Antihistaminik kremler ne işe yarar? İşte en etkili antihistaminik kremler!

Antihistaminik kremler ne işe yarar? İşte en etkili antihistaminik kremler!
Antihistaminik kremler ne işe yarar? İşte en etkili antihistaminik kremler!
28 Mart 2022

Antihistaminik nedir? Histamin, insan vücudunda doğal olarak salgılanan proteindir. Histamin yeteri kadar salgılandığında zararlı değildir. Ancak bazı durumlarda histamin çok fazla salgılanarak deride kabarma ve kızarmalara sebep olabilir. Buna histamin alerjisi de denir. Tüm yan etki ve komplikasyonları önlemeye yönelik formüllere ise antihistaminik formüller denir. Antihistaminikler hap, merhem, sprey ya da krem formunda olabilir, bu seçenekler arasından en fazla tercih edileni ise antihistaminik kremlerdir. Antihistaminik kremler ne için kullanılır? En geniş kullanım alanı alerjiler olmasına rağmen başka alanlarda da kullanılır. Antihistaminik krem ne işe yarar?

İlginizi çekebilir: Kaşıntı neden olur? Kaşıntı hangi hastalıkların belirtisidir? Kaşıntıya ne iyi gelir?

Antihistaminik krem nedir?
antihistaminik krem nedir?

Antihistaminik krem nedir?

Bu yazımızda ‘antihistaminik kremlerden, bu kremlerin nasıl kullanıldığından ve en etkili antihistaminik kremler hangileri?’ bunlardan bahsedeceğiz. Tüm bu soruların yanıtlarına geçmeden önce histamin nedir? ve histamin ne demek? bunlara göz atalım. Histamin, insan vücudunda doğal olarak salgılanan proteindir. Birçok hayati fonksiyonun gerçekleşmesine katkı sağlayan histamin vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Bağışıklık sistemimizin vücudumuzdaki zararlı kimyasallara karşı tepki göstermesini sağlamasının yanı sıra nörotransmit (nöronlar arasında veya bir nöron ile başka tür bir hücre arasında gerçekleşen iletişim) olarak hareket ederek, hücreler arasındaki iletilerin taşınmasına aracılık eder. Histamin ne işe yarar? Temel görevi, vücudun alerjik bir reaksiyona maruz kaldığında bu duruma tepki göstermek olan histamin devreye girdiğinde, bizi deride kaşıntı, kızarıklık, kabarma, şişme, sıcaklık hissi ve döküntüler gibi reaksiyonlarla uyarır. Histamin yeteri kadar salgılandığında zararlı değildir. Ancak bazı durumlarda histamin çok fazla salgılanarak deride kabarma ve kızarmalarının yanı sıra, anksiyete, çarpıntı, tansiyon düşüklüğü, reflü, mide bulantısı ve kusma, kronik yorgunluk, sık sık tekrar eden karın ağrısı, kronik baş ağrıları gibi yan etkiler ve komplikasyonlar yaratabilir. Tıp dilinde histaminin olması gerektiğinden fazla salgılanması durumuna ise histamin alerjisi denir. İşte histamin alerjisinin neden olabileceği tüm yan etki ve komplikasyonları önlemeye yönelik formüllere ise antihistaminik formüller denir. Antihistaminik ne demek? Antihistaminler, histaminlerden kurtulmak için de kullanılabilir. Histamin belirtileri yani bir nevi alerji belirtileri olan semptomların önünü keserek alerji tedavisinde kullanılırlar. Ciltteki kabarmalar, kaşıntılar ve döküntüler gibi belirtileri hafifletmek veya ortadan kaldırmak ile sorumlu formüllerdir. Antihistaminikler hap, merhem, sprey ya da krem formunda olabilir, bu seçenekler arasından en fazla tercih edileni ise antihistaminik kremlerdir. Antihistaminik kremlerin yaptığı şey az gibi görünür ama oldukça önemlidir. Histaminin fazla salgılanması da dönem dönem hücrelere zarar vererek bazı yan etkiler meydana getirebilir. Antihistaminik kremler ne için kullanılır? En geniş kullanım alanı alerjiler olmasına rağmen başka alanlarda da kullanılır. Uzmanlar çeşitli rahatsızlıklar içinde bazen antihistamin içerikli krem, hap veya spreyler önerebiliyor.

Antihistaminik krem fiyatı ne kadar?

Doktorun reçete ettiği antihistaminik kremlerin kullanımı daha uygundur. Eğer antihistaminik kremi doktor reçete ettiyse herhangi bir ödeme yapmadan eczaneden alabilirsiniz. Ancak kremi reçetesiz temin etmek istediğinizde yaklaşık 20 – 30 TL civarında bir ödeme yapmanız gerekir.

Antihistaminik krem ne işe yarar?

Genellikle alerjik semptomları gidermek amacıyla kullanılan antihistaminik kremler kişinin cildini eski sağlığına geri kavuşturmak, deriye dair diğer sorunların tedavisinde de kullanılır. Antihistaminik içerikli birçok krem, hap, sprey bulunuyor. Her kremin içeriğinde yer alan maddeler ayrı ayrı önemli bir rol oynar. Güçlü etkileri bulunan antihistaminik kremlerin bazıları cilt tahrişlerinin, güneş yanıklarının, böcek ve sinek ısırıklarının ve kurdeşenin tedavisinde kullanılırken bazıları egzama, birinci derece deri yanıkları için reçete edilir. Peki antihistaminik kremler ne için kullanılır?

 • Alerji; Kişilerim en büyük sorunu alerjilerdir. Alerjiler hemen her şeyden dolayı meydana gelebilir. Mevsimsel alerjiler, güneş, domates, tüy, toz gibi etkenler en sık karşılaşılan alerjilerinden bazılarıdır ve bazen bunlardan uzak durmak mümkün olmayabilir. Bazı alerjilerin reaksiyon yaratacak durumlarından kaçmak mümkün olmayabilir. Bu reaksiyonu önleyebilecek ilaç ve kremlere yönelirler ve bu formların içinde alerjik semptomları geçiren en güçlü maddelerden biri yani antihistaminik madde bulunur.
 • Yatıştırıcı; Bu formül ilaçların en etkili özelliklerinden biri de yatıştırıcılığıdır. Özellikle ameliyat öncesinde kullanılarak hastanın hafif uyuşması ve dalgınlaşması için tercih edilir. Hatta ameliyat öncesi yoğun kaygılar yaşayan insanlarda kullanılan bir yöntemdir. Reçeli olarak yatıştırıcıların bazılarında antihistaminik maddeler bulunduğunu biliyor muydunuz?
 • İç kulak dengesi; İç kulakta bulunan sıvı, vücudun dengede kalmasını sağlar. Bu sıvı dengeli olmadığında kişilerde baş dönmesi mide bulantısı gibi sorunlar meydana gelir. İç kulak sıvısından kaynaklanan denge sorunu şikayetiyle uzmanlara başvuran hastalara antihistaminik içerikli ilaçlar reçete edilir.
 • Mide ve bağırsak sorunları; Mide asitlerinin, midede ve duodenum yani on iki parmak bağırsağında meydana getirdiği tahriş ve yaralara ülser denir. Antihistaminik madde içeren haplar ülser, gastrit, reflü için oldukça etkilidir. Ayrıca antihistaminik haplar mide koruyucu olarak kullanıldığında mide asidini dengeler.

Antihistaminik kremlerin zararları nelerdir?

Antihistaminik maddelerin bulunduğu krem ve diğer formlar genellikle alerjik reaksiyonları bastırmak amacıyla reçete edilir. Bu krem, losyon veya merhemlerin kullanımı kişide bazı yan etkiler görülmesine neden olabilir. Belirtileri nadiren görülmekle birlikte en sık görülen antihistaminik krem belirtileri aşağıdaki şekildedir.

 • Ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Tansiyonda dengesizlikler
 • Dalgınlık
 • Uykusuzluk
 • Uyurgezerlik
 • Baş dönmesi
 • Göğüs kafesinde ağrı veya ağrı hissi
 • Soğuk terleme
 • Zehirlenme

Antihistaminik krem belirtileri, antihistaminik maddelere aşırı duyarlılığı olan kişilerde ve doz aşımında görülür. Antihistaminik krem yan etkileri gözlemleniyorsa siz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı, bir uzmana görünmelisiniz. Peki antihistaminik kremleri kimler kullanamaz? Antihistaminik kremler aşağıdaki koşullarda kullanılmamalıdır.

 • Eğer kremi uygulayacağınız bölgede açık yara varsa,
 • Doktorunuz önermediyse,
 • Gebelik ihtimaliniz varsa veya hamileyseniz,
 • Emzirme dönemindeyseniz,
 • Depresyon ilaçları kullanıyorsanız,
 • Antihistaminik maddeler ile reaksiyona girebilecek maddeler bulunduran başka kremler kullanıyorsanız antihistaminik kremler kullanmaktan kaçınmalı veya önce doktorunuza danışmalısınız.

Antihistaminik krem nasıl kullanılır?

Alerji kişilerde farklı etkenlere bağlı olarak görülebilir ve herkeste farklı etkiler bırakır. Genellikle kaşıntı, kızarıklık, şişlik belirtileri ile görülen bu alerjilerin tedavisi için kullanılan ilaçların kullanımı çeşidine ve kişinin vücuduna göre değişir. Antihistaminik kremler ağır kremlerdir, bu yüzden rastgele kullanılmaması gerekir. Bu kremler rastgele kullanıldığı takdirde birçok yan etki gösterebilir. Kullanıldıktan kısa bir süre sonra etkilerini göstermeye başlayan antihistaminik kremler diğer alerji kremlerine göre çok daha hızlı ve başarılı sonuçlar verir. Antihistaminik kremlerin kullanımı kremden kreme değişse de genellikle kullanımı deri üstündeki alerji belirtileri görülen (kaşınma, kızarma, şişme, kabarma) yerlere çok bastırmadan sürülmesi şeklindedir. Göz ve ağız çevresine uygulanmaması gereken antihistaminik kremler serin ortamlarda muhafaza edilmelidir. Ayrıca antihistaminik krem bebek ve çocuklar için kullanıma uygun değildir. Çünkü her antihistaminik krem pediatrik olarak kullanıma uygun değildir. Gebelikte antihistaminik krem kullanılmamalı, kullanılacaksa da doktor gözetiminde ve önerisi ile kullanılmalıdır. Uygun görüldüğünde uzmanlar tarafından antihistaminik krem reçete edilir, reçetesiz temini sakıncalıdır. Ancak hafif antihistaminik kremler reçete edilmeden temin edilebilir. Büyüklerde yanlış kullanımı baygınlık gibi belirtiler verirken çocuklarda ölümle sonuçlanma olasılığı taşıyan bir ilaçtır.

Antihistaminik kremler hangileridir?

Sizler için en etkili antihistaminik kremler hakkında bilgiler derledik. Antihistaminik kaşıntı kremi olarak da bilinen ve uzmanlar tarafından önerilen çeşitli antihistaminik içeren kremler ve kullanım alanlarına daha detaylı göz atalım.

FENİSTİL JEL

Etken maddesi dimantinden meleat maddesidir. Bu etken maddesi sayesinde ciltteki alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılır. Çok ağır olmayan alerjilerde kullanılan FENİSTİL JEL hafif içeriğine rağmen en hızlı etki gösteren antihistaminik kremlerden biridir. Sinek ısırmaları, böcek ısırmaları, güneş yanıkları, ciltte tahriş, kurdeşen gibi durumlarında ciltte oluşan kaşıntı, kızarıklık gibi yan etkilerin tedavisinde kullanılır. Hamile ve emziren anneler için kullanımı önerilmemesinin yanı sıra, kremin kullanım öncesi ve sonrasında güneşe çıkılmaması gerekir.

AVİL MERHEM

Etken maddesi Feniramindir. Bu etken maddesi sayesinde en başarılı ve kullanım alanı geniş alerji kremlerinden bir tanesi olarak bilinir. Kremlere ve jellere göre daha yoğun alerjiler için kullanılan bu merhem içerik olarak daha ağır ve etkilidir. Kronik kurdeşen, egzama, yaşlanma sebebiyle oluşan kaşınmalar, birinci derece yanıklar, güneş yanıkları, böcek ısırıkları, arı sokmaları gibi durumlar sonucunda ciltte oluşan kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik gibi alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılan AVİL MERHEM uygulanan bölgeyi havasız bırakacak şekilde dar kıyafetler giyilmemesi, bölgenin bandajlanmaması gerekir. Hamilelik ve emzirme döneminde kesinlikle kullanılmaması gereken bu merhem, doktor tavsiyesi olmadan çocuklarda da kullanıma uygun değildir.

EUMOVATE KREM

Etken maddesi klobezatan bütirattir. Bu etken madde sayesinde yoğun alerjik reaksiyon belirtilerinin tedavisinde tercih edilir. Kaşıntı ve kızarıklığı geçirmek ile kalmayan bu merhem sağladığı faydaların yanı sıra kimyasalların etkisini azaltan kan damarlarını büzücü etkisi olan bir ilaçtır. Böcek ısırıkları, dış kulak iltihabı, ışığa karşı hassasiyet, fotodermatit, atopik egzama gibi hastalıkların tedavisi için büyük faydalar sağlayan bu krem aynı zamanda seboreik dermatit adıyla bilinen unna hastalığı (genellikle ergenlikten sonra ortaya çıkan, saçlı deri ve kıllı alanları etkileyen, hafif yapışkan yağlı pullarla kaplı, enflamatuvar ve kaşıntılı lezyonlara sahip cilt hastalığı) tedavisinde de etkili sonuçlar gösterir. Hamile ve çocuklar için kullanımı uygun değildir. Sivilceli ve uçuklu bölgelerde, rozasea, suçiçeği gibi problemler varsa doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.

STİLEX JEL

Etken maddesi Mepiramin Maleat, Lidokain hidroklorür, Dekspantenoldür, diğer kremlere oranla içeriği en zengin kremlerden biridir. Bu içeriği sayesinde bölgesel kaşıntı ve kızarıklığı alır. Basit alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılan bu jel kaşıntı ve kızarıklığın tedavisinde deriyi uyuşturmak suretiyle kullanılır. Arı sokmaları, böcek ısırıkları, kurdeşen, kaşıntı gibi şikayetlerin giderilmesi için etkili sonuçlar verir. 2 yaşından küçük çocuklarda kesinlikle kullanılmaz. Ayrıca arka arkaya 1 haftadan fazla kullanılmaması gerekir.

HİPOKORT KREM

Etken maddesi hidrokortizon asetattır. Deri pullanması, yoğun kaşıntı gibi şikayetleri etken maddesi sayesinde hızlı bir şekilde giderir. Hemen her alerji belirtilerinin tedavisinde kullanılan bir kremdir. Ayrıca nedeni mikroorganizmalar olmayan deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Hamile ve emzirme döneminde olan kişiler uzak durmalıdır. Çocuklar içinde kullanımı uygun olmayan bu kremin kullanımı sırasında cildi tahriş etme potansiyeli olan ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır. Balık hastalığı olan kişilerin uzak durması gereken kremler arasında yer alır.

STİDERM KREM

Etken maddesi mepiramin meleattir. Bu etken maddesi sayesinde kullanıldığı durumlarda kaşıntı ve kızarıklığı önler. STİDERM krem, AVİL MERHEM kadar ağır olmamasına rağmen oldukça etkilidir. Hafif yanıklar, kurdeşen, tahriş olmuş cilt, güneş yanıkları, böcek ısırmaları gibi durumlarda oluşan kaşıntı, iltihap, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonların tedavisinde en sık kullanılan kremlerden biridir. 2 yaşından küçük çocuklar için kullanımı uygun olmayan bu krem aynı şekilde hamilelik döneminde veya emzirme döneminde de kullanılmamalıdır. Anüs, ağız, burun ya da kulak içinde oluşan problemlerde kullanması kesinlikle önerilmeyen bu krem gerekli bölgeye az miktarda sürülerek uygulanmalıdır. 7 günden uzun süre kullanılmamalı, 7 gün sonunda şikayetleriniz hala devam ediyorsa bir doktor ile görüşülmelidir.

BETNOVATE – C KREM

Etken maddesi MG betametazon, kliokinoldür. Bu etken maddeler sayesinde egzama, sedef, böcek sokması, isilik gibi problemlerin tedavisinde kullanılmasının yanı sıra anal ya da genital intertrigo, liken planus tedavisinde de oldukça etkilidir. Uzmanlar ikincil bakteri ya da mantar enfeksiyonlarından şüphelenilen durumlarda da reçete edebilir. Günde bir kez sürebilen bu krem kortizonlu ve antihistaminik bir kremdir. Uzun süreli ve veya yoğun kullanım sonrası ilaç etkisizleşebilir. Bu yüzden önerildiği şekilde kullanılmalıdır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler