Yağlı saç bakımı rutini nasıl olmalı? Yağlı saçlar nasıl yıkanmalı?
Güzellik

Yağlı saç bakımı rutini nasıl olmalı? Yağlı saçlar nasıl yıkanmalı?

Yağlı saç bakımı nasıl olmalıdır? Saçlar neden yağlanır? Saç bakımı konusunda en çok karşılaşılan problemlerden biri yağlı saçlardır. Saçların fazla yağlanması pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yağlanma problemi saç derisinin sağlığını olumsuz etkilemesinin yanı sıra, psikolojik açıdan da kötü etkileyici bir durumdur. Aslında saç tellerinin yağlanması gibi bir durum yoktur, saçların yağlı gözükmesini sağlayan durum saç derisinin yağlı olmasıdır. Deriden salgılanan yağ tabakası kıvırcık saçlara oranla düz saçlara daha fazla yayılır. Bu durum nedeniyle saçlardaki yağlanma problemi, düz saçlara sahip kişilerde kıvırcık saçlılara kıyasla daha fazla görülür.

Saçların hızlı yağlanmasının nedenleri

Saçların hızlı yağlanmasının nedenleri

Yağ bezleri, saç derisinin altında bulunur ve sebum adı verilen bir madde salgılar. Salgılanan bu madde, cildin çeşitli mikroplardan korunması ve saç derisinin pH seviyesinin düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir. Vücuda sağladığı bu faydaların yanı sıra, fazla salgılanması durumunda bazı sorunlara yok açar. Aşırı salgılandığında saç dökülmesi, vitamin eksikliği ve saçların hızlı yağlanması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu durumun dışında da saçların yağlanmasının birçok nedeni bulunur. İşte bu nedenlerden bazıları:

 • Yağlı saç sorununun en belirgin nedenlerinden biri genetik faktörlerdir. Genetik faktörler, düz saçlara sahip olmak ve saç derisinden salgılanan maddeler olarak sınıflandırılabilir.
 • Yağlanmaya sebep olan diğer bir neden ise yanlış ürün kullanımıdır. Saçlara yeteri kadar uygun olmayan şampuan, maskeler ve krem gibi ürünlerin kullanımı da saç derisindeki yağ miktarının fazlalaşmasına neden olur.
 • Kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olmak, yani sürekli düzensiz ve yağlı yiyeceklerle beslenmek de saç tabakasındaki yağlanmayı artırır.
 • Saçların yıkanması sırasında çok sıcak su kullanılması sonucu saçlardaki sebum maddesi artarak yağlanma başlar.
 • Saç kremleri yalnızca saçların uçlarına sürülmek için uygundur. Buna rağmen kremlerin saç diplerine uygulanması, sebum salgısını artırarak yağlanmaya neden olur.
 • Saç kurutma makinesini saçların diplerine fazla yakın tutmak, stres ve sürekli saçlarla oynamak da saçların yağlanmasının nedenleri arasındadır.
Yağlı saçlarda dökülme olur mu?

Yağlı saçlarda dökülme olur mu?

Yağlı saçlara özel bakım uygulamaları yapılmadığında fazla yağlanma problemi olan saçlar cansız, güçsüz ve fazla dökülen bir hale bürünebilir. Yağlı saçlarda görülen bu durumun sonucunda, dökülme sorunu oluşabilir. Saç yağlanmasına ek olarak dökülme sorununun da yaşanmaması için saç diplerini vitamin takviyeleri ile beslemek, uygun şampuan kullanmak ve saç diplerine uygun ürünler ile saç bakımı yapmak oldukça önemlidir. Dökülmeye sebep olan pitrosporium adlı mantar sayısının artması sonucunda, aynı zamanda kepeklenme ve saç diplerinde egzama oluşumu da başlar. Bu nedenle yağlanma sorununun önüne geçilmesi, saç derisinin sağlığı için de oldukça önemlidir.

Yağlı saçlar hangi sıklıkla yıkanmalıdır

Yağlı saçlar hangi sıklıkla yıkanmalıdır?

Yağlı saç probleminin önüne geçebilmek için saçların yıkanma sıklığının doğru belirlenmesi de oldukça önem taşır. Şampuanların üretilme amacı, saç derisini temizleyerek saçların sağlıklı olmasını sağlamaktır. Bu yüzden şampuan seçimi yapılırken saç derisindeki durumlara göre seçim yapılmalıdır. Saçların sık sık yıkanması, saç derisinde bulunan sebum maddelerinin salgısını artırarak daha fazla yağlanmaya sebep olabilir. Diğer bir yandan, dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise, saçların aşırı yağlandığı durumlarda iki kez yıkama işleminin yapılması gerektiğidir. Bazen saçtaki yağlanma oranı fazla olduğunda şampuanda herhangi bir köpürme olmayacaktır. Köpürme işleminin gerçekleşememesinden dolayı yağ, saçlı deriden uzaklaşamayacaktır. 

Yağlı saç bakımı nasıl yapılır

Yağlı saç bakımı nasıl yapılır? Yağlı saçlar için öneriler

Kadın erkek fark etmeksizin her bireyin karşılaşabildiği yağlı saç sorununun çözümü için birçok yöntem kullanılabilir. İşte saçların yağlanmasının önüne geçilebilmesi için uygulanan bazı püf noktaları:

 • Saç kurutma makinesi ve saç şekillendirici gibi ısı ile çalışan cihazlar olabildiğince az kullanılmalıdır.
 • Saçların daha az taranması gerekir. Temasların azaltılması sayesinde yağ üretimi mümkün olduğu kadar azalır.
 • Yağ içeren zararlı besinler yerine, meyve ve sebze gibi sağlıklı besinler tüketilmelidir.
 • Saç şekillendirici ürünlerin mümkün olduğu kadar az kullanılması gerekir.
 • Duş sırasında çok sıcak su tercih edilmemeli, saçlar ılık suyla yıkanmalıdır.
 • Saç diplerinin hava alması çok önemlidir. Bu yüzden yağlı saçlara sahip olan kişilerin şapka ve bone gibi, saç diplerinin hava almasını engelleyecek aksesuarları kullanmaması gerekir.
 • Şampuanın saç diplerine masaj yaparak uygulanması gerekir. Ayrıca birkaç dakika kadar bekletilmesi yağ salgısını azaltır.
 • Saçlarda şampuan ve krem gibi ürünlerin kalmaması için yıkama sırasında saçlar iyice durulanmalıdır.
Yağlı saçlar için şampuan

Yağlı saçlar için hangi şampuanlar kullanılmalıdır?

Düzenli olarak kullanılan saç bakım ürünlerinin saçları kırmaması, saç derisini yağlandırmaması ve saç dokusunu desteklemesi gibi özelliklere sahip olması gerekir. Her bireyin saç şekline göre kullanması gereken çeşitli şampuanlar vardır, bu yüzden doğru şampuan seçiminin yapılması oldukça önemlidir. Yağlı saçlara sahip bireyler için az miktarda nemlendirici içeren ürünlerin kullanılması önerilir. Bunun yanı sıra, silikon, yağ ve lanolin maddeleri içermeyen şampuanların kullanılması da gerekir. 

Yağlı saçlar nasıl şekillendirilmelidir?

Saçlarla sürekli oynamak ve saçları sürekli taramak yağ bezlerini aktifleştirdiğinden yağlı saçlara sahip bireyler saçlarını mümkün olduğu kadar az taramalı ve daha az toplamalıdır. Bu temasları azaltabilmek için saçlarınızı kolayca şekil alabilecek biçimde kestirebilirsiniz. Kabarmayı önleyecek kremler ve spreyler gibi saç bakım ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Doğru ve düzenli bir bakımla yağlı saçlarınızı daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Evde kolayca uygulayabileceğiniz bu ipuçları sayesinde dilediğiniz hoş görünüme sahip saçlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Yağlı saçlar için bakım maskeleri

Yağlı saçlar için bakım maskeleri

Saç bakımının vazgeçilmezlerinden biri doğal yağlarla yapılan saç maskeleridir. Sadece kuru saçların doğal yağlarla bakıma ihtiyaç duyduğu, bir yanılgıdır. Sanılanın aksine yıpranmış yağlı saçlara bakım rutini oluştururken de nemlendirmeyi ve doğal yağları kullanmayı aksatmamanız gerekir. Çünkü doğal yağlar saçların olağan nem dengesini koruması açısından oldukça yararlıdır. Yağlı saçlarınız için doğal bakım yağları uygularken, saç diplerinize çok fazla uygulama yapmamalısınız. Bu yağları saçınızda uzun süre tutmamanız da gerekir. Haftada 1 kereden daha sık olmamak üzere yağlı saçlarınıza uygulayabileceğiniz bazı bakım yağları;

 • Hindistan cevizi yağı (Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Yazımız ilginizi çekebilir )
 • Argan yağı,
 • Kakao yağı,
 • Jojoba yağı

Ayrıca yağlı saçlar için bakım maskesi olarak uygulayabileceğiniz bazı doğal tarifler de bulunur. Evinizde hazırlayıp uygulayabileceğiniz saç maskelerimize bir göz atalım.

Her saç problemine çözüm sunan Aleo Vera maskesi

Aleo Vera, her saç tipi için uygun olan doğal bir bakım ürünüdür. Bu bitkiyi yağlı saçlar için bakım rutininize şu tarifle ekleyebilirsiniz;

 • 1 kaşık doğal Aleo Vera jeli ile 1 kaşık limon suyu karıştırılır,
 • Duşta kullanılacak şampuan miktarına bu karışım eklenir,
 • Saç Aleo Vera ve limonlu şampuanla köpürtülür ve 5 dakika beklenir,
 • Ardından her zamanki gibi durulama işlemi yapılır.

Elma sirkesiyle yağlı saçlara çözüm

Saçların fazla yağlanmasının sebeplerinden biri de doğal Ph dengesini yitirmesidir. Elma sirkesiyle uygulayacağınız bakımla bozulan Ph dengesini dengeleyebilir ve yağlı saçlara pratik çözüm sunabilirsiniz. İşte yağlı saçlar için elma sirkesi maskesi tarifi;

 • 1 su bardağı suyla 1 fincan elma sirkesini karıştırın,
 • Bu karışımı, saçınızı şampuanladıktan sonra durulamak için kullanın,
 • 5 dakika bekledikten sonra saçınızı su ile durulayabilirsiniz.
 • Bu işlemi haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Karbonat ile saçların hızlı yağlanmasını durdurun

Tıpkı elma sirkesi gibi karbonat da Ph dengeleyici özelliğe sahiptir. Bu nedenle yağlı saçlara sahipseniz karbonatı saç bakım rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Evde kolayca uygulayabileceğiniz karbonatla saç maskesi tarifi;

 • 1 litre kadar suyun içerisine yaklaşık 3 yemek kaşığı karbonatı ekleyin,
 • Karbonatı içerisinde çözdürdüğünüz suyu, şampuanladığınız saçınızı durulamak için kullanın,
 • Ardından saçlarınızı su ile durulayın.

Ya da;

 • Karbonatlı su karışımını saçınızın tamamına uygulayın,
 • Yaklaşık yarım saat saçınızda bekletin,
 • Ardından saçınızı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

Yağlı saçlar için domates maskesi

Domatesin asitli yapısı da Ph dengeleyici özellik gösterecek ve saçların fazla yağlanma probleminin önüne geçecektir. Bu nedenle evinizde bulunan domatesleri saç bakımınızda kullanabilirsiniz. Yağlı saçlara çözüm sunan domates maskesi tarifi;

 • 1 çay kaşığı kadar toz kil ve 1 adet domatesin suyunu karıştırın,
 • Ardından saçlarınızın ve saç diplerinizin tamamına uygulayın,
 • Bu karışımı saçınızda 20 dakika kadar bekletip saçınızı yıkayın.

Yağlı saçlara bakım konusunda en çok merak edilenler

Saçların fazla yağlanması hem görünümün bozulması hem de saçın sağlıklı yapısının kaybedilmesine yol açar. Bu yazımızda yağlı saçlara bakım hakkında ipuçlarını sizlerle buluşturduk. Şimdi de yağlı saçlara bakım yapmak konusunda en çok merak edilenleri yanıtlayacağız.

Evde yağlı saçlara bakım nasıl yapılır?

Bu yazımızda derlediğimiz yağlı saçlar için bakım maskesi önerilerimizi evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Ayrıca doğal yağlarla bakım yapmak da yine zahmetsiz çözümlerden biridir.

Yağlı saçlara hemen çözüm için ne yapılmalı? Yağlı saç nasıl kamufle edilir?

Kuru şampuanlar ya da kuru şampuan gibi uygulayabileceğiniz karbonatla yağlı saçlara hemen çözüm sunabilirsiniz. Ayrıca bu yazımızda bahsettiğimiz bakım önerilerini uygulayarak yağlı saçlarınızın nem ve yağ dengesini uzun vadede de koruyabilirsiniz.

Yağlı saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Yağlı saçları her gün yıkamak sağlıklı değildir. Aksine her gün şampuan kullanımı saçların nem ve yağ dengesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle saçları her gün değil haftada 2- 3 kere yıkamaya alıştırmak gerekir.

Yağlı saç nasıl anlaşılır?

Normal yağ dengesine sahip saçlar, yıkandıktan 24 saat sonra yavaş yavaş yağlanmaya başlar. Eğer 24 saat geçmeden yağlanan saçlarınız varsa bu durumun fazla yağlanma problemine işaret ettiği söylenebilir.

Yağlı saç nasıl temizlenir? Yağlı saç nasıl yıkanır?

Yağlı saçları temizlemek için fazla şampuan kullanılmamalıdır. Normal bir şekilde ve haftada 2- 3 kez yıkamak yeterlidir. Ayrıca bu yazımızda belirttiğimiz diğer bakım önerilerini de uygulayabilirsiniz.

Yağlı saç neden dökülür?

Saçların yağlanması, saç diplerinin yani köklerinin Ph dengesinin bozulduğuna işarete der. Saç diplerinde yaşanan problemler ya da yağlanmadan kaynaklı olarak saçı kaşıma gibi alışkanlıklar saç kaybını arttırabilir.

Yağlı saç neden kaşınır?

Saç derisinde yaşanan fazla yağlanma, dermatit ya da egzama gibi çeşitli deri rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle kaşınma ve pul pul dökülme şikayetleri yaşanabilir.

Yağlı saçta neden kepek olur?

Sanılanın aksine kepek probleminin kaynağı saç derisinin kuruması değil, fazla şekilde yağlanmasıdır. Bu durumda hücre yenilenmesi yavaşlayacak ve yağlı saç derisinde kepek oluşumu meydana gelecektir.

Yağlı saçları neyle yıkamalıyız?

Yağlı saçlar için şampuan seçenekleri, fazla yağın arındırılmasına yardımcı olacaktır. Sülfat, paraben ve diğer zararlı kimyasallardan uzak şampuanlar ve saç kremleriyle yağlı saçları yıkayabilirsiniz.

Yağlı saç ayda kaç cm uzar? Yağlı saç çabuk uzar mı?

Sağlıklı ve doğal yağ dengesine sahip saçlar ayda 2-3 cm uzamaktadır. Aşırı yağlanma ve aşırı kuruma problemleri saçların uzama hızını oldukça yavaşlatabilir. Bu nedenle bu yazımızdaki önerileri ve saç bakım maskelerini kullanarak fazla yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Böylece saçlarınız sağlıklı ve hızlı uzamaya başlayacaktır.

Yağlı saç boya tutar mı?

Boyaların içerisindeki kimyasallar, temiz saç derisine daha fazla zarar verir. Bu nedenle boya işleminden en az 24 saat önce saçları yıkamayı bırakmak gerekir. Yağlı saça boya işlemi uygulanmasında bir sakınca yoktur. Yağlı saç boya tutar.

Yağlı saç bitlenir mi?

Genellikle temasla birlikte bulaşan bitler, yağlı ya da kuru saç fark etmeksizin her saç tipinde görülebilir. Bu nedenle yağlı saçlar da bitlenebilir.

Yağlı saç egzamasına ne iyi gelir?

Yağlı saçların sebep olduğu egzama gibi rahatsızlıkları önlemek için bir deri ve zührevi hastalıklar hekimine danışılabilir. Ayrıca egzamaya yönelik bitkisel şampuanlar kullanılabilir.

Yağlı saç iyi mi? Yağlı saç saçı besler mi?

Sağlıklı saçların doğal bir yağ ve nem dengesi bulunur. Saç derisinin aşırı kuruması gibi aşırı yağlanması da nem dengesinin bozulduğuna işaret eder. Bu nedenle aşırı kuru ya da aşırı yağlanan saçların sağlıklı olduğundan bahsedilemez. Saçlarınızı yıkadıktan 24 saat geçmeden yağlanma problemi yaşıyorsanız, bu yazımızdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!