Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir?

Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir?
Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir? Bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir?
14 Aralık 2021

Bıldırcın yumurtası severek tüketilen ve birçok vitamine sahip, tam bir protein deposu olan besinlerden bir tanesidir. Tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında bıldırcın yumurtasının faydalarının çok daha fazla olduğu görülürken özellikle gelişme çağındaki çocuklar ve sporcular için önerilmektedir. Kendisi küçük fakat sağladığı yararlar büyük olan bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir? Fazla tüketilmesi durumunda A ve B vitamini yönünden oldukça zengin olan bıldırcın yumurtasının zararları nelerdir?

Bıldırcın yumurtasının faydaları

Bıldırcın yumurtası nedir? Bıldırcın yumurtasının besin değerleri nasıldır?

Bıldırcın yumurtası yabani bıldırcın kuşundan elde edilen küçük yumurtaya verilen isimdir. Son yıllarda besin değerlerinin tavuk yumurtasına oranla daha yüksek olmasından dolayı çok tüketilmeye başlanan bıldırcın yumurtası, sağlıklı beslenmek isteyenler için tam bir vitamin deposu! Kahverengi benekli ve oldukça küçük boyutlarda olan 1 adet bıldırcın yumurtasında yaklaşık 15 ila 20 kalori bulunur. İçeriğindeki protein ve demir oranı tavuk yumurtasından iki kat fazla olan bu yumurtaya sofralarınızda yer ayırmak için birçok sebebiniz var.

Bıldırcın yumurtasının besin değerleri nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin ve günlük protein ihtiyacını büyük kısmını karşılanmasını sağlayan bıldırcın yumurtası, besin değeri oldukça yüksektir. Yumurta alerjisi ya da böbrek ve midesinde ciddi bir rahatsızlığı bulunmayan kişilerin tüketmesinde yarar olan bıldırcın yumurtasının 100 gr için bazı besin değerleri şöyledir:

Kalori: 158 kcl

Protein: 13 gr

Yağ: 11 gr

Kolesterol: 844 mg

Kalsiyum: 64 mg

Sodyum: 141 mg

Karbonhidrat: 0,4 gr

Şeker: 0,4 gr

Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir?

Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir?

Tavuk yumurtasından iki kat fazla sağlığa faydalı olan bıldırcın yumurtasının cilt ve saç güzelliğinden kolesterol düzenlemeye kadar birçok faydası vardır. Besin değerlerini aktardığımız ve günaşırı tüketilmesi önerilen bıldırcın yumurtasının sağlığa faydalarından söz edelim.

Protein açısından çok zengindir

Bıldırcın yumurtası, kas ve kemik gelişimini destekleyen amino asitlerden oluşan tam bir protein kaynağıdır. İçerdiği protein oranı nedeniyle özellikle sporcular ve kas geliştirmek isteyen kişilerin bol miktarda çiğ veya pişmiş bıldırcın yumurtası tüketmesi önerilir.

Kansızlık (Anemi) rahatsızlığına iyi gelir

Bıldırcın yumurtasının en önemli özelliklerinden biri, yoğun demir ihtiva etmesidir. Vücutta bulunan oksijenin organlara dağıtılmasında önemli rol oynayan demir, kan için gerekli olan potasyumu da karşılar. Anemi hastalığının sebebi olan demir eksikliği, düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketilmesi ile giderilebilmektedir.

Çeşitli organlarda taş ve kum oluşmasını önler

Safra kesesi ve böbrek taşı ile kum oluşması, sıklıkla rastlanılan sağlık problemlerinden biridir. Böbrek, safra kesesi ve karaciğerlerin düzenli çalışması ve sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesi için bıldırcın yumurtasını beslenme programınıza dahil edebilir, bıldırcın yumurtasının faydalarından yararlanabilirsiniz. Bunların yanı sıra mesane taşlarının da oluşmasını engeller ve var olan taşların parçalanarak vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korur

İnsan vücudunun bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıklar ya da kanser gibi ölümcül hastalıklara yakalanma riski yükselmektedir. Bıldırcın yumurtası, bağışıklık sistemini güçlendirici birçok vitamin ve mineraller içermektedir. Antioksidan bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan bıldırcın yumurtası, vücutta bulunan zararlı serbest radikallerle mücadele eder ve bunların oluşumunu engeller.

Kalp ve damar hastalıkları ile savaşır

Potasyum açısından çok zengin olan bıldırcın yumurtasını tüketerek kalp ve damar hastalıklarından korunabilirsiniz. Kalp krizi, damar tıkanıklığı, felç ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları vücutta bulunan potasyum miktarı ile yakından ilgilidir. Tüm bu hastalıklardan korunmanızı sağlayacak olan potasyumu bıldırcın yumurtası tüketerek temin edebilirsiniz.

Cinsel isteksizliği azaltır ve cinsel aktivitenin artmasını sağlar

Hem kadın, hem de erkek bireylerde cinsel isteksizliğin en temel nedeni libido eksikliğidir. Bıldırcın yumurtasının yapısında bulunan protein, fosfor ve çeşitli vitaminler libidonun artmasını sağlar ve cinsel isteksizlik sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

A vitamini sayesinde göz sağlığını korur, kataraktı önler

Göz sağlığını korumak ve katarakt gibi çeşitli göz hastalıklarına yakalanmamak için A vitamini zengini olan besinler tüketmek gereklidir. Göz sağlığı ve iyi görme yetisini sağlayan A vitamini, bıldırcın yumurtasında yüksek oranda bulunmaktadır. Daha iyi görmek ve katarakta yakalanmamak için öğünlerinizde tavuk yumurtası yerine bıldırcın yumurtasını tercih edebilirsiniz.

Yüksek tansiyonu düşürür ve dengede tutar

Bıldırcın yumurtasında bulunan yüksek orandaki potasyum minerali sayesinde yüksek tansiyon problemini aşabilirsiniz. Damar açıcı ve kan basıncını düşüren bir etkisi olan potasyumca zengin bu yumurtayı düzenli olarak tüketmeniz halinde damarlardaki baskıyı azaltarak, genişlemesini ve kan akışının çok daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kolesterolü düzenler

Sağlık için onlarca faydası olan bıldırcın yumurtasının faydalarından bir diğeri ise, kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL oranını düşürmesidir. İçeriğinde birçok yağ asidi bulunan bıldırcın yumurtası, yüksek kolesterolü düşürerek, yine kalp ve damat hastalıklarının oluşmasını engellemektedir.

Kan şekerini dengeler

Kan şekerini dengeleyerek, özellikle tehlikeli olan kandaki yüksek şeker oranını düzeni olarak bıldırcın yumurtası tüketerek dengeleyebilirsiniz. İçerdiği düşük karbonhidrat sayesinde vücudun ihtiyacı olan şekerin emilmesini ve gereğinden fazla glukoz depolanmasının önüne geçer.

Güçlü bir kemik yapısına sahip olmayı sağlar

Bıldırcın yumurtasının faydaları neredeyse saymakla bitmiyor. Çok güçlü bir protein kaynağı ve bunun yanı sıra kalsiyum değeri yüksek olan bir besin olan bıldırcın yumurtası güçlü bir kemik yapısına sahip olabilmek için özellikle gelişme çağındaki çocukların kas ve kemik yapısının gelişmesi ile yeni hücreler oluşumuna yardımcıdır.

Kanserle savaşır

Yüksek oranda A ve C vitaminine sahip olan bıldırcın yumurtası müthiş bir kanser önleyicidir. Vücutta bulunan serbest radikaller nedeniyle oluşan kanser hastalığını önleyen antioksidan maddeler A ve C vitamininde bolca bulunur. Bu nedenle kanseri önlemek ya da hastalığın tedavisi sırasında bolca bıldırcın yumurtası tüketilmelidir.

İştahsızlığı önler ve kilo almayı kolaylaştırır

Bıldırcın yumurtası oldukça fazla oranda yağ ve dolayısıyla yüksek kalori içerir. Kilo alma problemi yaşayan kişiler tarafından tüketilmesi önerilen bıldırcın yumurtası aynı zamanda iyi bir iştah açıcıdır. Yemek yeme ve kilo alma sorunu görülen çocuklar için doğal bir iştah açıcı olması da bıldırcın yumurtasının faydaları arasındadır.

Hafızayı güçlendirir, unutkanlığı önler

Unutkanlığı önlemek ve hafızayı güçlendirmek için gerekli olan B vitamini, bıldırcın yumurtasında yüksek oranda bulunur. Düzenli olarak bıldırcın yumurtası tüketilmesi, hafızanın daha kuvvetli olması ve beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Cildi güzelleştirir

Bıldırcın yumurtasının faydalarından biride, cildi güzelleştirmesi ve daha genç bir görünüme sahip olmayı kolaylaştırmasıdır. Çiğ olarak cilde uygulanan çeşitli cilt maskelerinin içinde veya sadece aromaterapi yağları ile birlikte bıldırcın yumurtası kullanabilir ve daha gergin bir cilde sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda ameliyat ve kesik izlerinin kısa sürede kapanmasında faydalıdır.

Bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir?

Bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir?

Sağlıklı bir yaşam için bunca etkisi ve yararı olan bıldırcın yumurtasının faydalarından söz ettikten sonra aklınıza takılmış olan bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir konusunu paylaşalım. Bıldırcın yumurtası tıpkı tavuk yumurtası gibi çiğ olarak da tüketilebilen bir besindir, tabii bu sizin isteğinize bağlı olarak değişebilir. Şimdi gelelim bıldırcın yumurtası nasıl tüketilir, bıldırcın yumurtası nasıl pişirilir sorularının yanıtlarına;

  • Bıldırcın yumurtasını diğer yumurtalarda olduğu gibi suda haşlayarak tüketebilirsiniz.
  • Çiğ olarak tüketebilirsiniz, özellikle ses tellerinin düzelmesi ve solunum yolu hastalıklarının tedavisi sırsında bir bardak sütün içerisine bir kaşık bal ve çiğ bıldırcın yumurtası ekleyip 5 dakika beklettikten sonra bu karışımı içebilirsiniz.
  • Sahanda tereyağı veya sıvı yağ ile kızartarak pişirebilirsiniz.

Bıldırcın yumurtasının zararları var mıdır?

Bıldırcın yumurtasının zararları var mıdır?

Bıldırcın yumurtası oldukça sağlıklı ve rutin beslenme alışkanlıklarına mutlaka eklenmesi gereken bir besindir. Bunun yanında, besin değerlerinin çok kuvvetli olması nedeniyle bazı kişiler tarafından dikkatli tüketilmesi önerilmektedir. Fazla ve yanlış tüketimi halinde görülebilecek olan bıldırcın yumurtasının zararları şunlardır:

  • Çok fazla bıldırcın yumurtası tüketilmesi, içeriğindeki kan basıncını düşüren yüksek potasyum oranı nedeniyle düşük tansiyon (hipotansiyon) sebebi olabilir. Aşırı tüketilmesi durumunda baş dönmesi, mide bulantısı, sersemlik hissi ve yorgunluk görülebilir.
  • Vücuda gereğinden fazla antioksidan alınması, antioksidanların sağlıklı hücrelere yönelmesinden dolayı kanser hastalığını tetikleyebilmektedir. Bu nedenle güçlü bir antioksidan kaynağı olan bıldırcın yumurtası tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.
  • Fazla sayıda tüketilen bıldırcın yumurtasının zararlarından bir diğeri, hipoglisemi riskini artırmasıdır. Kan şekerini düzenleyici bir etkisi bulunan bıldırcın yumurtası çok fazla tüketildiğinde kan şekerinin aniden düşmesine mide bulantısı, kusma, susuzluk, dudaklarda kuruma ile bulanık görmeye neden olabilir.
  • Bıldırcın yumurtasını sürekli ve çok sayıda tüketmek bağırsak gazı, şişkinlik ve sindirim sisteminde hazımsızlığa yol açabilmektedir.
  • Tavuk yumurtasına alerjisi olan kişilerin bıldırcın yumurtasını da dikkatli tüketmesi gereklidir.
  • 2 yaşından küçük olan çocukların bıldırcın yumurtası ile beslenmesi önerilmemektedir.
  • Bıldırcın yumurtasını günaşırı tüketmek, bu besinden maksimum fayda görmenize yeterli olacaktır.

Okurun dikkatine: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve diğer detaylar internet ortamından derlenmiştir ve doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle kişiden kişiye farklı sonuçlar verebileceği unutulmamalıdır. Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir ve tavsiye niteliği taşımamaktadır. Buna rağmen yazılmış olan bilgilerden kaynaklı kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup sitemiz ve yazarları sorumluluk kabul etmemektedir.

 

 

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler