Yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığı bebeklere ne zaman verilir?

Yer fıstığının faydaları nelerdir? Yer fıstığı fasulye ve bezelye gibi Fabaceae familyasının bir bitkisidir. Aynı zamanda yer fıstığının faydaları arasında en göze çarpan vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya ve kalbi korumaya yardımcı olan omega-3 gibi iyi yağlar açısından zengin bir baklagil olması olmuştur. Özellikle kalp sağlığı için yer fıstığı tüketilmesi oldukça önemlidir. Lakin bunun yanı sıra tansiyon için yer fıstığı tüketilmesi doktor kontrolünde olacak bir iştir. Gelin hep beraber yer fıstığı hakkında daha fazla bilgi edinelim.

İlginizi çekebilir: Melisa otunun (Limon otu) faydaları nelerdir? Melisa otu çayı nasıl yapılır, ne işe yarar? Evde melisa yağı nasıl yapılır?

Yer fıstığı

Yer fıstığı

Yer fıstığı, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya ve kalbi korumaya yardımcı olan omega-3 gibi iyi yağlar açısından zengin bir baklagildir. Kalp damar hastalıkları, damar sertliği ve hatta kansızlığın önlenmesi gibi birçok fayda sağlar.

Yağ açısından zengin ve dolayısıyla çok fazla kaloriye sahip olmasına rağmen, yer fıstığı protein açısından da yüksektir. Bu da onları sağlıklı bir enerji kaynağı yapar. Yer fıstığı ayrıca B ve E komplekslerinden vitaminler açısından da zengindir ve örneğin erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olan doğal bir antioksidandır.

Yer fıstığının faydaları

Yer fıstığı resveratrol, E vitamini ve folik asit seviyeleri daha yüksek ve tuzları daha düşük olduğu için tercihen taze tüketilmelidir.  Taze tüketildiğinde size ve bedeninize faydalarını düşünebiliyor musunuz?

Kalp hastalığına karşı korur: Yer fıstığı kalp hastalıklarını önler. Çünkü şarapta da bulunan bir madde olan ve kalp kası hasarını onarmaya yardımcı olan mükemmel bir antioksidan olan resveratrol içerir. Ayrıca yerfıstığı, dokularda bulunan kolesterolün vücuttan atılması için karaciğere taşınmasına yardımcı olan, iyi yağ olarak bilinen tekli doymamış yağa sahiptir ve kalp hastalığı geliştirme şansını azaltır.

Damar sertliğini önlemeye yardımcı olur: Yer fıstığı, iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olan iyi yağ olarak bilinen tekli doymamış yağ içerdiğinden damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. İyi kolesterol, dokularda bulunan kolesterolün atılmasını sağlayarak atardamarların tıkanmasını önler. Yer fıstığı, kolesterolü, özellikle toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü düşürmek için diyetlerde kullanılabilir. Çünkü kötü kolesterol, kanda fazla miktarda bulunduğunda, atardamarlarda biriken yağlı plakların oluşumunu kolaylaştırarak kanın geçişini zorlaştırır. .

Anemi ile savaşır: Yer fıstığı, kırmızı kan hücreleri gibi kan hücrelerinin oluşumunu uyaran bir vitamin olan folik asit içerdiğinden kansızlıkla mücadelede çok yardımcı olabilir. Ayrıca yer fıstığı, kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin üretimini arttırdığı için anemiyi önlem

Tip 2 diyabetin başlamasını önler: Yer fıstığı, iyi yağ olarak bilinen tekli doymamış yağ içererek, sabit bir kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur, böylece kan şekeri seviyelerinin yükselmesini önler, bu da zamanla tip 2 diyabetin görünümünü kolaylaştırabilir. Ek olarak, yer fıstığı lif açısından zengindir ve kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur, bu nedenle tip 2 diyabetin önlenmesinde de rol oynar.

Kilo vermeye yardımcı olur: Yer fıstığı, tokluk hissini artırmaya ve açlığı azaltmaya yardımcı olan lif bakımından zengin olduğu için kilo yönetimine yardımcı olmak için iyi bir besindir. Ek olarak, yer fıstığı ayrıca termojenik bir gıda olarak kabul edilir, yani metabolizmayı artırabilen, gün içinde daha fazla kalori harcamasını teşvik eden ve sonuçta kilo kaybını kolaylaştıran bir gıdadır.

Erken yaşlanmayı önler: Yer fıstığı, antioksidan olarak çalışan ve böylece yaşlanmayı önlemeye ve geciktirmeye yardımcı olan E vitamini açısından zengindir. Yer fıstığı, E vitaminine ek olarak, hücre yenileyici olarak çalıştığı dikkate alındığında, erken yaşlanmayı önleyen, güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahip iyi bir yağ olan omega 3 açısından zengindir.

Kas sağlığını sağlar: Yer fıstığı, kasları güçlendirmeye yardımcı olan önemli bir mineral olan magnezyum ve kas kasılmasını iyileştiren potasyum içerdiğinden kas sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle, düzenli fiziksel egzersiz yapanlar için yer fıstığı önerilir. Ayrıca Yer fıstığı, kasların gücünü artırmaktan sorumlu olan E vitamini de içerir. Yer fıstığ ayrıca antrenmandaki performansı artırır, fiziksel egzersiz yoluyla kas kütlesinin artmasına yardımcı olur ve antrenman sonrası kasların iyileşmesine yardımcı olur.

Bebekte malformasyon riskini azaltır: Yer fıstığı, hamilelikte önemli bir müttefik olabilir. Çünkü bebeğin sinir sisteminin oluşumuna, büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan demir içerir. Ayrıca demir, idrar yolu enfeksiyonları gibi hamilelikte sık görülen enfeksiyon riskini azaltmaya da yardımcı olur.

Ruh halini iyileştirir: Yer fıstığı, “zevk hormonu” olarak bilinen serotonin hormonlarının üretimini destekleyen ve iyi olma hissini artıran bir madde olan triptofan içerdiğinden ruh halini iyileştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Yer fıstığı ayrıca stresi azaltmak için önemli olan magnezyum ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan serotonin gibi nörotransmitterlerin oluşumuna katkıda bulunan B vitaminleri içerir.

Çiğ Yer Fıstığı Kavrulmuş Yer Fıstığı
Enerji 544 kalori 605 kcal
Karbonhidrat 20,3 gr 9,5 gr
Protein 27,2 gr 25,6 gr
Çinko 3,2 mg 3 mg
Folik asit 110 mg 66 mg
Magnezyum 180 mg 160 mg

Yer fıstığı hakkında merak edilen sorular!

Yer fıstığı, vazgeçilmez besinler arasında soflara yerleşti. Daha henüz bilmeyenler için yer fıstığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız için merak edilen bütün soruları kaleme aldık.

Yer fıstığı nasıl ekilir?

Yer fıstığı tohumdan ekilmesi gereken bir besindir. Ekmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı meseleler vardır. Bunar şu şekildedir:

 • Yer fıstığı, bitkinin büyüme döngüsü boyunca ortalama sıcaklıkları 20°C ile 30°C arasında olan bölgelerde yetiştirilebilir. Bitki düşük sıcaklıklara tolerans göstermez.
 • Yer fıstığı, günde en az birkaç saat doğrudan güneş ışığı ile yüksek ışığa ihtiyaç duyar.
 • Tercihen iyi drene edilmiş, hafif, gevşek, organik maddece zengin verimli topraklarda yetiştirin. Yer fıstığı yetiştiriciliği için ideal toprak pH’ı 5.5 ile 6.5 arasındadır. 
 • Toprağı ıslanmadan daima nemli tutacak şekilde sulayın. Çiçeklenme sırasında tozlaşmaya zarar vermemek için sulamayı azaltın veya askıya alın.

Yer fıstığı ne zaman ekilir?

Yer fıstığı ortalama olarak nisan ayında ekilmesi gerekmekte. 4-5 ay süre sonra ise hasat yapabillirsiniz.

Yer fıstığı nasıl yetişir?

Yer fıstığı Akdeniz, Marmara, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu bölgelerinde yetişen bir besindir. Tohumdan çıkmaktadır.

Yer fıstığı Ankara’da yetişir mi?

Akdeniz, Marmara, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu bölgelerinde yer fıstığı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ankara’da yer fıstığı yetiştirmeniz oldukça zor olacaktır. 

Yer fıstığı ağaçta mı yetişir?

Yer fıstığı toprak altında yetişmektedir. Tohumdan yetişen bir besindir. 

Yer fıstığı bebeklere ne zaman verilir?

Bol bol mineral ve besin maddesi içeren kuruyemişlerden en vazgeçilmesi yer fıstığıdır. Yer fıstığının lezzetini bebekleriniz de öğrensin istiyorsanız, 12-36 aylarda doktor kontrolü altında başlayabilirsiniz.

Yer fıstığı çiğ yenir mi? 

Çiğ yer fıstığı, tüm besin maddelerini ve minerallerini sağlayarak yiyecekleri tüketmenin harika bir yoludur. Yer fıstığının kırmızı kabuğu bile mükemmel bir lif yüzdesine sahiptir. Dolayısıyla çiğ de kavrulmuş olarakta tüketebilirsiniz.

İç pilava yer fıstığı konur mu?

En lezzetli yemeklerin Manisa yöresine ailt olduğunu duydunuz mu? Enfes lezzeti ile de davetlerin vazgeçilmezi olan iç pilavda yine Manisa yöresine aittir. Damak lezzetinize göre iç pilava yer fıstığı koyabilirsiniz. İnternette yer fıstıklı iç pilav adı altında tarifler mevcuttur.

Yer fıstığı diyette yenir mi?

Yer fıstığı, tokluk hissini artırmaya ve açlığı azaltmaya yardımcı olan lif bakımından zengin olduğu için kilo yönetimine yardımcı olmak için iyi bir besindir. Dolayısıyla belli bir ölçüde diyetinize dahil edebilirsiniz.

 • Mucizevi bir diyet arıyorsanız bkn: Ahmet Apa seviye 1 diyeti nedir? Ahmet Apa can simidi seviye 1 yasak listesinde neler var? Yitik şifa niyeti nasıldır?

Yer fıstığı ezmesi kilo aldırır mı?

Yer fıstığı, diyetinize kalori ve iyi yağlar eklemenin kolay bir yoludur, sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olur, doğal olarak kas büyümesini uyarır ve bağışıklığı güçlendirir.

Yer fıstığı gaz yapar mı?

Yer fıstığının en azından bazı kişiler için gaz oluşturduğunu, ya da gaza neden olabildiğini, söylemek mümkün. Çünkü yiyecekleri sindirmekte güçlük çekenler, tüketirken gaz, şişkinlik ve ishal gibi yan etkiler yaşayabilirler.

 • Gaz sorunu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Kimyon ile gaz problemi tedavisi mümkün mü? Kimyonun faydaları nedir? Gaz problemi için kimyon çayı tarifi

Yer fıstığı günde ne kadar yenmeli?

Yer fıstığını günde 30 gramı geçmeden tüketebilirsiniz. Şayet herhangi bir mide, kalp veya şeker sorununuz yok ise.

Yer fıstığında hangi vitaminler var?

Yer fıstık çekirdekleri %25 ila 32 protein (albüminler ve globulinler), %8 ila 12 karbonhidrat, %3 lif ve %2,5 mineral içerir

 • E vitamini
 • Kompleks B vitaminleri
 • Folat
 • Magnezyum
 • Çinko
 • Fosfor
 • Bakır
 • Potasyum
 • Kalsiyum

Yer fıstığı ishal yapar mı?

Uzmanlar yer fıstığının gerektiğinden fazla tüketilmesi durumunda, kudeşen ve ishal gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini yönünde uyarılarda bulundular. Günlük aşım miktarı 30 gramın üzerine çıkmamalı. 

 • İshal hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: İshal neden olur? İshale ne iyi gelir? İshale iyi gelen besinler nelerdir?

Yer fıstığında K vitamini var mı?

İçerisinde zengin olarak E vitamini, kompleks B vitaminleri ve magnezyum bulunan yer fıstığının içerisinde K vitamini yer almamaktadır. 

Yer fıstığı mideye dokunur mu?

Yer fıstığının mideyi kötüleştirdiğine dair herhangi bir bilgi yoktur. Lakin mide rahatsızlığınız var ise doktor kontrolü altında yer fıstığı tüketmenizde yarar var.

Yer fıstığı öksürük yapar mı?

Yer fıstığını düzgün ve yeterli bir şekilde çiğnemediğiniz taktir de küçük parçaları boğaz kısmınızda kalabilir. Dolayısıyla buda öksürmenize olanak verir. Bunun haricinde yer fıstığının öksürük oluşturduğuna dair herhangi bir veri bulunmamaktadır.

 • Öksürük hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Ceviz ile öksürük tedavisi mümkün mü? Öksürüğe iyi gelen ceviz kürü nasıl hazırlanır?

Yer fıstığı ödem yapar mı?

Yer fıstığının ödem yaptığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

 • Ödem hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Vücuttan ödem nasıl atılır? Ödem atmak için kür önerileri!

Yer fıstığı sivilce yapar mı?

Sivilce gelişimine, yağ bezlerinden gelen yağlı salgıların kıl köklerindeki küçük açıklıkları tıkamasıyla ortaya çıkan bir sorun olan akne neden olur. Dermatologlara göre, bu duruma ciltte aşırı yağ üretimi, bakteri birikimi, iltihaplanma eğilimi, hormonal düzensizlik ve ölü hücre ve doku biriktirme eğilimi gibi bir dizi faktör neden olabilir. Yer fıstığının bileşiminde bulunan yağ miktarı, teorik olarak sivilce oluşturabilen cilt yağlılığında artışa neden olabilir. 

 • Sivilce hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Sivilcelere ne iyi gelir? Sivilce ve akne problemleri için cilt bakımı

Yer fıstığı şekeri yükseltir mi?

Diyabet yani şeker hastalığı, yapılan diyette değişiklik gerektiren, genellikle karbonhidrat yönünden zengin gıdalardan, özellikle de glisemik indeksi daha yüksek olan basit gıdalardan vazgeçilen kişinin glisemik indekslerinde daha fazla değişikliğe neden olan bir hastalıktır. Yer fıstığı glisemin indeksi 21 olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla kişinin şekerinin yükseltmesini bekleyemeyiz.

 • Diyabet hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Diyabet nedir? Diyabet diyeti nasıl yapılır? Diyabet hastaları için diyet listesi örnekleri

Yer fıstığı tansiyonu yükseltir mi?

Sanayileşmiş, renkli ve güzel görünümlü yer fırstığı versiyonlarına dikkat edin. Çünkü bunlar bol miktarda sodyum içerirler. Yer fıstığının bu versiyonları, yüksek tansiyon, graves gibi kardiyovasküler hastalık riskini artırır. Eğerki tansiyon hastası iseniz günde 30 gr üzerinde yer fıstığı tüketmemeye özen gösteriniz.

 • Yüksek tansiyon hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Yüksek tansiyon nedir? Yüksek tansiyon için besin önerileri

Yer fıstığı uyku yapar mı?

Yer fıstığını gece tüketmeniz uykunuzu kaçırabilmektedir. Mümkün olduğunca gün içinde tüketmeye özen gösteriniz ve yedikten 3 saat sonra uykuya geçmeniz uyku kalitesini arttıracaktır.

Yer fıstığı uyku kaçırır mı?

Beslenme uzmanlarının ortak görüşlerine göre, triptofan üretimine yardımcı olan besinler şunlardır: Yulaf, yer fıstığı, kabak çekirdeği, kahverengi pirinç, mercimek, fasulye, muz ve yoğurt. Beslenme uzmanları ayrıca balık, et, yumurta gibi B3 kaynaklarının tüketiminin yetersiz olması durumunda triptofanın B3’e dönüşeceğini ve bu nedenle uyku hormonunun üretimine yardımcı olmayacağını da ekliyor. Beslenme Uzmanı Nurdan, “Bu yiyeceklerden bazılarını gece tüketmeye ve mümkün olduğunca gün içinde de tüketmeye odaklanın” ifadesine yer verdi.

Yer fıstığı zayıflatır mı?

Tekli doymamış yağlar açısından zengin olan yer fıstığı, metabolizmayı harekete geçirir ve yağ kaybına yardımcı olan kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur. Yer fıstığı ayrıca kilo vermek isteyenler için temel bir adım olan kas kütlesinin gelişimine de yardımcı olur. Ancak kilo vermeye yardımcı olması için yer fıstığının şekersiz ve diyetinize göre beslenme uzmanınızın önerdiği doza uyularak tüketilmesi gerekir.

 • Zayıflamak için alternatik bir yöntem arıyorsanız bkn: Kayısı çayının faydaları nelerdir? Kayısı çayı zayıflatır mı? Ayda 5 kilo verdiren kayısı çayı ile hazırlanan mucizevi karışım!

6 adet yer fıstığı kaç kalori?

1 tane yer fıstığı: 6 kalori. 6 adet yer fıstığı 36 kaloridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023