Yüzüklerin Efendisi Hakkında 50 İlginç Gerçek

“Yüzüklerin Efendisi” filmi  dünya tarihinin  en geniş çaplı  yüksek hasılat yapan filmlerinden biri oldu’’ Yüzüklerin Efendisi Hakkında 50 İlginç Gerçek:

 • SSCB’de, Yüzüklerin Efendisi ABD’den daha önce çekildi. 1991 yılında, üçlemenin ilk kitabı olan “Yüzük Kardeşliği”ne dayanan “Bekçiler” televizyon oyunu gösterildi. Performans, olay örgüsünü biraz ayrıntılı olarak takip ediyor ve hatta Peter Jackson‘ın filminde asla yer almayan bir karakter olan Tom Bombadil‘i içeriyor. İlginç bir şekilde, performansın tüm kayıtları kayıp olarak kabul edildi, ancak 2021’de hayatta kalan bir kopya yanlışlıkla keşfedildi.
  • Yüzüklerin Efendisi’ni filme alma girişimi 1969’da yapıldı ve filmdeki bazı roller The Beatles üyeleri (Paul McCartney – Frodo, Ringo Starr – Sam, George HarrisonGandalf ve John) tarafından oynanacaktı. Lennon – Gollum). Ünlü Stanley Kubrick’in yönetmesi gerekiyordu ama o reddetti ve proje sonunda durdu.
 • Birçoğu, gerçek hayatta orklarla her türlü elfi oynayan rol oyuncuları hakkında bir şeyler duymuştur. Şimdi rol oyuncuları çeşitli fantezi dünyalarını tercih edebilir, ancak rol yapma hareketinin kendisi tam olarak Yüzüklerin Efendisi’nin popülaritesinin ardından ortaya çıktı.
 • Peter Jackson’ın film uyarlaması aynı anda birkaç yerde çekildi ve toplam film ekibi sayısı 3.000 kişiyi aştı. Sadece film ekibi için her sabah kahvaltı için yaklaşık 1.500 yumurta pişirildi.
 • Yüzüklerin Efendisi için oyuncu seçimi sırasında, oyuncu kadrosuna çeşitli Hollywood yıldızları katıldı. Böylece Vin Diesel ve Russell Crowe, Aragorn rolüyle ilgilendiler ve Patrick Stewart ve Sean Connery, Gandalf’ı oynama şansı buldu.
Yüzüklerin Efendisi Hakkında 50 İlginç Gerçek

J. R. R. Tolkien, Yüzüklerin Efendisi’nin yazarı

 • Tolkien, kitapları için Elf dil ailesinin on beş dilini ve lehçesini ve yaklaşık bir düzine başka dili yarattı. Cüceler, Entler, Orklar vb. Üstelik bunlar gerçekten de kendi yapılarına sahip dillerdir ve sadece bir takım uydurma kelimelerden ibaret değildir.
 • Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk kitabında, tatil için Bilbo Baggins’e 144 kadar misafir geldi. Ancak filmde bu sahnede sadece 100 figüran yer alıyor.
 • Film üçlemesi Yeni Zelanda’da çekildi ve bazı sahnelerde ekstralardaki orklar Yeni Zelanda ordusunun askerleri tarafından oynanacaktı. Ancak son anda Doğu Timor’da düzeni yeniden sağlamak için gönderildiler, bu yüzden Peter Jackson acilen onları değiştirmek için ekstralar aramak zorunda kaldı ve ayrıca onlara formasyonda yürümeyi öğretmek zorunda kaldı.
 • Yüzüklerin Efendisi’nin çekimlerindeki bazı sahneler için çok sayıda ekstra gerekliydi. Stüdyonun kapısında “Eğer iki kolunuz, iki bacağınız ve bir kafanız varsa, işe alındınız!” yazılı bir tabela vardı. Ekstraların kalitesi önemli değildi, çoğunlukla orklar olmak üzere ekstra olarak hareket etmeleri gerekiyordu.
 • Uma Thurman’ın aslında Yüzüklerin Efendisi’nde Arwen’i oynaması gerekiyordu. Ancak hamilelik nedeniyle oyuncu bunu geri çevirmek zorunda kaldı ve rol Liv Tyler’a gitti.
 • Yüzüklerin Efendisi’nde Saruman’ı oynayan ünlü aktör Christopher Lee, başlangıçta Gandalf’ın rolünü düşünmüştü. Bu arada, geçen yüzyılın 50’li yıllarında kitap üçlemesini kendisi okudu ve o zamandan beri defalarca hayatında daha iyi bir şey okumadığını belirtti.
 • Yüzüklerin Efendisi’nin film uyarlamasının başlangıçta iki saatlik bir filme sıkıştırılması ve olay örgüsünden birçok sahne ve karakter çıkması gerekiyordu. Neyse ki, film hakları Miramax’tan New Line Cinema’ya taşındı ve yeni hak sahipleri tam üçlemeyi finanse etmeye karar verdi.
 • Yüzüklerin Efendisi’nin üç bölümü de aynı anda çekiliyordu. Peter Jackson tarafından maliyetleri düşürmek için atılan bir adım. Ancak 2001’den 2003’e kadar filmler piyasaya sürüldüğü için sırayla monte edildiler.
 • Yüzüklerin Efendisi’ne dayanan bir düzineden fazla video oyunu, PC’ler, oyun konsolları, akıllı telefonlar gibi çeşitli platformlar için piyasaya sürüldü. Hiç şüphe yok ki, bu sınırdan çok uzak.
 • 2021’de, Yeni Zelanda’da da çekilen Yüzüklerin Efendisi televizyon dizisinin prömiyeri. Film ekibi üyeleri için, dünya çapında bir salgın nedeniyle sınırları kesinlikle kapalı olmasına rağmen bu ülkeye giriş bile açtılar.

Yüzüklerin Efendisi’nin ilk Sovyet baskısı, 1966

 • Tolkien, ünlü üçlemesinin yaratılmasından önce bile Hobbit’i yazmıştı. İlginç gerçek: “Hobbit”, oğluna anlatmak için kendi uydurduğu bir peri masalı olarak ortaya çıktı. Daha sonra Tolkien buna nasıl devam edeceğini düşündü.
 • Yüzüklerin Efendisi’nin karakterlerin isimleri, farklı yerlerin isimleri ve diğer nüanslar bakımından farklılık gösteren 6 farklı çevirisi bulunmaktadır. Hangi çevirinin daha doğru ve daha iyi olduğu tartışması şimdiye kadar dinmedi.
 • Üçlemenin üçüncü bölümünün Yüzük Savaşı olarak adlandırılması gerekiyordu, ancak kitabın yayıncıları buna Kralın Dönüşü olarak adlandırmakta ısrar ettiler. Bu çileden çıkaran Tolkien, böyle bir başlık olarak kitabın ana entrikasını hemen ortaya koyuyor.
 • Peter Jackson’ın uyarlaması, çeşitli film ödülleri için toplam 800’den fazla aday aldı. Elbette hepsi alınmadı, ancak yine de Yüzüklerin Efendisi ödül sayısı için rekor sahibi olmaya devam ediyor. 475’e kadar var.
 • Peter Jackson’ın uyarlamasında, ekibin neredeyse her üyesi küçük roller aldı. Set tasarımcıları, sanatçılar, kostüm ve özel efekt uzmanları, dublörler ve diğer herkes. Çerçevede kısaca ekstralar olarak görünürler.
Yüzüklerin Efendisi Hakkında 50 İlginç Gerçek

Yeni Zelanda’da Yüzüklerin Efendisi’nin çekimleri için inşa edilen hobbit köyü, popüler bir turistik cazibe merkezi haline geldi.

 • Yüzüklerin Efendisi’nin çekimleri için sahne malzemesi olarak yaklaşık yüz bin parça yapıldı. Bu 2.000’den fazla kılıç ve balta, 500 yay, 10.000 ok, 19.000 özel eskitme kıyafeti, 48.000 parça zırh ve bir sürü başka şey.
 • Aragorn’u oynayan Viggo Mortensen, bir savaş sahnesinde bir ork miğferini tekmelerken bir keresinde birkaç ayak parmağını kırmıştı. Ancak, çekime ara vermedi ve bunun gerekli olduğunu iddia etti ve bu onun için çok doğal oldu.
 • Yüzüklerin Efendisi’nde Boromir rolünü oynayan Sean Bean, aerofobiden muzdarip. Bu nedenle, film ekibi helikopterle yere uçtuğunda, oraya yürüyerek gitti ve karakterinin ekipmanında her gün birkaç on kilometre kat etti.
 • Yüzüklerin Efendisi’ni çekmek, oyuncuları ve ekibi gerçekten bir araya getirdi. Yüzük Kardeşliği üyelerini oynayan aktörler, o günleri hatırlamak için eşleşen dövmeler bile aldılar. Vücutlarına Elfçe “dokuz” kelimesini dövme yaptılar.
 • Film üçlemesindeki tüm oyunculardan en eskisi, 1922 doğumlu Saruman’ı oynayan Christopher Lee’ydi. Sette Tolkien’i şahsen tanıyan tek kişi oydu. Christopher Lee, 2015 yılında 93 yaşında vefat etti.
 • Yüzüklerin Efendisi’nin film uyarlamasında cüce Gimli’nin rolü aktör John Rhys-Davies tarafından oynandı. Çekimler, sanki bir cüceye yakışır şekilde kısaymış gibi görünecek şekilde yapıldı, ama aslında Rhys-Davies’in boyu ortalamanın üzerinde. (185 cm.)
 • J. R. R. Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien, Peter Jackson’ın film uyarlamaları konusunda son derece olumsuz davrandı. Yapımcıların renkli resimler peşinde, Yüzüklerin Efendisi’nde babasının ortaya koyduğu tüm felsefi fikirleri çarpıttığını ve bu filmlerle yapılacak en iyi şeyin onları unutmak olduğunu belirtti.
 • Çekimlerden önce oyunculara, 70’lerin sonlarında hala orijinal Star Wars üçlemesinin oyuncularına aynı şeyi öğreten, sanatının ustası Bob Anderson tarafından kılıç kullanma öğretildi. Yüzüklerin Efendisi’nde eğitim gerektirmeyen tek oyuncu Aragorn’u oynayan Viggo Mortensen’di – o zaten deneyimli bir kılıç ustasıydı.
 • Yüzüklerin Efendisi’nin yönetmenin kurgusu, sinemalarda gösterilen tiyatro versiyonundan yaklaşık bir buçuk kat daha uzun. Ancak uzun süredir internette ve DVD’de de mevcut.
 • Gandalf’ı oynayan Ian McKellen, filmin çekimlerinden sonra setten karakterinin kostümünü ve asasını çalmış ve The Grapes adlı barında barın üzerine asmıştır. Ve Hobbit setinde Bilbo’nun evinin anahtarını ve ejderhanın ininden biraz para çaldı.

Yüzüklerin Efendisi’nde Gandalf’ı oynayan Ian McCullen’ın barı

 • Hobbit kahramanları için, Yüzüklerin Efendisi’nin çekimlerinden önce, bir buçuk binden fazla çift lateks kulak ve bacak, yani ayak yapıldı. Bu kadar çok sayıda aksesuar gerekliydi çünkü bu eşyalar tek kullanımlıktı ve onlara zarar vermeden çıkarılamıyorlardı.
 • Peter Jackson, çoğunlukla elf karakterleri için peruk yapmak için çok miktarda doğal saç satın aldı. Görünüşe göre, çoğu sonunda Rusya’da satın alındı.
 • Hobbit köyü, çekimlerden bir yıl önce önceden inşa edildi. Bu, tamamen yeni görünmemesi ve doğal olarak biraz yaşlanması için zamanı olması için yapıldı.
 • Elrond’un konsey sahnesi sırasında, kuru yapraklar sürekli arka planda düşüyor ve havada dönüyor. Bu yaprak dökümünü organize etmek için düzinelerce yaprak çuval toplanması gerekiyordu ve bunlar daha sonra dağıldı. Ancak çekim uzun bir süre devam etti ve düşen yapraklar hızla siyaha döndü, bu nedenle her kuru yaprağın elle yeniden boyanması gerekiyordu.
 • Orlando Bloom, Legolas rolü için kabul edildiğinin teyidi, oyunculuk okulundan resmi mezuniyetinden sadece iki gün sonra aldı. Başlangıçta, bu arada, Faramir rolünü üstlendi.

Yüzüklerin Efendisinin hatıra dövmesi

 • Elrond’un Yüzüklerin Efendisi’ndeki rolü, ünlü rock müzisyeni David Bowie’ye gidebilirdi. Doğru, yönetmen onunla aynı fikirde değildi ve rol sonunda Hugo Weaving’e gitti.
 • Tolkien, Yüzüklerin Efendisi’ne, ana hikayenin bitiminden sonra üçlemenin karakterlerine ne olduğunu anlattığı bir ek yazdı. Böylece, karısının ölümünden sonra Sam, Frodo’nun peşinden gitti ve Merry ve Pepin uzun bir yaşam sürdüler ve ölümlerinden kısa bir süre önce Gondor’a ulaştılar. Aragorn 120 yıl hüküm sürdü ve ölümünden sonra Arwen, kısa süre sonra öldüğü Lorien’e döndü. Aragorn’un ölümünden sonra Legolas da Deniz’i geçti ve cüce Gimli onu takip etti.
 • Filmlerdeki sahneler nadiren kronolojik sırayla çekilir. Kardeşliğin üyelerini oynayan aktörler, eski büyücünün Balrog ile kahramanca bir savaşta öldüğü sahnenin çekimleri sırasında ilk olarak Ian McKellen’i Gandalf’ı oynarken gördüler.
 • Orlando Bloom, dublörlerin yardımı olmadan genellikle tüm dublörlerini yapmasıyla ünlüdür. Yüzüklerin Efendisi’nin çekimleri sırasında kaburgasını bile kırdı.
 • Yüzüklerin Efendisi filminde Frodo’nun yüzüğü elinde çevirdiği iki sahne vardır ve bu andaki elleri yakından gösterilmektedir. Bir sahnede bunlar gerçekten Frodo’yu oynayan Elijah Wood’un elleri, diğerinde ise bir yedeğin elleri. Farkı fark etmek kolaydır, çünkü “gerçek” Frodo’nun ellerinde tırnak yeme alışkanlığı nedeniyle tırnaklar ısırılır.
 • Mürettebatın parası bu ülkede harcandığı için Yüzüklerin Efendisi üzerindeki çalışma Yeni Zelanda’ya yaklaşık 200 milyon dolar gelir getirdi. Çekimler sırasında Yeni Zelandalılar, bu film sayesinde ülkenin başka hangi fırsatları elde edebileceğine karar veren özel bir geçici bakanlık bile kurdular.
 • İlk filmin en başında, Bilbo’yu ziyaret etmek isteyen Gandalf, başını alçak tavana vurur. Bu sahneyi önceden kimse düşünmemiş, oyuncu tesadüfen vurmuş ama çok gerçekçi olduğu için sahne bırakılmış.
 • Dövüş sahnelerinden birinde, Viggo Mortensen yüzüne vurmayı ve dişinden bir parça koparmayı başardı. Yerine yapıştırdı ve çalışmaya devam etmeyi planladı, ancak Peter Jackson öğle tatilinde onu dişçiye gönderdi.
 • Jackson’ın kendisi, tüm filmlerinde küçük rollerde görünme sevgisiyle tanınır. Yüzüklerin Efendisi’nin üç bölümünde de görülebilir.
 • Yüzüklerin Efendisi üzerinde çalışmaya başlamadan önce, Viggo Mortensen Peter Jackson’ı tanımıyordu ve Tolkien’in kitap üçlemesini bile okumamıştı. Ancak, kitabın büyük bir hayranı olan oğlu, onu Aragorn rolünü o kadar uzun süre denemeye çağırdı ki, Mortensen sonunda kabul etti.
Yüzüklerin Efendisi Hakkında 50 İlginç Gerçek

Yüzüklerin Efendisi’nin piyasaya sürülmesinden sonra, Her Şeye Gücü Yeten Yüzüğü’nün kopyaları inanılmaz derecede popüler hediyelik eşyalar haline geldi.

 • Tolkien’in yaşamı boyunca bile, Yüzüklerin Efendisi düzinelerce büyük dünya diline çevrildi. İlginç bir gerçek: Uzman bir filolog olan Tolkien, çevirilerin kalitesini genellikle kendisi kontrol ederdi.
 • Frodo’nun örümcek Shelob’un kozasına sarıldığı sahneyi çekmek kolay değildi – Frodo’yu oynayan Elijah Wood, çok uzun süre gözünü kırpmadan veya kırpmadan önüne bakmak zorunda kaldı ve fiziksel olarak bu kadar uzun süre göz kırpmadı. zaman oldukça zordur.
 • Yüzüklerin Efendisi üçlemesi gişede 2,91 milyar dolar hasılat elde etti ve Tolkien, 1968’de başyapıtının film haklarını sadece 15.000 dolara sattı.
 • Filmde ork kanı, ağız gibi siyahtır. Bunu filmde göstermek için, ork oynayan aktörler, çekimden önce ağızlarını meyan kökü solüsyonlarıyla çalkaladılar. Geçici olarak ağızlarını ve dillerini siyaha çevirdiler.
 • 2009 yılında, Yüzüklerin Efendisi ile ilgili hayran yapımı kısa filmler olan Gollum Avı ve Umudun Doğuşu yayınlandı. Bunlardan ilki, “Yüzük Kardeşliği” filminin olaylarından hemen önce gerçekleşen olayları, ikincisi ise Aragorn’un ebeveynlerinin hayatını anlatıyor.
Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza