Yeni başlayanlar için astronomi : turuncu fal cafe 2023?

Ne kadar iyi bir astronom olduğunuz, donanımınızdan çok bilgi ve becerilerinizi geliştirmenize bağlıdır. turuncu fal cafe
Mark Schröder

Ama sonra tam olarak ne geliyor? Astronomiye yeni başlayanların çoğu çıkmaz sokaklarda kayboluyor ve hayal kırıklığı içinde işi bırakıyor. Yeni başlayanlar için astronomi böyle olmamalı.

Yeni başlayanlara en çok hangi tavsiye yardımcı olur? Bir süre önce, Sky & Telescope editörleri yeni başlayanlar için astronomi ile ilgili bu soruyu beyin fırtınası yapmak için bir araya geldi. Telefonlara ve postalara yanıt verme konusundaki 100 yılı aşkın toplu deneyimden gelen düşünceleri bir araya getirerek, yeni gelenlerin en yaygın tuzakları aşmalarına ve başarıya giden en olası rotaya yardımcı olmak için aşağıdaki ipuçlarını bulduk.

ÇIPLAK GÖZLE GECE GÖKYÜZÜNÜ ÖĞRENİN

Astronomi bir açık hava doğa hobisidir, bu nedenle başlamanın en iyi yolu geceye çıkmak ve tepedeki yıldızlı isimleri ve desenleri öğrenmektir.

  • Sky & Telescope dergisindeki aylık çıplak gözle yıldız çizelgelerini kullanın
  • Ücretsiz Astronomi Başlarken broşürümüzü indirin (iki ayda bir haritalarla birlikte)
  • Kendinize , yıl boyunca herhangi bir zamanda görünen takımyıldızları gösteren ucuz bir planisfer satın alın .
Yeni başlayanlar için astronomi : astronomiye nasıl başlanır 2021?
yıldızlar ve grafik
Biraz pratik gerektirir. . . ama oldukça hızlı bir şekilde, yıldız haritalarının yardımıyla gökyüzündeki yıldız desenlerinin izini sürebileceksiniz.
Akira Fujii

Yoğun nüfuslu, ışık kirliliği olan bir bölgede yaşıyor olsanız bile, orada hayal edebileceğinizden çok daha fazlasını görebilirsiniz. Yukarıya bakıp “Polaris var” veya “İşte Satürn bu” deme yeteneği, hayatınızın geri kalanında zevk ve belki de kozmosta bir yer duygusu sağlayacaktır.

DÜŞÜNEN TELESKOP? BUNUN YERİNE DÜRBÜNLE YILDIZ GÖZLEMİNE BAŞLAYIN

Dürbün , birkaç nedenden dolayı ideal bir “ilk teleskop” yapar:

  • Dürbünler size geniş bir görüş alanı göstererek yolunuzu bulmanızı kolaylaştırır. Daha güçlü bir teleskop, yalnızca küçük, bulunması zor bir gökyüzü parçasını büyütür.
  • Ayrıca sağ tarafı yukarı ve dümdüz önünüzde bir görünüm göstererek nereye baktığınızı görmeyi kolaylaştırırlar. Astronomik bir teleskopun görüşü, aksine, genellikle baş aşağıdır, bazen ayna görüntüsüdür ve genellikle hedeflediğiniz yöne dik açılarda sunulur.
  • Dürbünler ayrıca nispeten ucuzdur, yaygın olarak bulunur ve taşınması ve saklanması bir esintidir.

Dürbünün performansı şaşırtıcı derecede saygındır. Sıradan 7-10 güçlü dürbünler, çıplak gözle görüşü, iyi bir amatör teleskopun dürbün üzerinde geliştirdiği kadar iyileştirir – yarı fiyatından çok daha azına.

Yeni başlayanlar için astronomi : astronomiye nasıl başlanır 2021?
görüntü dengeli binos kullanan adam
Hafif dürbünler bile ay kraterleri ve çift yıldızlardan milyonlarca ışıkyılı uzaklıktaki galaksilere kadar yüzlerce kozmik harikayı ortaya çıkaracaktır.
SkyWatch / Chuck Baker

Astronomi için ön lensler ne kadar büyükse o kadar iyidir. Yüksek optik kalite, gündüz sahnelerinde kullanılan dürbünlerden daha önemlidir. Modern görüntü stabilize dürbünler astronomi için muazzam bir nimettir (pahalı olsa da), ancak zaten dolabınızın arkasını deviren herhangi bir dürbün amatör astronomi kariyeri başlatmak için yeterlidir.

HARİTALARA VE REHBER KİTAPLARA DALIN

Dürbünü aldıktan sonra, onlarla ne yaparsın? Ay’a bakarak ve Samanyolu’nun yıldız alanlarını süpürerek eğlenebilirsiniz, ancak bu oldukça hızlı bir şekilde zayıflayacaktır. Ancak, takımyıldızları öğrendiyseniz ve ayrıntılı gökyüzü haritaları aldıysanız, dürbün sizi yıllarca mutlu bir şekilde meşgul edebilir.

Yeni başlayanlar için astronomi : astronomiye nasıl başlanır 2021?
Yeni başlayanlar için astronomi : astronomiye nasıl başlanır 2021?
Düzgün bir yıldız haritası hilesi, dürbününüzün veya bulucu dürbünüzün görüş alanı boyutunda bir tel halka yapmaktır. Harita üzerinde bir noktadan diğerine kaydırdığınızda, gökyüzünde gezinirken görüntünüzde görünecek olan yıldız desenlerini göreceksiniz. Burada, İkizler’deki Eskimo Bulutsusu (koyu yeşil sembol) olan NGC 2392’yi Sky Atlas 2000.0 kullanarak daraltıyoruz. Gökyüzünde bu şekilde gezinme hakkında daha fazla bilgi edinmek için yıldızlarla atlama makalemize bakın . turuncu fal cafe
Gökyüzü ve Teleskop

Onlarca yıldız kümesi, galaksi ve bulutsu ortaya çıkaracaklar. Jüpiter’in uydularının sürekli değişen konumlarını ve Venüs’ün hilal evrelerini gösterecekler. Ay’da düzinelerce krater, ova ve dağ tanımlayabilirsiniz. İlginç çift yıldızların puanlarını bölebilir ve çok sayıda değişken yıldızın solmalarını ve parlaklıklarını takip edebilirsiniz. Eğer sen aramaya biliyorum.

Denizlerin denizcisinin birinci sınıf haritalara ihtiyacı vardır ve göklerin denizcisinin de öyle. Güzel haritalar, gizli gök alemlerinde belirsiz sırları avlamanın büyüsünü getirir. Yeni başlayanlar için birçok astronomi kılavuz kitabı, neyin avlanacağını ve bulduğunuz nesnelerin doğasını tanımlar. Ayrıca, bu şeyleri bulmak için dürbün kullanarak geliştireceğiniz beceriler, tam olarak bir teleskopu iyi bir şekilde kullanmak için ihtiyaç duyacağınız becerilerdir.

Dışarıda ne yapacağınızı içeride planlayın. Çizelgelerinizi ve kılavuzlarınızı büyük bir masaya yayın, ekipmanınızın menzilinde olması gereken şeyleri bulun ve oraya nasıl ulaşacağınızı belirleyin. Geceleri vahşi doğaya çıkmadan önce keşif gezilerinizi planlayın.

HALK KÜTÜPHANENİZİ YAĞMALAYIN

Astronominin zevkleri, entelektüel keşiflerden ve şifreli gece gökyüzünün bilgisinden gelir. Ama sen bu keşifler yapmak ve sık sık başınıza, bu bilgiyi elde etmek zorunda.

Astronomiye yeni başlayanlar için en önemli araçlarınızdan biri halk kütüphaneniz olacaktır. Bilmeniz gereken temel bilgileri içeren kitaplar ve geniş evrende görebilecekleriniz için rehber kitaplar için astronomi rafını tarayın. Çıplak gözle bulduğunuz yıldızları ve takımyıldızları ve yıldızların gece ve mevsimler boyunca nasıl değiştiğini okuyun.

Çok sayıda değerli referans kitabı varken, birkaç kalıcı favori var:

  • Nightwatch: Evreni Görüntülemek İçin Pratik Bir Rehber, Terence Dickinson
  • Terence Dickinson ve Alan Dyer tarafından yazılan Backyard Astronom’s Guide
  • Dürbün Öne Çıkanlar, 2. baskı , Gary Seronik
  • Aylık Gökyüzü Rehberi, Ian Ridpath ve Wil Tirion’un 10. baskısı

Ayrıca Sky & Telescope için dergi raflarını da kontrol ettiğinizden emin olun Her ay büyük, kullanıcı dostu bir gökyüzü haritası sunar, tüm beceri seviyeleri için ipuçlarını ve projeleri gözlemler ve ön cephe astronomik araştırmaları hakkında raporlar.

Elbette, web siteleri muazzam bir kaynak olabilir, ancak aynı zamanda bir şekilde karmakarışık da olabilirler. Yeni başlayanlar için harika siteler var (hey, bunu buldunuz!), ancak ilerledikçe edineceğiniz bilgileri içine yerleştireceğiniz tutarlı, iyi organize edilmiş bir çerçeve için kitaplara ihtiyacınız olacak. Kütüphaneye git.

BİR ASTRONOMİ GÜNLÜĞÜ TUTUN

Bu isteğe bağlıdır. Ancak yaptığınız ve gördüğünüz şeylerin bir gözlem kayıt defteri tutuyoruz, hobiden daha fazlasını elde etmenize yardımcı olabilir. Kayıt tutmak zihni yoğunlaştırır – “7 Kasım – 10×50 dürbünle dışarı – açık rüzgarlı gece – Cassiopeia’daki NGC 457 iki parlak yıldızın yanında hafif bir parıltı” gibi bir not olsa bile. Spiral ciltli bir defter alın ve diğer gözlem ekipmanlarınızla birlikte saklayın. Gelecek yıllardaki ilk deneyimlerinize ve gözlemlerinize bakabilmek, şimdi yeni başlayanlar aktiviteleri için astronominize daha derin bir anlam kazandırıyor.

Hele bazı insanlar için. Bu senin işin değilse veya çok fazla angarya haline gelirse, boşver.

DİĞER AMATÖRLERİ ARAYIN

Yeni başlayanlar için astronomi : astronomiye nasıl başlanır 2021?
Yeni başlayanlar için astronomi : astronomiye nasıl başlanır 2021?
İyi bir arkadaş ve ücretsiz tavsiye için, burada gösterilen RAC Yaz Yıldızı Partisi gibi bir kulüp toplantısına veya bir yıldız partisine katılın.
SN Johnson-Roehr / S&T

Kendi kendine eğitim, gidebildiği kadarıyla iyidir, ancak başkalarıyla bir ilgiyi paylaşmak gibisi yoktur. Dünya çapında yüzlerce astronomi kulübü var; kulüp listemize bakın . Yakınınızdaki bir kulübü arayın veya e-posta gönderin veya web sitesine bakın ve ne zaman toplantılar veya gece gözlem oturumları düzenlediğini görün – “yıldız partileri”. Bazıları yüzlerce amatörü bir araya getiren bu etkinlikler, farklı teleskopları denemek, neler yapıp yapmayacaklarını öğrenmek, tavsiye ve yeni beceriler edinmek ve arkadaş edinmek için güzel bir fırsat sunabilir.

Astronomi kulüpleri küçücükten büyüğe, can çekişmekten hayati olanlara, büyümüşlerden yeni gelenleri son derece misafirperver olanlara kadar çeşitlilik gösterir. Onları kendin kontrol etmen gerekecek. Ama sizin aramanızı ummasalar, hiçbiri rehberimizde kendilerini tanıtmayacaktı.

TELESKOP ZAMANI GELDİĞİNDE DERİNLERE DALIN

Sonunda hazır olduğunu anlayacaksın. Reklamları ve incelemeleri incelemek için saatler harcamış olacaksınız. Farklı teleskop türlerini, onlardan neler bekleyebileceğinizi ve seçtiğiniz teleskopla ne yapacağınızı bileceksiniz.

Büyükler, küçükler, şişmanlar, sıskalar – ne tür bir teleskop seçerseniz seçin kaliteden ödün vermeyin. İyi biri size ömür boyu hizmet eder.
Gökyüzü ve Teleskop / Craig Michael Utter

Kaliteden ödün vermenin zamanı değil; gözünüze çarpmış olabilecek çürük, yarı oyuncak “mağaza” kapsamlarından kaçının. İstediğiniz teleskopun iki olmazsa olmazı var. Birincisi sağlam, sabit, sorunsuz çalışan bir montaj. İkincisi, yüksek kaliteli, “kırınım sınırlı” optiklerdir.

Doğal olarak geniş diyafram (boyut) da isteyeceksiniz, ancak taşınabilirlik ve rahatlıktan vazgeçmeyin. Unutmayın, yeni başlayanlar için astronomi için en iyi teleskop, en çok kullanacağınız teleskoptur Bazen acemiler bunu unutur ve taşıması, kurması ve indirmesi zor olan devasa bir “beyaz fil” satın alır, bu yüzden nadiren kullanılır. Ne kadar iyi bir astronom olduğunuz, enstrümanınızın ne olduğuna değil, onu ne kadar kullandığınıza bağlıdır. (Satın almayla ilgili daha spesifik ipuçları için, “Bir Teleskop Seçme Kılavuzu”na bakın ).

Pek çok yeni teleskop, teorik olarak, birkaç düğmeye basarak kapsamı herhangi bir gök cismine yönlendirebilen yerleşik bilgisayarlara ve motorlara sahiptir (bazı ilk kurulum ve hizalamayı yaptıktan sonra). Bu “Git” dürbünlerin kullanımı eğlencelidir ve aksi takdirde gözden kaçırabileceğiniz manzaraları bulmanıza kesinlikle yardımcı olabilir. Ancak amatör astronomi dünyasındaki görüşler, en azından yeni başlayanlar için “otomatik pilotla uçmanın” sizi kendi başınıza uçmayı öğrenmekten alıkoyup alıkoymadığı konusunda bölünmüş durumda. En azından yedekleme amacıyla, teleskopik nesneleri kendiniz bulmak için haritalarınızı ve takımyıldız bilginizi kullanabilmenin önemli olduğunu düşünüyoruz – özellikle de dürbünün pilleri karanlık bir gökyüzü konumuna 50 mil gittikten sonra biterse!

Terence Dickinson ve Alan Dyer’ın Backyard Astronomer’s Guide adlı kitaplarında söyledikleri gibi, “Gökyüzündeki şeyleri bulma becerilerini geliştirmeden ve gökyüzünün nasıl çalıştığını anlamadan evrenin tam olarak anlaşılması mümkün değildir. Bu bilgi ancak yıldızların altında zaman geçirerek elde edilir. elinde yıldız haritaları ve meraklı bir zihinle.” Bunlar olmadan, “gökyüzü asla dostça bir yer olmaz.”

Teleskopların binlerce dolara mal olabileceği doğrudur, ancak bazı iyi teleskoplar sadece birkaç yüz dolara satın alınabilir. İstediğiniz kapsamı karşılayamıyor musunuz? Yapabildiğin kadar tasarruf et. Teleskop fonu oluştururken dürbünle daha fazla zaman geçirmek, asla pişman olmayacağınız bir zaman olacaktır.

Küçük ama yüksek kaliteli bir kapsamla başlamayı seçerseniz, bir ömür boyu seyahat arkadaşınız olarak hizmet edebilir – hobiye olan bağlılığınız geçtikten sonra sonunda satın alacağınız büyük, daha pahalı kapsamı getirmenin pratik olmadığı durumlarda. zaman testi. turuncu fal cafe

EGONU KAYBET

Astronomi sabrı ve alçak gönüllülüğü öğretir – ve bunları öğrenmeye hazır olsanız iyi olur. Her şey ilk seferde çalışmayacak. Derinlerde bir mucize arayacak ve onu özleyecek, tekrar avlanacak ve yine özleyeceksin. Bu normal. Ama sonunda, artan bilgiyle başarılı olacaksınız .

Görüşünüzü engellemek için hareket eden bulutlar, arzuladığınız nesnelerin aşırı uzaklığı ve baygınlığı ya da bir dakika geç kurduğunuz için kaçırdığınız özel bir olay için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Evren senin isteklerine boyun eğmeyecek; kendi şartlarına göre almalısın.

Boyutu ne olursa olsun, herhangi bir teleskopun ulaşabileceği çoğu nesne, ancak ulaşılabilecek mesafede değildir. Bu yüzden çoğu zaman çok loş, çok küçük veya her ikisi gibi görünen şeyleri arayacaksınız. Size gelmeyecekleri tavrına ihtiyacınız var; onlara gitmelisin.

RAHATLAYIN VE EĞLENİN

Egonuzu kaybetmenin bir kısmı, mükemmelden daha az olduğu için teleskopunuza üzülmemektir. Ne ödersen öde, mükemmellik yoktur. Kendinizi Plüton’un görünmezliğine veya göz merceğinizin sapmalarına kapılırken bulursanız, derin bir nefes alın ve bunu neden yaptığınızı hatırlayın. Yeni başlayanlar için astronomi sakinleştirici ve eğlenceli olmalıdır.

Enstrümanınızın size gerçekten gösterebildiği her şeyden zevk almayı öğrenin. Ne kadar çok bakar ve incelerseniz, o kadar çok göreceksiniz – ve gece gökyüzünde o kadar çok evinizde olacaksınız. Kendi hızınızı belirleyin ve muhteşem evrenimizin güzelliği ve gizeminden keyif alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler