Bakan Koca: “6 Şubat sarsıntısına yakalanan 448 sıhhat çalışanı artık ortamızda değil”

Bakan Koca: “6 Şubat sarsıntısına yakalanan 448 sıhhat çalışanı artık ortamızda değil”
Bakan Koca: “6 Şubat sarsıntısına yakalanan 448 sıhhat çalışanı artık ortamızda değil”
23 Şubat 2023

Adıyaman’da açıklamalarda bulunan Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca zelzelede 448 sıhhat çalışanın hayatını kaybettiğini söyledi. Koca, “Hayatını sıhhat hizmetinde geçiren, bu afette kaybettiğimiz evlatlarımızı da anmak istiyorum. Onlar meslektaşlarım, çalışma arkadaşlarımdı” dedi. Bakan Koca, zelzele sürecinde hastanelere afetzede olarak, 252 bin 286 hastanın müracaat yaptığını, bu hastaların 9 bin 733’ünün hala hastanelerde yatarak tedavi gördüğü, 2 bin 196’sının ağır bakımda olduğu bilgisini de paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sarsıntıdan etkilenen Adıyaman’ı ziyaret ederek sıhhat alanındaki çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu. Bakan Koca, daha sonra ziyaret ettiği Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sıhhat çalışmaları ve bilgilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

“Afetten etkilenen kentlerimizde yaptığımız tertiplerle, muhtaçlığı artık yerinde karşılayabiliyoruz”

Konuşmasına hastanelerdeki doluluk oranları ile ilgili bilgiler aktararak başlayan Koca, “Deprem bölgesindeki aktif hastanelerimize ek olarak Hatay’da 9, Kahramanmaraş’ta 7, Gaziantep’te 2, Malatya’da 1, Adıyaman’da 6 olmak üzere, 25 sahra hastanesi ile misyon yapıyoruz. Sahra hastanelerine ek olarak, Kahramanmaraş’ta 13, Hatay’da 31, Malatya’da 11, Osmaniye’de 7, Gaziantep’te 18, Diyarbakır’da 3, Kilis’te 2, Adıyaman’da ise 25 olmak üzere 110 acil müdahale ünitesi kurduk. Sayılarını kent şehir verdiğim sahra hastaneleri ve acil müdahale ünitelerinde 72 bin 851 depremzede hastanın acil sıhhat hizmeti gereksinimini karşıladık. 51 bin 208 hastayı afet bölgesinden öteki kentlerdeki sıhhat kurumlarına naklettik. Afetten etkilenen kentlerimizde yaptığımız tertiplerle, gereksinimi artık yerinde karşılayabiliyoruz. Bu 11 kentte, faal servis yatağı sayısı 22 bin 153, servis yatağı doluluk oranı yüzde 44. Ağır bakım yatak sayısı 3 bin 374, doluluk oranı yüzde 65. Diyaliz ünitelerimiz gereksinimi çarçabuk karşılıyor” dedi.

“Bu süreçte hastanelerimize, afetzede olarak 252 bin 286 hasta müracaat yapmıştır”

Hastanelere başvuran depremzedelerin sayılarını açıklayan Koca, “Bu süreçte hastanelerimize, afetzede olarak, 252 bin 286 hasta müracaat yapmıştır. Bu hastaların 9 bin 733’ü hala hastanelerimizde yatarak tedavi görmektedir. 2 bin 196’sı ağır bakımdadır. Mersin’de serviste 816, ağır bakımda 164; Antalya’da serviste 849, ağır bakımda 131; Ankara’da serviste bin 121, ağır bakımda 407; Konya’da serviste 470, ağır bakımda 79; İstanbul’da serviste 945, ağır bakımda 198 hasta bulunuyor. Hastalarımızın sıhhatlerine kavuşması için 11 bin 778, her biri önemli, ameliyat yapılmıştır. Zelzele bölgesi dışındaki kentlerde tedavi ettiğimiz hastalarımızın 6 bin 855’i serviste, bin 429’u ağır bakımda yatmaktadır. Tedavisini zelzele bölgesindeki hastanelerimizde yaptığımız 2 bin 878 hasta serviste, 767 hasta ise ağır bakımda yatmaktadır. Afet bölgesindeki birinci basamak muayene sayısı dün itibariyle 1 milyon 571 bin 282’ye ulaşmıştır” diye konuştu.

“4 bin 971 numune ile su tahlili yapılmış, örneklerin yüzde 18,5’i uygunsuz bulunmuştur”

Halk sıhhatinin korunması ve salgın hastalıkların önlenmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Koca, “Bakanlık olarak, afetten etkilenen kentlerde, şu kademede, en özellikli misyonumuz, halk sıhhatini tehdit edebilecek kurallara karşı çaba etmek, bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek, hastaları süratle tedavi etmektir. Afet bölgesinde beklenen bulaşıcı hastalıklarla ilgili riskler, sürveyans erken ikaz sisteminin kurulmasıyla denetim altında görünmektedir. Afetin birinci gününden itibaren, bölgede 12 bin 27 noktada bakiye klor ölçümü yapılmış, 2.029 noktada bakiye klor oranı yetersiz bulunmuştur. 4 bin 971 numune ile su tahlili yapılmış, örneklerin yüzde 18,5’i uygunsuz bulunmuştur. Hala su muhteşem klorlaması yapılmaktadır. Etraf sıhhatinin korunması için çöplerin toplanması, enkaz alanlarına kireçleme yapılması, hayvan leşlerinin ilaçlanarak gömülmesi ve öteki tüm önlemler titizlikle yürütülmektedir. Afet bölgesinde hala 19 bin 109’u tabip, 67 bin 512’si sıhhat işçisi ve 36 bin 901’i öbür işçi olmak üzere 123 bin 522 şahısla hizmet vermekteyiz. Bu işçiyle birlikte 4 bin 584 UMKE, 6 bin 60 ambulans işçimiz bulunmaktadır. 112 ambulans sayımız bin267, UMKE araç sayımız 245’tir. UMKE takımlarımızın bir kısmı gezici sıhhat hizmeti vermekte, kronik hastalara ilaçlarını ulaştırmaktadır. Gezici sıhhat hizmetleri çerçevesinde Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ve Adıyaman’ın 76 ilçesi ve 1 bin 512 köyüne, 50 bini aşkın hastaya sıhhat hizmeti götürdük. Afet bölgesinde birincisi Adana’da, ikincisi Gaziantep’te olmak üzere 2 yerde bölge ilaç ve tıbbi sarf lojistik deposu oluşturduk. Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay ve Adıyaman ilaç ve tıbbi sarf lojistik depolarımız hizmettedir. Birinci basamak sıhhat hizmetlerimizi, kapasite ve genişlik olarak, güçlendiriyoruz. 184 Sarsıntı Sıhhat Çizgisini kurduk. Afetten en çok ziyan gören üç vilayetimizde 75 yaşından büyük vatandaşlarımızı ve kronik hastalarımızı belirlemeye başladık. Meskende sıhhat takımlarımız ve taşınabilir sıhhat timlerimizle, bu hastalarımıza, meskenine giderek yahut nerede bulunuyorsa oraya ulaşarak ilacını verip, sıhhat hizmeti muhtaçlığını karşılıyoruz” biçiminde konuştu.

“6 Şubat sarsıntısına yakalanan 448 sıhhat çalışanı artık ortamızda değil”

Depremde 448 sıhhat çalışanın hayatını kaybettiğini kaydeden Koca, “Hayatını sıhhat hizmetinde geçiren, bu afette kaybettiğimiz evlatlarımızı da anmak istiyorum. Onlar meslektaşlarım, çalışma arkadaşlarımdı. Misyon yerleri afet bölgesindeki vilayetler olan ve 6 Şubat sarsıntısına yakalanan 448 sıhhat çalışanı artık ortamızda değil. Her birine Allah’tan rahmet diliyorum. 528 sıhhat çalışanı yaralı, onlara acil şifa diliyorum” tabirlerini kullandı.

“Adıyaman’da aktif servis yatak kapasitemizin yüzde 25’i ağır bakım yatak kapasitemizin yüzde 50’si dolu durumdadır”

Adıyaman’daki mevcut sıhhat hizmetlerine de değinen Bakan Koca, “Depremden etkilenen sıhhat kurumu binalarında, Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanesi ana binası başta olmak üzere, mühendislik hesaplarının gerektirdiği tamir başlatıldı. Kent merkezinde olan Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Binası ile Çelikhan’daki Devlet Hastanesinde mevcut koşullarda hizmet verilemiyor. Bayan doğum ve çocuk sıhhati hizmetleri, Sahra Hastaneleri yanı sıra, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana binasında oluşturulan Kadın-Doğum ve Çocuk Acil Müşahede yataklı servisleri içinde sürdürülüyor. Bu kliniklerimizin muhtaçlık duyduğu ameliyathaneler, ağır bakım ve yeni doğan ağır bakımlar da tahsis edilmiştir. Başka hastanelerimiz ise faaliyetlerine devam ediyor. Bildiğiniz üzere, sahra hastaneleri, bize sıhhat hizmeti eksikliğini hissettirmeyecek donanıma, imkana çok büyük oranda sahiptir. Bu hastaneler Pandemi devrinde bize büyük bir güç verdiler. Adıyaman’da 6 sahra hastanemiz var. Bu sayı tek başına bile imkân ve inançtır. Adıyaman’da aktif servis yatak kapasitemizin yüzde 25’i ağır bakım yatak kapasitemizin yüzde 50’si dolu durumdadır. Adıyaman’daki eczanelerin durumu ise vilayetteki 183 eczaneden 76’sı, 17’si vilayet merkezinde olmak üzere hizmetlerini sürdürüyor. Merkezde 3, Besni’de 1, Gölbaşı’nda 1 olmak üzere, 5 çadır eczanemiz var. Türk Eczacılar Birliğine ve istekli eczacılara bilhassa teşekkür ediyorum. aile sıhhati merkezlerimizden 53’ü ve 6 toplum sıhhati merkezimiz muhtaçlık duyduğunuzda başvurabileceğiz durumda. Bilinmesi gereken bir öteki konu da, çadır Kentlerde, hala 26 acil müdahale ünitesi bulunduğudur. Zelzelenin birinci gününden itibaren birinci basamak sıhhat kuruluşlarımızda yapılan muayene sayısı 15 bin 362‘dir. Sahra hastaneleriyle birlikte, Adıyaman’da yapılan toplam muayene sayısı 29 bin 850’dir. Gezici gruplarımız köyleri dolaşıp 23 binden fazla insanımızı sıhhat taramasından geçirdi. Tetanos başta olmak üzere, Genişletilmiş Bağışıklama Programı çerçevezinde aşılar aksatılmadan yapıldı” dedi.

“Adıyaman’daki 613 numuneden 353’ü kâfi, 260’ı ise yetersiz bulunmuştur”

Adıyaman’daki halk sıhhati çalışmalarına da değinen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Afet bölgesinde birinci ele aldığımız mevzuların başında halk sıhhati olduğunu belirtmiştim. Bu çerçevede, zelzelenin birinci günlerinden itibaren Adıyaman’da klorlama çalışmaları ve bakiye klor ölçümleri yapılmış olup, 613 numuneden 353’ü kâfi, 260’ı ise yetersiz bulunmuştur. 343 su örneği alınmış, örneklerden 99’u uygunsuz olduğu tespit edilmiştir. Bu 99 numunenin 87’sinde mikrobiyolojik, 27’sinde kimyasal uygunsuzluk tespit edilmiştir, gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Eti Maden tesisleri kaynaklı ağır metal kuşkusu ile yapılan kimyasal tahlillerde ise sonuçlar olağan çıkmıştır. Şebeke suyu konusunda ihtarlar yapılmış olup önlemlere tam uyulduğunu düşünüyoruz. Bu bilgilerden hareketle, mevcut koşullarıyla Adıyaman’da halk sıhhatini tehdit edecek durum yoktur diyebiliriz” diye konuştu.

“Şehrimizde, taburcu edilen hasta sayısı 17 bin 499”

Adıyaman’da 17 bin 499 hastanın taburcu edildiğini kaydeden Koca, “Şehrimizde, taburcu edilen hasta sayısı 17 bin 499’tür. Yeni bir can kaybını önlemek için tıbbın imkanlarını seferber ettik. 17 gün boyunca her ne kadar Hatay’da olsak da yüreğimiz tüm zelzele şehirlerindeydi, Adıyaman’daydı. 112 Ambulanslarımızdan 302’si, acil sıhhat işçimizden 1 bin 727’si burada görevlendirildi. 111 adet Ambulansımız 314 işçiyle hala Adıyaman’da. 792 UMKE gönüllümüz hala burada. Ulusal acil müdahale ünitelerimiz toplam 24 bin 725 muayene yaptı. Muayenelerin yapıldığı 20 merkezi noktanın 16’sı hala faal. Tüm acil müdahale ünitelerinin toplam muayene sayısı 34 bin 116. UMKE ve 112 acil takımlarının Adıyaman’daki sıhhat taramaları çerçevezinde yaptığı ziyaret sayısı ise 23 bin 303. 53 aile sıhhati merkezimiz faal, 72 doktorla hizmetimize devam ediyoruz. Sıhhat hizmeti için çadır kentlerdeki noktalarda, 325’i tabip olmak üzere 2 bin 305 sıhhat çalışanının misyonu başında olduğunu da belirtmek isterim” dedi.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler