Yumurta maskesi saç uzatır mı? Saç uzatan yumurta maskeleri

Yumurta maskesi saç uzatma etkili midir? İşte en çok merak edilen o soru; yumurta maskesinin kokusu saçta kalır mı? Peki ya yumurta maskesi ne sıklıkla uygulanmalıdır? Yumurtanın saça faydaları nelerdir? Yumurta ile saç bakımı hakkında merak edilenleri yanıtlıyoruz.

Yumurta, birçok saç bakım maskesi tarifinde kullanılmaktadır. Yumurta maskelerinin saç uzatmada fayda sağlayıp sağlamadığı da en çok merak edilen konulardan biridir. Bu yazımızda, yumurta maskesinin saça faydaları, zararları ve yumurta maskesi ile ilgili merak edilenleri ve farklı yumurta maskeleri tariflerini sıraladık.

Yumurta maskesi nedir? Yumurta maskesi nasıl hazırlanır?

Yumurta gerek cilt gerekse saç bakımında özellikle evde hazırlanan maske ve kür tariflerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Saç, cilt ve benzer güzellik konularında pek çok yararı olan yumurta genellikle ağır kokusu nedeniyle tercih edilmese de faydaları öğrenildikten sonra sıklıkla kullanılmaya başlanmaktadır. Peki yumurta maskesi nasıl elde edilir? Pek çok yumurta içerikli saç bakım maskesini paylaşacağımız bu yazımıza en sık kullanılan yumurta maskesi ile başlayalım…

Saç bakımında çok sık kullanılan bu yumurta maskesini elde etmek için öncelikle elinizde bulunması gereken malzemeler;

 • 1 adet yumurta
 • Bir tatlı kaşığı zeytinyağı
 • İki yemek kaşığı mayonez

Özellikle kuru saçlara sahipseniz faydalarını kısa sürede gözlemleyebileceğiniz bu maskeyi yapmak için öncelikle yumurtanızı kabın içerisine alın. Yumurtayı iyice çırpın, çırpma işlemi sonrasında ise bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve iki yemek kaşığı mayonezi kabın içerisine ekleyin ve pürüzsüz bir görünüm elde edene kadar çırpma işlemine devam edin. Yumurta maskeniz pürüzsüz bir kıvama geldiğinde bir eldiven yardımıyla saçınıza uygulayabilirsiniz. Maskeyi masaj yaparak saçlarınıza uygulayın ve yaklaşık 20 ila 30 dakika arasında bu maskeyi bekletin.  Ardından güzelce durulayın ve bu tarifi haftada bir kez uygulayın. Bu yumurta maskesi sayesinde kuru saçlarınıza rahatlıkla elveda diyebilirsiniz. 

Yumurta ile saç bakımı

Yumurtanın faydaları nelerdir?

Yumurta içerisinde bulundurduğu yüksek besin değeri ve vitaminler ile insan sağlığının pek çok alanında kullanılmakta ve iyi geldiği bilinmektedir. Yumurtanın yararlarını sıralayacak olursak;

 • Yumurta, içerisinde bulunan kolin adlı kimyasal bileşik sayesinde beyin sağlığına oldukça iyi gelmektedir.
 • Yumurta içerisinde bulundurduğu lutein ve zeaksantin gibi maddeler sayesinde göz sağlığına fazlasıyla iyi gelerek katarakt ve maküler dejenerasyon gibi sağlık sorunlarını engeller.
 • Yumurta yüksek A Vitamini içeriği ile vücudumuzun günlük olarak ihtiyacı olan A Vitaminin yaklaşık yüzde 6’sını karşılamaktadır.
 • Yumurta yüksek besin değeri sayesinde halk arasında iyi  kolesterol olarak adlandırılan Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein’i (HDL) arttırmaktadır. Bu yönü ile yumurta, kalp hastalığı ve fel. gibi istenmeyen durumları engellemeye yardımcı olur.
 • Yumurta,insan vücudunu zararlı güneş ışınlarından korumaya yardımcı olarak, cilt kanserine karşı da korunma kalkanı oluşturmaktadır.
 • Yumurta içerisinde barındırdığı D vitamini sayesinde osteoporoz ve raşitizlik gibi durumları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca yüksek D vitaminine sahip olması ile yumurta, kemikleri de korumaktadır.
 • Yumurta, yüksek miktarda protein içermektedir. Kas kütlesi oluşturma ve kemik sağlığında önemli yer tutan protein makro bir besin türüdür.

Yumurta bahsettiğimiz üzere, kalp hastalığı, cilt kanseri, iyi kolesterol, kas gücü arttırma, kemik sağlığı, beyin sağlığı, göz sağlığı ve günlük A vitamini ihtiyacı gibi konularda vücudu dengeye sokarak yardımcı olmaktadır.

Yumurtanın zararları

Yumurtanın zararları nelerdir?

Yumurta içerisinde barındırdığı maddeler ile pek çok fayda sağlamaktadır. Bu yararların yanı sıra fazla yumurta tüketimi, alerjik reaksiyonlar ve benzeri durumlarda yumurta bireye belli başlı zararlar gösterebilir. Bu zararlar ise aşağıdaki gibidir;

 • Yumurta yüksek besin değeri ile iyi bir beslenme kaynağı olsa da tüketim şekli de çok önemlidir. Yağda pişirdiğiniz bir yumurta sıklıkla tüketilirse fazla kalori alımına yol açarak kilo almanızı sağlayabilir.
 • Yumurta fazla tüketildiği takdirde fazla yağ alımına yol açarak kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.
 • Yumurta iyi kolesterol miktarını arttırdığı gibi artması istenmeyen kolesterol miktarını da arttırabilmektedir. Yüksek kolesterol miktarı da istenmeyen durumlara yol açabileceğinden yumurta tüketim miktarına dikkat edilmelidir.
 • Yine fazla yumurta tüketimi diyabet gibi hastalıkları tetikleyebilir.
 • Yumurta kolesterol miktarının artışını tetikleyebileceği gibi buna bağlı olarak kalp hastalıklarını da tetikleyebilmektedir.
 • Yumurta içerisinde bulunan maddeler nedeniyle alkole bağlı olmayan karaciğer sorunlarını da tetikleyebilmekte ve ölümcül siroza neden olabilmektedir.
 • Yumurta alerji durumunda cilt rahatsızlıklarına ve başka istenmeyen durumlara neden olabilmektedir.
 • Yumurta içerisinde gıda zehirlenmelerine neden olabilecek salmonella adlı bakteriyi içermektedir. Bu bakteriden korunmak adına düzenli miktarda yumurta tüketilmesi önerilmektedir.
 • Yumurta özellikle sarı kısmı ile damarlarınıza zarar verebilmektedir.

Yumurta yukarıdaki maddelerde de belirttiğimiz üzere fazla kalori, damarlara zarar verme, diyabet, fazla yağ alımı, kolesterol artışı, ölümcül siroz ve benzeri durumlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için alabileceğiniz önlemler ise yumurta tüketimini sınırlı ve düzenli tutmak, yumurtaya alerjiniz olup olmadığını net biçimde saptamak, yumurtaları düzgün bir yerde muhafaza etmek ve son kullanım tarihlerine dikkatlice bakmaktır.

Yumurta kullanım alanları

Yumurta nerelerde kullanılır?

Yumurta özellikle yüksek besin değeri ve lezzet katan tadı ile mutfağın yapı taşları arasında yer alarak pek çok tarifin içerisinde bulunur. Peeling, maske, saç bakımı ve cilt bakımı gibi alanlarda da kullanımına rastladığımız yumurta kabukları ile de yarar sağlamakta ve bitkilerin hızlı gelişmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Yumurtanın saça faydaları nelerdir? Saça yumurta sürmek ne işe yarar?

Yumurta diğer yararlarının yanı sıra saçlara olan yararları ile de ön plana çıkmaktadır. Yumurta saçlara karşı ise şu gibi yararlara sahiptir;

 • Yumurta saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Yumurta, saç dökülmesini engelleyerek kellik gibi problemlerin önüne geçilmesini sağlar.
 • Yumurta saçları nemlendirerek saçın elastikiyetini yüksek oranda arttırma kabiliyetine sahiptir.
 • Yumurta içerisinde bulundurduğu yararlı maddeler ile güçlerini kaybetmiş saçları onararak ışıltı katar.
yumurta ile saç bakımı

Yumurta ile saç bakımı nasıl yapılır?

Yumurta ile saç bakımı yapmak, özellikle kuru ve cansız saçlara sahip olan kişiler için muhteşem bir çözümdür. Yukarıda saydığımız faydaları kolayca hissedebileceğiniz yumurta ile saç maskesi tariflerini sizin için derledik. İşte yumurta ile yapılan saç maskeleri;

Yumurta, zeytinyağı ve bal ile saç maskesi

Özellikle hasar görmüş ve güçsüz kalmış saçlarınız için uygulayabileceğiniz bu tarif için gerekli olan malzemeler; bir yumurta, bir yemek kaşığı zeytinyağı, iki yemek kaşığı baldır. Bu maskenin yapım aşamaları ise aşağıdaki gibidir;

 • Bir adet yumurtayı bir kase içerisinde güzelce çırpın,
 • Çırptığınız bir yumurtanın üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı ve iki yemek kaşığı balı ekleyin,
 • Yumurta, bal ve zeytinyağı ile elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınızda yaklaşık 20 ila 30 dakika boyunca bekletin.

Yumurta ve bal maskesi tarifi

Yumurta içeriği ile ön plana çıkan bir diğer maske tarifi ise saçlarınızı nemlendirecektir. Bu maske için sahip olmanız gereken malzemeler ise 2 adet yumurta, 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı süttür. Bu maskenin yapımı ise aşağıdaki gibidir;

 • İki adet yumurta, bir yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı sütü bir kase içerisinde güzelce karıştırın,
 • Bu maskeyi masaj yaparak saçlarınızda yarım saat süresince bekletin, 
 • Yarım saat sonunda saçlarınızı yıkayarak maskeden arındırın. 

Yumurta ve yoğurt maskesi tarifi

Saçlarınıza mükemmel bir yumuşaklık katacak olan bir diğer maske tarifi ise yumurta ve yoğurt maskesidir. Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler maskenin adından da anlayabileceğiniz gibi iki adet yumurta ve iki çay kaşığı yoğurttur. Bu maskenin yapımı için ise;

 • İki adet yumurtayı bir kabın içerisinde kırarak yumurtaların içerisine iki çay kaşığı yoğurdu ekleyin,
 • İki çay kaşığı yoğurt ve iki yumurtayı güzelce karıştırın,
 • Elde ettiğiniz karışımı saçlarınıza sürerek 20 ila 30 dakika arasında saçlarınızda bekletin,
 • Bu süre sonunda maskeyi saçlarınızdan arındırın ve yumuşak saçlarınızın tadını çıkarın.

Yumurta ve mayonez maskesi tarifi

1 adet yumurta, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve iki yemek kaşığı mayonez ile saçlarınıza kaybettiği nemi geri kazandırabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte yumurta ve mayonez ile saç maskesi tarifi;

 • 1 yumurtayı iyice çırptıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı mayonezi ekleyin.
 • Karışım homojen bir kıvama geldikten sonra saçınızın taamına masaj yaparak uygulayın.
 • Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra saçınızı önce soğuk suyla arındırıp ardından her zamanki gibi şampuanlayarak yıkayabilirsiniz.
yumurta ile saç maskesi

Yumurta ile saç bakımı hakkında en çok merak edilenler

Yumurtanın saç uzatma etkisi ve saç bakımında kullanımı hakkında merak edilen diğer soruları yanıtlıyoruz.

Yumurta beyazı saça sürülür mü?

Yumurtanın sarısı gibi beyazı da içeriğindeki protein ve diğer besleyici takviyeler ile saça bakım yapar. Bu nedenle yumurta beyazının saça sürülmesinde bir sakınca olmadığı düşünülmektedir.

Saça yumurta sürersen ne olur?

Yumurta ile saç bakımı oldukça popüler bir doğal bakım yöntemidir. Yumurta ile yapılan saç maskeleri saçı besler, daha hızlı uzamasını sağlar, dökülme problemini önler ve kuru saçlara iyi gelir. Pek çok faydası ile saçları daha bakımlı görünüme kavuşturan yumurtayı saç bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Yumurta maskesi kokar mı?

Saça yumurta sürmek koku yapar mı endişesi nedeniyle pek çok kadın yumurta maskesini kullanmak konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Ancak yumurta maskesi ile saç bakımı yapanlar, rahatsız edici bir koku kalmadığını ifade etmektedir. Şampuanladıktan sonra yumurta kokusu tamamen yok olmaktadır.

Yumurta maskesi kaç günde bir yapılır?

Yumurta maskesini düzenli olarak haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınızdaki değişimi birkaç hafta sonra rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Yumurta saçı gürleştirir mi?

Yumurta yeni saçların çıkmasını ve incelen saçların eski hacmine kavuşmasına yardımcı olur. Zengin içeriği sayesinde yumurta saçı gürleştirir.

Yumurta saç dökülmesini önler mi?

Yumurtanın saç dökülmesini önlemede de oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Kısmi ya da tamamen dökülmeye başlayan saçlar için düzenli olarak yumurta maskesi ile bakım yapılabilir.

Saça yumurta sarısı mı akı mı sürülür?

Yumurtanın hem sarısı hem de akı protein ve pek çok vitamin bakımından zengindir. Bu nedenle yumurtanın sarısı da beyazı da saça uygulanabilir.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com