Yanan saçlara evde nasıl bakım yapılır? İşte yanan saçlara çözümler…

Kadınların en büyük korkularından biri saçlarının yanmasıdır. Çünkü saçlar yandığında uçlarından kopmaya başlar. Hatta bu kopmalar öyle bir hal alabilir ki saçlarını çok kısa kestirmek zorunda dahi kalabilirler. Çevrenizde bu durumla karşılaşan bireylere rastlamış olabilir ve hatta kendiniz de bu problemle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu durum oldukça hassas bir konudur, bu yüzden bakım aşaması da çok hassas geçecektir. Peki saçların neden yandığı hakkında bir fikriniz var mı? Gelin birlikte ilk olarak nedenlerini inceleyelim ve ardından neler yapabileceğimize bakalım.

Yanan Saçlar İçin Çözüm

Saçlar neden yanar?

Saçlar en basit tanım ile çok fazla ısıl işleme ve boyaya maruz kaldığı zaman yanar. Fön, maşa gibi ısıl işlemler saç uçlarınızın cansız düşmesine, nemini kaybetmesine ve sonucunda da saçların yanması gibi ciddi bir probleme neden olabilir. Şekillendirme işlemleri oldukça yüksek ısıya sahip olan ürünlerle yapıldığı için saçlara zarar verir. Aynı zamanda da hassas bir çalışma yürütmeyen ve deneyimsiz kuaförlerin boyadığı saçlarda da yanma çok sık görülür. Bunun dışında saçların çok sıcak suyla yıkanması da yıpranmasına neden olur. Saçlarınızın sağlığını korumak için durulama suyunuz mutlaka ılık ya da soğuk olmalıdır.

Saçlarınıza yanma gibi ciddi zararlar vermek istemiyorsanız kimyasal içerikli boyadan ve ısıl işlemden olabildiğince uzak durmanız önerilir. Nasıl ki vücudumuzu kimyasallardan uzak tutmaya çalışıyorsak saçlarımıza da aynı özeni göstermeliyiz. Kimyasal olan her ürün saçlarınızın doğal yağ ve nem dengesini bozar, yıpranmalarına neden olur. Yıpranan saçlar da zamanla yanar ve bakımsız bir görünüme yol açar.

Boya Saçı Yakar Mı?

Boya saçı yakar mı?

Özellikle koyu saç renginden platin sarısı gibi açık renklere geçilirken yanma çok sık yaşanır. Sadece açık renklere geçişte değil, boya kimyasal olduğu için devamlı uygulamada saçların yanmasına neden olur. Fakat en büyük nedeni oryal işlemidir. Oryal uygulaması, yani açıcı saç renginin açılması için kullanılır. Aslında oldukça zararlı bir maddedir bu yüzden yanlış kullanımla saçların dipten itibaren yanmasına neden olur.

Eğer saç boyama konusunda deneyiminiz yoksa kendinizi deneyimli ellere bırakmanız gerekir. Çünkü yanlış bekleme süresi bile saçlarınızın bir anda yanmasına neden olabilir. Bunun dışında amonyak içerikli boyaların çok sık tercih edilmesi de saçlarınızı yıpratabilir. Hangi tür boya olursa olsun, içinde amonyak varsa ayda birden fazla kullanırsanız saçlarınız yanar.

Saçların Yanması

Saçların yandığı nasıl anlaşılır? Yanan saç belirtileri

Saçların yanıp yanmadığını anlamak için çok çaba sarf etmeye gerek yoktur. Çünkü görünümleri bunu açığa çıkaracaktır. Yanmış saçlar daha kuru ve cansız görünür, özellikle uçları kırık kırıktır ve adeta keçeye benzerler. Eğer saçlara ihtiyacı olan bakım yapılmazsa elektriklenme ve kabarma gibi sorunlarda baş göstermeye başlayabilir. Zamanla istediğiniz hiçbir şekli verememeye başlarsınız, saçınız sizden bağımsız şekilde yaşamını ilan eder.

Saç yanması sonucunda uçlardan başlayarak saçta kopmalar başlar, saçınızı çektiğiniz zaman tel tel değil de makasla kesmişsiniz gibi elinize gelir. Özellikle tararken bunu daha fazla yaşayabilirsiniz. Yanmış saçlar çok zor taranır ve hemen koparlar. İşte o zaman tehlike çanları çalmaya başlar, harekete geçmenizde fayda var çünkü saçlarınız yanmış. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan bir kadın panik olabilir, fakat bu durum düzeltilmeyecek bir şey değildir. Sizin için yanan saçlara nasıl bakım yapmanız gerektiği ile ilgili ipuçları derledik.

Yanan ve Kopan Saçlar

Yanan saçlar kopar mı?

Yanan saçlar elbette kopar, hatta en belirgin özelliği budur. Bazı saçlar sadece uçlarından koparken bazıları kökten kopabilir. Özellikle kısa saçların yanması en kötüsüdür çünkü tüm saçlar tehlike altındadır. Saçlar adeta lastik gibi uzamaya ve dipten gelmeye başlayabilir. Görünümleri ise oldukça cansız ve soluk olur. Bu gibi durumlarda saçlarınızı kestirmeniz ya da bakım uygulamaları ile tekrar hayata döndürmeniz mümkündür. Kestirme fikri pek ilgi çekici olmasa da bakım ile kök hücreleri yenileyebilir, saçlarınıza eski sağlıklı hallerine hızlı bir geri dönüş sağlayabilirsiniz. Peki saç yanınca ne yapmak gerekiyor? Gerçekten bakım ile saçları yanıktan kurtarmak mümkün mü? İşte cevapları…

Saç yanınca ne yapılmalı?

Saç yanınca ilk olarak yapılması gereken şey sakin kalmaktır. Çünkü ortada asla düzelmeyecek hiçbir şey yoktur. Bu noktada bilmeniz gereken ilk şey, saçlarınız ve saç dipleriniz hava almalıdır. 2-4 ay boyunca da boyadan ve ısıl işlemlerden tamamen uzak tutulmalıdır. Eğer saçlarınızda boya varsa yarıya gelene kadar tekrar boyanmamalıdır. Kopmalar varsa ve saçlarınızda boy farkı oluştuysa saç kırıklarını uçlarından alabilirsiniz. Bu saçlarınıza hem hareket katacak hem de kök hücrelerin yenilenmesini sağlayacaktır. Saçlarınızın kırıklarını aldırmaktan ve uçlarından kestirmekten korkmayın. Çünkü saçların sağlıklı bir şekilde ve hızlı uzaması için saç uçlarından her ay düzenli şekilde aldırmak gerekir. Saçınız yandığında da gönül rahatlığı ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Eğer sizi çok rahatsız eden bir görüntü varsa çok daha kısa kestirebilir ve tüm kopmalardan kurtulabilirsiniz. Uzun saç kullanmayı seviyorsanız bu sizin için can sıkıcı görünebilir. Ancak doğru bakımla hızlıca uzatmanız mümkündür.

Saçlarınızı pirinç suyu ile daha hızlı uzatmak için Pirinç suyu saç uzatır mı? Pirinç suyunun saça faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

 Biraz da olsa saçlarınızı kestirdiğinizde saçlarınız hava almış olacak ve az da olsa rahatlayacaktır. Daha sonrasında bakım uygulamalarına başlayabilirsiniz. Her zaman için önerilse de özellikle saç yanması durumunda kimyasallardan mümkün olduğunda uzak durmanız önerilir. Doğal yöntemleri tercih edebilir ve düzenli uygulayarak saçlarınıza eski canlılıklarını geri kazandırabilirsiniz.

Yanmış Saçlara Maske

Yanmış saçlar için doğal maske tarifleri

Yanan saçlara bakım önerileri doğadan geliyor. Doğanın mucizevi ürünlerini kullanarak saçlarınızı canlandırabilirsiniz. İşte sizlere birkaç maske örneği;

Hindistan cevizi maskesi

Yumurta ve Hindistan cevizi maskesi

Yumurta ve Hindistan cevizi kombinasyonu saçlarınızın kuruluğunu alacak, daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayacaktır. Bu maske ihtiyacınız olan malzemeler sadece 1 yumurta ve 5 kaşık Hindistan cevizi yağıdır. İki malzemeyi karıştırın, saçlarınıza masaj yaparak yedirin. 30 dakika sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi 2 günde 1 kullanabilirsiniz.

Salatalık ve bal maskesi

Salatalık ve bal maskesiyle yanan saçlara çözüm

Salatalık ve balda yanan saçlara çok iyi gelecektir. Bunun için 3 yemek kaşığı salatalık suyunu, 1 yemek kaşığı zeytinyağını, 2 yumurta sarısını ve 1 yemek kaşığı balı güzelce karıştırın. Daha sonra saçlarınıza yedirin ve streçle sarıp yarım saat bekleyin. Haftada 3 kez uyguladığınız taktirde saçlarınız yeniden hayata dönecektir.

Badem yağı ve muz maskesi

Badem yağı ve muz maskesiyle yanan saçları kurtarma

Saçlarım yandı ne yapmalıyım diye üzülüyor musunuz? O zaman badem yağı ve muz maskesi ile daha tanışmamışsınız. Bu ikili yanan saçlara çok iyi gelecektir. Önce muzu ezin, ardından içine 5-6 damla badem yağı damlatın. Karışımı saç diplerinizden uçlarına doğru sürün ve yarım saat bekletin.

Biberiye yağı

Jojoba ve biberiye yağıyla saç maskesi

1 çay kaşığı biberiye yağı ile 4 yemek kaşığı jojoba yağın güzelce karıştırın ve nemli saçlarınıza uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra saçlarınızı şampuanla yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera maskesi

Aloe Vera ile yanan saçları kurtarma mucizesi

Her derde deva olan aloe vera yanmış saçlara da mucizevi etkisini göstermektedir. 2 çay kaşığı aloe vera jeli, 2 çay kaşığı bitkisel gliserin ve 4 yemek kaşığı avokado yağını karıştırın. Maske haline getirin, saçınıza güzelce yedirin ve 25 dakika bekletin. Saçlarınız eski canlılığını kazanana kadar her gün uygulayabilirsiniz. Aloe vera jelini ise aktardan alabilir ya da evde bitkisini yetiştirerek kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Muz ve avokado maskesi

Muz ve avokado ile yanan saçlara hızlı çözüm

Yanan saçlar üzerinde etkili olan iki meyve; muz ve avokado. Bir kasede bir adet muz ve 1 adet olgunlaşmış avaokadoyu güzelce ezin. Ezdiğiniz meyvelerin içerisine 1 çorba kaşığı yoğurt ile 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. Daha sonra saçınızın tamamına uygulayın ve yarım saat bekletin. Ardından saçınızı yıkayabilirsiniz.

Yanan saçlara bakım hakkında sıkça sorulan sorular

Saçlarınız açıcı, boya, ısıl işlem gibi çeşitli nedenlerden yandıysa aklınızda bazı sorular belirebilir. Bu sorulara bu yazımızda yanıt vermeye ve saçınızı nasıl kurtarabileceğinizi de anlatmaya çalıştık. İşte yanan saçlarla ilgili en fazla merak edilenler..

Yanan saç için evde bakım nasıl yapılmalı?

Eğer saçınız renk açıcı ya da boya yüzünden yandıysa mutlaka bir süre boyama işlemlerini durdurun. Bunun dışında tuzsuz ve parabensiz şampuanlar kullanmayı ihmal etmeyin. Kullanacağınız saç temizleme ve bakım ürünleri doğal içerikli olsun. Sizler için derlediğimiz maskeler yanan saçlara mucize niteliği taşır. Bunları düzenli olarak uygulamayı ihmal etmeyin. Saçlarınızı yıkama sıklığınızı bir düzene sokun. Çok sık yıkamayın ve yıkama suyunuz sıcak olmasın. Bu süreçte saç kurutma makinelerini de mutlaka düşük ısı ayarında kullanın. Ayrıca besleyici ve onarıcı bakım kremleri kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Yanmış saça nasıl bakım yapılır?

Saçlar herhangi bir neden sonucunda yıprandığında bakım rutinimizi değiştirir ve hassaslaştırırız. Saçların yanması da başımıza gelebilecek en kötü saç sorunlarından biridir. Ancak çözümsüz değildir. Doğal pek çok yöntemle ve bitkisel özlü saç bakım ürünleri ile yanan saçlar kurtulabilir. Bu yazımızda yanmış saçlara nasıl bakım yapmanız gerektiğini derledik.

Oryalle yanan saça nasıl bakım yapılır?

Saçımızı açarken genellikle oryal adı verilen kimyasallar kullanabiliriz. Bunun sonucunda da yanma sorunuyla karşılaşmamız olasıdır. Bu durumda telaş yapmadan neler yapabileceğinize odaklanmalısınız. Bu yazımızda derlediğimiz bakım önerileri oryal ve oksidandan yanan saçlar için de etkili çözümler sunar.

Yanan saçlara hangi bakım yapılır?

Yanan saçlar için pek çok bakım önerisini sizler için derledik. Bunlar arasından bütçenize en uygun olan ve dilediğiniz bakım maskesini kullanabilirsiniz. Özellikle bakım yağlarından yararlanmak, tüm saç tiplerinde yanma probleminin etkilerini geçirmek için tercih edilmelidir. Bunun dışında yanma problemi etkisini gidermede kullanılan doğal ürünler de mevcuttur. Bunları yazımızda bulabilirsiniz.

Yanmış saç için ne yapılabilir?

Yanan saç için ilk akla gelen çözümlerden biri saçı kısa kestirmektir. Ancak uzun saç kullanmayı seven ve yüz tipine uzun saç yakışan bireyler için yanan saçları kestirmek iyi bir çözüm olmaz. Bu nedenle uçlarından biraz aldırdıktan sonra sizler için derlediğimiz bakım maskelerini kullanmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Yanan saçlar nasıl kurtarılır?

Saçlarınız yandığında umutsuzluğa kapılıp telaşa düşmeyin. Çünkü bu yazımızda sizler için derlediğimiz tavsiyelerle yanan saçlarınızı kurtarmanız mümkündür. Pek çok kadın başına gelen bu tatsız durumdan doğal yöntemler sayesinde kurtulmuştur.

Düzleştiriciden yanan saç nasıl anlaşılır?

Düzleştirici ve maşa gibi ısıyla saçı şekillendiren cihazlar saçları yıpratır. Hatta bazı durumlarda bu yıpranmanın seviyesi oldukça artar ve saç yanar. Isıl işlemleri sıklıkla uyguluyorsanız ve saçlarınızda şiddetli kopmalar başladıysa muhtemelen saçlarınız yanmıştır.

Boyadan yanan saç nasıl anlaşılır?

Boya, açıcı, röfle gibi kimyasal içerikli uygulamalar saçlarda yıpranma ve yanmaya neden olmaktadır. Bu gibi işlemleri yaptırdıktan sonra saçlarınız köklerinden ya da ortalarından kopmaya başladıysa, çektiğinizde elinizde tutam tutam geliyorsa evet, saçlarınız yanmıştır. Bu durumda bu yazımızda bahsettiğimiz uygulamaları ve Boyalı saçlara nasıl bakım yapılır? Yazımızdaki önerileri uygulayabilirsiniz. 

Saç yanarsa ne olur?

Saçların yanması, kurtarılması zorlaşan bir seviyede yıpranması anlamına gelir. Yanan saçlar kopar, dökülür ve kırılır.

Yanan saç ne kadar zamanda düzelir?

Yanan saçların ne kadar zamanda düzeleceği uygulayacağınız bakım yöntemlerine göre değişiklik gösterir. Saçlarınız yandıktan sonra bu yazımızda derlediğimiz bakım rutinini uyguladığınızda birkaç ayda hızlı bir toparlanma süreci yaşarsınız.

Oryalle yanan saç nasıl düzelir?

Oryal ya da oksidan denen kimyasal renk açıcılar, saçların yanmasına en çok neden olan işlemlerden biridir. Bu işlemlerle yanan saçlarınızı kurtarmak için bu yazımızda ve Saç açıcı saçı yakar mı? Yazımızda yer alan önerileri değerlendirebilirsiniz. 

Yanan saçlar kesilmeli mi?

Saçlarımız yandığında aklımıza ilk gelen çözüm yöntemi saçlarımızı kesmek olur. Çünkü saçların yanması genellikle geri dönüşü olmayan bir yıpranma olarak nitelendirilmektedir. Ancak bu yazımızdaki önerileri düzenli bir şekilde uygulayarak yanmış saçları kesmeden toparlamak mümkündür.

Yanan saçı koyulaştırmak zararlı mı?

Saçlar genellikle boya ya da açıcı gibi kimyasallar nedeniyle yanmaktadır. Bu durumda saç rengini koyulaştırmak için tekrar bir boyama işlemi yapılması önerilmez. Yanan saçlara bakım uygulandıktan ve saçlar biraz kendine geldikten sonra bakım yapmak daha sağlıklıdır.

Yanan saç dökülür mü?

Yanan saçlar hem diplerden hem de gövdeden kopar ve dökülür. Saçların yanıp yanmadığını en kolay şekilde dökülme sıklığından anlayabilirsiniz. Elinizi saçlarınızla tutup hafifçe çektiğinizde elinize bir avuç saç geliyorsa bu durum yanmaya işarettir.

Yanan saça Brezilya fönü yapılır mı?

Brezilya fönü gibi ısıl işlemler sağlıklı saçların dahi bir miktar yıpranmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yanan ve aşırı yıpranan saçlara Brezilya fönü uygulamak için biraz beklemekte yarar vardır.

Yanan saç bakımla düzelir mi?

Bu yazımızdaki bakım önerilerini uygulayarak yanan saç bakımla düzelir mi sorusuna evet yanıtını vermek mümkün hale gelmektedir. Yanan saçları kurtarmanın tek yolu kesmek değildir. Bu nedenle düzenli bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Yanmış saç görüntüsü nasıl olur?

Yanmış saçların görüntüsü mat, kırıklarla dolu bir görünüme sahiptir. Bu nedenle saçlarınız yandığında hem görünümünden hem de dökülmesinden kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Yanan saç kaç ay sonra boyanır?

Yanan saçlarınızı eski sağlığına hızlıca kavuşturmak istiyorsanız mümkün olan en uzun sürede boyadan kaçınmalısınız. Çünkü doğal içerikli boyalarda dahi saçları yıpratan ve hatta bazı durumlarda yanmasına neden olan kimyasallar bulunur. Bu nedenle yanan saçları boyamak için acele etmemeniz gerekir.

Yanan saç koyu renge boyanır mı?

Yanan saçları daha açık ya da daha koyu renge boyamanız için belirli bir süre beklemeniz gerekir. Saç rengini açmak gibi saçları daha koyu renge boyamak da yıpratıcıdır. Bu nedenle yanan saçlarınıza önce bakım yapmalı daha sonra dilediğiniz renge boyamalısınız.

Yanan saç neden kurumaz?

Yanan saçlar kendi nem ve yağ dengesini büyük ölçüde kaybeder. Bu durum da kuruma süresini değiştirmektedir. Bu nedenle saçlarında ciddi yanma oluşan bireyler saçlarının geç kuruduğundan yakınmaktadır. Bu durumda saçlarınızı yumuşak bir havluyla sarmanız daha iyi sonuçlar verecektir.

Yanan saç toplanır mı?

Saçlarınızı sıkıca toplamak kırılmasına ve saç kayıplarına yol açar. Saçların yanması da büyük ölçüde kırılmaya ve dökülmeye neden olduğundan yanan saçları yumuşak bir şekilde toplamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler