Yenidoğan Bebek Uyku Temelleri! Bebek Nasıl Uyutulur?

Yenidoğan Bebek Uyku Temelleri ! Bebek Nasıl Uyutulur ?  “Bebek gibi uyku” terimini kim ortaya attıysa, onlar hakkında pek bir şey bilmiyormuş gibi görünüyor, çünkü yeni doğanlar, her birkaç saatte bir aç olan ve geceyi nadiren uyanmadan geçiren, herkesin bildiği huzursuz uyuyanlar.

Yenidoğan Bebek Uyku Temelleri! Bebek Nasıl Uyutulur?
Yenidoğan Bebek Uyku Temelleri! Bebek Nasıl Uyutulur?

Bebeğinizin uyku alışkanlıklarını merak ediyorsanız (veya endişeleniyorsanız), kendinize bu gerçekleri hatırlatın – sonra rahatlayın, o sevimli çocuğunuzun keyfini çıkarın ve hak ettiği şekilde dinlenmeye çalışın.

Yenidoğan uykusuna genel bakış

Yenidoğan bebek uykusunun birkaç ilkesini hatırlamaya yardımcı olur, böylece gecenin ortasında tekrar tekrar ayağa kalktığınızda saçlarınızı yolmazsınız:

1. Yenidoğanlar günün çoğunda uyurlar.  Yeni doğmuş bir bebeğin uyku programında pek bir düzeni yoktur. Bebek her 24 saatin 14’ünden 17’sine kadar herhangi bir yerde uyuyacak, verecek ya da alacak. Küçük çocuğunuz muhtemelen bir seferde sadece 30 dakika ila bir saat uyanık olacak ve 15 dakika ila üç saat arasında herhangi bir yerde kestirecektir.

2. Yenidoğanların günün her saati yemek yemesi gerekir. Yenidoğanların mideleri çok küçüktür, bu nedenle bebeğinizi yatmadan önce anne sütü veya formül mama ile doldurmak ve sabaha kadar ondan haber almamak güzel olsa da, bu şekilde çalışmaz (en azından henüz değil). Yenidoğan bebeklerin gece de dahil olmak üzere en az iki ila dört saatte bir yemeleri gerekir.

Peki, bebeğinizin inlemelerinin yemek için bir çağrı olduğunu nasıl anlarsınız? Anahtar, “beni besle!” arasındaki farkı ayırt etmeyi öğrenmektir. Gerçekten acıktığında (küçük bir tedaviden sonra hızla rüyalar ülkesine geri döneceği umuduyla) hızlı bir şekilde yanıt verebilmeniz için sesleri ve diğer çığlıklarını ya da uykusunda sadece sesler çıkarıyorsa onu rahat bırakabilirsiniz.

Yenidoğan Bebek Uyku Temelleri! Bebek Nasıl Uyutulur?
Yenidoğan Bebek Uyku Temelleri! Bebek Nasıl Uyutulur?

yenidoğan bebek uyku temelleri, bebek nasıl uyutulur, bebeğinizi nasıl uyutursunuz, yenidoğan bebek nasıl uyutulur, uyumayan bebek, bebek uyku sorunu, bebek uyku problemi, bebeklerin ne kadar uykuya ihtiyacı vardır

3. Yenidoğanlar huzursuz uyuyanlardır.

Daha büyük çocuklar (ve yeni ebeveynler) saatlerce huzur içinde erteleyebilirken, küçük bebekler etrafta kıvranır ve aslında çok fazla uyanırlar. Bunun nedeni, uyku sürelerinin yaklaşık yarısının REM (hızlı göz hareketi) modunda, yani bebeklerin hareket ettiği, rüya gördüğü ve belki de bir inlemeyle uyandığı o hafif, aktif uykuda geçmesidir. Endişelenme. Olgunlaştıkça,  daha az REM döngüsü ve daha derin, daha sessiz uyku periyotları ile uyku düzenleri de değişecektir.

4. Yenidoğanlar gürültülü uyuyanlardır. Kısa duraklamalar ve garip sesler içerebilen düzensiz nefes alma, nadiren alarma neden olur, ancak yeni ebeveynleri korkutabilir. İşte, olayları perspektife sokmak için bebeğinizin solunum gelişimi hakkında hızlı bir ders: Yeni doğmuş bir bebeğin normal nefes alma hızı, uyanıkken dakikada yaklaşık 40 ila 60 nefes arasındadır, ancak bu, uykuya daldığında dakikada 30 ila 40 nefese kadar yavaşlayabilir. Veya 15 ila 20 saniye boyunca sığ, hızlı nefesler alabilir, ardından birkaç saniye nefes almayı tamamen durdurduğu toplam bir duraklama gelebilir. Bütün bunları beynindeki olgunlaşmamış solunum kontrol merkezinden sorumlu tutabilirsiniz, ki bu hala devam etmekte olan bir çalışmadır.

5. Yenidoğanlar genellikle gece ile gündüzü karıştırırlar. Küçüğünüz doğmadan önce zifiri karanlıkta yaşadı ve günü ertelemeye (çünkü en aktif olduğun zaman, onu sallayarak bayıltmaya) ve geceleri topuklarını tekmelemeye alıştı. Neyse ki, gece hayatı sadece geçicidir ve dışarıdaki yaşama alıştıkça , genellikle ilk ayın sonunda gündüzleri ve gecelerini karıştırmayı bırakacaktır.

6. Uyku alışkanlıklarınız bebeğinizi etkiler.  Araştırmalar, muhtemelen zaten bildiğiniz şeyi kanıtladı: İyi dinlenmiş ebeveynler, bebeklerinin kendilerini düzenlemelerine daha iyi yardımcı olabilir. Yorgunsanız, bebeğinizi sakinleştirmeniz çok daha zor olacaktır. Bu nedenle, özellikle geceleri ihtiyacınız olursa lütfen yardım isteyin. Açık görünebilir, ancak sizinle ilgilenmek, küçük çocuğunuzun doğru miktarda kaliteli uyku almasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Bebeklerin ne kadar uykuya ihtiyacı vardır?

Bebeklerin yaşlarına ve evrelerine göre farklı uyku gereksinimleri vardır. İşte sağlıkları ve gelişimleri için gerçekte ne kadar uykuya ihtiyaç duyduklarını gösteren bir bebek uyku çizelgesi  .

3 aya kadar yenidoğan

Önerilen toplam uyku: 14-17 saat

Kabul edilebilir aralık: 11 saatten az veya 19 saatten fazla değil

Gece uykusu: 8-9 saat

Şekerlemeler: 7-9 saat (3-5 şekerleme)

4 ila 11 ay 

Önerilen toplam uyku: 12-15 saat

Kabul edilebilir aralık: 10 saatten az veya 18 saatten fazla değil

Gece uykusu: 8-10 saat

Şekerlemeler: 4-5 saat (2-3 şekerleme)

Yenidoğan bebeğinizi nasıl uyutursunuz

Yenidoğan Bebek Uyku Temelleri! Bebek Nasıl Uyutulur?
Yenidoğan Bebek Uyku Temelleri! Bebek Nasıl Uyutulur?

Bazen garip yerlerde uykuya dalmak zordur – özellikle ev annenin karnında sıcak, karanlık ve çok rahat bir yerken. İş dışarıdaki hayata uyum sağlamaya geldiğinde, bebeğiniz ona “evi”ni hatırlatan uyku arttırıcıları takdir edebilir. Bebeği hayal dünyasına göndermeyi biraz daha kolaylaştırmak için bu bebek uyku stratejilerinden herhangi birini veya tümünü deneyin.

1. Güvenli uyku kurallarına uyun. Bebeğinizin nasıl yattığı ve uyuduğu sadece rahatlık değil, bir güvenlik meselesidir. Yeni doğmuş bebeğinizi, herhangi bir gevşek yatak, yastık, battaniye, peluş hayvan veya beşik tamponu olmadan beşiğine, beşiğine veya oyun alanına sırt üstü yatırın. Uzmanlar ayrıca bebek en az 6 aylık olana kadar oda paylaşımını tavsiye ediyor. Bu güvenli uyku uygulamaları aşırı ısınmayı ve boğulmayı önler ve ABÖS veya Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini azaltır .

2. Onu uykulu ama uyanık bir şekilde yatağa yatırmayı deneyin.  Bebeğiniz kendini uykuya alıştırmayı bilerek doğmaz ve onun kollarınızda uykuya dalmasına izin verirseniz, onun için önemli bir işi yapmış olursunuz. Daha iyi bir fikir, sadece başını sallayana kadar onu hafifçe sallamak, sallamak veya sırtına vurmak, sonra uykulu ama hala uyanıkken kendi kendine uykuya dalmayı öğrenebilmesi için onu yere bırakmaktır. Başka bir fikir: Bebeğinize  kaymadan önce masaj yapmayı deneyin  . Araştırmalar, yatmadan önce masaj yapılan bebeklerin daha fazla uyku artırıcı hormon melatonin üretebileceğini gösteriyor. Ve küçük gece kuşunuzla bağ kurmanız için güzel bir yol.

3. Kundaklayın ve onu rahat ettirin. Dar, küçük karnınızda dokuz ay geçirdikten sonra, yenidoğan bebeğinizin şimdi rahat bir alanı tercih etmesi şaşırtıcı değil. Elbette, sonunda beşikte olacak (ve beşikten çıkacak), ancak şimdilik, bebeğinize daha rahat ve daha kapalı bir yer sunan bir beşikte veya beşikte uyumayı tercih edebilir . Bebeğinizi bir battaniyeyle kundaklamak veya uyku tulumu ile giydirmek ekstra bir güvenlik dozu sağlar ve hatta biraz daha uzun süre uyumasına yardımcı olabilir. Sadece 3 veya 4 aylıkken yuvarlanıp kundağından veya battaniyesinden sıyrılabileceği zaman kundaklamayı bıraktığınızdan emin olun.

4. Beyaz gürültü çalın. Sessizlik altındır, ancak çoğu bebek için değildir. Yeni doğan bebeğiniz, midenizin gurgle senfonisine ve kalbinizin atışına alışmıştır. Bir fanın, yumuşak müziğin veya beyaz gürültü makinesinin veya uygulamanın uğultusunu  çok rahatlatıcı bulabilir. Öte yandan, sizinki birçok yetişkin gibi sessizliğin sesini tercih edebilir. Bu durumda, çocuk odasında sessiz olun.

5. Odasındaki sıcaklığı yumuşatın. Ne çok sıcak ne çok soğuk – bu, Bebek Ayı’nın odası için doğru iklim. Neden? Aşırı ısınma bebeğinizi uyuyamayacak kadar terletebilir ve ABÖS riskini artırır. Çok soğuk odalara gelince, bebekler kolayca üşür ve rahatsız olduklarında muhtemelen uyanırlar. Sıcaklığın bebek için uygun olup olmadığını anlamak için boynunu hissedin: Terliyse, çok sıcaktır; Dokunmak için soğuksa, onu biraz daha toplayın. Ama uyumak için bebeği kat kat giydirmeyin veya şapka giydirmeyin .

6. Işıkları kısın. Bazı bebekler her yerde uyuyabilse de, ışıkları kısmak ve karanlık, uyku getiren bir atmosfer yaratmak muhtemelen daha iyidir. Bebeğiniz karanlığın uykuya işaret ettiğini ne kadar hızlı öğrenirse , gece boyunca o kadar erken uyumaya başlar .

7. O sızlanmaları bekleyin. En ufak bir kıpırdanmada bebeğinizi kaldırmayın – uyanıp beslenmeye veya ilgiye hazır olduğu netleşene kadar bekleyin.

Bebeğimi ne zaman bir uyku programına almalı ve bir rutin oluşturmalıyım?

Siz ve yeni doğan bebeğiniz zıt programlarda çalışıyor gibi görünüyorsa, muhtemelen bu sizin hayal gücünüz değildir. Ancak hemen yatıştırıcı bir rutin oluşturmaya çalışmayın – birlikte hayatınıza uyum sağlamak için ikinizin de biraz zamana ihtiyacı var.

Bebeğinizin günlük ve gecelik kalıplarına alıştıktan sonra, ilk ayda, beslenme, sallanma, yatıştırıcı bir banyo, bir ninni ve bir hikaye gibi ipuçları vermeye başlayabilirsiniz. yerleşin, rahatlayın ve umarım uykuya dalın. Ancak çoğu bebek,  en az 3 veya 4 aylık olana kadar bir uyku programına alınamaz ve verilmemelidir  .

Ayrıca  yeni doğmuş bir bebeği eğitmek için uyuyamazsınız . Ağlamak, yeni doğmuş bir bebeğin temel ihtiyaçlarını nasıl ilettiğidir ve şimdi öğrenmesi gereken en önemli ders, bir programa göre nasıl uyuyacağı değil, ağladığında onu rahatlatmak için orada olacağındır – ortasında bile. çok yorulduğun gece.

Küçük çocuğunuz en az 4 ila 6 aylık olduğunda,  uyku eğitimi bir seçenektir. Ne de olsa herkes, yeni ebeveynliğin temel amacının mutlu ve dinlenmiş bir bebek olduğu konusunda hemfikirdir. Bu hedefe nasıl ulaştığınız biraz daha karmaşık.

yenidoğan bebek uyku temelleri, bebek nasıl uyutulur, bebeğinizi nasıl uyutursunuz, yenidoğan bebek nasıl uyutulur, uyumayan bebek, bebek uyku sorunu, bebek uyku problemi, bebeklerin ne kadar uykuya ihtiyacı vardır, bebekler nasıl uyutulmalı

Bebeğim gece boyunca ne zaman uyuyacak?

Bebekler , genellikle 4 ila 6 aylık olana kadar gece boyunca altı ila sekiz saat aralıksız uyumak olarak tanımlanan, gelişimsel olarak gece boyunca uyumaya hazır değildir .

6 aya kadar, eğer şanslıysanız, küçük çocuğunuz gecede yedi veya sekiz saat sağlam bir şekilde çalışıyor olabilir. Ancak her çocuk – her yetişkin gibi – farklıdır, bu nedenle bebeğiniz daha uzun sürerse endişelenmeyin.

Ya yenidoğan bebeğim uyumuyorsa?

Bebeğinizin uykuya dalmayı reddetmesinin birçok nedeni olabilir:

 • Yenidoğanlar genellikle gece ve gündüzü karıştırırlar.  Bir dizi karartma perdesi ve beyaz gürültü makinesi, yatma zamanı geldiğinde uykuya dalmayı teşvik etmeye yardımcı olabilir.
 • Bebeğiniz sırt üstü yatmaya itiraz edebilir. Durum buysa, onu yere koymadan önce kundaklayın veya beşiğine yatırmadan önce kollarınızın arasında uykulu olmasına izin verin. Yine de bebeğinizi tamamen uyuyana kadar sallamaktan veya tutmaktan kaçının. Bu, gece uyanırsa kendi başına uyumasını zorlaştırabilir.
 • Bebeğiniz aşırı uyarılmış olabilir. Dünya yapılacak eğlenceli şeylerle doluyken, özellikle de yatma vakti yaklaştığında ve herkes evdeyken uyumak zordur. Durum buysa, yatma vakti rutininizi sallanan, basit hikaye anlatımı ve biraz rahatlatıcı müzikle yavaş ve sıkıcı moda geçirin.
 • Sizin  bebek overtired edilebilir . Durum buysa, geceleri daha iyi oturmasına yardımcı olup olmadığını görmek için yatma saatini veya uyku saatlerini buna göre ayarlamayı deneyin ve tutarlı bir yatma zamanı rutini uyguladığınızdan emin olun.

Ya bebeğim beşikte uyumuyorsa?

Yeni doğan ve Bebek Uyku Temelleri! Bebek Nasıl Uyutulur?
Yeni doğan ve Bebek Uyku Temelleri! Bebek Nasıl Uyutulur?

Bazen bebekler, ne kadar sevimli görünürse görünsün, anne veya babanın sıcacık kollarından kendi beşiğine geçmek istemezler.

Bu durumda, bebek yatağı ile aranızdaki çizgileri bulanıklaştırın. Uykusu gelene kadar onu kollarınızın arasında sakinleştirmeye çalışın, ardından ten tene temasını kaybetmeden nazikçe doğrudan yatağın üzerine koyun.

Küçük bir masaj veya okşama onun da başını sallamasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin odasındaki sıcaklığın rahat bir şekilde sıcak olduğundan emin olun. Işıkları kısın ve ortam seslerini bastırmak için beyaz gürültü makinesi veya fan takın.

Bebeği kundaklamak (8 haftalık olana kadar) veya beşiğine yatırmadan önce onu uyku tulumuna koymak, onu ekstra güvende hissettirebilir ve umarım yatağında uykuya dalmasını teşvik edebilir.

Yenidoğanın homurdanması ve diğer bebek uyku sesleri: Bebeğim neden bu kadar gürültülü?

Bebekler gürültülü uyuyanlardır, uykularında homurdanma, hırıltı, sızlanma ve hatta ağlamaya eğilimlidirler. Çoğu gece gürültüsü endişelenecek bir şey değildir; Ara sıra ağlamanız veya bağırmanız bile bebeğinizin yanına gitmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Bu kadar gürültülü olmalarının bir nedeni, sindirim ve solunum sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasıdır, bu nedenle yutma ve nefes alma biraz fazla çaba gerektirir. Ayrıca ağızlarından değil, burunlarından nefes alırlar, bu yüzden en ufak bir tıkanıklıkları varsa, bunu bileceksiniz.

Bebeğiniz uyurken duymanız muhtemel olan en yaygın sesler şunlardır:

 • çıngırak . Bebeğinizin küçücük burnunda bir şeyleri tıkayabilecek ve tıkırdamaya neden olabilecek mukus var. İşler çok tıkalıysa, bir burun aspiratörü (lütfen bebek boyutunda) kullanarak sorunları gidermeye yardımcı olun.
 • ıslık. Yeni doğan bebekler ağızlarından değil burunlarından nefes alırlar, çünkü bu aynı anda hem nefes almalarını hem de yemek yemelerini sağlar. Ancak bu minyon schnoz’un küçük hava geçişleri vardır, bu nedenle mukus veya kuru süt parçaları hava yollarını kolayca daraltabilir ve bu da tuhaf bir ıslık sesine neden olabilir.
 • gurgling. Burada büyük bir gizem yok – sadece boğazını temizliyor.

Peki ne zaman endişelenmelisiniz? Aşağıdaki belirtilerden hiçbirini görmeme ihtimaliniz çok yüksek, ancak sorun belirtilerini bilmekte fayda var:

 • Hızlı nefes alma. Bebeğinizin nefes alma hızı dakikada 70’in üzerine çıkar ve ayakta kalır.
 • Kalıcı homurdanma. Tıkanmış hava yollarını açmaya çalışırken her nefesin sonunda küçük bir homurtu sesi duyarsınız.
 • Parlıyor. Nefes alırken burun delikleri genişliyor ve bu da hava almak için çok çalıştığını gösteriyor.
 • Geri çekmeler. Göğsünde (kaburgaların altında) ve boynundaki kaslar daha görünür ve normalden çok daha derinden kasılır.

Bu solunum zorluğu belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz, hemen çocuk doktorunu arayın veya hemen doktorunuzu bulamazsanız 911’i arayın veya en yakın ER’ye veya acil bakıma gidin.

Bebek uykusu, çoğu ebeveynin strese girdiği bir şeydir ve zaten epik yorgunluk seviyelerine katkıda bulunabilir. Küçük çocuğunuz çoğu zaman mutlu ve dinlenmiş göründüğü sürece, özellikle başlangıçta bebeğinizin uyku düzeni, düzeni ve alışkanlıkları hakkında endişelenmeyin. Siz ve bebeğiniz birlikte yeni hayatınıza alıştıkça, işler daha kolay ve pürüzsüz hale gelir.

yenidoğan bebek uyku temelleri, bebek nasıl uyutulur, bebeğinizi nasıl uyutursunuz, yenidoğan bebek nasıl uyutulur, uyumayan bebek, bebek uyku sorunu, bebek uyku problemi, bebeklerin ne kadar uykuya ihtiyacı vardır, bebekler nasıl uyutulmalı, bebek uyutma müzikleri, bebek sakinleştirme müzikleri, bebek sakinleştiren müzik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com