Yüz Körlüğü ve Belirtileri Nedir? Tedavisi Var mı?

Bazen yüzleri hatırlamamak hafızayla ilgili bir problem olarak değerlendiriliyor. Uzmanlara göre sadece hafıza ile ilgili olmadığı, bazen sorunun ses, görüntü ve kokudan kaynaklanabileceği açıklandı. Beynin kendine özel bir yüz tanımlama bölümü bulunuyor. Yaşanan travmatik bir durum beynin bu bölgede bulunan yüz tanıma sisteminin bozulmasına neden oluyor. Bu durum ise tıp dilinde yüz körlüğü olarak ifade ediliyor. 

Yüz körlüğü tıp literatürüne ilk olarak 1947 yılında girmişti. Beynin hasar alması, darbeye maruz kalması, kötü bir travmanın yaşanması beyinde bazı bölgelerin hasarlanmasına neden oluyor. Bu durum sonradan dış etkenlere bağlı olarak gelişebileceği gibi doğuştan yüz körü olan insanlar da bulunmaktadır. 

Yüz Körlüğü Çeşitleri

Yüz körlüğü tek çeşit bir sorun değildir. Bu süreçte hastalar arasında farklılık gösterebilir. Hastalar tanıdığı insanlar içerisinden sadece bir kişinin yüzünü tanıyabilir ve seçebilir. Ancak bu hastalıkla birlikte tanınan ve hafızada kayıtlı kalan tek yüz şekli de diğer baktığı insanların bir yansıması olarak algılayabilir. 

ABD’de yakalanan bir seri katil, öldürdüğü tüm kadınlarda eski sevgilisinin yüzünü gördüğünü ve aslında eski sevgilisini öldürdüğünü iddia etmesi polisleri şaşırttı. Doktorlar tarafından yapılan incelemelerde katilin yüz körü olduğu ortaya çıktı. Bu sebeple gördüğü her yüzde eski sevgilisini görmüş. Bazı yüz körü hastaları ise hiçbir yüzü ayırt edemezler. Hatta bu kişiler aynaya baktıklarında kendi yüzlerini dahi tanımazlar. Bu kişilerin sosyal hayatlarına devam etmeleri çok zordur. Genellikle tek başına dışarı çıktıkları zaman kaybolma riskleri vardır.

Yüz Körleri İnsanları Nasıl Tanır?

Yüz körlüğü ile yaşamak son derece zordur. Bu kişilere teşhis konulduktan sonra, etrafındaki insanları, ailesini ve akrabalarını tanıyabilmek için kendileri için bazı yöntemler geliştirirler. Bu yöntemler arasında yürüyüş tarzından ayırt etmeye çalışmak, hal ve hareketlerinden tanımak, aksesuarlarından tanımak, kokusundan tanımak gibi çeşitli durumlar bulunmaktadır. Her zaman işe yarayan bir durum olmamakla birlikte aynı zamanda yanılma payı oldukça yüksektir. 

Yüz Körlüğü Teşhisi ve Tedavisi

Yüz körlüğü hastalığının teşhisi hastalığı tarif etmek kadar kolay değildir. Genellikle hastaların şikayetleri yaşadıkları bir psikolojik travma ya da gözlerinde ortaya çıkan bazı hastalıklar olabilir. Uzmanlara çeşitli şikayetlerle başvuran pek çok kişinin aslında renk körü olduğu sonradan ortaya çıkmaktadır. Teşhisi de sanıldığı kadar kolay değildir. Doktorların durumu anlamak ve teşhis koymak için gözlem ve çeşitli testler yapmaları gerekmektedir. Hastalığın teşhisi zor olduğu kadar bir kötü haber de hastalığın belirlenmiş bir tedavisinin olmaması oldu. Hastaların yaşam kalitelerini artırmak için çeşitli yöntemler izlenebilir. Bunun için nöroloji uzmanları tarafından hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek adına seanslar ve terapiler düzenlenmektedir. Bu kişilerin yaşantılarında zor bir süreç yaşayacaklarını öğrenmelerinin ardından hayatlarına devam edebilmeleri için uzmanlar psikolojik destek almaya da başlamalarını öneriyorlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu