya diske yazım aşamasındayken hasarlanan veriden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çoğu kullanıcı, başlarına gelen bu hatanın neden olduğunu tam anlayamaz. DVD-RW biçimlendirme hatası olarak da geçen bu durumu, program kullanmadan da çözmeniz mümkündür… Fakat hatayı ortadan kaldırma aşamasında kullandığınız yöntemin diskte yer alan tüm verileri sileceğini de belirtebiliriz.

Windows Biçimlendirmeyi Bitiremedi Sorunu Çözümü

  • Öncelikle sorun hangi diskteyse, ( Flash disk, SDD ve HDD) onu bilgisayarınıza bağlayınız. Sorun bilgisayardaki dahili depolamadan kaynaklıysa o zamanda öbür adıma geçiniz.
  • Sonra ki işlem olarak başlat menüsünde yer alan arama kısmına “Bu Bilgisayar” diye yazıp arama yapmalısınız. Karşınıza gelen  “Bu Bilgisayar” simgesine gelerek sağ tuş yapıp, açılmış olan menü içinde ki “Yönet” seçeneğini tıklamalısınız.
  • “Yönet” tuşuna tıklayıp, sonrasında da karşınıza çıkacak bölümden de; Depolama>Disk Yönetimi” bölümlerine giriş yapınız.
  • Yukarıda ki işlemden sonra da Windows biçimlendirmeyi bitiremedi sorunu ile karşılaştığınız diski seçerek, sağ tuşa tıklayıp açılacak bölümden “Biçimlendir” seçeneğini tıklayınız. Eğer karşınıza biçimlendirme ile alakalı uyarı gelirse de “Evet” butonuna basmalısınız.
  • Tüm yukarıda ki işlemleri gerçekleştirdikten sonra dosya sistemi sekmesine tıklayıp sırasıyla şu işlemleri yapınız: NTFS seçeneğine, ayırma biriminin boyutu bölümüne basarak “Varsayılanı” seçiniz. Oradan da “Hızlı Biçimlendir” ifadesi yanında ki kutuya tıklayıp, “Tamam” butonunu seçebilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm işlemleri eksiksiz yaptığınız takdirde, Windows biçimlendirme bitirememe sorunu komple ortadan kalkmış olacak. Eksik olarak tüm işlemleri yaptığınız halde yine de soruna çözüm bulamadıysanız, son kısımda yer alan dosya sistemi seçeneğini tıklayınız. FAT 32’yi seçip alakalı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

AOMEI Partition Assistant İle Disk Biçimlendirme

Disk biçimlendirme programı olarak bilinen AOMEI Partition Assistant, kullanıcıların çok memnun kaldığı yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Sabit diskin biçimlendirilmesi ve verilerin hızlı olarak temizlenmesi adına memnun kalabileceğiniz bir yazılım türü olduğunu söyleyebiliriz. Virüslerin temizlenmesinde, depolama hatalarının çözülmesi içinde oldukça kullanışlıdır.

EaseUS Partition Master İle Biçimlendirme Sorunu Giderilmesi

EaseUS Partition Master sayesinde Windows biçimlendirme sorunu ortadan kalkar. Bu yazılım programı ile; geri yükleme, hard level diskin formatlanması, yedekleme ve silinmiş dosyaların kurtarılması gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu