Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık Gezilecek Yerler
Ayvalık Gezilecek Yerler
26 Şubat 2023

Ayvalık gezilecek yerler tatilcilerin yazın en çok tercih ettikleri mekanlardan bir tanesi.

Ayvalık sokaklarında gezerken tarihi havasını hissedeceğiniz, huzur dolu ruhunu yakalayabileceğinizi söylemek isterim. Ayvalık tarihi ile ruhu ile gerçekten çok özel bir yer. Dolaşırken kendinizi ege kasabalarında, 90 lı yıllarda yaşıyormuş gibi hissetmeniz mümkün. Gittiğiniz yerde buram buram kültür ve tarih kalıntılarını görmek istiyorsanız tercihinizi Ayvalık’tan yana kullanmalısınız. Ayvalık tarihi 1400’lü yıllar gibi çok eski bir tarihe dayanıyor. Osmanlı devletinin fethinden sonra bölgeye Rumlar yerleştirildiği için bölgedeki yapılarda Rum izlerine rastlamanızda mümkün. Lozan antlaşmasından sonra Türkiye Yunanistan nüfus mübadelesi maddesine dayanarak ayvalığa Girit, midilli ve Makedonya Türkleri yerleştirilmiştir. Ayvalık tarihi yerlerinde her kültürden parçalar vardır. Ayvalık gezilecek yerleri hep birlikte inceleyip görelim.

 

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Taksiyar Kilisesi Ve Müzesi

Taksiyar kilisesi ve müzesi ile size rehberlik edecek yazımıza başlayacak olursak taksiyar kilisesi ayvalığın merkezinde kalan ve gezebileceğiniz mekanlardan bir tanesi. Geçmişi 15. Yüzyıllara kadar dayanan kilisenin epeyce restore edildiği ve günümüze öyle ulaştığı hakkında bilgiler var.

Taksiyar kilisesinin geçmişten gelen anlamı Baş Melek’ tir. Kilisenin ilk Hz. İsa’nın yaşamını anlatan figürlerle doludur. 2 katlı bir kilisedir ve kilisenin ikinci katında 16 penceresi olan galeri kadınlar bölümü olarak yapılmıştır. Kurtuluş savaşının sonrasında kilise tekel deposu olaraktan kullanılmıştır. 2012 yılında bakanlık tarafından restore edilen bina müze olarak faaliyete girmiştir.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Saatli Cami

Saatli cami yani bir diğer adı ile agia ianni kilisesi 1870’li yıllarda inşa edilmiştir. 1928 yılındaki mübadeleden sonra camiye dönüştürülmüştür. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Ayvalık’ta da birçok kültür ve inanıştan yapılar görmek mümkün. İnşaatının bitiminden sonra çan kulesinin hemen üstüne saat kulesi eklenmiştir. İsmini de buradan almaktadır. 1946 yılında olan depremde zarar gören cami yeniden restore edildikten sonra günümüzde halen cami olarak kullanılmaya devam ediyor. Camiyi ziyaret ettiğiniz zaman ortamdaki hava ve enerji sizi kültürlerin buluştuğu farklı bir atmosfere sokuyor çünkü bu caminin yapısı  normal alışılagelmiş cami yapılarından çok farklı. Ayvalığın en yüksek binalarından birisi olduğundan dolayı aşırı dikkat çekiyor.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Çınarlı Cami

Çınarlı cami bir diğer adıyla agia Iorgi kilisesi. Adından da tahmin edebileceğiniz gibi bu camide eski dönemlerde Rumlar tarafından yapılmış sonraki dönemlerde cami olarak kullanıma sunulan bir mekân. 19. Yy dan sonra yapılan kilise Türkiye cumhuriyetinin ilan edilmesinden sonra  camiye çevrilmiştir. Mimarisi ile tarih severleri oldukça etkileyen bir yapıya sahip olan cami Ayvalık gezilecek yerlerde ön plana çıkıyor. Caminin içerisi moloz ve kesme taşlardan yapılmış ve Rumlar tarafından yapıldığı için haç planlı olduğu in haçın ortası kubbe kenarları ise tonoz ile örtüldü. Caminin bulunduğu bölgede etrafını kaplayan çınar ağaçlarından ismini aldığı için Çınarlı  cami olarak biliniyor.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık Sahili

Ayvalık sahilini gezilecekler listenize eklemenizi tavsiye ederim. Ayvalığa kadar gelmişken deniz havası almadan gidilmez. Dar sokakları ve insanı büyüleyen atmosferi sizi denizden soyutlasa da bazı sokakları yolunuzu denize çıkartarak içinizi açıyor. Sahilde dolaşırken karnınız acıktığında bölgeye yakın tostçular çarşısına uğrayın ve ayvalığın meşhur Ayvalık tostunu yemeden buradan ayrılmayın. Sahilden kalkan tekneler için bir gününüzü ayırıp tekne turuna katılabilirsiniz.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Macaron Mahallesi

Macaron mahallesi Ayvalık kültürünün bütün özellikleriyle yansıtılan bir yer. Ayvalığın tarihi evlerini bu mahallede epeyce göreceksiniz. Tarihi ve rengarenk kapıları mahallede dolaşırken adeta sizi büyülemeye devam ediyor. Hangi yapının önünde fotoğraf çekineceğinize karar veremiyorsunuz çünkü hepsi birbirinden güzel. Macaron mahallesinde halen işletilmeye devam eden kahvehaneler, bakkallar bulunmaktadır. Buralar gördükçe sizi günümüzden alıp 80li yıllara götürüyor. Macaron mercanköşk ismi ile bilinen bir bitkinin adı ve önceki yıllarda Rumlar yaşamlarını sürdürürken burada mercanköşk çiçeğini yetiştirirlermiş. Tarihinden dolayı mahallenin adı macaron mahallesi olarak biliniyor. Ayvalık’ta gezilecek yerler listenize burayı eklemeyi unutmayın.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Hayrettin Paşa Cami

Hayrettin paşa cami diğer camilerde de olduğu gibi kiliseden çevrilen bir camidir. Ayvalık geçmişinde Rumlara ev sahipliği yaptığı için günümüzde halen yapıların çoğunda farklı mimariler ve kültürler var.

1850’li yıllarda inşa edilen cami 1928 yılında camiye çevrilmiştir. Hayrettin paşa camisinin en önemli özelliği akvalıkta yapılan ilk kilise olmasıdır. En büyük kilise olan bu cami zamanında dini anlamda eğitim verilen bir yermiş. Mimarisinde haçlarla dolu olan panolar camiye çevrildikten sonra sıvalarla kapatılmış kapısına da mihrap  eklenmiştir.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık Ayazması

Ayvalık ayazması macaron mahallesinin çevresinde bulunuyor. Burayı ziyaret ederken şaşırabilirsiniz. Ayazma Yunan dilinde kutsal yer anlamına gelan hagiasma kelimesinden gelmektedir. Ayazmaların hasta olanlara şifa dağıttığı, dileklerin gerçek olduğu söyleniyor. Sizi en şaşırtacak şey ise Türkiye ayazma bakımından en zengin kent. Özellikle İstanbul’da inşa edilen çok fazla ayazma vardır. Ayvalık ayazmasına giderseniz kesinlikle çeşmesinden akan sudan için belli mi olur belki dileğiniz gerçekleşir.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Cennet Tepesi

Cennet tepesi, Ayvalık gezilecek yerlerin içerisinde yer alması gereken mekanlardan biri. Bolca çam ağaçlarının olduğu bu alandan yani cennet tepesinden ayvalığı kuş bakışı olarak görmek mümkün. Bütün tarihi yapısını denizini size tarihler arası yolculuk yaptıran güzelliğini bir de tepeden görmeden gitmeyin. İnsanlar burayı güneşin batışını izlemek içinde kullanıyor.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Kapri Plajı

Kapri plajı Ayvalık belediyesi tarafından işletilen küçük bir alana sahip bir plajdır. Plajın yakınında bulunan mekânda su sporları yapabilirsiniz. Ayvalığın merkezinde sıcaktan bunalıp denize girmek istiyorsanız adresiniz burası olmalı. Gitmeden önce bir uyarı yapmak gerekirse plajı taşlı olduğundan dolayı yanınızda deniz  ayakkabısı olmasını tavsiye  ederim.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Küçükköy

Küçükköy yani diğer ismi ile yeniçarohori. Ayvalık merkezinden biraz uzakta olan bir Rum köyü. Bir zamanlar bu bölgeye bakanlardan gelen Boşnaklarda yerleşmiş. Demiştik ya akvalıkta bir çok kültüre tanıklık edebilirsiniz. Buraya geldiğinizde ilk yapmanız gereken şey Boşnak böreğinin tadına bakmak. Köye yeniçarahori denmesinin sebebi işe Fatih Sultan Mehmet midilliyi fethederken buraya yeniçeriler için bir oba kurdurmuş. Rumlarda bundan dolayı buraya yeniçerilerin yeri anlamına gelen yeniçarohori demiş.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı plajı ismini çok duyduğunuz Ayvalık’ta mutlaka denize girilmesi gereken bir plaj. Denizi oldukça sığ olan bu plajı genelde çocuklardan dolayı aileler ve yüzmeyi çok iyi bilmeyenler tercih ediyor. Sizde ailenizle gidebileceğiniz çocuklarınızın rahatlıkla suya girebileceği bir yer arıyorsanız burası tam size göre. Ayvalık’ta gezilecek yerler listenize sarımsaklı  plajını eklemeyi unutmayın.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Şeytan Sofrası

Şeytan sofrası ayvalığın merkezinden yaklaşık olarak 8 km güneyinde bulunan bir yer. Kayaların ve tepenin üzerinde yer alan şeytan sofrasında adaların manzarasını izlemek mükemmel. Burada üzerinde şeytanın ayak izi olarak tabir edilen bir ayak izin bulunduğundan dolayı insanlar içine para atarak dileklerde bulunuyorlar. Sönmüş olan volkandan kalan parça yuvarlak olduğu için sofra görüntüsünü andırıyor. Rivayetlerden dolayı da turistlerin ziyaret ettikleri yerlerden biri.

Ayvalık gezilecek yerler

Ayvalık gezilecek yerler

Cunda Adası

Cunda adası Girit mutfağı, Rumlardan kalan sokakları, kendine has atmosferi ile tatilinizin tadını çıkartacağınız yerler  arasında. Cunda adası aynı zamanda Alibey adası olarak da bilinir. Türkiye’nin ege denizindeki 4. Büyük adasıdır. Cunda adasında da Ayvalık’ta olduğu gibi bir çok kiliseler bulunmaktadır.

Ayvalık’ta Ne Yenir

soracak olursanız hiç düşünmeden Ayvalık tostu diyebiliriz.

  • Ayvalık tostu
  • Lor tatlısı
  • Sakızlı dolma
  • Peynirleri
  • Koruk suyu
  • Papalina
  • Girit leblebisi

Ayvalık’tan ne alınır derseniz hediyelik eşyalar, zeytin ürünleri ve zeytin yağı, deniz börülcesi, arapsaçı ve dalından yeni toplanmış yöresel otlar

Ayvalık merkezde nereye gidilir liman, Atatürk bulvarı, taksiyat anıt müzesi, Hamidiye cami, ayazma kilisesi

Ayvalığa hangi aylarda gidilir bence gitmek için en uygun zaman haziran ve eylül aylarında gidip yaz tatilinizi orada yapabilirsiniz.

Ayvalık günübirlik ne yapılır taksiyarhis kilisesi, badavut beach, şeytan sofrası, bit pazarı, cennet tepesi, saatli cami, ata kayalıkları, ayazma, Çınarlı cami, Altınova iskelesi, kırlangıç AVM, Ayvalık Anadolu uygarlık müzesi, antikacılar çarşısı ziyaret edilebilecek yerler arasında.

Ayvalık pazarı her hafta cumartesi günü kurulur.

Ayvalık’ta hangi otelde kalınır diye soracak olursanız birkaç ipucu verebilirim. Babacan Ayvalık otel, lunaria guest house, karamela otel, cunda pier otel, matlo hotel ayvalık…

Ayvalık nerededir Ayvalık Türkiye’nin ege bölgesinde yer alan Balıkesir ilinin bir ilçesidir.

Ayvalık gece hayatı yaşamak isteyenler için değişik konseptleri olan eğlence mekanları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları clup gossip, beyoğlu lounge, cafe bar, sandık beach clup…

Bizi instagram sayfanızdan ziyaret etmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir; fethiye gezilecek yerler

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler