Bitcoin Cash Nedir? Yatırım İçin Karlı Mı?

Bitcoin Cash Nedir? Yatırım İçin Karlı Mı?
Bitcoin Cash Nedir? Yatırım İçin Karlı Mı?
31 Ocak 2021

Bitcoin Cash ile tanışmaya hazır mısınız? Bitcoin Cash ortaya çıkan sorunlara çözüm yaratmak amacıyla meydan gelmiş bir çeşit kripto para birimidir. Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayınız. Keyifli okumalar dilerim. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Bitcoin Cash (BCH) Tanımı Nedir?

1 Ağustos 2017 tarihinde Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’in Hard Fork’lanması vasıtasıyla ortaya çıkarılan tartışmaya açık bir kripto para birim çeşididir. Bitcoin Cash, Bitcoin ağının ölçeklenebilirlik problemlerine çözüm verebilmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bitcoin’in işlem süreci ve ekonomisi, teknolojinin artmakta olan kullanımı ve sınırlaması sebebiyle Bitcoin Cash ortaya çıkarılmış ve tüm bu problemlere çözüm getirilmiştir.

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, benzetim yapacak olursak Bitcoin ve diğer bir kripto para birimlerinde bildiğimiz gibi, bir Blockchain ismiyle bilinen işlemlerin kriptografik halinde güvenli bir biçimde dağıtılmış olan merkezi olmayan kayıtlarına varan bir kripto para birimi olarak isimlendirdiğimiz sanal para birimidir. Bitcoin ortamında ki anlaşma sorunlarından sonra meydana gelen Hard Fork vasıtasıyla oluşturuldu.

Bitcoin’in Blockchain’i bire bir kopyalama işlemi gerçekleştirdiğinden kaynaklı Bitcoin’in bütün sahiplerinin cüzdanlarında bulunan Bitcoin miktarına eşit olarak Bitcoin Cash verilmiştir.

Bitcoin Hard Fork öncesi başlamış bulunan çekişmeler Hard Fork sonrasına dek sürmüştür. Bu çekişmelerin odak noktası ise topluluktaki bazı şahısların Bitcoin Cash’in orijinal Bitcoin ilkelerini daha uygun bir biçimde yansıttığını ortaya koymalarıydı. Bu şahıslar Bitcoin Cash’i “gerçek Bitcoin” olarak adlandırıyorlardı. Bitcoin Cash ve Bitcoin taraftarları içerisinde tartışma Twitter, Reddit gibi uygulamalar içerisinde hala devam etmektedir.

Gerçek Bitcoin Twitter hesabı Bitcoin Cash’i destek olan Bitcoin topluluğunun ilk üyelerinden olan Roger Ver aracılığı ile devralındı. Twitter hesabından düzenli aralıklarla Bitcoin Cash’in orjinal Bitcoin olduğu tezini savunmaya devam etmektedir.

Bitcoin Cash’e Nasıl Sahip Olunur?

Türk Lirası ile Bitcoin Cash satın alabilmenizi sağlayan en büyük kripto maliyet borsasını buraya basarak ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin Cash Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de, Türk Lirası ile Bitcoin Cash satın almak oldukça kolaydır.  Ek olarak teknik bir bilgi aratmadığından rahatça Bitcoin Cash satın alabilirsiniz.

Bitcoin Cash Kullanıcılara Ne Vaat Ediyor?

BCH, BTC’ye göre büyük blok boyutları sebebiyle çok daha hızlıdır.
Ayrıca transferleri daha ekonomik olmasını sağlamak mümkündür .

bitcoin-cash-nedir-yatirim-icin-karli-mi-66666

Bitcoin Cash Toplam Arz, En Düşük Ve En Yüksek Piyasa Değeri Nedir?

 • Bu kripto para toplam olarak 21 milyon BCH ile sınırlıdır.
 • Dolaşımdaki arz miktarı ise 18.373.200 BCH’dir.
 • BCH’nin en düşük aralığını Aralık 2018’de 75,03 dolar olarak bilinirken, en yüksek aralığı Aralık 2017’de 4.355,62 dolar olarak belirtilmiştir.

Paribu’da BCH İşlemleri Nasıl Yapılıyor?                   

Buraya tıklayarak BCH işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin Cash BCH Coin Nasıl Saklanır?

İlk olarak BCH ticaretine ya da madenciliğine başlayacaksanız bilinmesi gerekenlerden birisi: BCH nasıl saklanır? BCH cüzdanı nedir? Bu sorularının cevaplarına bakmamız gerekmektedir. BCH bir elektronik cüzdan olarak da gizlenebilir.

Bir cüzdan, oldukça uzun iki gelişigüzel sayı ve harf kümesinden oluşmaktadır. Bunlardan birisi, diğer üyelerin size BCH gönderme isteği kullanacağı cüzdanınızın umumi adresidir.

Bir diğeri ise paranıza erişmini sağlayan ve bir işlem için oturum kapatmak amacıyla kullanılan kişisel anahtarınızdır. Bütün zamanlarda özel anahtarınızı güven içinde ve emniyette bulunduğundan emin olunuz. Özel anahtarınızı kaybederseniz ona erişiminizi de kaybedersiniz.  Benzer biçimde, herhangi biri kişisel anahtarınızı çalmaya çalışırsa, cüzdanınızdaki bütün fonlar elinizden gidecektir.

BCH destek olan bir kripto para borsasına kayıt olursanız, o borsa sizin adınızı kullanarak otomatik bir cüzdan açma işlemi gerçekleştirecektir. Bunun beraberinde, coinlerinizin güvenlik işlemleri için farklı bir cüzdanda gizlemeniz önerilir. Bunun sebebi, cüzdan hizmetleri veren borsaların alt yapısında kişisel anahtarlarınıza ve dolayısıyla paranıza sahip olması durumudur.

Sonrası, borsaların saldırıya geçtiği ve müşterilerinin birikimlerini onlara geri ödeme durumunda olmayınca kaybettiği ve hatta üyelerin parasını kapatıp kaçmaya başladığı birçok örnek gerçekleşmiştir.

Tüm bu olaylar içerisinde yer almamak için ya software ya da hardware bir cüzdana sahip olabilirsiniz.

Bitcoin Cash Cüzdan Nedir?

Bitcoin Cash BCH coin software veya hardware bir cüzdan da gizlenebilir. Software olarak; Electron Cash, Bitpay, Stash seçme hakkı tanınabilir. Hardware cüzdan olarak ise; Ledger Nano S, TREZOR ve KeepKey seçeneklerine göz atılabilir.

Bitcoin Cash Ne Zaman Geliştirildi?

Bitcoin Cash 1 Ağustos 2017 tarihinde uzmanlar tarafından geliştirildi. Bitcoin-ABC geliştiricileri, blok boyutunda artış göstermek için Bitcoin blockchain tarafından Hard Fork uygulamasını başlatmış bulundu. 8 mb’lık blocklara sahip olan bu yeni blockchain Bitcoin Cash olarak isim bulmuştur.

Bitcoin Cash Geliştirici Ekibinde Kimler Yer Alır?

Bitcoin Cash çok fazla bağımsız geliştirici gruba sahiptir. Bu gruplar Bitcoin Cash üzerinde çalışarak BCH coin’in global olarak kullanılan bir para birimi durumuna gelmek için çaba gösteriyorlar.

Bitcoin Cash (BCH) Coin Nasıl Çalışır?

Bitcoin Cash, alışagelmiş bitcoine göre daha fazla bir blok boyutuna sahip ve böylece çok fazla işlem tek bir seferde onay alıyor. Hız açısından bu kadar gelişmiş olan sistem, ödemelerde de normale göre oldukça düşük komisyon almış olur. Teknik olarak Bitcoin ile benzer çalışma stratejisi kullanılmasına rağmen blok boyutu amacıyla ön plana geçmektedir.

Şahsına ait blok zinciri tarafından işlem gerçekleştirdiği için, Bitcoin ağı üzerindeki varlıklarını yeni ağa aktarmak amacını düşünen kişilerden transfer ettikleri her coin için büyük miktarda komisyon alınması nedeniyle geçişler öncekine göre daha yavaş olmuştur. Bu nedenle de sistem henüz istenilen seviyedeki üye sayısına ulaşmamıştır.

Bitcoin Cash’e Neden İhtiyaç Duyuldu?

Bitcoin blockchaini aracılığı ile gerçekleştirilmiş olan işlem birimine bağlı olacak şekilde, blockchain kapasitesi yetersiz olmuş ve işlem süreci, işlem maliyeti gibi konularda problemler meydana gelmiştir. Bunun üzerine Bitcoin blockchainine eş zamanlı olarak Bitcoin Cash geliştirilmiştir.

Bitcoin ilk geliştirildiği günler sonrası seneler içinde dünya çapında bir fenomen durumuna gelmiştir.

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından önerilmiş olan, Bitcoin’in rutin işlemler için kullanılan kişiler arası bir kripto para birimi olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Seneler gelip geçtikçe, temel akım çekim gücü yarattıkça ve fiyatı artışı gösterince, Bitcoin para değerinin yerine bir yatırım aracı durumuna gelmiştir. Bitcoin tanınmışlığı arttıkça Bitcoin topluluğunun bir ölçeklendirme problemi meydana gelmiştir.

Problem, ağı her geçen gün çok daha artış göstererek şahısların kullanır olmasıyla, blockchain aracılığı ile 1mb ile sınırlı bloklar doldurmaya başlamıştır. Bitcoin’in blok zincirindeki bir işlem için onay süreci ve maliyeti artmıştır.

Bitcoin Cash’in Arkasındaki Teknoloji Ne?

Bitcoin Cash, Blockchain tabanlı olarak dağıtılmış defter teknolojisi üzerine kurulmuş bir sistemdir. Diğer kripto paralarında benzer olarak paralar aslında mevcut olmamaktadır. Burada paraların miktarının ne kadar olduğunu gösteren işlemlerin bir kaydı bulunmaktadır.

Ağdaki işlem kayıtlarını gizlemek, eklemek ve onaylamak için Bitcoin Cash yazılımını kullanan bilgisayarlara “nodes” diğer adıyla “düğümler” hitap ediliyor ve bunlar olmadan Bitcoin Cash mevcut duruma gelemiyor.

İşlemler ağda meydana geldiği için bu düğümler işlemleri biraz daha sonra Blockchain’e eklenmiş olan “bloklar” olarak isimlendirilir. Bitcoin Cash, benzetim yapacak olursak Bitcoin gibi her 10 dakikada bir Blockchain’e yeni bir blok eklemiş olur.

Blockchain’e erişimi farklı bir biçimde kesmek veya değiştirme imkânı yoktur. Çünkü her blok ağdaki düğümlerin çoğunu oluşturan tehlikeye sebep olmadığı sürece verilerin değiştirilmesini engelleyecek biçimde şifre oluşturulur ve doğrulanır. Bu, sadece hesaplarınızın hack’leyerek bir tek şahsı dolandırmanın gerçekleştiği genel bankacılık sistemlerinden farklıdır.

bitcoin-cash-nedir-yatirim-icin-karli-mi-66666

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıldır?

Yeni verileri bloklara ayırma ve bunları bloklara ekleme zamanına “madencilik” olarak adlandırılır. Bu süre aynı zamanda yeni Bitcoin Cash’lerin oluşmasını sağlayan süreçtir. Bu yeni basılan token’lar Blockchain’deki her bloğu güven içerisine almak için geçerli olan “hash” yaratan ağdaki düğümleri yani madencileri bir nevi ödüllendirmek için kullanılmaktadır.

Hash, her bloğun eşsiz dosya boyutunu ilgilendiren bir şifreleme işlemi ile oluşmuş olan, bir bloğun engellemeye eklenmeden önce geçerli olan değişmemiş veri içerdiğini kanıt olan uzun bir sayı dizisidir. Bu kriptografik süreç içerisinde “Proof of Work” yani “İşin Kanıtı” olarak isimlendirilir. Çünkü bütün blok önceki bloğun hash değerini içermekte ve bu sebeple her blok beraber kendini doğrulayan birçok miktarda iş içeren bir Blockchain ile bağlanmış olur.

Hash tek taraflı bir yoldur, çünkü bir hash yaratıldığı saf verileri elde etmenin bir seçeneği yoktur. Yalnızca verilerin değiştirilmediğini teyit etmek için kullanılabilirler.

Bitcoin Cash Madenciliği Kârlı mı?

Bitcoin Cash madenciliğinden önemli kazançlar kazanabilmek için önemli bir yatırım yaratmak gerekmektedir. Bu sebeple, madencilik işinde Bitcoin Cash’in eldeki zorluğuna, madencilik faaliyetinin yapılacağı yerdeki elektrik ücretine, kira ücretine, madencilik ekipmanını çalıştırabilmek için gereken elektrik gücüne ve hash orantısına bağlı bir madencilik ekipmanına akıllı yatırım gerçekleştirmek gerekir.

Hash hızı ve madencilik ekipmanının hash üretim hızdır. Hash orantısı artış gösterdikçe bir blok madenciliği ve ödüllendirme şansı o kadar yüksek olacaktır.

Madencilik faaliyeti için gerekli diğer hususlar arasında madencilik ekipmanlarının soğutulması için gereken elektrik maliyeti ve mevcut Bitcoin Cash’in satış fiyatı yer almaktadır.

Oluşturulan bütün geçerli has 12.5 Bitcoin Cash olarak ödüllendirilmektedir.

Bitcoin Cash Neden Hard Fork’a Gidiyor?

Burada ki değişimin ve ağdaki bölünmenin nedeni ise, ağdaki iki önemli topluluğun farklı görüşlerde olması olarak bilinmektedir. Toplam piyasa tutarına göre en büyük altıncı kripto para biriminin hard fork’a gitme nedeni madencilere getirilmiş olan vergidir. Madencilere %8 pay olarak vergi getirilmesi planı bazı geliştiricilere ve topluluk üyelerine uygun gelmese de bu düşünceyi öne sürenler hard fork ile ayrı bir ağ oluşumunu planlıyor.

Coinbase gibi süre gelen bazı kripto para borsaları da büyük olay olurken BCH alım satım işlemlerini durdurma kararı alınmıştır.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

İlk olarak, madencilik ödülü gönderilmesi bir Bitcoin Cash cüzdanı oluşturulmalı. Madencilik ödüllerinizi bir borsa cüzdanına gönderme imkanı tanımamaktadır.

Madencilik ekipman sayınız/hash gücü düşük olursa ödüllendirilme olasılığınızı artırması için madencilik havuzu olarak tanımlanan bir grup madencilik içerisine katılmış olması mantıklı olacaktır. Bu gerekçeyle geçerli bir hash üretme olasılığınız artışa geçecektir.

Bitcoin Cash Madenciliği İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

 • Madencilik Donanımı: Uzman bilgisayarlar, ASIC madencileri (Bitcoin madenciliği için kullanılan aynı donanım) isimlendirilmiş olan Bitcoin Cash madenciliği için üretime geçmiştir. Bitcoin madenciliği donanımı ile aynı olan için madenciler genellikle belirli bir aralıkta daha fazla kâr gütmek amacıyla Bitcoin Cash ve Bitcoin içerisinde geçiş yaparlar. Kâr yapmak amacıyla gereken madencilik ekipman oranını hesaplamaları ve bunları uygun bir biçimde soğutarak çalıştırmanız gerekmektedir.
 • Madencilik Yazılımı: CGminer ve BFGminer, kullanılmış olan en bilinen madencilik yazılımları içerisindedir. EasyMiner isimli bir yazılım, madenciliğe başlangıç için en kullanım dostu madencilik yazılımlarından birisi olmaya hak kazanacaktır.
 • Bitcoin Cash Madencilik Havuzları: En başarılı olan ve en büyük Bitcoin Cash madencilik havuzları BTC.com, F2Pool, AntPool, ViaBTC, BitClub, BTC.top ve Bitcoin.com’dur.

Bitcoin Cash’in Avantajları

 • Bitcoin’den daha hızlıdır: Bitcoin Cash çok daha büyük blok boyutlarına sahip olması sayesinde Bitcoin’den çok daha hızlıdır.
 • Fiat’a oranla daha güvenlidir: Bitcoin Cash ve diğer kripto para birimleri, doğru şekilde saklandığında ve kullanıldığında son derece güvenlidir. Doğrudan kimliğine bağlı olmadıkları için özel bir şifre veya şifreye doğrudan erişimi olmayan bir kişinin hesabına girmek zordur.
 • Uluslararası ve yerel alışverişlerde hızlı ve ekonomiktir: Uluslararası banka havaleleri ya da hatta yerel elektronik para alışverişleriyle kıyaslandığında, Bitcoin Cash’in gönderilmesi daha hızlı ve ekonomiktir. Bitcoin Cash, çoğu borsada da yaygın olarak yer almaktadır ve bu durumda basit, pratik ve ekonomik bir biçimde Fiat’a dönüştürülebilir.
 • Bitcoin Cash, işlem gören bloklarının hafızasında Bitcoin sisteminden bağımsız olarak 8 MB’e çıkarması dahilinde daha pratik bir onay sistemi olmuştur. Bitcoin Cash, Bitcoin sisteminde bulunmakta olan SegWit gerekçesi çıkararak hem blok kapasitesini arttırmıştır. En çok işlem gören kripto paralardan biri olmasının getirdiği bir yarar ile pek çok borsada işlem gördüğü bilinmektedir.

Bitcoin Cash’in Dezavantajları

 • Düzenleme zorlukları bulunmakta: Son zamanlarda dünyanın her bir tarafındaki ülkeler kripto para birimlerini güncellemeye başladılar ve bunun yasal sonuçları hala belirsizliğini korumaktadır. Çin gibi ülkelerde kripto paralar taraftar olmayanlar açık bir şekilde düşmanca davranırken, ABD daha cana yakın ve pozitif bir yaklaşım göstermektedir.
 • Diğer Kripto para birimlerinin üstünlüğü bulunmakta: Genel olarak ilk kripto para değeri koduna varan Bitcoin Cash, akıllı sözleşmeler ile merkezi olmayan platformlar vasıtası ile yetenekler sunan kripto para birimlerine oranla güncel olamayan bir teknolojiye sahiptir.
 • Ölçeklenme eksikliği bulunmakta: Bitcoin Cash’in Bitcoin’e kıyasla ölçeklenebilirlik konusunda destek olması gerekçesine rağmen, Steem ve Steller gibi diğer kripto para birimleri hala daha pratik işlem hızları bulunmaktadır. Steller, saniyede 1.000 işlem yaparken, Bitcoin Cash saniyede ortalama 60 işlem işleyebilmektedir. Yeni olan kripto para birimi teknolojileri de Blockchain’den faydalanmak yerine tercihen asiklik grafik (DAG) isimli birimi kullanıyorlar. DAG zincirleri, madenciliğin hepsinin ortadan kaldırılmasını ve bunun yerine eşler içinde işlem onaylarını tercih etmektedir. DAG ile ağdaki bütün işlem, diğer işlemleri de doğrulamaktadır. Bu sebeple DAG zincirleri teorik biçimde sonsuz ölçekte ölçeklenirken, eş zamanlı olarak Blockchain’den daha çok merkezi değildirler. DAG kullanımı kripto paranın örnekleri içinde Byteball, IOTA ve Nano barındırmaktadır.
 • Düşük kabul seviyeleri bulunmakta: Genel olan kripto para değerleri, ödeme seçenekleri olarak yaygın biçimde kabul edilmemektedir. Bu sebeple para birimi olarak çok yarar sağlamazlar. Ancak, kripto para değerini kendiliğinden olarak yerel fiat’a değiştiren ödeme kartı hizmetleri ün kazanarak kredi kartı kabul edildiğinde mal ve hizmet satın almayı imkân sağlamaktadır. Bu, kripto para değeri kullanmaya başlama amacına hitap etmekte doğru biçimde atılmış bir adımdır.
 • Fiyat volatilitesi bulunmakta: Çeşitli mekanizmalarla fiat’a göre birimlerini koruyacak biçimde dizayn edilmiş stablecoin’lerindense diğer kripto para birimleri de çok farklı maliyetlere sahiptir. Bu, Bitcoin Cash ve diğer kripto para birimleri fiat bazlı maliyetlere bağlı oldukları ve pratik bir biçimde onlar için ödenmiş olan miktardan daha az bir değere sahip olacağından değeri gizleme stratejisi olarak kullanmakta zorlanılması anlamına gelmektedir.

Bitcoin vs. Bitcoin Cash

En dikkat çeken fark işlem süreleridir. Şu anda Bitcoin içerisinde 1 MB’lık mevcut blok limit büyüklüğü sebebiyle ortalama 3 ila 7 saniye işlem gerçekleştirebilmektedir. Bunu saniyede yüzbinlerce işlemi işleyebilecek VISA ve Mastercard ağlarıyla farklarını gözettiğimizde Bitcoin’in oldukça kısıtlı olduğuna dair düşüncelere girebiliriz.

Bitcoin işlem onay süreçleri kullanılan ekonomiye bağlı biçimde büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Ancak daha uygun Bitcoin kullanımı işlem biriktirme işlemlerini yaklaşık olarak temizlemiştir, bu sebeple işlemler 10 dakika kadar da sürebilmektedir.

Bunun beraberinde, 2017 Aralık ve 2018 Ocak ayları arasında genel olarak yüzbinlerce işlemin gerçekleşmesi biçiminde bir yoğunluk yaşanmıştır ve işlemlerin gerçekleştirmesini beklemeniz durumunda saatler, hatta günlerce beklemek gerekmektedir. Bir işlemin işlenmesinden yüksek işlem süreçlerinin gereken durumlarda daha hızlı işlenmesi için pozitif düşünce olarak madencilere daha yüksek işlem maliyeti ödemeniz gerekmektedir.

Bitcoin için yaklaşık işlem maliyeti şu anda ortalama 0,55 ABD dolarıdır. Bu, fiyatların Aralık 2017’de ve Ocak 2018’de yaklaşık dokuz kat daha yüksek olduğu sürelere kıyasla önemli ölçüde daha uygun olduğu gerekçesi anlamına geliyor. Bunun nedeni, hem geç kullanım oranının uygun olması hem de Bitcoin satın alabilmek için en bilinen çevrimiçi pazar meydanlarından biri olan Coinbase’in SegWit isimli sistem Bitcoin işlemlerinde bir güncelleme gerçekleştirmesi gerekmiştir.

bitcoin-cash-nedir-yatirim-icin-karli-mi-66666

Bitcoin Cash ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Bitcoin Cash yeni ve güncel bir kripto para birimidir ve Bitcoin sisteminin kullandığı blockchain üzerinden bağımsızlaşarak oluşturulmuştur.
 • Bitcoin blok limiti 1MB ile boyutundayken Bitcoin Cash blokları 8 MB sınırındadır.
 • Bitcoin SegWit gerekçesini kullanmaktayken, Bitcoin Cash sistemden SegWit gerekçesi çıkarmıştır.
 • Bitcoin Cash çok daha hızlı ve daha uygun bir işlem sistemi barındırmaktadır.

Bitcoin Cash İki Rakip Çözüm Meydana Geldi

Zaman içerisine, bu ölçekleme problemine iki rakip çözüm ortaya çıkmaktadır. Biri sadece “on-chain” yaklaşımı halinde düşünülebilecek blok büyüklüğünü artırmıştır. Diğer çözüm olan “Off-Chain” yaklaşımı ise işin çok olan tarafını ana Blockchain’den yan zincirlere doğru kaydırmayı amaç edinmektedir. Ana Blockchain ağı ile senkronize olmadan önce işlemleri daha hızlı işlemekte olan mini Blockchain’ler. Bu süreç şu anda test aşamasında olan Bitcoin için çok büyük hacimli off-chain işlemlerin yürümesi için önerilen bir çözüm getiren Lightning Network yaklaşım türlerinden biridir.

Kısaca, Bitcoin Cash destekçileri de dahil olmak için zincir üstü destekçiler, yaklaşımlarının Bitcoin’in saf vizyonuna daha yakın olduğuna inanmaktadır. Bununla birlikte off-chain destekçileri görüşleri sınırlı ve etkin bir biçimde ölçeklenemeyeceğine inanılmaktadır. Yan zincirlerin akıllı sözleşme işlevselliğini bütün olabileceğini iddia etmişlerdir.

Bitcoin Cash Büyük Blok Boyutu

Bitcoin Cash, Bitcoin’in 1 MB boyutunda olan blok ile farklarını göz ettiğimizd 8 MB’lik bir blok boyuta sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu Bitcoin Cash’in işlem gücü için rekabetin azalmasını sağladığından daha hızlı işlem süreçleri ve daha düşük ekonomiye sahip olmasına destek sağlar.

Bitcoin Cash’in yaklaşık olarak işlem süreci 10 dakika ya da daha altındadırya ve yaklaşık olarak işlem maliyeti sadece 0,22 ABD dolarıdır. Bitcoin Cash’in şimdi ise Bitcoin’in yaptığı eş sayıda işlemi gerçekleştirmesi gerektiğinde çok daha büyük blok boyutu aracılığı ile daha hızlı işlem gerçekleştirecektir.

Bitcoin Cash Büyük Blok Boyutlarına Karşı Tartışmalar

 • İşlem maliyetleri azalmış olması madencileri vazgeçirmekte: Çekişme yaratan, işlem maliyetleri düşüşün madenciler için daha yeşil madencilik maceraları bulmayı tercih etme yönünde bir fikre dönüşmesidir. Madenci sayıları düşüşe geçtiğinde ağın gücü azalmaktadır. Çok daha az madenciler ağın birçok kolay saldırısına ve kontrol edilişini sağlamıştır.
 • Sistemin merkezileşmesi yükselişe geçmesi: Çoğu insan ağ ebatındaki artışın da madencilik için gereken işlem kapasitesini artıracağından korkmuşlardır. Bu, küçük madencilik havuzları maliyeti büyük ölçekli madencilik havuzları daha fazla güç kazandıracaktır.
 • Artan Blockchain boyutu: Büyük blok boyutları ile çok daha büyük bir blockchain gelmektedir. Bitcoin’in 1 MB’lık blokları 170 GB’dan daha fazla bir Blockchain oluşturmuştur. Bitcoin Cash’in 8 MB’lık blokları Blockchain boyut sorununa sebep olabilmektedir.
 • Artmakta olan güvenlik ücretleri: Bazıları, blok büyüklükleri artış gösterdikçe ağın yüzde 51’lik kısmını herhangi bir saldırgandan koruması için yüksek maliyetlere talep edileceğini savmaktadır.

Bitcoin Cash Büyük Blok Boyutları İçin Tartışmalar

 • Daha fazla kullanılması: Daha büyük blok boyutları ve daha hızlı işlemlerle daha fazla kişinin Bitcoin Cash’i gerçek bir para birimi olarak kullanabileceği düşünülüyor.
 • Daha fazla üye ve çok daha düşük maliyetler: Kullanıcı oranındaki artışla işlem niceliklerini elbette bir artış beklenmektedir. Bu artırılmış hacim, işlem başına maliyetlerin yüksek olmamasına rağmen madencilerin nesnel olarak daha fazla ücret kazanmaları anlamına gelmektedir.
 • Güvence sözleşmeleri güvenlik amaçlı ödemesi yapılabilmekte: Artış gösteren güvenlik ücretleri ile ilgili çekişmelere cevap olarak, çok daha büyük blok oranlara sahip olan taraftarlar ağdaki üyelerin güvenlik isteklerini karşılamak için yeterli hash gücüne ödeme yaparak bir sözleşmeye fon sağlamalarına izin vermek için bir “güvence sözleşmesinin” kullanılabilir olacağını ileri sürmektedir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler