Zerdeçal tüy döker mi? Zerdeçalın faydaları nelerdir? İşte tüy döken zerdeçal maskeleri

Bu yazımızda tüylenme probleminin epilasyon, ağda gibi yöntemler dışında bitkisel bir çözüm olan zerdeçal ile nasıl kurtulacağınızı anlattık. Zerdeçal nedir? Zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçalın tüylenmeye etkisi var mıdır? Hormon bozukluğuna bağlı tüylenme belirtileri nelerdir? Tüylenme problemi tedavi edilir mi?  Tüylenme problemi için bitkisel tedaviler nelerdir? Zerdeçal çayı faydaları nelerdir? Tüylenme problemini zerdeçal tedavi eder mi? Zerdeçal nasıl tüketilir? Zerdeçal nerelerde satılır? Zerdeçalın zararları nelerdir? Zerdeçal ile başka hangi rahatsızlıklar tedavi edilebilir? Gelin bu yazımızda sorularınızı cevaplayalım.

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

Zerdeçal

Zerdeçal tozunu ve kökünü bilmeyenimiz olmadığı faydalarını da herkes konuşmakta ve sevenleri ile paylaşmaktadır. Rengiyle bize adeta bir şölen yaşatan zerdeçal, kokusuyla da kullananları büyülüyor. Zerdeçal taze ve toz şekilde kullanılmaktadır. Taze halinde bulunan besin değerini toz haline getirilse de kaybetmemektedir. Zerdeçal ile tüylenme probleminizi çözmeden önce size bazı bilgiler vermek istedik. Çok faydalı bu baharat hakkında öğrendiklerinize çok şaşıracaksınız. Dilerseniz zerdeçal nedir sorusuyla başlayabiliriz.

Zerdeçal nedir?

Zerdeçal, zencefilgiller familyasındandır. Çok yıllık otsu bir bitki olan zerdeçal, büyük yapraklara ve sarı çiçeklere sahiptir. Hint safranı olarak da adlandırılır. Safran kökü, sarı boya gibi isimleri de vardır. Başta Hindistan, Pakistan olmak üzere Asya’nın tropik alanlarında yetişir. Zerdeçal ana ve yan köklere sahiptir. Zerdeçalın toprağın altında kalan kısmı yani ana kökü yumurta ya da armut şeklindedir. Yan kökleri ise parmaklara benzerdir. Acımsı bir tada sahip olan zerdeçal bitkisinin dışı sarımsı içi ise sarı renkli çiçekleri vardır. Asıl adı zerdeçup olan bu bitkinin ismi Türkçeye geçerken zerdeçöp daha sonra zamanla değişerek zerdeçal olmuştur.

Zerdeçal faydaları

İçinde seratonin hormonu salgılamaya yarayan B6 vitamini ile depresyonun etkisini azaltmaktadır. Alzheimer hastalığının günümüzde kesin çözümü olmamakla beraber önlememektedir. Ancak zerdeçal odaklanma problemi ve unutkanlık yaşayan hastalara çok fayda göstermektedir. Önlem almanın yanı sıra tedaviyi de olumlu yönde ilerletmektedir. Diş ağrısı, kas ve eklem ağrısı yaşayan kişilere müjdemiz var. Çünkü zerdeçal bitkisi bu ağrılara kesin çözüm vermektedir. 1 çay kaşığı zerdeçal ile yarım çay kaşığı tuzu bir bardak suda eritip gargara yapabilirsiniz. Hatta regl dönemi yaşanan şiddetli ağrılara da fayda sağlamaktadır. Sindirim sistemine de oldukça faydalı olan Zerdeçal, kabızlığa ve gaz sorunu olan kişilere de çok iyi gelmektedir.

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

Zerdeçal zararları

Anlattığımız faydalardan dolayı şifalı görünen bu bitkinin fazla tüketimi sonucunda zararları da olabilir. Mide bulantısı, kalp çarpıntısı, kan sulandırıcı özelliği ile fazla tüketilmesi sakıncalıdır. Özel hastalığı olan kişilerin uzmanlara danışmadan tüketmelerini önermiyoruz.

Zerdeçal kullanımı

Zerdeçal genellikle kumaş boyama ve kına renklendirme gibi işlemlerde kullanılır. Eski dönemlerde ise turnusol kâğıdı yerine zerdeçal kâğıdı kullanılmaktaydı ancak zaman ilerledikçe bu durum değişti.  Yemeklerde baharat olarak kullanılmakla birlikte tıp dünyasında da yerini almıştır. Cilt bakımları, tüy dökücü gibi bakım içinde kullanılırken çayları da oldukça tercih edilmektedir.

Zerdeçal bitkisi

Tropik alanlarda yetişen ancak bizim toz halini veya kök kısımlarını gördüğümüz zerdeçal bitkisini hiç görmüş müydünüz? Oldukça hoş görüntülü bu bitki toz haliyle de bitki haliyle de renk cümbüşü yaşatıyor. Hintlilerin sarı boya olarak kullandıkları zerdeçalın kokusu da baharat severleri büyülüyor. Zerdeçal bitkisinin boyutları değişmekte olup sarı çiçekleriyle göze çarpıyor. Zerdeçal, birçok baharata sert ve misk kokulu lezzetini veren parlak altın-turuncu renkli baharatın kaynağıdır. Zerdeçal bitkisi, büyük ve görkemli yapraklara sahiptir.

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

Zerdeçalın tıptaki yeri

Etken maddesi kurkumin olan zerdeçal bitkisi toz halinde veya parmak şeklindeki kökleri ile tıpta yerini almaktadır. Kurkumin ise zerdeçala sarı rengini veren maddedir. Yapılan araştırmalarda özellikle Hindistan’da bu madde sayesinde Alzheimer oranı %1’dir ve yemek borusunda oluşan kanseri de kesin olarak önlediği bilinmektedir. Kurkumin, insanlarda bulunan 17. kromozomun protein yapı taşını beslemektedir. Bu yapı taşı beslendiğinde ise bağışıklık sistemi güçlenmekte ve kanserlere karşı daha dirençli ve tedbirli hücreler oluşturur.

Zerdeçal nasıl tüketilir?

Zerdeçalın baharat hali genellikle pilavlarda ve çorbalarda çeşni olarak kullanılır. Mutfaklarımızın en sevilen lezzetlerinden, Hint mutfağına özgü tatlardan biri olan köri sosunda da kullanılmaktadır. İspanyolların özel deniz ürünlerinde kullandığı paella denilen sosta da bulunmaktadır. Hem taze zerdeçal hem de toz zerdeçal ile çaylar hazırlayabilir, dilerseniz kumaşlarınızı renklendirebilirsiniz. Hindistan ve civarında bolca yetiştiğinden dolayı Holi Festivali’nde sarı boyalar olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sivilce ve akneler için maskeler hazırlayabilirsiniz.  

Zerdeçal nasıl toz haline getirilir?

Zerdeçal bitkisinin toz haline gelebilmesi için önce zerdeçal bitkisinin temizlenmesi daha sonra ise suda kaynatılıp kurutulması gerekmektedir. Kök saplarının yani koyu sarı kısımlarının öğütülmesi gerekir. Işıkta bozulduğu için öğütüldükten sonra karanlıkta veya ışık geçirmeyen koruyucu kaplarda saklanmalıdır.

Zerdeçal nereden alınır?

Zerdeçal aktarlardan ve online marketlerden elde edilebildiği gibi hemen her marketten de satın alınabilir. Dünyadaki zerdeçal arzının büyük kısmı Hindistan’ın tropikal bölgelerinden ve Çin’den sağlanmaktadır.

Zerdeçal nasıl yetişir?

Zerdeçal bitkisi kısır bir bitkidir ve zencefil gibi zerdeçalı da belli bir köke bağlamak zordur. Zerdeçalın vejetatif çoğalma ile yayıldığı ve bu sürecin yüz yıllar sürdüğü düşünülmektedir. Zerdeçalın kardeş köksapları vardır. Bu tomurcuklu kök saplar ana kök saptan ayrılır ve çoğaltma işlemi bu şekilde uygulanır. Zerdeçal sıcak havayı ve nemli ortamları sever. Gevşek ve verimli toprakları seven zerdeçal bitkisi hafif asidik toprakları sever.

Peki Zerdeçal evde yetişir mi?

Sıkça sorulan bu soruya yanıt veriyoruz. Ev şartlarında yetiştirmek mümkün ancak mutlaka 15 derece sıcaklığın üzerinde ısıya sahip bir yerde yetiştirilebilir. Yazın balkonda ya da bahçede, kışın ise saksınızı evinizin içerisine alarak yetiştirebilirsiniz. Diğer bitki ve tohumlardan farklı dikime ve ekime sahip olan zerdeçal bitkisi oldukça dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. Büyümesi ve yetişmesi oldukça uzun sürmektedir. Yaklaşık 1 yıl kadar sürebilir. Dikmesi ve yetiştirmesi çok kolay olan bu bitkiyi dikmek ve yetiştirmek isteyenler için video bırakıyoruz.

Zerdeçalın birçok faydasından bahsettik, zerdeçal hakkında birçok bilgi verdik. Son zamanlarda sıkça rastladığımız ve günümüzde kadın erkek fark etmeksizin bu problemi yaşayan birçok kişinin sorduğu o soruya geldi sıra. Zerdeçal ile istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkün mü? Zerdeçal ile tüylerden nasıl kurtuluruz? Bu sorulan soruların cevabı için dilerseniz biraz sizlere bilgilendirme yapalım.

Tüylenme Problemi

Günümüzde sıkça şikayet edilen bu problemin detaylarını ve çözümlerini sizlerle paylaşmak istedik. Tüylenme problemi neden kaynaklanır? sorusu son dönemlerde sıkça sorulur oldu. Bizde sizlere bunun gibi kafa karıştıran ve merak edilen birçok soruyu cevapladık. Dilerseniz devam edelim.

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

Tüy nedir?

Gövde, yuva ve çekirdek bölümlerinden oluşan tüyler, yuvaların içinde bulunur ve doğumdan ölüme kadar yuvalarda artış olmaz. Ortalama 6mm uzayan tüyler, çıkan alana ve etkenlere göre değişebilir.

Tüylenme nedir?

Tüylenme, erkek tipi saç dökülmesi, adet düzensizliği ve akne kadınlarda erkeklik hormonu yani (androjen) artışının en önemli belirtisidir ve tüylenme başlamaktadır. Kadınlarda normalde kıl bulunmaması gereken üst dudak, göğüs, alt çene, sırt, kuyruk sokumu, göbek, üst kol ve uylukta kalın kıllara hirsutism adı verilir.

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

Tüylenme nedenleri nelerdir?

Tüylenmenin artmasında ise birçok etken vardır. Hormonsal bozukluklar, cilt yapısı, genetik kodlar, kullanılan ürünler ve tercih edilen yiyeceklere bağlı olarak değişmektedir.

Tüylenme problemi nasıl tedavi edilir?

Hormon bozukluğundan kaynaklanan tüylenme artışının tedavisi uzmanlar tarafından hormon tedavisi ile gerçekleştirilmektir. Hastanelerin Endokrinoloji bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuza şikayetinizi anlattığınızda öncelikle kan testleri ve daha sonrasında hormon testleri gerekli görürse hipofiz MR isteyebilir. Doktorunuz Sonuçlarınızı gördüğünde uygun bir ilaç tedavi başlatacaktır.

Kadınlarda tüylenme

Kadınların aldığı tüy alanları erkeklere oranlara 18 kat daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Kadınlarda normalde sadece genital bölge, bacak, koltukaltı bölgesinde kıl dediğimiz tüylenme olması doğaldır. Ancak ellerin üzerinde, yüzde, sırtta, göbekte ve göğüslerde çıkan kıllar anormaldir. Kadınlar ise bu tüylerin hepsinden kurtulmak istemektedir.

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

Erkeklerde tüylenme

Bildiğimiz üzere erkekler tüy konusunda daha rahattır. Almak zorunda hissetmezler ancak bu bir kişisel tercihtir. Erkekler de ise göğüslerde, göbekte, genital bölge, kol ve bacaklarda kıl olması normaldir. Erkeklerde de hormon bozukluğu sebebi ile ya da yanlış uygulanan işlemlerden kaynaklı olarak tüylerde artış olabilir. Kadınlar gibi erkeklerinde %45’lik dilimi lazer epilasyon ve ağda tercih etmektedir.

Kıl ve tüy arasındaki fark nedir?

Sıkça yapılan bu kıl mı tüy mü ikilemini gidermek amacıyla bu başlığı eklemek istedik. Tüm memeliler grubundaki canlılar buna biz insanlarda dahiliz, kıla sahiptir. Tüye sahip olanlar ise kuşlardır. Aslında tüy demek yanlış olsa da insanlar arası iletişimde daha kibar geldiği için daha çok tercih edilir. Kıl tabirini daha sert ve koyu, tüy tabirini ise daha seyrek ve ince olanlar için kullanıyoruz.

Tüylenmeyi azaltan yağlar ve kremler

İnsanlar tüylerinden kurtulmak için ağda, epilasyon, tüy dökücü krem ve çeşitli yağlar gibi birçok yol denemiştir. En çok sonuç alınan yağlarda ise Hamamotu yağı başta gelmektedir. Ayrıca bebekken sürülen karınca yumurtası yağı sizi tamamen köse hale getirir. Daha sonrasında kullanır iseniz tüy azaltıcı bir üründür. Tüy dökücü kremler dışında kesin sonuç veren tüy azaltıcı krem bulunmamaktadır.

Tüylenmeyi arttıran yağlar ve kremler

Tüylenmenin fazla olması birçok insan için büyük problem haline gelmişken, tüylenmemekte sorun haline gelmiştir. Genellikle erkekler de yaşanan bu sorun sakal, bıyık ve saçlarda seyrekleşme veya hiç çıkmaması durumunu şikâyet etmişlerdir. Bunun içinse saçlarda sarımsak yağı olumlu sonuçlar vermiştir. Yüz tüyleri içinse doğal vazelin önerilmektedir.

Vücutta artan tüylenmenin sebebi hormonsal veya çeşitli sebeplerden dolayı olabilir demiştik. Peki ya, vücudumuzun çeşitli yerlerindeki tüylenmeyi nasıl gözlemleriz? Tüylenme artışı kendi başına bir problemken aynı zamanda doğurabileceği çeşitli problemlerde vardır. Tüylenmeden kaynaklı meydana gelebilecek olası problemler nelerdir? Bu problemleri nasıl önleriz?

Vücutta tüylenme

Örneğin bacaklarımızda oluşan tüylenme artışında oluşabilecek en büyük problem batıklardır. Bunun içinse önerimiz 2 duşta bir bacaklarınızı keselemenizdir. Bu sayede hem ölü derilerden kurtulmuş hem de oluşabilecek batıkları önlemiş olursunuz. Kadınların bacaklarındaki cilt, az yağbezi bulunmasından ötürü genellikle kurudur. Deri yüzeyindeki yağbezleri sayesinde oluşan korumacı ince tabakadan dolayı sert gelen kıl dışarı çıkamaz. Bu tabakanın altında kıl uzayıp batabilir hatta daha kötüsü kıl dönmesi yaşayabilirsiniz. Bir diğer öneri ise keselediğiniz yerleri nemlendirmek. Neden mi? Çünkü korumacı ince tabakayı da kese ile sıyırmış atmış oluyorsunuz bu yüzden cilt kendini yenileyemeyip koruyamadığı için kuruluk yaşayacaktır. Bu yüzden mutlaka nemlendirici kullanmalısınız.

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

Yüzde tüylenme

Bu başlıkta önemli bir kısmı çözüp sonrasında konuya devam etmeliyiz. Yüzünüzde kıl mı çıkıyor yoksa tüy mü çıkıyor? Eğer kılsa, mutlaka bir endokrinoloji uzmanına başvurmalısınız. Size gerekli olan tedaviyi uyguladıktan sonra bu problem ortadan kalkacaktır. Ancak eğer tedavi öncesinde yüzünüzdeki kılları ya da tüyleri jilet ya da ağda ile aldıysanız mutlaka bu işlemden uzaklaşmalısınız. Şayet yüzünüzdeki tüy ise, hemen her insanda olabildiği için bir sorun haline getirmemelisiniz. Yüzünüze şekerli ya da tüy besleyici içerikte ürünler kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

Tüylenmeyi arttıran faktörler nelerdir?

Birçok kadının tercih ettiği ağdaların içinde şeker oranı yüksek olanlarda var. Şeker içeren ürünler tüyleri güçlendirmektedir. Aynı şekilde tüyleri jiletle almakta var olan tüylerin boyunu kısaltmış olur ve daha hızlı uzamasına sebep olur. Geçici çözümlerden yorulanlar ise kalıcı bir çözüm olarak düşünüp lazer epilasyon işlemini tercih etmekte ancak yanlış atış sebebi ile tüylerden kurtulmak yerine daha fazla ve olmayan yerlerde de tüylenmeye sebebiyet verebilir. Tüylerin uzaması üzerinde mevsimin etkili olduğu, özellikle ilkbaharda uzama hızının biraz arttığı görülmüştür. Bir kılın direnci aynı kalınlıktaki bir bakır tel kadar sağlamdır. Tüylerin alınmasının en zor olduğu yer, koltukaltıdır.  Çünkü koltuk altındaki deri, çok esnektir ve kılın alınacağı madde ile hareket eder. Kadınların tüyleri erkeklerin tüylerine oranla daha incedir.

Ancak biz size kalıcı bir çözüm bulduk. Eminiz ki işinize yaracak ve mutlaka denemek isteyeceksiniz.

Birçok faydası bulunan zerdeçal, tüylenme problemini bu karışım ile önleyebilirsiniz. Hem de tüylerinizdeki seyrelmeyi fark edeceksiniz. Zerdeçalın tüy dökücü özelliği ile tanışın. Özellikle yüz bölgesinde çıkan rahatsız edici tüylerden zerdeçal ile pratik şekilde kurtulmanız mümkün. Sizlere bu tarifi büyük heyecanla sunuyoruz.

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

Zerdeçal ile tüylenme problemi tedavisi

4 yemek kaşığı süt, 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu, 1 yemek kaşığı limon suyu bir kapta karıştırılır. Daha sonra tüylenmesinden rahatsız olunan bölgeye sürülür. 15 dakika kadar kurumasını beklenir. Kuruduktan sonra ılık su ile durulanır. Haftada bir kez uygulanması etkiyi hızlandıracaktır.

(Süt cildinizin kurumasını engelleyip beslerken, zerdeçal tozu ve limon suyu karışımı kıl köklerini seyreltir ve tüyleri döker. Boşalan yuvaların da sağlıklı bir cilt yapısına dönmesini sağlayan ise gene zerdeçaldır.)

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu