Avokado yağı cilde nasıl uygulanır? Avokado yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Avokado yağı cilde nasıl uygulanır? Avokado yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?
Avokado yağı cilde nasıl uygulanır? Avokado yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?
1 Mart 2022

Avokado yağı diğer yağların tacını çıkararak cilt bakımı konusunda başarısını kanıtladı. Birçok ünlünün ara ögün olarak tercih ettiği avokado yağı cilt bakımı içinde tercih edilmeye başlandı. İçerisinde oleik asit barındırması aynı zamanda , omega-3 yağ asitleri ve A, D ve E vitaminlerini içerisinde bolca barındırması gençlik iksirinin bulunduğunu gösteriyor. Gelin hep beraber Avokado yağı cilde nasıl uygulanır? Avokado yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarına göz atalım.

İlginizi çekebilir: Avokado kabuğunun cilde faydaları nelerdir?

Avokado yağı 

Avokado yağı 

Avokado yağı, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan, erken yaşlanmayı, diyabeti ve yüksek tansiyonu önleyen E vitamini ve kateşinler gibi antioksidan özelliklere sahip biyoaktif bileşikler açısından zengin sağlıklı bir yağdır. Anti-inflamatuar ve antikoagülan etkili sağlıklı yağlar olan omega 3, 6 ve 9’u iyi miktarda bulunduran avokado yağı, felç, depresyon ve Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

Avokado yağının birçok şeye faydası vardır. Öncelikle bunlara göz atalım.

 • Cilt sağlığına büyük katkı sağlar. Avokado yağı, E vitamini ve kateşinler, antioksidan özelliklere sahip fenolik bileşikler açısından zengin olduğu için, vücutta cilt hücrelerinin zarar görmesinden sorumlu olan aşırı serbest radikallerle savaşır, böylece ciltteki sarkmayı ve erken yaşlanmayı önler.
 • Saç sağlığını destekler. Avokado yağı iyi miktarda omega 3, 6 ve 9, cildin doğal koruyucu bariyerini korumaya yardımcı olan, su kaybını azaltan ve cildin ve saçın nemini, elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü destekleyen sağlıklı yağlar içerir.
 • Kanserin önüne geçer. E vitamini ve omega 3, 6 ve 9 gibi antioksidan bileşiklerin yüksek içeriği nedeniyle avokado yağı, sağlıklı hücrelerin serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korunmasına yardımcı olur ve bazı kanser türlerini önler.
 • Kötü kolestrolü düşürür. Avokado yağı, yağ hücrelerinin oksidasyonunu önleyen, kandaki “kötü” kolesterol, LDL düzeylerini düşüren ve ateroskleroz ve kalp krizi gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir.
 • Diyabetin önüne geçer. Avokado yağı, pankreas hücrelerinin serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olan ve bu nedenle insülin hormonunun işlevini iyileştiren, insülin direncini ve diyabeti önleyen anti-inflamatuar ve antioksidan etkiye sahiptir
 • Demans hastalığını engeller. Avokado yağında bulunan prosiyanidinler, kateşinler, vanilin ve hidroksifenilasetik asit gibi fenolik bileşiklerin yüksek içeriği, antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahiptir, merkezi sinir sistemi hücrelerini korur ve Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyonu önler. Güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan etkiye sahip sağlıklı bir yağ olan avokado yağı, arter sağlığını korumaya ve yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabilecek kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

Avokado yağı nerelerde kullanılır?

Avokado yağının birçok alanda kullanıldığını görüyoruz. Aktarlardan, marketlerden veya kozmetik mağazalarından alabilirsiniz. Avokado yağını salatalarda, yemeklerde, cilt bakımında, saç bakımında ve gerekirse kilo verme de bile kullanılabilir. Önemli olan kendinizi tanımanız ve neye ihtiyacınız olduğunu bilmenizdir. Daha sonra doğru uygulama ile maksimum sonuç elde edebilirsiniz. 

Avokado yağı nerelerde kullanılır?

Avokado yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Avokado yağı birçok ünlünün öğle yemeğini süsledi. Şimdi ise güzellike sektörüne adım atarak birçok insanın hayallerindeki cilde sahip olmasını sağlıyor. Her cilt tipi için ayrı şekilde kullanılan avokado maskesi, her cildin derdine deva oluyor. Gelin hep beraber her cilt tipine uygun avokado yağı içeren maskelere bir göz atalım.

Kuru ciltler için avokado yağı maskesi

Genellikle kuru cilt, kış aylarında önümüze gelen bir durumdur. Dışarıdaki soğuk havaya karşılık içerideki sıcak ortam, ciltte nem kaybına neden olarak kurumaya sebep olmaktadır. Aslında kuruluk çevresel etmenlerin yanı sıra cilde yapılan yanlış uygulamalar sonucunda da meydana gelebilir. Gelişen bu tip durumlar genellikle kimyasal paketler olarak adlandırılan hazır maske ve kozmetik ürünü sonucunda meydana gelir. Doğal yağlar ve evimizde bildiğimiz güvenli malzemelerimizle gelin maskemizi kendi istediğimiz ölçüde hazırlayalım:

Malzemeler:

 • Yarım muz
 • 1 buçuk tatlı kaşığı avokado yağı
 • 1 yemek kaşığının yarısı kadar yulaf ezmesi
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı:

Öncelikle yarım muzu ve balı birbiri ile özdeşleşene kadar karıştırın. Homojen bir kıvam aldığında içerisine toz haline getirdiğimiz yulaf ezmesini ilave edelim. Burada mutfak blendarından yardım alabilirsiniz. Daha sonra içerisine avokado yağını ilave ederek karışımı hazır hale getirelim. Karışımı yaklaşık olarak 15 dakika buzdolabında dinlenmeye bırakın. Karışım dinlenirken, cildinize buhar banyosu yapın. Gözenekleriniz tamamen açıldıktan sonra yüzümüze ince bir tabaka halinde uygulayın. 25 dakika cildinizde kalsın. Maskeyi cildinizden çıkartmak için ılık su ile durulayın. Son işlemde ise cildinizi yağ bazlı bir nemlendirici ile nemlendirmeyi unutmayın.

Yağlı ciltler için avokado yağı maskesi

Cildimize özen göstermek, ruhen faydalı olduğu gibi cildimizi de mutlu edecektir. Yağlı cilt genellikle sebum değeri yüksek ve yoğun nem içeren cilt tipidir. Yapılan maskeler genel olarak cildin yağ oranını dengelemeye yöneliktir. Bu durumda ciltteki ağırlığı kaldıracaktır. Temiz ve fazla sebumsuz doğal parlak bir cildi maskelerle elde edebiliriz. Lakin bundan önce sağlıklı beslenmeyi de ihmal etmeyin.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı avokado yağı
 • 1 buçuk tatlı kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı saf yeşil toz kil

Yapılışı:

Öncelikle saf yeşil toz kili krem kıvamına getirmek için içerisine avokado yağı ilave edip homojen olana kadar karıştıralım. Daha sonra içerisine limon suyu ekleyin ve dinlenmeye bırakın. Temiz cildinize ince bir tabaka halinde sürün. Bu işlemi 2 haftada 1 yapmanız yeterli olacaktır. Maske cildinizde kuruyana kadar bekleyin ve ılık su ile cildinizden arındırın. Son olarak ise cildinize uygun su bazlı bir nemlendirici ile nemlendirmeyi unutmayın.

Karma ciltler için avokado yağı maskesi

Özellikle 20’li yaşlarda meydana gelen karma cilt tipi, cildin yağ ve nem dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Cilt aynı anda hem kuru hemde yağlı bir yapıya sahiptir. Genellikle yağlı olan kısımlar sebumun çok üretildiği alın, çene ve burundadır. Bu durumun önüne sağlıklı beslenmek ve yapılan cilde uygun maskeler ile geçilebilir. Bunun için ise en doğru maske şu şekildedir.

Malzemeler:

 • Yarım salatalık
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı avokado yağı

Yapılışı:

Salatalığı kabuklarından ayırın ve bir rende yardımı ile rendeleyin. Suyunu çıkarın ve yoğurt, avokado ile karıştırın. 20 dakika buzdolabında beklettikten sonra pamukları karışımın içerisine batırıp cildinizde bekletin. Ortalama olarak 30 dk bekletin. Daha sonra haftada 2 kez olmak koşulu ile ılık su ile maskeyi cildinizden arındırın.

Normal ciltler için avokado yağı maskesi

Normal ciltler, diğer ciltlere nazaran bakımı daha kolay olan bir cilt tipidir. Cildinize ne kadar bakım yaparsanız o kadar makyaja daha az yönelecek, daha ışıldayan bir cilde sahip olacaksınız. Normal ciltlerin, diğer ciltlerden avantajı dengeli ve sağlıklı bir cilt tipi olmasıdır. Lakin yinede maske ile desteklenmesi gerekmektedir.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı avokado yağı

Yapılışı:

Bal hariç geri kalan tüm malzemeleri cam bir kapta karıştıralım. Balı sulandırarak karışıma ilave ediniz. Buzdolabında ortalama olarak 20 dakika bekletin. Dinlenen maskeyi temiz ciltte 25 dakika bekletin. Süre dolduktan sonra cildinizi ılık su ile masaj yaparak maskeyi arındırın. Son işlem olarak ise cildinizi nemlendirin. Haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Hassas ciltler için avokado yağı maskesi

Cildinizin hassas bir cilt olduğunu öğrendiğinizde yeteri kadar özen göstermeli ve dış etkenlerden korumalısınız.  Bu cilt tipleri; nemlendirici etkisine sahip sabunlardan ve koku vaad eden sabunlardan uzak durmalıdırlar. Hassas ciltlerin temizliği sağlanırken sivilce ve siyah noktaların oluşumunu minimumda tutmak önemlidir. Bunların yanı sıra aslında her cilt tipinin ihtiyacı olduğu gibi günde 2 litre su içmek oldukça önemlidir. Su cildin daha nemli ve esnek kalmasına yardımcı olur. Hassas ciltler için en doğru maskeyi bulduğunuzda, bebek gibi bir cilde merhaba diyeceksiniz.

Malzemeler:

 • 4 tatlı kaşığı yoğurt
 • 3 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 • 3 damla avokado yağı

Yapılışı:

4 tatlı kaşığı yoğurdu bir kapta akışkan bir hal alana kadar karıştırın. Daha sonra yulaf ezmesini toz haline getirip karışıma ilave edin. Tamamen karıştığına emin olduktan sonra 3 damla avokado yağını karışıma ekleyin. Krem kıvamını aldıktan sonra cildimizi temizleyelim. Bu sırada karışımın ağzını bir streç film ile kapatın. Maske sürmeye hazır hale geliğinde ince bir tabaka halinde cildinize sürün ve 25 dakika cildinizde bekletin. Maskeyi cildinizden çıkartmak için ılık bir su tercih edin. Pamuk bir havlu ile cildinizi kurulayın ve nemlendirin. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Avokado yağı

Avokado yağı ile yapılan maskeler hakkında merak edilen sorular

Avokado yağı ciltte kullanılmasından dolayı hakkında merak edilenleri peşinde getirdi. Bizde sizler için Avokado yağı ile yapılan maskeler hakkında merak edilen soruların cevaplarını derledik.

Avokado yağı cildi sıkılaştırır mı?

2011 yılında yapılan bir incelemeye göre, yağdaki E vitamini, beta karoten, D vitamini, protein, lesitin ve esansiyel yağ asitleri ciltte gözle görülür bir sıkılaşmaya neden olduğunu kanıtlamıştır.

Avokado yağı cildi bronzlaştırır mı?

Avokado yağının cildi bronlaştırma etkisi vardır.

Avokado yağı göz çevresine sürülür mü?

Göz çevresi, yüzün geri kalan bölgelerine göre oldukça hassastır. Dolayısıyla yapılacak yanlış bir uygulama göz çevresini yakabilir. Lakin avokado yağını su ile seyreltmeniz taktir de göz çevresine uygulayabilirsiniz.

Avokado yağı yüzü güzelleştirir mi?

Avokado yağı, E vitaminine ek olarak potasyum, lesitin ve dermisi besleyen ve nemlendiren diğer birçok besin içerir. Epidermis olarak bilinen cildin en dış tabakası bu besinleri kolayca emer ve bu da yeni cildin oluşmasına yardımcı olur. Buda avokado yağının cilt bakımında vazgeçilmezi haline getirir. Avokado yağını düzenli kullanırsanız cildiniz bebek gibi olacaktır.

Avokado yağı sivilceye iyi gelir mi?

Avokado yağı, cilt yüzeyinde kısa süreliğine bırakıldığında ve ılık suyla durulandığında, yağlı bir kalıntı bırakmadan cildinizi nemli tutabilir. Bu ciltte oluşabilecek sivilce riskini azaltabilir. Avokado yağı ayrıca sivilce ile ilişkili kızarıklık ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri