Yağ yakmada ihtiyacınız olan mucizevi bitkiler nelerdir? Bu bitkiler gerçekten işe yarıyor mu?
Diyet

Yağ yakmada ihtiyacınız olan mucizevi bitkiler nelerdir? Bu bitkiler gerçekten işe yarıyor mu?

Yağ Yakmada İhtiyacınız Olan Mucizevi Bitkiler

Fit bir vücuda sahip olmayı kim istemez ki? Özellikle bahar aylarının yaklaştığı şu günlerde pek çok kişiyi bir an önce kış mevsiminde aldığı kiloları verme telaşı sardı. Bu nedenle, kilo vermek ve özellikle de vücuttaki yağlardan kilo verebilmek için mucizevi etki gösteren bitki ve bitki çaylarını sizler için araştırdık.

Yağ yakmada etkili olan bitki ve bitki çayları

Yağ Yakıcı Bitkilerle Kilo Vermek Çok Kolay!

Yaz mevsiminin gelmesine şunun şurasında ne kaldı ki sevgili okurlar, öyle değil mi? Birçok kişi şimdiden çeşit çeşit diyet listelerini, egzersiz programlarını, detoks içeceklerini ve aslında geri dönüşü pek de hoş olmayan şok diyetleri araştırmaya başladı. Sağlıklı kilo verebilmek için sadece tartıdaki rakamların ya da aynadaki görüntünün ince olması maalesef yeterli değil. Hızlı bir şekilde ve kısa sürede zayıflamayı vaat eden diyetler vücuttaki yağların yakılmasından ziyade kas kaybına neden olmaktadır. Bu yazımızda sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacak, tamamen zararsız ve herkesin ulaşabileceği yağ yakıcı bitkiler ve özelliklerden bahsedeceğiz.

Hızlı Yağ Yakan Bitkiler Nelerdir?

Doğada binlerce tür bitki yetişmekte ve her birinin farklı özellikleri bulunuyor. Çeşitli klinik araştırmalar sonucu yağ yakıcı etkisi bulunduğu kanıtlanmış olup, diyet ve egzersiz eşliğinde tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan mucizevi bitkilerin en bilinenlerini sizlerle paylaşalım.

Yeşil çay en fazla bilinen ve tüketilen yağ yakmayı sağlayan bitkidir

Yeşil Çay

Yağ yakıcı özelliği ile listenin ilk sırasını hiçbir zaman kaptırmayan yeşil çay, antioksidan etkisi ile dikkat çekmektedir. Siyah ve beyaz çay gibi demleme yoluyla tüketilen yeşil çay, bu çay türlerine nazaran daha az işlem görmüş olduğundan dolayı içeriğindeki maddelerde bir kayıp yaşamamaktadır.

Diyet yapmayı düşünenlerin ya da diyete çoktan başlamış olan kişilerin mutlaka tüketmesi önerilen yeşil çay, en fazla yağ yakıcı özelliği barındıran bitkidir. İçinde bulunan Epigallocatechin gallate maddesi beynin çok daha fazla çalışmasını sağlayarak vücudun sürekli yağ yakmasına neden olur. İster demleme yöntemi ile hazırlayarak, ister marketlerden hazır poşetlenmiş şekilde alıp tüketeceğiniz birkaç fincan yeşil çay kilo vermenize ve özellikle karın bölgesinden yağ yakmanızı kolaylaştırır.

Diyet yaparken yağ yakımını hızlandıran Biberiye otu

Biberiye

Biberiye bitkisi yemekleri lezzetlendiren bir baharat olarak kullanıldığı gibi aynı zamanda yağ yakıcı etkisiyle çay şeklinde de tüketilmektedir. Yeşil çay gibi biberiyede bir miktar kaynamış suyun içerisinde bekletilerek demlenmesi beklenir ve gün içerisinde iki fincan kadar tüketilebilir.

Metabolizmayı hızlandırıcı bitkilerden olan biberiye, düzenli kullanımı halinde karın ve bel bölgesinde bulunan yağları yakmaya ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. İçeriğinde bulunan etken maddeler, özellikle spor yapmadan önce tüketildiğinde sindirimi hızlandırır, enerji verir ve böylece kilo verme sürecini hızlandırır.

Zencefil ve zencefil tozu hızlı kilo vermenizi sağlar

Zencefil

Yine yağ yakmada müthiş tesiri olan mucizevi bitkilerden bir tanesi de Güneydoğu Asya kökenli bir bitki olan zencefil. Kullanımı halinde insan sağlığına pek çok faydası olduğu görülen zencefil, aynı zamanda harika bir yağ yakıcı. Diyet ve sporla birlikte çay şeklinde tüketildiğinde hızlı kilo vermeyi sağlayan zencefil çayı içildiği andan itibaren vücut ısısını da arttıran bir özelliğe sahiptir. Özellikle egzersiz öncesi zencefil çayı tüketmeniz durumunda daha fazla kalori ve yağ yakmış olursunuz.

Mucize bitki Mate

Mate

Son yıllarda popülaritesi oldukça artan mate bitkisi aslında ülkemize çok uzak olan Güney Amerika’da yetişen bir ağacın yapraklarıdır. Çay şeklinde tüketilen mate çayı, demleme yöntemi ile değil kaynar su içerisinde bekletilerek içime hazır hale getirilir. Vücutta emilimi gerçekleşirken yağları parçalama özelliğine sahip olan bu mucize bitki, egzersiz ve diyetle birlikte tüketildiğinde fazladan yağ yakımı sağlayarak kilo verme sürecini hızlandırmaktadır.

Mate çayı içeriğinde bulunan maddelerden dolayı fazla kullanımı halinde uykusuzluğa neden olabilmektedir. Bu nedenle günde iki fincandan fazla tüketilmesini önermiyoruz.

Günde iki fincan Funda yaprağı çayı yağ yakımını hızlandırır

Funda Yaprağı

Mucize bitkilerimizden biri de, gençlik iksiri olarak da bilinen ve sağlık için faydaları saymakla bitmeyen funda yaprağı. Özellikle, yine yağ yakıcı bir bitki olan biberiye ile birlikte çay şeklinde tüketildiğinde metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakmayı hızlandıran bir etkiye sahiptir.

Funda yaprağı çayı, mate çayının aksine demleme yöntemi ile hazırlanmaktadır. Rengini ve aromasını yoğun olarak hissetmek istediğiniz funda çayını porselen bir demlikte hazırlamak hoş bir fikir olacaktır. Yarım litre kaynamış suyu porselen demliğe boşaltıp, içerisine kurutulmuş olan 5-6 kaşık funda yaprağı eklenir. Demini alması için 20-25 dakika bekletilen funda çayınız şimdi tüketilmeye hazır hale gelmiş oluyor.

Yaban mersini hem antioksidan içeren hem de hızlı yağ yakan bir bitkidir

Yaban mersini

Yaban mersini bitkisi de uzmanlar tarafından kliniklerde yağ yakıcı etkisi kanıtlanmış olan bir başka bitkimiz. Yaban mersini son yıllarda kilo vermek isteyen fakat metabolizması yavaş çalışan kişilerin adeta kurtarıcısı durumuna geldi. Hem taze hem de kurutulmuş haliyle tüketilebilen bu besin aynı zamanda güçlü bir antioksidan ve vitamin deposu. Lif oranı yüksek bir besin olduğu için sindirim sisteminin de düzenli biçimde çalışmasını sağlayan yaban mersini, bu sayede kabızlığı önlediği gibi tam bir kolesterol dostudur.

Yaban mersininin yağ yakıcı etkisini bedeninizde hissetmeniz için düzenli egzersiz ve diyet eşliğinde ara öğünlerde çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Sağlıklı biçimde kilo verebilmek için dengeli beslenmek önceliğiniz olmalıdır

Bitki Çayları Hemen Zayıflamamı Sağlar Mı?

Üzülerek şunu söylemek zorundayım ki, bitki çayları dahil hiçbir şey tek başına kullanıldığında aniden zayıflamanızı sağlamaz. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin yolu öncelikle dengeli beslenmek ve bunun yanında düzenli egzersiz yapmaktan geçiyor. Elbette kilo verme sürecinde diyet ve sporunuzu yağ yakmaya yarayan bitkiler ve bitki çaylarıyla da desteklemek gerekiyor. Sadece bitki çayları içerek zayıflamayı düşünmek, fiziksel ve ruhsal olarak sağlığınızı etkileyeceği gibi hayal kırıklığına uğramanıza da neden olabiliyor. Kilo vermeye karar verdiğinizde bitki çaylarının yanında dengeli beslenmeyi ve bolca egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Bitki çayları doktorunuza danışarak ve önerilen miktarda tüketilmeli

Yağ Yakıcı Bitki ve Bitki Çaylarının Zararı Olur Mu?

Her şeyin azı karar, çoğu zarar diye boşuna söylememiş büyüklerimiz… Kısa sürede kilo verebilmek için gereğinden fazla bitki çayı tüketmek elbette ki sağlığa zararlı. Ayrıca, her ne kadar masum görünseler ve bir o kadar faydaları olsa da, bazı bitkilerin kişilere göre değişen olumsuz yan etkileri bulunmakta. Bunun sebebi birtakım bitkilerin medikal ilaçlarla bir arada kullanımında ters bir etkileşime geçmesidir. Kilo vermek için bitkilerden destek almaya karar verdiğinizde mutlaka doktorunuzla görüşüp, onu bilgilendirmeli ve görüşlerini almalısınız.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!