Yazısız Sözsüz Anlaşmalar Dünyası

İnsanlar bir ilişkileri olmadığında, hergün arayıp günün özetini yapacak bir kader arkadaşları olmadığında paniğe kapılırlar.
Dünya düzeni böyledir. Her bireyin birilerine tutunup birlikte yürümeye gereksinimi vardır. İki sağlam bacak yeterli olmaz dimdik yürümelerine. Bir sağlıklı beyin yetmez tek başına düşünüp karar vermelerine. Ritimli bir kalp yetmez kainatla aşk içinde yaşamalarına…
İlla ki birisi olacak yanıbaşlarında ya da bir ses bulunacak telefonun diğer ucunda. Arabaları yolda kaldığında, eşleriyle tartıştıklarında, çocukları öğretmenleriyle sorun yaşadığında etraflarında belirecek yoldaşları bulunacak.
Bu bir çeşit anlaşma gibidir. O, size her türlü takım techizatını sunar. Vaktini, parasını, enerjisini harcar. Ama burada bilinmesi gereken önemli bir nokta vardır. Bu yardım bir gizli mesaj içerir. “Ben senin sıkıntılı anlarında yanındayım. Sen de ilerde benim sorunum olduğunda aynı desteği sağla.”Yazarın Diğer Yazıları İçin Tıklayınız: Ayperi Ferda Oral


Eğer onun sorunlu günlerinde aynı koşullarda destek vermezsen işte o zaman büyük bir problem ortaya çıkar. Çünkü tüm bu yardımlar, destekler boşuna değildir. Bu bir yazısız sözsüz anlaşmadır. Karşılıklı bir eylem planıdır. Bu böyledir.
O yüzden erdemden, yardımseverlikten bahsetmek boşunadır. O yüzden mutmain olmamış nefslerin dostluğu gerçek değildir. O yüzden içsel arınmışlığa ulaşılmadıkça bu dünyada çıkar ilişkileri devam edecektir.
Bilinmelidir ki tek karşılıksız yardım Allah’tan gelendir. Tek gerçek dostluk Allah’ın dostluğudur.
Fakirlere yardım edip yaptıkları yardımları internette paylaşanlar, yardımlar için aldıkları teşekkürleri, ballandıra ballandıra anlatanlar egolarının büyümesi gayretindedirler.
Hiç ses etmeden yardım yapamıyorsan, karşılık beklemeden destek olamıyorsan hepsi boşunadır. Unutma menat, lat, uzza, putları içeridedir. Kılıcı çekip kafalarını uçurmuyorsan gaflettesin. Etki tepki döngüsünün esaretindesin. Rüya aleminin derinliklerindesin. Uyan artık desem sesimi duyar mısın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu