Zehirli guatr neden olur? Zehirli guatr atom tedavisi nedir?

Zehirli guatr nedir? Graves ismiyle de bilinen zehirli guatr kanser belirtileri taşıdığı için korkulan hastalıklar arasında yer alıyor. Zehirli guatr neden olur ve zehirli guatr ameliyat edilir mi soruları ise kafaları karıştırmaya devam ediyor.  Zehirli guatr ameliyatı mümkün olan bir hastalıktır. Ancak zehirli guatr ameliyatından önce zehirli guatr atom tedavisi uygulanıyor. Oldukça etkili olan zehirli guatr atom tedavisi yan etkileri de bulunuyor. Zehirli guatr hastaları sadece ilaç kullanımı ile değil zehirli guatr beslenme konusunda da dikkat ederek zehirli guatr tedavi sürecini hızlandırabilir. Peki zehirli guatr bitkisel tedavi ile iyileşir mi? Zehirli guatra ne iyi gelir?

zehirli guatr tedavi edilir mi

İçindekiler

Zehirli guatr nedir?

Boynumuzda bulunan tiroit bezleri, tiroit hormonunun salgılanması için çalışır. Halk arasında zehirli guatr olarak bilinen bu hastalık , tiroit hormonunun normalin çok üzerinde tiroksin üretmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Ayrıca zehirli guatr bir otoimmün hastalığıdır. Graves adı ile de bilinen zehirli guatr aşırı tiroksin salgılayarak hastanın vücudunda metabolizmasını hızlanıyor, buna da bağlı olarak kilo alamıyor. Hipertiroidi çeşidi olan zehirli guatr hastalığında tiroit fazla salgılanması sonucunda vücut ısısındaki kontrol kaybolur. Bunun yanında hastanın nabzı da yükselir. Kadınlarda, erkeklere göre 4-5 kat daha sık görüldüğü gibi, en yaygın olarak da 25-40 yaş aralığında rastlanır. Günlük yaşamı da büyük ölçüde etkileyen zehirli guatr tedavi edilmediği taktirde farklı hastalıklara yol açabiliyor. Bunun yanı sıra ölümcül boyutlara yol açabilen zehirli guatr erken teşhis ve tedavi ile büyük ölçüde fayda sağlar. Eğer aşağıdaki belirtilerden en az üçünü gördüyseniz mutlaka doktora başvurmalısınız. Peki zehirli guatr olup olmadığını nasıl anlarız?

Zehirli guatr belirtileri

Zehirli guatr belirtileri sayesinde diğer hastalıklardan kolayca ayırt edilip anlaşılabiliyor. Başlangıç dönemindeki zehirli guatrın belirtileri oldukça hafiftir ancak ilerledikçe belirginleşir. Zehirli guatrın en belirgin belirtisi sıcağa karşı hassasiyettir. Soğuk havalarda bile graves hastaları sıcak hisseder ve terlerler. Hastalığın şiddeti ve guatrın büyüklüğüne göre gözle görülebilir ve dokunulduğunda hissedilebilir.

 • Kilo kaybı
 • Yüksek tansiyon
 • Çarpıntı
 • Terleme
 • Saçlarda incelme ve dökülme
 • Uyku problemi
 • Kas zayıflaması
 • Ellerde titreme
 • Huzursuzluk
 • Gözlerde büyüme
 • Işık hassasiyeti
 • Adet düzensizliği veya adet görememe
 • Cinsel isteksizlik
 • Çok fazla tuvalete çıkma isteği

Tiroid hormonunun aşırı salgılanmasından (hipertiroidi) dolayı metabolizma hızlanır; haliyle, insanda daha çok tuvalete çıkma isteği olur ve iştahı azalmasa bile hasta kilo kaybı yaşar. Kalp atış hızı arttığı için çarpıntı hisseder.

Zehirli guatr neden olur?

Savunma sistemi, vücudu bakteri, virüs gibi tehlikeli mikroorganizmalardan korur. Bu mikroorganizmalar eğer vücuda girmişse savaşmakla görevlidir. Graves hastalığı savunma sisteminin kendi vücut hücrelerine karşı savaştığı (otoimmün) hastalığıdır. Nedeni kesin olarak bilinmese de genetik özelliklerin etkili olduğu biliniyor. Ailesinin hastalık hikayesinde graves ve başka otoimmün hastalık bulunan insanların bu hastalığa yakalanma olası daha yüksek görülüyor. Henüz bir kesinlik kazanmış olsa da kişilerin geçirdiği kaza ve hastalığa yakalanma ihtimaline etkisi üzerinde araştırma yapılıyor. Ağır stres ve travmalar tiroit bezinin fazla tiroit salgılanması ile zehirli guatra sebep olduğu biliniyor.

Zehirli guatra ne iyi gelir?

Kaslardaki zayıflamadan dolayı enerji açısından zengin besinler tüketilmeli, d vitamini, kalsiyum  ve magnezyum içeren besinler tüketmelidir. Böylece kemik ve kaslarındaki zayıflamaya karşı savaşmış olurlar. Graves hastalığının sebep olabileceği göz rahatsızlıklarına karşı selenyum tüketmeli ama huzursuzluğa karşı da kafein tüketimini azaltmalılar. Doktorun yönlendirmesiyle iyot tüketimine özellikle dikkat etmeliler.

 • D vitamini için: Günlük 10-15 dakika ışınlar direkt tene değecek şekilde güneşlenmek büyük iş görecektir. Besinlerden D vitamini almak daha güç olsa da somon, uskumru, sardalya balıkları veyahut yumurta sarısı tüketilebilir.
 • Kalsiyum için: Peynir, yoğurt, mercimek, lahana, ıspanak, badem, incir, haşhaş, susam ve somn balığı tüketilebilir.
 • Magnezyum için: Kalsiyumun emilimini kolaylaştıran magnezyum için hastalar birçok besin kaynağından yararlanabilirler. Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, somon, uskumru, brokoli, taze fasulye, hindistan ve bitter çikolata tüketebilirler.
 • Selenyum için: Brezilya fındığı, hindi, sardalye, istiridye, karides, somon, chia tohumu, soğan, ay çekirdeği, yumurta, tavuk göğsü tüketebilirler.

Zehirli guatr tedavi edilmezse ne olur?

Zehirli guatr hayati önem taşıyan ve olabildiğince erken tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Vücudun hemen her alanını etkileyen bu hastalık ana organımız kalbe oldukça zarar veriyor. Kalbin çalışmasındaki bozukluktan dolayı kalp yetmezliğine sebep oluyor. Bazı hastalarda körlüğe sebep olabilen zehirli guatr ölümle de sonuçlanabiliyor. Vücudu bir nevi zehirleyen bu hastalık oldukça tehlikelidir. Bu yüzden erken tanı ve tedavisi için önem gösterilmelidir.

Zehirli guatr nasıl anlaşılır?

Hastalığın belirtileri ilerlemiş olma durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Hatta dışardan bakıldığında anlaşılabilir veya hissedilebilir. Başvurduğunuz sağlık kuruluşunda zehirli guatr klinik muayene ile anlaşılır. Hipertiroit çeşitlerinden biri olan zehirli guatr hangi yolla geliştiğine bakılması gereken bir hastalıktır. İlk muayeneden sonra kan testleri, ultrasonografi ve iyot uptake tanı testleri uygulanır. TSH hormonu normalin altında, T3 ve T4 hormonları normalin üzerinde seyreder.

Zehirli guatr tedavisi

Hastanın yaşı, hastalığın ne kadar ilerlediği gibi etkenler göz önüne alınarak hastanın tedavisi yapılsa da baktığımızda üç çeşit tedavi yöntemi kullanılır:

 1. Antitiroid ilacı tedavisi
 2. Tiroidektomi (ameliyatla tiroid bezinin alınması)
 3. Radyoaktif iyot tedavisi (atom tedavisi)

Antitiroid ilacı tedavisinde, aşırı tiroid hormonu salgılayan tiroid bezinin çalışması azaltılmaya çalışılır. İlaç kullanım süresince, değişebilmekle beraber, 2 ayda bir kan testi yapılıp takip edilir. 1-2 yıllık bir ilaç tedavisinden sonra hasta bu tedaviye yanıt verip artık normal seviyede tiroid hormonu salgılamaya başlayabilir. Bu durumda ilaç kullanmaya gerek yoktur fakat yine de düzenli olarak kan testi yaptırıp hastalığın nüksedip nüksetmediği kontrol edilmelidir. Tiroidektomi, ameliyatla tiroid bezinin tamamının veya bir kısmının alındığı ameliyattır. Zehirli guatr atom tedavisi de denen bu yöntem oldukça sık kullanılıyor. Radyoaktif iyot tedavisinde, hastaya iyodun radyaktif şeklinin ağızdan sıvı veya kapsül olarak verilir, iyotu kullanan tiroid bezine etki eder. Zaman zaman özel kamerayla filmleri çekilip kontrol edilir.

zehirli guatr atom tedavisi

Zehirli guatra bitkisel çözümler!

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak birkaç ekleme ve değişiklik ile zehirli guatr tedavi sürecini desteklemek ve hızlandırmak mümkün olmaktadır. İşte zehirli guatr hastaları için şifalı bitkiler!

1.Gece Çuha Çiçeği Yağı

Görüntüsüyle büyüleyen gece çuha çiçeği zehirli guatr hastalığı için yağ formu kullanılır. Gece çuha çiçeği yağı sahip olduğu asitler sayesinde tiroitin normal şekilde çalışmasını ve dengelenmesine yardımcı olur. Eklem iltihaplarında da olumlu sonuçlar veren gece çuha çiçeği yağı guatr hastalarının en sevdiği takviye diyebiliriz.

2.Esmer Su Yosunu

Su yosunu çeşitlerinden beri olan esmer su yosunu guatr tedavi sürecinde sıkça tercih edilen bir bitkidir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir açısında da zengin olan esmer su yosunu içinde iyot barındırır. Esmer su yosununu, tuzlanmış şekilde ya da kuru şekilde de bulabilir ve tüketebilirsiniz. Esmer su yosununu kullanırken guatr hastalığınızın fazla iyottan mı yoksa iyot eksikliğinde mi meydana geldiğini bilmelisiniz. Çünkü esmer su yosununda yüksek miktarda iyot bulunur. Esmer su yosununun kapsül formu da bulunuyor. Doktorunuza danışarak bu kapsülleri de tercih edebilirsiniz. Tuzlu tadından dolayı salatalarda, çorba ve yemeklerde esmer su yosunu tozunu tuz olarak kullanabilirsiniz.

4.Su Teresi

Mineral ve diğer besin gruplarınca zengin olan su teresi iyot yönünden de oldukça zengindir. Su tersinin de guatr tedavilerinde oldukça etkili olduğu biliniyor. Tiroit bezlerine fayda sağlayan sülfür, germanyum gibi antioksidanlar bolca bulunur. Bir avuç dolusu su teresini öğüterek macun haline getirin. Bu macunu şişlik olan yere uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Durulamayı unutmayın. Bu işlemi en az 10 gün boyunca her gün tekrarlayın.  2 kaşık su teresi suyunu yarım bardak su ile karıştırarak günde 3 kez için. Altı hafta boyunca uygulamanız öneriliyor.

5.Karahindiba

Hindistan’ın popüler sistemi Ayurveda’ya göre karahindiba yaprakları kişinin boynunda oluşan şişliklerin azalması için kullanılır. Guatrdan dolayı meydana gelen rahatsızlık içinde çözüm sunan karahindiba yönteminde yaprakları kullanırlar. 2 ya da 3 karahindiba yaprağının bir tarafına tereyağı sürülür. Bu yaprakları hafif ısıtın. Guatrın üzerine koyarak uygulayın. Sabit kalması için bandaj ile sarın. Birkaç saat beklettikten sonra bandajı çıkarabilirsiniz.

6.Sarımsak

Doğal antibiyotik olan sarımsak tabi ki guatr içinde oldukça önemli bir besindir. Vücuttaki glutatyon üretimini uyaran sarımsak tiroitlerin dengelenmesini ve sağlık şekilde çalışmasını sağlar. Hemen her yemeğe kattığımız sarımsak guatr nedeniyle meydana gelen şişlik için de kullanılabilir. Sabahları 3-4 küçük diş sarımsağın çiğnenmesi bu şişliği giderir. Uygun dozajın kullanılması için doktorunuza danışılması öneriliyor.

3.Yeşil Çay

Bitki bilimcileri yeşil çayı guatr tedavisinde günlük olarak tükettiğinde fayda sağlandığını belirtiyor. Antioksidan içeriğinin yanında yüksek florür içerir. Tiroitlerin sağlıklı şekilde görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Günlük düzenli yeşil çay tüketimi guatr oluşumunu engeller. 1 çay kaşığı yeşil çay yapraklarını fincanınıza koyun ve üzerine sıcak su ekleyin. Demlenmesi için 5 dakika bekleyin. Süzdükten sonra bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Günde 3 fincan yeşil çay ile guatr tedavisi sürecinize destek olabilirsiniz.

4.Dere otu

Tiroit hormonlarını dengeleyen dereotu tiroit bezinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Küçük nodülleri yok eden dereotu sarımsak ile birlikte tüketildiğinde büyük fayda sağlıyor. Öğünlerden 15 dakika önce 1 yemek kaşığı taze dereotunu çiğneyip 2-3 yudum su ile yutarsanız tedavi sürecinizde oldukça ilerleme kaydedeceksiniz.

7.İyot

Guatr çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin iyot eksiliği nedeniyle çıkabn guatr hastalığı iyot fazlalığı nedeniyle de çıkabilir. Bu yüzden iyot ya da iyotlu ürünler kullanmadan önce guatr hastalığınızın nedenini bilmeniz gerekir. Ayrıca doktorunuza danışmanız gerekir. Yetişkinler için tavsiye edilen iyot miktarı günlük 150 mikrogramdır. Eğer iyot eksikliği nedeni ile guatr hastalığı meydana gelmişse iyotlu tuz, kıvırcık, lahana, deniz mahsulleri, doğal yoğurt, kızılcık da tüketilebilir. Çünkü bu besinler iyot bakımından oldukça zengindir.

zehirli guatr tedavi

Zehirli guatr hakkında en sık sorulan sorular

Bu bölümde zehirli guatr hakkında en çok sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor.

Zehirli guatr nelere yol açar?

Zehirli guatr diğer ismiyle graves hastalığı otoimmün hastalıklarından biridir. Zehirli guatr tiroit bezinin çok çalışması ve fazla tiroit hormonu üretmesi ile meydana geldiğinden birçok farklı hastalığa ve ölüme varan kadar sonuçlar doğurabilir.

Zehirli guatr patlarsa ne olur?

Kafaları karıştıran zehirli guatr sadece etkileriyle değil ismiyle de insanları telaşlandırmayı başarıyor. Tıpta toksik guatr adıyla yer alan bu hastalık insan metabolizmasını zamanla bir nevi zehirliyor.

Zehirli guatr kanser mi?

Guatr veya zehirli guatr nedeniyle takip edilen kişilerde veya başka hastalıklar için yapılan tetkiklerde ortaya çıkan tiroit bezi kanseri zehirli guatr ile aynı şey değildir. Zehirli guatr kanser değildir. Tiroit bezi kanseri nadiren boyunda kitle, ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü ve hatta zehirli guatr ile ortaya çıkabiliyor.

Zehirli guatr ölüme neden olur mu?

Zehirli guatr oldukça ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Erken tanı ve tedavinin önemli olduğu zehirli guatr kalp ritminde bozukluğa, kalp büyümesine, yüksek tansiyon gibi sorunlara yol açıyor. Hastalarda tiroit krizi ölümle sonuçlanabiliyor.

Zehirli guatr ne dokunur?

Zehirli guatrın iyileşmesi için ilaç tedavisinin yanı sıra beslenme de çok önemli bir rol oynuyor. Zehirli guatr hastalarının özellikle iyotlu tuz tüketmemeleri ve sigaradan uzak durmaları öneriliyor.

Zehirli guatr boğaz ağrısı yapar mı?

Guatr genellikle ağrı yapan bir hastalık değildir ancak çok büyüdüğünde öksürüğe , nefes alma güçlüğü,  yutma güçlüğü gibi sorunlara yol açabilir.

Zehirli guatr kansere dönüşür mü?

Guatr iyot eksikliği sonucunda ortaya çıkar. Çoğu zaman ilaçlarla kontrol edilse de Dahiliye uzmanları küçük bir ihtimal de olsa kansere dönüşebildiğini söylüyor.

Zehirli guatr hangi doktor bakar?

Guatr için önce dahiliye yani iç hastalıkları bölümüne başvurmanız gerekiyor. Daha sonrasında dahiliye uzmanı tiroit testleri ve tiroit ultrasonu çektikten sonra uygun görürse sizi endokrin uzmanlarına yönlendirecektir.

Zehirli guatr ameliyat edilmezse ne olur?

Son derece ciddi bir hastalık olan zehirli guatr tedavi edilmezse veya tedavisinde gecikilirse kalpte ritim bozukluğu ile başlayan ve birçok kalp rahatsızlığı ile devam eden sorunlara yol açar. Tiroit krizi geçiren hastalar ölüm riski taşırlar.

Zehirli guatr tedavisi ne kadar sürer?

Anti tiroit ilaçları ile başlangıç derecesindeki zehirli guatrlar tedavi edilir. İlerlemiş olan zehirli guatrlar için radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Bu uygulamalar 1-2 yıl kadar sürer. Yüksek dozlarda başlanan tedaviye hastalık hafifledikçe ve iyileşme gösterdikçe normal doza düşürülür.

Zehirli guatra ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu?

Zehirli guatr hastalığı için yoğurt otunun kaynatılıp içilmesini öneren İbrahim Saraçoğlu yoğurt otunu ilk kez içecek olanlar için uyarıyor: ‘Bir iki yudum aldıktan sonra biraz bekleyin. Alerji belirtisi görmediyseniz içmeye devam edebilirsiniz.’ Ayrıca dereotunun da zehirli guatr için oldukça faydalı olduğu söyleniyor.

Guatr hastaları ne yemeli ne yememeli?

Tiroit hormonlarını azaltan lahana, ıspanak, soya fasulyesi, turp gibi yiyeceklerden uzak durulmalı, yeşil yapraklı sebzeler, renkli sebze ve meyveler bolca tüketilmelidir.

Zehirli guatr hangi bitki iyi gelir?

Çuha çiçeği, Esmer su yosunu, Karahindiba gibi bitkiler başta olmak üzere bazı bitkiler zehirli guatr üzerinde olumlu sonuçlar gösteriyor. Yazımızda detaylı şekilde tarifler verdik.

Zehirli guatr baş ağrısı yapar mı?

Graves yani zehirli guatr hastalığı tiroitlerin fazla salgılanması ile meydana geliyor. Tiroit hormonun fazla salgılanması baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, sinirlilik, bulantı, kusma ve hatta ishale sebep olabilir.

Dereotu zehirli guatra iyi gelir mi?

Dereotu zehirli guatr tedavisi için sıkça tercih edilen bitkilerden biridir. Öğünlerden 10-15 dakika önce 1 yemek kaşığı dolusu taze dereotunu çiğneyip 2-3 yudum su ile yuttuğunuzda tiroit hormonlarınızın dengelenmesine yardımcı olur, küçük nodülleri giderebilir.

Zehirli guatr ameliyat şart mı?

Zehirli guatr hastalığında çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Zehirli guatr hastalığı teşhisinden sonra ilk olarak ilaç tedavisi ile hormonların normale dönmesi sağlanır. Uzman gerekli görürse ameliyat da uygulanan tedavi yöntemlerinden biri oluyor.

Zehirli guatr böbreklere zarar verir mi?

Zehirli guatrın tedavi edilmediğinde vücudun hemen her alanına etkisi bulunuyor. Zehirli guatr tedavi edilmediğinde zamanla hipertansiyon oluşturuyor. En başta kalbe daha sonra böbreklere ve diğer organlara zarar veriyor.

Graves tedavisi ne kadar sürer?

Eğer hastada zehirli guatr ilerlemiş bir durumdaysa ameliyat gerekebiliyor. Uzmanlar ameliyat öncesi hormonları kontrol altına almak için ilaçları 4-8 hafta kadar kullandırıyor. İlaçlar kesildiğinde sık sık tiroit testleri yapılıp kontrol ediliyor. Eğer hasta radyoaktif iyot tedavi sürecindeyse tiroit hormon düzeyi 2 ay içinde normale dönüyor.

Zehirli guatr ameliyatı nasıl yapılır?

Eğer ilaç tedavi yöntemi işe yaramadıysa veya nodüller büyüdüyse ve tehlike yaratıyorsa ameliyat gerekebilir. Boynun ön kısmında yatay bir kesi uygulanır. Tiroit bezinin tamamı ya da bir kısmı uygun şekilde çıkarılır. Tiroit bezine yakın olan paratiroit bezlerin ve ses çıkarma fonksiyonlarına dikkat etmek ameliyatın en önemli noktasıdır.

Graves hastalığı ne yememeli?

Zehirli guatrın iyileşmesi için ilaç tedavisinin yanı sıra beslenme de çok önemli bir rol oynuyor. Zehirli guatr hastalarının özellikle iyotlu tuz tüketmemeleri ve sigaradan uzak durmaları öneriliyor.

Zehirli guatr ameliyattan sonra tekrarlar mı?

Ameliyat sonrasında da guatr tekrar görülebilir. Çok sayıda nodülü olan hastalarda ameliyat esnasında geride doku bırakıldığında bu tekrarın görülme olasılığı artar. Bırakılan tiroit dokusunda nodül kalmışsa bu nodüller büyür ve guatr hastalığının tekrar etmesine sebep olabilir.

Zehirli guatrın zararları nelerdir?

Zehirli guatr vücudun her alanını etkilediği gibi hayatında tüm alanlarını etkiler. Aşırı endişe ve alınganlık hali, uyuyamam, halsizlik ve yorgunluk gibi etkilerinin yanı sıra hızlı ve düzensiz kalp atışları yani aritmi, aşırı sıcak hissetme ve terleme, kilo kaybı, saçlarda cansızlık ve dökülme zehirli guatrın en yaygın belirtileri arasında yer alıyor.

Zehirli guatr atom tedavisi nedir?

Halk arasında atom tedavisi denen bu tedavi yönteminin asıl adı radyoaktif iyot tedavisidir. Bu yöntem aslında tiroit kanserinin tedavisi için kullanılan bir yöntemdir ancak zehirli guatr hastalığı tedavisinde de oldukça olumlu sonuçlar veriyor. Hastaya iyodun radyaktif şeklinin ağızdan sıvı veya kapsül olarak verilir, iyotu kullanan tiroid bezine etki eder. Zaman zaman özel kamerayla filmleri çekilip kontrol edilir.

zehirli guatr kanser belirtisi

Graves geçer mi?

Zehirli guatr hastalığı tedavi ile de her zaman iyileşir diyemeyiz. İlk 3-6 ay daha da kötüye gidebilir. 1 yıla kadar stabilize olur ve zamanla iyileşir. Graves hastalığında sabırlı olmak çok önemlidir. Çünkü uzun süreli bir tedavi sürecini kapsar.

Graves hastalığı tehlikeli midir?

Her yaşta görülebilen graves hastalığı genellikle kadınlarda ve 40 yaş altında daha sık görülüyor. Zehirli guatr hastalığı vücudun ana organlarını etkilediği için oldukça tehlikelidir.

Graves hastaları neler yemeli?

Meyve sebzelerden havuç, biber, kabak, sarı ve yeşil renkli sebze ve meyveler tüketilebilir. Her gruptan besin alması gereken bu hastalar kahverengi pirinç, tam buğday, bulgur, yulaf gibi tahıllar tüketebilirler.

Zehirli guatr kanser yapar mı?

Guatr veya zehirli guatr nedeniyle takip edilen kişilerde veya başka hastalıklar için yapılan tetkiklerde ortaya çıkan tiroit bezi kanseri zehirli guatr ile aynı şey değildir. Zehirli guatr kanser değildir. Tiroit bezi kanseri nadiren boyunda kitle, ses kısıklığı, yutkunma güçlüğü ve hatta zehirli guatr ile ortaya çıkabiliyor. Guatr iyot eksikliği sonucunda ortaya çıkar. Çoğu zaman ilaçlarla kontrol edilse de Dahiliye uzmanları küçük bir ihtimal de olsa kansere dönüşebildiğini söylüyor.

Graves hastaları hangi tuzu kullanmalı?

Zehirli guatr hastalarının yanı sıra her tiroit hastaları iyotsuz tuz kullanmalıdır. Bu hastalar iyotlu tuz kullandıklarında hastalıkları şiddetlenir.

Zehirli guatr insanı zehirler mi?

Kafaları karıştıran zehirli guatr sadece etkileriyle değil ismiyle de insanları telaşlandırmayı başarıyor. Tıpta toksik guatr adıyla yer alan bu hastalık insan metabolizmasını zamanla bir nevi zehirliyor. Ancak sanıldığı gibi zehirlemesi söz konusu değil.

Neden zehirli guatr deniyor? 

Zehirli guatr toksik guatr grubunda yer aldığı için bu ismi almıştır.

Atom tedavisi kimlere uygulanır?

Halk arasında atom tedavisi denen bu tedavi yönteminin asıl adı radyoaktif iyot tedavisidir. Bu yöntem aslında tiroit kanserinin tedavisi için kullanılan bir yöntemdir ancak zehirli guatr hastalığı tedavisinde de oldukça olumlu sonuçlar veriyor.

Graves kilo aldırır mı?

Zehirli guatr bir otoimmün hastalığıdır. Graves adı ile de bilinen zehirli guatr aşırı tiroksin salgılayarak hastanın vücudunda metabolizmasını hızlanıyor, buna da bağlı olarak kilo alamıyor.

Graves hastalığı kronik mi?

Nedeni kesin olarak bilinmese de genetik özelliklerin etkili olduğu biliniyor. Ailesinin hastalık hikayesinde graves ve başka otoimmün hastalık bulunan insanların bu hastalığa yakalanma olası daha yüksek görülüyor.

Graves hastalığı hangi bölüme gidilir?

Guatr için önce dahiliye yani iç hastalıkları bölümüne başvurmanız gerekiyor. Daha sonrasında dahiliye uzmanı tiroit testleri ve tiroit ultrasonu çektikten sonra uygun görürse sizi endokrin uzmanlarına yönlendirecektir

Zehirli guatr çocuk olmasına engel mi?

Hemen her şeye etkisi olan graves gebe kalmaya engel olabilir. Bu hastalık tek başına bir sebep değildir. Zehirli guatr var olana sebebinin etkisini arttırır. Yani kadında kısırlık belirtisi varsa tiroit bu noktada aktif hale gelir.

Zehirli guatr kilo verdirir mi?

Zehirli guatr bir otoimmün hastalığıdır. Graves adı ile de bilinen zehirli guatr aşırı tiroksin salgılayarak hastanın vücudunda metabolizmasını hızlanıyor, buna da bağlı olarak kilo alamıyor. Aşırı yemek yense bile kilo artışı gözlenmez.

Graves hastalığı tekrarlar mı?

Ameliyat esnasında bırakılan tiroit dokusunda nodül kalmışsa bu nodüller büyür ve guatr hastalığının tekrar etmesine sebep olabilir. İlaç tedavisi sonrasında da ilk 6 ayda %30-50 oranında tekrarlayabileceği söyleniyor.

Guatr zehirli olduğu nasıl anlaşılır?

Aşırı endişe ve alınganlık hali, uyuyamam, halsizlik ve yorgunluk gibi etkilerinin yanı sıra hızlı ve düzensiz kalp atışları yani aritmi, aşırı sıcak hissetme ve terleme, kilo kaybı, saçlarda cansızlık ve dökülme zehirli guatrın en yaygın belirtileri arasında yer alıyor.

Zehirli guatr ne gibi rahatsızlıklar yapar?

Kadın hastalarda daha sık görülen zehirli guatr adet düzensizliği veya adet görememe, cinsle istekte azalma gibi şikayetlerin yanı sıra böbreklerde çeşitli şikayetlere yol açabilir. Kalp yetmezliği gibi ciddi sorunlara da kucak açan zehirli guatr birçok rahatsızlığa sebep oluyor.

Zehirli guatr ilerlerse ne olur?

Metabolizma hızını arttıran bu hastalık ilerlediğinde kilo kaybı devam eder. İltihap veya bir enfeksiyon sırasında tiroit krizi gerçekleşebilir. Buna bağlı olarak şok ve ölüm meydana gelebilir.

Zehirli tiroitin belirtileri neler?

 • Aşırı iştah dolayısıyla çok yemek yeme ve su içme,
 • Aşırı terleme,
 • Ellerde ve vücutta titreme,
 • Ani kilo kaybı,
 • Saçlarda dökülme,
 • Kaşıntı,
 • Çarpıntı,
 • Boğazda dolgunluk hissi

Zehirli guatr bulaşıcı mı?

Graves bir enfeksiyon hastalığı olmadığı için bulaşıcı değildir. Ancak genetik faktörlerden kaynaklı olarak aile üyelerinde de görülebilir.

Zehirli guatr cinsel isteksizlik yapar mı?

Kadın hastalarda daha sık görülen zehirli guatr adet düzensizliği veya adet görememe, cinsle istekte azalma gibi şikayetler görülebilir. Erkeklerde de zehirli guatrdan dolayı cinsel isteksizlik sorunu yaşanabilir.

Zehirli guatr kulak çınlaması yapar mı?

Zehirli guatr kulak çınlaması neden olan etmenlerden biri olsa da çok sık görülmüyor.

Zehirli guatr kanda çıkar mı?

Başvurduğunuz sağlık kuruluşunda zehirli guatr klinik muayene ile anlaşılır. İlk muayeneden sonra kan testleri, ultrasonografi ve iyot uptake tanı testleri uygulanır. TSH hormonu normalin altında, T3 ve T4 hormonları normalin üzerinde seyreder.

Zehirli guatr çarpıntı yapar mı?

Aşırı endişe ve alınganlık hali, uyuyamam, halsizlik ve yorgunluk gibi etkilerinin yanı sıra hızlı ve düzensiz kalp atışları yani aritmi, aşırı sıcak hissetme ve terleme, kilo kaybı, saçlarda cansızlık ve dökülme zehirli guatrın en yaygın belirtileri arasında yer alıyor.

Zehirli guatr erkekte kısırlık yapar mı?

Bu hastalık kısırlık tek başına bir sebep değildir. Zehirli guatr var olana sebebinin etkisini arttırır. Yani erkekte kısırlık belirtisi varsa tiroit bu noktada aktif hale gelir.

Zehirli guatr geçici midir?

Zehirli guatr hastalığı tedavi ile de her zaman iyileşir diyemeyiz. İlk 3-6 ay daha da kötüye gidebilir. 1 yıla kadar stabilize olur ve zamanla iyileşir. Graves hastalığında sabırlı olmak çok önemlidir. Çünkü uzun süreli bir tedavi sürecini kapsar.

Zehirli guatr genetik mi?

Nedeni kesin olarak bilinmese de genetik özelliklerin etkili olduğu biliniyor. Ailesinin hastalık hikayesinde graves ve başka otoimmün hastalık bulunan insanların bu hastalığa yakalanma olası daha yüksek görülüyor. Henüz bir kesinlik kazanmış olsa da kişilerin geçirdiği kaza ve hastalığa yakalanma ihtimaline etkisi üzerinde araştırma yapılıyor.

Zehirli guatr hangi taş iyi gelir?

Azurit, mavi kalsedon, mavi turmalin taşları tiroide iyi gelen taşlar arasında yer alıyor. Aşırı aktif bir tiroidi rahatlatır ve yatıştırır.

Zehirli guatr ilaçla geçer mi?

Zehirli guatr hastalığında çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Zehirli guatr hastalığı teşhisinden sonra ilk olarak ilaç tedavisi ile hormonların normale dönmesi sağlanır. Uzman gerekli görürse ameliyat da uygulanan tedavi yöntemlerinden biri oluyor.

Graves hastalığı düzelir mi?

Zehirli guatr hastalığı tedavi ile de her zaman iyileşir diyemeyiz. İlk 3-6 ay daha da kötüye gidebilir. 1 yıla kadar stabilize olur ve zamanla iyileşir. Graves hastalığında sabırlı olmak çok önemlidir. Çünkü uzun süreli bir tedavi sürecini kapsar.

Zehirli guatrın tedavisi nasıl olur?

Hastanın yaşı, hastalığın ne kadar ilerlediği gibi etkenler göz önüne alınarak hastanın tedavisi yapılsa da baktığımızda üç çeşit tedavi yöntemi kullanılır:

 1. Antitiroid ilacı tedavisi
 2. Tiroidektomi (ameliyatla tiroid bezinin alınması)
 3. Radyoaktif iyot tedavisi (atom tedavisi)

Zehirli guatr ile guatr arasındaki fark

Guatr tiroit bezinin büyümesi ile meydana gelir. Eğer bu büyümede nodül gelişimi gözlemlenmiyorsa ve hormonlar normal ise buna guatr denir. Tiroit hormonlarının fazla salgılanmsı ve sentezlenmesi ile zehirli guatr meydana gelir.

Zehirli guatr alınmazsa ne olur?

Son derece ciddi bir hastalık olan zehirli guatr tedavi edilmezse veya tedavisinde gecikilirse kalpte ritim bozukluğu ile başlayan ve birçok kalp rahatsızlığı ile devam eden sorunlara yol açar. Tiroit krizi geçiren hastalar ölüm riski taşırlar.

Zehirli guatr tedavisi mümkün mü?

Zehirli guatrın Antitiroid ilacı tedavisi, Tiroidektomi (ameliyatla tiroid bezinin alınması), Radyoaktif iyot tedavisi (atom tedavisi) gibi çeşitli tedavileri bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler