Yoğurdun faydaları nelerdir? Saç ve cilt güzelliği için kullanılan yoğurt suyu ne işe yarar? Bonus: Evde yoğurt nasıl yapılır?

Yoğurdun faydaları nelerdir, neden her gün yoğurt tüketmeliyim sorularının yanıtını birçok kişi merak ediyor. Öyle ya, sofraların başköşesinde yerini alan ve özellikle diyet yapanların vazgeçilmez besinlerinden biri olan yoğurdun faydaları ve onu bu kadar özel kılan özelliklerinden söz edeceğiz. Yoğurdun sağlık için faydalarının yanı sıra, uzmanlar tarafından da son zamanlarda sıkça bahsedilen yoğurt suyunun faydalarını içeriğimizde bulacaksınız. Son olarak da özellikle küçük çocuğu olan ailelerin çok merak ettiği evde yoğurt nasıl yapılır ve ev yoğurdunun hazır yoğurttan farkı nedir konusunu aydınlatalım.

yoğurdun faydaları nelerdir?

Yoğurdun faydaları nelerdir? Her gün yoğurt tüketmeli miyim?

Türk mutfağının geleneksel lezzetleri arasında olan ve en fazla tüketilen süt ürünü olarak bilinen yoğurt, sağlıklı bir yaşam için en gerekli besinler arasında yer alıyor. Genel sağlık dışında yoğurdun cilt ve saça faydaları da olduğunu biliyor muydunuz? İçerisinde bulunan A vitamini, B vitamini, E vitamini ve probiyotikler sayesinde saçlardan cilt bakımına, kemik ve diş sağlığından sindirim sistemine kadar yararlı olan yoğurt ve yoğurdun faydalarını daha yakından tanıyalım.

Her gün yoğurt tüketilmeli mi?

Beden ve ruh sağlığı için birçok faydası bulunan yoğurdu her gün tüketmeniz için pek çok neden bulunuyor. Beslenme ve diyet uzmanlarının öneri ve görüşleri doğrultusunda her yaş grubu için farklı porsiyonlarda fakat mutlaka yoğurt tüketilmesi gerektiği biliniyor. Az sonra okuyacağınız yoğurdun faydalarını öğrendikten sonra eminiz ki sizde her ünde bir kase yoğurt için sofranızda yer açacaksınız.

 • Yoğurt protein açısından çok zengin bir besindir. Kemik ve kas gelişimi için çok önemli olan protein ve amino asitler yoğurt içerisinde çokça bulunur. Bu nedenle özellikle gelişme çağındaki çocuklar ile orta yaş ve üzerinde olan kişiler, sağlıklı ve güçlü kemikler için mutlaka yoğurt tüketmelidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici ve bağışıklığı artırıcı probiyotikler sayesinde, sık sık yoğurt tüketerek hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz.
 • Yoğurt, sindirim sistemi dostu olan gıdalardan biridir. Yapısında bulunan proteinin süte nazaran çok daha kolay sindirilmesinden dolayı yoğurdu tercih edebilirsiniz. Bu sayede metabolizma hızının da artması sağlanarak bağırsak sistemi de daha rahat çalışmaktadır.
 • Kabızlık sorunu yaşayan kişiler günlük beslenme programına yoğurdu dahil ederek sindirim sistemi ve bağırsak problemlerini azaltabilmektedir.
 • Yoğurdun faydalarından bir başkası ise, cilt tonunu açarak cildi gençleştirmesidir. Yoğurdun içeriğinde bulunan çinko, laktik asit ve B vitamini daha güzel bir cilde sahip olmaya yardımcıdır.
 • Tam bir diyet dostu gıda olan yoğurdun 100 gramında yaklaşık 60-65 kalori bulunur. Tok tutma özelliği de bulunan yoğurt, kilo vermek veya formunu korumak isteyenler için harika bir ara öğün seçeneğidir.
 • Yoğurt, kalp ve damar rahatsızlıklarını karşı rahatlıkla tüketilebilir. İçerdiği bolca B12 vitamini ve riboflavin sayesinde kalp ve damar sağlığını korur.
 • İçerdiği proteinler sayesinde günlük yakılan kalori miktarının artmasına yardımcı olur.
 • Yoğurtta bol miktarda bulunan kalsiyum, fosfor, potasyum ve protein ile çeşitli vitamin ve mineraller ileri yaşlarda birçok kişide görülen osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltmaktadır. Her gün birkaç porsiyon ve özellikle evde yapılmış organik yoğurt tüketmeniz, kemik erimesini önlemenize destek olur.
 • Sağlıklı bir vücut için gerekli olan fosfor, yoğurtta fazlasıyla bulunmaktadır. Yüksek fosfor oranından dolayı yoğurt tüketerek, yeterli enerji üretimi sağlanır.
 • Uzmanlar tarafından, gıda zehirlenmesi ya da farklı maddelerden dolayı zehirlenme görüldüğünde hemen yoğurt tüketilmesi halinde zehirlenme etkisinin azaldığı belirtilmektedir. Yoğurdun içeriğinde bulunan bazı maddeler zehrin kana geçmesini önlemektedir.
 • Gebelik döneminde sık sık yoğurt tüketilmesi hem annenin kemik sağlığı, hem de bebeğin gelişimi için çok önemlidir ve tüketilmesi gereklidir.

yoğurdun cilde faydaları nelerdir?

Yoğurdun cilt ve saça faydaları nelerdir? Yoğurt cildi nasıl güzelleştirir?

Yoğurdun sağlığa olan faydalarının yanında cilt ve saç güzelliği için de birçok faydası bulunuyor. İçeriğinde yüksek oranda bulunan çinko, laktik asit ve B vitaminleri sayesinde hem daha güzel bir cilde, hem de parlak sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Pek çoğunuz güneş yanıklarında hemen yoğurtla müdahale eden kişilere tanık olmuşsunuzdur. Gelin şimdi, güneş yanıklarından cilt tonunu aydınlatmaya kadar yararı olan ve hatta ciltte peeling etkisi gösteren yoğurdun cilt ve saça faydalarını inceleyelim.

 • Yoğurtta bulunan çinko, güneş yanıkları ve güneş lekelerinin alternatif tedavisinde kullanılmaktadır. Güneş yanığı olan bölgeye bir miktar yoğurt sürüp 10-15 dakika bekletebilir ve yanığın etkisinden kurtulduğunuzu görebilirsiniz.
 • Egzama ve sedef hastalığına dahi neden olabilen kuru ve kaşıntılı cilt problemini yoğurt ile çözebilirsiniz. Yoğurdun cilde faydalarından biri olan yoğurdun cilde sürüldüğünde gösterdiği nemlendirme özelliği sayesinde kuru ciltten kurtulabilir ve peeling etkisi ile ciltteki bakterileri yok edebilirsiniz.
 • Ciltte görülen koyu lekelerle mücadele etmek için 1-2 yemek kaşığı yoğurdu birkaç damla limon suyu ile karıştırarak o bölgeye sürüp yaklaşık 20 dakika bekletebilirsiniz. Bu uygulama düzenli olarak gerçekleştirildiğinde ciltteki koyu renklerin azaldığını ve cildin kaybolan ışıltısının geri geldiğini göreceksiniz.
 • Yoğurdun cilde faydalarından bir diğeri ise, sivilce ve siyah noktalardan kurtulmanıza yardımcı olmasıdır. Anti bakteriyel ve anti fungal özelliklerinden dolayı gözenek açıcı, akne giderici özelliği olan yoğurdu günde bir kez yüzünüze sürüp, 15-20 dakika beklettikten sonra durulayarak siyah noktalardan kurtulabiliyorsunuz.
 • Yoğurdun faydalarından bir başkası, içeriğindeki laktik asit sayesinde çatlamış topukları yumuşatması ve peeling etkisi göstererek cildi ölü deri hücrelerinden arındırmasıdır.
 • Saç sağlığı için de yoğurt çok önemli bir yardımcıdır. Yoğurdun saça faydalarından en önemlisi anti bakteriyel olmasından dolayı saç derisini bakterilerden arındırır ve enfeksiyonlara karşı korur. Temizlenmiş olan saç derisinde çok daha sağlıklı ve kalın telli saç çıkmasına sebep olur. Birkaç damla yoğurdu 2 damla limon yağı ve 3-4 damla badem yağı ile karıştırıp arındırıcı bir saç maskesi hazırlayabilirsiniz.
 • Doğal bir antibiyotik olan yoğurt, mantarlarla savaşan etkili bir gıdadır. Kepek sorunu olan kişiler, derinin kurumasını ve kepek oluşumunu sağlayan mantarlardan yoğurt sayesinde kurtulabiliyor.

yoğurt suyunun faydaları nelerdir?

Yoğurt suyu nedir? Yoğurt suyunun faydaları nelerdir?

Yoğurt suyunun faydaları son zamanlarda Beslenme Uzmanı ve Diyetisyenler tarafından sık sık dile getiriliyor. Peki, aslında her zaman var olan ancak yeniden gündeme gelen yoğurt suyu nedir, yoğurt suyunun faydaları nelerdir?

Evde mayalanmış ya da hazır olarak satın alınmış yoğurtların bulunduğu kapta yoğurt eksildikçe yeşil bir sulanma oluşur. Yoğurt suyunun faydalarını bilmeyen kişiler tarafından gereksiz bulunup dökülen bu su, zannedilenin aksine sağlık için çok faydalıdır. Çok fazla bilinmeyen fakat yemekler ve hamur işleri içerinde kullanılabildiği gibi sade olarak içerek de tüketilebilen yoğurt suyunun faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • İçeriğindeki kalsiyum nedeniyle kemik ve diş yapısının güçlenmesine yardımı olur ve bunun yanı sıra kemik burkulmaları, incinme ve kırıklarda doğal bir güçlendirici olarak kullanılır.
 • Hazımsızlığı ve şişliği önleyerek sindirim sistemi ve bağırsak sisteminin daha rahat çalışmasına yardımcı olur, kabızlığı önler.
 • Yoğurt suyunun faydalarından bir diğeri, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımı dokunmasıdır. Yoğurt suyunun 100 gramında sadece 20 kalori bulunur ve tam bir diyet dostudur.
 • İçeriğinde bulunan A vitamini. B vitaminleri, E vitamini ve K vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk algınlığı ile grip gibi mevsimsel hastalıklardan korunmak için yoğurt suyu tüketmek doğru bir tercihtir.
 • Bebek ve küçük çocukların sağlıklı ve güçlü diş gelişiminin sağlanması da yoğurt suyunun faydalarından biridir. Yoğun kalsiyum oranı barındıran yoğurt suyunu bebek ve gelişim çağındaki çocuklara rahatlıkla içirebilirsiniz.
 • Anti bakteriyel ve anti fungal özelliği olan yoğurt suyu, ağız içi yaraların iyileşmesi ile idrar yolu hastalıkları görüldüğünde doğal bir antibiyotik olarak kullanılabilir.
 • Osteoporoz (kemik erimesi) en sık kadınlarda ve menopoz döneminde görüldüğü bilinmektedir. Bu dönemde sık sık tüketilen yoğurt suyu, kemik erimesini önleyici tedbirlerden biridir.
 • Gebelikte anne ve bebek sağlığını koruması da yoğurt suyunun faydaları arasında yer alır. Gebelik döneminde anne adaylarının kaybettiği mineral ve vitaminleri yerine koymak ve vitamin kaybından kaynaklı kemik ve diş eti sorunlarının çözümünde etkilidir.
 • Yoğurt suyunun yararlarından bir diğeri ise, içerdiği antioksidan özellik sayesinde kansere sebep olan serbest radikallerle savaşarak özellikle kolon ve bağırsak kanseri hastalıklarına karşı koruyucu olmasıdır.
 • Kas ve kemik gelişimine destekçi olan yoğurt suyu, ağrı kesici etki göstererek özellikle spor sonrası gelişen kas ağrılarını gevşetir.
 • Diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebildiği yoğurt suyunun faydalarından bir başkası, kan şekerini dengelemesidir.
 • Çatlayan dudaklarda ve topuklarda nemlendirici olarak kullanılabilir.
 • Koltukaltı ve cildin diğer bölgelerinde oluşan kararmaları düzeltmeye yardımcı olur.
 • İçeriğinde bulunan laktik asit, çinko ve antioksidanlar ile vücutta oluşan küçük kesik ve yaraların çabuk kapanmasına olan etkisi de yoğurt suyunun faydaları arasında yer alır.

ev yoğurdu nasıl yapılır?

Evde yoğurt nasıl yapılır? Ev yoğurdunun sağlığa yararları nelerdir?

Evde yoğurt nasıl yapılır, ev yoğurdunun faydaları nelerdir? Organik beslenmenin ön plana çıktığı son yıllarda pek çok kişi ev yoğurdunu kendisi yapıyor ve hiçbir katkı maddesi kullanmanın rahatlığını yaşıyor. Evde yoğurt yapmak zor sanılıyor olsa da, birazdan paylaşacağımız ev yoğurdu tarifi ile siz de kolayca yoğurt yapabilirsiniz.

Ev yoğurdu yapmak için ihtiyacınız olan sadece organik günlük köy sütü, mayalama işlemi için bir miktar yoğurt, bir tutam tuz ve cam kavanozdur. Evde yoğurt yapılışına gelince; sütü kaynamaya bırakarak iyice pişirin ve sonrasında ocağın altını kapatarak sütün el yakmayacak bir sıcaklığa kadar ılımasını bekleyin. Süt miktarına göre 1 litrelik cam kavanozlara ılık sütü paylaştırın ve içerisine evde bulunan yoğurttan bir yemek kaşığı ilave ederek yavaşça özdeşleşmelerini sağlayın. Bu aşamada dilerseniz kavanozun ağzını kapatıp temiz bir bezle sararak yoğurdu mayalayabilirsiniz. Dilerseniz de daha önceden 50 derecede ısıtılmış olan fırının içerisinde 4,5-5 saat bekletip, yine ağzı açık bir şekilde mayalanma için buzdolabına koyabilirsiniz.

Ev yoğurdu, satın alınan fabrikasyon çıkışlı yoğurtlardan çok daha sağlıklı ve lezzetlidir. Bebek ve gelişme çağındaki çocuklara iç rahatlığıyla yedirebilir ve katkısız beslenmenin keyfine varabilirsiniz.

Okurun dikkatine: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve diğer detaylar internet ortamından derlenmiştir ve doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle kişiden kişiye farklı sonuçlar verebileceği unutulmamalıdır. Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir ve tavsiye niteliği taşımamaktadır. Buna rağmen yazılmış olan bilgilerden kaynaklı kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup sitemiz ve yazarları sorumluluk kabul etmemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler