Ceviz yağı cilde sürülür mü? Ceviz yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Ceviz yağı cilde sürülür mü? Ceviz yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?
Ceviz yağı cilde sürülür mü? Ceviz yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?
2 Mart 2022

Ceviz yağı, son zamanlarda satış rekoru ile karşımıza geldi. Binbir derde deva olan ceviz yağı bu kezde faydalarını cilt bakımında göstermeye başladı. Yaklaşık %75 oranında omega-3 ve 6 içermesi birçok insanın cilt bakımında yer edinmesini sağladı. Dolayısıyla ceviz yağı ile cilt bakımı konusuna talep arttı. Yazımızda Ceviz yağı cilde sürülür mü? Ceviz yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarına yer verdik.

İlginizi çekebilir: Brezilya cevizi ile strese son verin! Brezilya cevizinin faydaları nelerdir, ne işe yarar?

Ceviz yağı

Ceviz yağı 

Cevizin kendisi ve uçucu yağının iyileştirici ve tonik özellikleri eski çağlardan beri bilinmektedir. Örneğin İran’da ceviz ve ürünleri vücudun merkezi beyine benzetilirken, Yunanistan’da yaşamın simgesi olarak şekillendi. Bu gelenek, rahiplerin sadece halktan üstün görülen insanların ceviz yağı tatmasına müsaade edildiği Babil’e kadar gitmektedir.

İbni Sina ve Hipokrat gibi birçok eski hekimin yazılarında, ceviz yağının iyileştirici özellikleri ve çeşitli hastalıklarla mücadelede kullanımı kapsamlı bir şekilde açıklanmış. Bu hastalıklar arasında en bilinenleri verem, ülser, yara ve yanıktır.

Nitekim eski zamanlarda ceviz yağı sadece tıpta kullanılsa da günümüzde ceviz yağı sadece tıpta kullanılmamaktadır. Kadifemsi bir tada sahip olan ceviz yağı özellikle İngiltere, Kafkas ve Yunanistan’ın mutfağının bir numarasıdır. Faydalarına göz atacak olursak:

 • Kemik erimesini önler. Ceviz yağında  çok bulunan D vitamini, normal kemik büyümesini ve gelişimini sağlayarak raşitizm ve osteoporozu önler.
 • Kalp krizi riskini en aza indirir. Yapısında alfa-linolenik asit yani F vitamini olarak bilinmektedir. Bu vitamin kan basıncını normalleştirir, kalp krizi ve felç riskini azaltır.
 • Şeker hastalığının önüne geçer. Yapısında bulunan çinko ve bakır içeriği nedeniyle ceviz yağı kan damarlarının duvarlarını güçlendirerek damar sertliği, hipertansiyon, iskemi, şeker hastalığı ve artrit gibi hastalıkların gelişmesini engeller
 • Protein emilimini hızlandırmaktadır. Ceviz yağı yüksek lizin içeriğinden dolayı protein emilimini hızlandırma ve optimize etme yeteneğine sahiptir.
 • Bağırsakları temizler. Ceviz yağının bileşiminde bulunan esansiyel bir yağ asidi olan sitosterol, kolesterolün bağırsaklar tarafından emilmesini engeller, barğırsakların arınmasına yardımcı olur
 • Vücudu radyasyondan korur. Ceviz yağının bileşenleri hücreleri serbest radikaller tarafından tahribattan korur ve bu nedenle radyasyon seansları sırasında vücudun korunmasına ve yenilenmesine katkıda bulunur.
 • Karaciğerin fonksiyonunu düzenler. Ceviz yağının sürekli kullanımı karaciğer hücrelerini onarır ve güçlendirir, safra akışını arttırır ve safra kanallarının elastikiyetini arttırır.
 • Yanıkları iyileştirir. Ceviz yağının bileşimi ile çatlak, yanık ve yaraları iyileştirdiği için iltihaplı süreçlerin tedavisinde kullanılır.
Ceviz yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Ceviz yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Eski tıpta cevizi beyin olarak kabul edenler, ceviz yağınıda akıl olarak kabul etti. Dolayısıyla ceviz yağı dönemin en popüler besini haline geldi. İnsanlar ‘Yendiğinde bu kadar faydalı ise, cildimize sürersek acaba ne olur?’ soru işaretiyle karşılaştı. Binlerce kadın tarafından, çeşitli cilt tiplerinde denendi. En faydalılarını da bizler sizler için derledik. Lakin maskelerin yapımına başlamadan önce kolunuzun iç kısmında bir alerji testi yapmanız gerekmektedir.

Kuru ciltler için ceviz yağı maskesi

Kuru ciltlerin asıl problemi, ciltte sebumun yok denecek kadar az olmasıdır. Genellikle kuru cilt yağ bezelerinin epidermis tabakasını nemlendirmek ve korumak için yeterli miktarda yağ üretmemesi sonucunda meydana gelir. Lakin bunuda tetikleyen faktörler; genetik, aşırı soğuk ve sıcağa maruz kalma ve yanlış ürün kullanımı olabilir. Bunun önüne geçmek için öncelikle bolca su içilmeli. Daha sonra cilde yapılacak maskenin doğal olması önemlidir. Bu cilde hasarı en az seviede tutmak için.

Malzemeler:

 • 1 adet yarım olgun avokado
 • 1 adet haşlanmış havuç
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Biraz ceviz yağı

Yapılışı:

Maskeye başlamadan önce ellerimizi ve cildimizi uygun temizleyicilerle temizleyelim. Daha sonra bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırıp üzerini streç folyo ile kapatın. Yaklaşık olarak buzdolabında 30 dakika bekletin. Dinlenen maskeyi cildinize ince bir tabaka halinde masaj yaparak uygulayın. Son olarak ise 25 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık bir su ile temizleyin. 2 haftada 1 kez bu maskeyi cildinize uygulayın ve işlem sonrası cildinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi şımartın.

Yağlı ciltler için ceviz yağı maskesi

Yağlı ciltler diğer ciltlerden ziyade yağ ve siyah noktalarla başı oldukça derttedir. Siyah noktaların ve sivilcelerin en büyük nedeni aslında genetik ve kötü beslenme düzenidir. Ciltte göze batan bu problemler düzenli maske kullanımında en aza iner. Lakin bahsettiğimiz koşullara uyulmaz ise yüzümüz bir sivilce yuvasına dönebilir. Ciltteki sebumu azaltmak için genellikle ciltten yağı tamamen söküp atan maskeler tercih ediyoruz. Bu durum cildimizde daha da fazla yağa neden oluyor. Bundan dolayı cildinize en uygun maskeyi sizler için derledik.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı beyaz kil
 • Yarım rendelenmiş salatalık
 • 1 tatlı kaşığı yulaf unu
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı ceviz yağı

Yapılışı:

Öncelikle beyaz kili ve elma sirkesini macun kıvamı alana kadar karıştırın. Daha sonra kalan tüm malzemeleri karışıma ilave edin. Önceden temizlenmiş cildinize ince bir tabaka halinde maskeyi yedirin. Maske cildinizde ne zaman kurursa o zaman ılık su ile arındırın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. İşlem sonrası ‘Nasıl olsa benim cildim yağlı’ olarak düşünmeyip bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Karma ciltler için ceviz yağı maskesi

Karma ciltlere dikkatli şekilde baktığınızda alın ve çene bölgeyi yağlıdır. Yani yüzde T şeklinde bir yağlanma söz konusudur. Cildin yağlı kısımları siyah nokta, yağ bezeleri ile kendisini gösterir. Yer yer kurulukta mevcut olduğu için genelde sorunlu bir cilt tipidir. Lakin düzenli olarak cilt tipine uygun bir bakım yöntemi oluşturmak her zaman kolay olmayabilir. Bu zorlukta doğal malzemeler her zaman kilit nokta olucak.

Malzemeler:

 • 1 limonun suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı ceviz yağı
 • Pirinç unu

Yapılışı:

Limon suyu, bal ve ceviz yağını bir kapta güzelce karıştırın. Maske katı bir kıvam alana kadar pirinç unu ekleyin. Buranın püf noktası maske kulak memesi kıvamını alacak olmasıdır. Maske oda sıcaklığını alana kadar bekleyin. Daha sonra cildinizi uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra maskeyi özellikle yağlı bölgelere yoğunlaşarak uygulayın. Ortalama 25 dakika bekletin. Daha sonra ılık bir su ile cildinize masaj yaparak maskeden arındırın. Haftada en fazla 4 kez uygulamanız yeterlidir.

Normal ciltler için ceviz yağı maskesi

Cildiniz ne fazla yağlı nede aşırı kuru ise, en şanslı cilt tipine siz sahipsiniz demektir. Yani normal cilt. Normal cildin; sebum değeri normal, yumuşak ve gergindir. Bu cilt tipine doğal bakımlar yeterli olmaktadır. Şimdi bahsedeceğimiz maskemizde buğday yağının inanılmaz faydasını görebileceksiniz. Aynı zamanda maske doğal ürünlerden oluştuğu için cildi koruyacaktır.

Malzemeler:

 • 2 damla ceviz yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 adet yumurtanın akı

Yapılışı:

2 damla ceviz yağını ve 1 tatlı kaşığı balı kasede birbiri ile özdeşleşene kadar karıştırın. Daha sonra 1 tatlı kaşığı balı içerisine ilave ederek hafiften katılaşmasını sağlayın. Daha sonra cildimize uygun temizleyici ile temizleyelim ve maskeyi yüzümüze iyice yedirelim. Ortalama 30 dakika bekletin. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. Çıkarırken suyun ılık olmasına ve işlem sonrası nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Hassas ciltler için ceviz yağı maskesi

Hassas ciltler genellikle bakımı en zor olan bir cilt tipidir. Bu yüzden diğer ciltlerden ziyade bakımına daha fazla özen gösterilmelidir. Bu cilt tipleri yapılan işlemlere hemen tepki veya reaksiyon gösterebilir. Bu kızarma, morarma, yanma olarak kendisini gösterir. Bu kişiler marketlerde satılan maskelerden uzak kalması gerekmektedir. Hazır maskeler kullanılması cildin erken yaşlanmasına ve cilt kusurlarına neden olacaktır. Bu maskeler pratikliğinden ötürü tercih edilse de geri dönülmez cilt kusurlarına neden olur. En doğrusu evde bildiğiniz ürünlerle kendi maskenizi hazırlamak.

Malzemeler:

 • Yarım patates
 • Yarım soyulup rendelenmiş salatalık
 • 1 tatlı kaşığı ceviz yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı:

Yarım patates ve salatılığı çatalla ezerek iyice birbiri ile özdeştirin. Burada bir mutfak blenderından da yardım alabilirsiniz. Daha sonra içerisize ceviz yağı ve balı da ilave edin. İyice karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce ellerini ve cildinizi nazik bir şekilde temizleyin. Bu maskeden daha çok verim almanızı sağlayacaktır. Maskeyi cildimizde 10 dakika tutmak yeterli olacaktır. Daha sonra haftada 1 gün uygulayın ve nemlendirin. 

Ceviz yağı cilt

Ceviz yağı cilt maskeleri hakkında merak edilen sorular

Ceviz yağı maskesi, yüzyıllar öncesine dayanan bir cilt bakımıdır. İsmini asırlardır duyuran birçok kraliçe tarafından tercih sebebi oldu. Dillerde dolanarak günümüze kadar geldi. Buda onu oldukça popüler yaptı. Şimdi ceviz yağı hakkında merak edilen sorulara bir bir göz atalım.

Ceviz yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Ceviz yağının yapısında bulunan alfa-linolenik asit (ALA) ve linoleik asit (LA) sayesinde cilt lekelerinin oluşumunu engeller. Lakin bunun için en az 3 ay kullanılması gerekmektedir.

Ceviz yağı cilt rengini açar mı?

Ceviz yağı; iyot, kalsiyum, demir, fosfor, kobalt, selenyum, magnezyum ve koenzim Q10 gibi birçok faydalı minerale sahiptir. Dolayısıyla cildi besleyen birçok mineral içeriyor. Buda cilt rengini açarak cilt bariyerini korumaya yardımcı olur.

Ceviz yağı ciltte sivilce yapar mı?

Ceviz yağının anti-inflamatuar özelliği sayesinde sivilce tedavisinde tercih edilebilir. Lakin cilt yüzeyinizde alerjik reaksiyon oluşmaması için önceden test yapmanız önem arz etmektedir.

Ceviz yağı cilt tahrişine iyi gelir mi?

Ceviz yağının içerisinde bulunan omega-3’lerin cilt hücresi döngüsünü uyardığı, topikal inflamatuar hastalıklarla savaştığı ve yara iyileşmesini desteklediği bilinmektedir. Dolayısıyla ceviz yağı cilt üzerinde oluşan tahrişe iyi gelmektedir.

Ceviz yağı ciltte tüylenme yapar mı?

Ceviz yağı cilt için bulunmaz bir nimettir. Düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında herhangi bir tüylenme arz etmemektedir. Eğerki kullandığınız halde cildinizde tüylenme meydana geliyor ise, kan değerlerinize baktırıp yağı kullanmayı bırakınız.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri