Chainlink Nedir? Geleceği var mı?

Merkezi olmayan ağ çeşitlerinden birisi olarak Chainlink, dünyamızda ki verileri altüst etmeye geliyor. Bir diğer adıyla LINK olarak bilinen bu kripto para birimi hakkında neler biliyorsunuz? Yazımızı okurken bilginize bilgi katmanız dileğiyle. Keyifli okumalar dileriz. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayınız.

İçindekiler

Chainlink Nedir?

Chainlink, yaşadığımız dünyadan elde ettiğimiz verilerle birleştirme mekanizmasını aktif halde kullanan ve bu yönde misyon edinen merkezi olmayan bir çeşit ağ türüdür.

Zincire dahil olmayan oracles merkezileşme amacındadır ve bununla birlikte güvenli ve süre açısından önemli bir biçimde bilgi hazinesi edinmek için üçüncü bir kısma güvenmek gereklidir. ChainLink, bahsettiğimiz anlaşmaları önemli bilgileri teyit etmek ve göndermek amacıyla Link blockchain tarafından beraber ortak olan merkezi olmayan bir ağı, ağ tarafından akıllı anlaşmalar aracılığıyla bilgi takviyesi yaparak bu güveni kırmayı amaç edinmektedir. ChainLink ağı, LINK belirticisi bedelinde akıllı anlaşmaları pratikçe bilgi paylaşabilmeleri için veri akışına veya bilgi taşıma API’lere edinmiş kullanıcılara izin gerekçesi vermektedir.

Chainlink Ve Google Ortaklığı

Chainlink (LINK) geçtiğimiz yıllarda Google ile birlikteliği de duyurulunca sürpriz gelişmeler oldu ve 2019’un en çok değer alan kripto para birimlerinden birisine dönüşme zaferini elde etmişti.

Chainlink (LINK) Tarihi

San Francisco eyaletinde bulunmakta olan ekonomi akışını sağlayan teknoloji şirketi SmartContract Haziran 2017 tarihinde Chainlink olarak kısaca tanımlanan LINK adıyla Ethereum blockchain’i ERC-20 tabanlı Chainlink akımını başlattı.

Geliştiricileri aracılığı ile akıllı anlaşmaların veri trafiğini, web API’leri ve klasik banka hesap ödeme vasıtaları gibi zincir içerisinde olmayan kaynaklara ulaşmasına izin sağlayarak akıllı anlaşmalar ile blockchain içindeki bağlantıya dahil olmayı amaç edinen güven sağlayıcı blockchain vasıtası olarak bilinmektedir.

Chainlink Kimin?

Chainlink Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından geliştirilerek ortaya konulduğu bilinmektedir.

Chainlink’in Hedefi Nedir?

Chainlink blockchain ve reel-dünya platformları içerisinde bir link oluşturarak ağımızı merkezsiz biçime getirmektir.

Chain LINK Coin ve LINK Aynı Şey Mi?

Başlıkta görmüş olduğunuz her iki tanımda piyasada kullanılmaktadır ve aynı anlama gelmektedir. LINK, Chain Link Coin’in kısaca bilinen adı olarak kripto birimcileri tarafından kullanılmaktadır. Chainlink (LINK) tasarımcıları, akıllı anlaşmaların klasik yasal sözleşmelere olan ihtiyacı değiştirerek pekçok endüstride büyük oranda değişim gerçekleştirebilmiş olmasına rağmen, blockchain teknolojisi ile ilgili asıl fikir beraberliği anlaşmaları akıllı protokollerin bir başka klasik sistemler aracılığı ile aktif bir iletişim oluşturamadıklarına inandıkları için blockchain içerisinde olmayan sistemler ile bir trafik akışını görmeyi amaçladıklarını belirtmişlerdir.

Eylül 2017 tarihinde, net 1 milyar LINK token satışı oluşması ile 32 milyon dolar elde eden (%35’lik topluma açık token satış işlemi) bir ICO gerçekleştirildi. LINK ICO’nun peşi sıra, LINK tokenlerinin yüzde 32’si ekosistemi ikna etmek amacıyla düğümlere (node) gönderilmiştir ve yüzde 30’u geliştirme sağlaması amacıyla Chainlink içinde kalmıştır.

Chainlink sistemi, LINK token ve LINK ağı tarafından biçimlenir. API’ler ve diğer uygulamaların ortaklık istenmesiyle, geliştiriciler tarafından iş evreninde akıllı anlaşmalar uygulanabilir duruma gelmesi ve kullanışlılığını artırmayı amaç edinmektedir.

Chainlink ağı, bir veri akışı olan ya da diğer bir API’ye elde etmiş olan şahısların, Chainlink belirteçleri bedelinde, doğruca akıllı anlaşmaların sunmalarına imkan verecektir. Bu çeşit şahıslar, API temelli hizmetlerini direk LINK tokeni bedelinde akıllı bir anlaşmaya ve blockchain sistemine bütünleşme sağlar.

Chainlink (LINK) Tanım Olarak Nedir?

Akıllı anlaşmalar reel evrendeki entegre olmayı ilke edinen merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Chainlink, Steve Ellis’in diğer ortağı olan ve birliği olduğu Sergey Nazarov aracılığı ile ileriye götürüldü. Eylül 2017 tarihinde bir ICO tasarladı ve net 1 milyar LINK token aracılığı ile 32 milyon dolar elde etmiştir. Chainlink merkezi olmayan oracle ağına mahsus kripto para değeri olan LINK, düğüm operatörlerine tediye yapmak amacıyla kullanmaktadır. Chainlink ağının bir saygınlık sistemini barındırmış olması sebebiyle, büyük tutarda, LINK’e sahip olan düğüm kullanıcıları daha çok protokolle ödüllendirilebilirken, doğru bilgilerin elde edilememesi, tokenlerin düşmesi ile sonuca ulaşır. Geliştiriciler, LINK’i ek ERC223 nakil ve çağırma fonksiyonu ile bir ERC20 jetonu olarak bilinen jetonların tek bir prosedürde anlaşmalar aracılığıyla elde edilmesi ve işlenmesine izin sağlanır. 2017 senesinde 32 milyon dolarlık LINK ICO ve LINK tokenlerinin yüzde 32’si sistemi ikna etmek amacıyla düğüm operatörlerine iletildi ve yüzde 30’u geliştirme amacıyla Chainlink tarafında kaldı (topluma açık token satışlarında yüzde 35 satış oldu).

Chainlink Ne Oluyor?

Chainlink tarafından akıllı anlaşmaların yüz yüze gelindiği bazı alt yapı problemler etraftan yok edilmektedir. Ethereum 2015 senesinde kripto para sisteminde yeni bir değer alarak akıllı anlaşmaların üyelerin hizmetine koyulmuştur. Bu anlaşmalar vasıtasıyla Blockchain artık yalnızca finansal yöntemlerin kayıt tutulduğu bir makam olmaktan ileriye gitmiştir. Akıllı anlaşmalar aracılığıyla Blockchain teknolojisi için çok rakamda kullanım yeri teşekkül etmiş oldu. Fakat bir akıllı anlaşma sadece bulunduğu Blockchain tarafından verileri yönlendirebilmişti.

Chainlink’in token’ı LINK olarak isimlendiriliyor ve kripto para değerini net arz miktar 1.000.000.000 LINK ile sınırlı tutmuş haldedir.

Link Coin Kısaca Ne Anlama Gelir?

Diğer bir adlandırılışlar, bütün evrene hizmet sağlayabilecek duruma sahip bir teknoloji dünyadaki pek çok sektör aracılığıyla kullanılamıyordu. İşte bu tarafta Chainlink üyelerinin yardım çığlıklarına yetişiyor ve zincir içinde olmayan platform planlarında, veri havuzlarında yer alan ve buna eş başka kaynaklardaki verilerin zamana dahil olmasını sağlamaktadır.

Chainlink Nasıl Çalışır?

Link Network, merkezi olmayan bir ağlar tarafından (veri duyurulan ve API’ler) çevresinde akıllı prosedürlere vaktinde ve doğru bilgi akışı vermektedir. Bu bilgi, akıllı anlaşmaların aktif ve doğru bir biçimde hareket etmesi için önemli ve kritik duruma sahiptir. Çünkü gereken bilgiler zincir içinde olmadığından ve zincir hakkında bilgi almak için güvenli bir strateji gerektiğinden kaynaklanır. LINK belirteci, Link Network aracılığı ile sağlanan bilgileri kullanan akıllı anlaşmalar için bir ödeme seçeneği görevi haline gelmektedir. Doğru bilgileri veren işaretli LINK’lerle oranlı olarak ödüllenmiş olmaktadır.

chainlink-nedir-gelecegi-var-mi-4445445
Chainlink Nedir? Geleceği var mı?

Chainlink (LINK) Avantajı Nedir?

 • Chainlink projesi Bitcoin, Ethereum ortasında uyumluluk vermekte ve ek olarak bankaların ve ödeme hizmetlerinin ekosisteme eklenmesine aracılık sağlar.
 • Chainlink sistemi, blockchain olmayan ekosistemlerin akıllı anlaşmalar aracılığıyla blockchain sistemlerine bütünleşme olmasını amaçlamaktadır. API tabanlı sunulmakta olan hizmetlerin blockchain ekosistemlerinin uyum olması, yöntem güvenliği, 3. kişiler aracılığıyla karışmayı ve kullanılabilirliği yükseltme tarafından, API tabanlı şirketler için bir çok yarar sağlamaktadır.
 • LINK token’ları, Chainlink projesinin teknolojik kabiliyet ve geyeleri göz önünde bulunduğunda üyeler aracılığıyla önemli bir yatırım mekanizması olarak kullanılmaktadır.
 • Chainlink geliştiricilerinin bel kemiğini oluşturan SmartContract şirketi, 2014 senesinden şimdiye dek sözleşme öz devrimi ile ilgilenmektedir.
 • Chainlink’in gayelerinden biri, akıllı anlaşmaları merkezden uzak tutmaktır. Bu, bilginin güvenirliği ve doğru oluşunu büyük oranda artıracak bir gelişmedir.
 • En dev görünen şirketlerle Google Cloud, Oracle ve SWIFT birlikteliği güven sağlamaktadır.
 • Gelişen blockchain teknolojisi beraberinde pek çok şirket ve hizmetin blockchain ekosistemine uyum sağlamak ya da kendi blockchain sistemlerini kurmaları pek çok taraftan uğraştırıcı bir muameledir. Chainlink sistemi bu tarafta, bu blockchain dışı ekosistemlerin akıllı anlaşmalar ile blockchain sistemlerine uyum sağlaması gerekmektedir.

LINK’in Madenciliği Yapılıyor Mu?

Günümüzde LINK’in madenciliği henüz yapılmamaktadır. Chainlink şirketi token üretimlerini kendisi vasıtasıyla yapıp piyasaya dahil etme düzeni üzerinden ilerlemektedir.

Chainlink (LINK) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chainlink madenciliği günümüzde yapılamayan bir kripto para çeşididir. Tüm Chainlink tutarı şirket aracılığıyla üretim sağlanmaktadır. Chainlink (LINK) net 1.000.000.000 (1 milyar) tane üretim yapılacaktır. Şimdi ise piyasada bulunan Chainlink (LINK) sayısı 350.000.000’dur.

En Düşük ve En Yüksek Fiyat İle Toplam Arz

Chainlink (LINK), 16 Ağustos 2020 tarihinde 19,85 dolar ile yılın en büyük tutarı; 13 Eylül 2019 yılında ise 0,126297 dolar ile en alçak tutarını görmüş olmaktadır. Günümüzdeki net arzı 1.000.000.000 LINK olan kripto paranın dolaşımdaki arzıysa 390.509.556 LINK etmektedir.

Chainlink Ekibi

Chainlink’in (LINK) kurucu ve aynı zamanda CEO’suolarak tanınan Sergey Nazarov Bitcoin, blockchain çıkışının ilk zamanlarından beri işin etrafında olan bir addır. Hatta kayıtlar öyle gösteriyor ki Bitcoin White paper‘in yayınlandığı o yılı günden domain adını almış. 2014 senesine kadar siteyi güncel olarak kullanamayan Nazarov, bu seneden sonrasına sürerken kendisini akıllı prosedürlere tahsis etmiş bir kişilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bitcoin’in meydana gelişinden 6 gün öncesine kadar kripto evreninde son derece önemli bir parçasını üzerine çeken Sergey Nazarov’un Bitcoin ve blockchain ile olan iletişimi oldukça merak uyandırıyor. Tabi her ne derece Sergey Nazarov ABD’de yaşamını sürdürse de Rusya’nın devrede olması göz önüne almadan edememe durumumuzu da  olduğunun önemini belirtmiş olmaktayız.

Chain LINK Hangi Ülkenin

Chainlink (LINK) merkezsiz bir oracle (uzman) bağlantısı dahilinde üyelerine hizmet vermektedir. Belirttiğimiz cümleyi daha çok açmamız gerekirse, Chainlink’i gerçek dünya ile Blockchain arasında çalışan bir temsilci olarak da nitelendirebiliriz. Başka bir anlatımla Chainlink evrendeki verileri alarak Blockchain’e bütünlük sağlıyor ve bu verilerin akıllı anlaşması kullanılmasını sağlıyor.

Chainlink (LINK)/ BTC

Kripto para birimi listesinde oldukça uzun zamandır ilk 20’de kendisine yer bulan LINK Coin, bilgilerimizin hazırlandığı zamanda 0,00065132 BTC’den işlem görmektedir.

Chainlink (LINK) USDT

Rutin işlem miktarı 300 milyon dolar ortalarında seyir süren Chainlink (LINK) Coin, LINK/USD ya da LINK/USDT paritelerinde 4,30 USD’den işlem görmektedir.

Chainlink (LINK) Coin Nasıl Alınır?

Chainlink (LINK), borsalarda işlem görmekte olan adlarıyla LINK Coin’i kripto para borsası BtcTurk aracılığıyla buraya tıklayarak satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 2013 senesinde kurulmuş olan ve dünyanın dördüncü kripto para borsasında kendisine yer bulan BtcTurk’e bir kaç dakikada pratikçe üye olup ardından Chainlink (LINK) Coin alış satışlarından başlayabilirsiniz. BtcTurk uygulaması yüz milyonlarca liralık günlük işlem miktarıyla Türkiye’nin en dev borsası pozisyonunda kendisine yer buluyor.

chainlink-nedir-gelecegi-var-mi-4445445
Chainlink Nedir? Geleceği var mı?

Chainlink (LINK) Nasıl Satın Alınır?

Başka bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan LINK satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda bulunan Chainlink LINK satın alma işlemlerinizi buraya tıklayarak sayfasından üç adımda pratik bir biçimde Chainlink (LINK) satın alış işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün yönü ile gelecek umudu sergileyen bir Blockchain projesi olan Chainlik’e yatırım sağlamak, kripto para değeri Chainlink (LINK) satın alma işlemleri için Türkiye’nin en dev kripto para borsası Paribu’yu buraya tıklayarak kullanabilirsiniz.

Paribu aracılığıyla Türk Parası kullanarak Chainlik alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Borsaya buraya tıklayarak ulaşım sağlabilirsiniz.

Kredi kartınızı kullanarak Chainlink (LINK) alabilmeniz için ilk olarak bir kripto para birimi almalısınız. Sonrasında buraya tıklayarak linkinden Kripto Takas tarafından kripto paralarınızı takas ederek Chainlink (LINK) sahibi olma fırsatı yakalayabilirsiniz. Chainlink (LINK) dışında Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Tether, Dash, BNB Coin, OmiseGo, Dogecoin, Cardano, EOS ve 1200’den fazla kripto parayı pratikçe satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Chainkink’i (LINK) Nereden Satın Alabilirsiniz?

Dijital para birimi destek olarak, fark etmeksizin bu borsada Chainlink (LINK) satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kripto para değeri için son olarak borsa ve ticaret çiftleri sitesi için piyasa çiftleri linkine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz .

Paribu’da Chainlink (LINK) İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Paribu sistemini kullanmak istiyorsanız, o halde Paribu aracılığı ile buraya tıklayarak LINK işlemlerinizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Chainlink (LINK) Nasıl Çalışıyor?

Chainlink (LINK) ,2015 senesinde kripto para sistemine yeni bir birim sağlanarak akıllı protokollerin kullanıcıların hizmetine sunan Ethereum’un (ETH) bu sözleşmeleri sayesinde Blockchain artık yalnızca finansal işlemlerin ve verilerin kayıt altında tutulduğu bir mekân olmaktan çıkmıştır. Akıllı anlaşmalar aracılığıyla Blockchain teknolojisinin kullanım alanı geniş yelpazede kendisine yer bulmuştur.

Buna karşılık bir akıllı anlaşma sadece bulunduğu Blockchain tarafından verileri yönetme becerisine sahiptir. Fakat, bütün dünyaya hizmet verebilecek potansiyele sahip olan Blockchain teknolojisi evrendeki pek çok sektör aracılığı ile kullanılamıyordu. Tam da buradaki problemi çözebilmek için Chainlink meydana çıkmıştır.

Chainlink (LINK), zincir içinde bulunmayan platformları veri havuzlarındaki ve buna benzer kaynaklardaki verilerin sürece dahil edilmesi yani Blockchain’e taşınmasını amaç ediniyor. Kısaca Chainlink’i (LINK) reel dünya ile birlikte Blockchain tarafından çalışan bir temsilci olarak adlandırmak mümkündür. Bu adlandırma ile, Chainlik, evrende ki verileri sahip olarak Blockchain’e uyum sağlamakta ve bu verilerin akıllı anlaşmalar kullanılmasını sağlamaktadır.

Chainlink’in (LINK) Dezavantajları

 • Yatırımcılar için iş birliğinin epey uzun ve faydalı olacağına dair çok az garanti verilmektedir. Düşük potansiyelli geliştirme hızı oldukça büyük problemlerden birisi olarak sergilemektedir.
 • Chainlink’in ekonomik işlemlerin hareket etmesini etkileyen reel bir çalışma çözümünü yaşama geçirmesinin ne kadar daha süreceği belirsizdir. Sonrası, rehberlik edilebilecek resmi olarak yayımlanmış bir ışıkta bulunmamaktadır.

Chainlink (LINK) Özellikleri

 • Dış veriler ile çalışma durumu: Hat içi olmayan oracle’lar dahil edildiği, izlence bir sözleşme yaparlar ve istenen verileri yerine getirirler.
 • Chainlink (LINK), merkezsiz blockchain oracle uygulamasıdır.
 • Chainlink (LINK), ödeme servisleri ve blockcahinler içersin de bağlantı oluşturur. Akıllı protokollerin reel dünyadan verileri kolayca gerçekleştirmede öncü olmaktadır.
 • En dikkat çeken özelliği, oracle problemine çözüm bulmasıdır.
 • LINK coin (LINK), uygulaması aracılığı ile kullanılan ödeme biçimlerinden sadece birisidir.
 • LINK coin (LINK) 2019 senesinde en fazla kazandıran coin çeşitlerinin bilinen bir türüdür.
 • Saygınlık değerlendirmesi: Üyeler, hizmet seviyesi anlaşması ismi verilen bir oracle saygınlığını barındıran belirli bir parametre aralığıyla akıllı anlaşmalar kullanabilmektedir. Ağın kurallarını ihmal ederek ve yanlış veri veren dolandırıcılar cezalandırılır ve ek olarak rütbesi düşürülmektedir. Akıllı anlaşmaların yeterli miktarda uygulama alması sonucunda, ChainLink (LINK) ile bir hizmet anlaşması başlamaktadır.
 • Toplama: Üçüncü bir seçenek olarak, toplama anlaşması, zincir içerisinde olmayan oracle’lar aracılığıyla iletilen bütün verileri toplar ve peşi sıra ağırlıklı bir toplu cevap oluşturmak için bunların dengini alır.

Chainlink’in (LINK) Altyapısı Nedir?

LINK, Ethereum temeliyle geliştirilmiş olarak bilinen ERC-20 token’ıdır. Kendi sürümüne destek olan donanım cüzdanında gizlenmesi mümkündür.

Chainlink (LINK) Coine Yatırım Yapılır Mı? Geleceği Var Mı?

Chainlink blockchain tarafından işlem gören akıllı anlşamalara dış veri (döviz kurlar vs.) sağlayan bir uygulamadır. Chainlink verilerini oracle’lar ile edinir; edindiği verileri kontrol sağlar ve güvenli, güncel olan veri gidiş gelişini destekler. LINK coin Chainlink ağı aracılığı ile alınan hizmetleri ödemelerin de kullanılır. LINK coin, ilk olarak gelmiş bulunan borsalarda tanınmış coinlerle veya fiat coinleriyle alma işlemi gerçekleştirilebilir. LINK coin 2019 senesinde en fazla kazandıran coini olmayan hak kazanmıştır.

 • 2017 Chainlink ve LINK coin piyasaya giriş yapmaktadır.
 • Lansman da bir milyar LINK coin arzı sağlanmasıyla 32 milyon dolar etmektedir.
 • Piyasa popülerliklerine ve volatiliteye dayanma potansiyeliyle öne çıkmakta.
 • 2019 senesinin en çok değer kazanan coini LINK coin olmaktadır.
 • Chainlink (LINK) coin 2020 senesinde çok iyi başlamaktadır.

Kripto para dünyasına her geçen zamanda yeni projeler ve yeni kripto paralar dahil olmaktadır. Bu kadar fazla kripto coinin günümüzde olması ise yatırımcıların karışık durumlara girmesine neden olmuş halidir. Tabi ki on senedir piyasamızda bulunan Bitcoin ve listelerde en üst yerde olanlar, yatırımcılar aracılığıyla en fazla tercih edilen coinler halindedir. Fakat özellikle günümüze yeni girmiş olan yatırımcılar ücretleri daha uygun kripto paralara yöneltmektedir.

Akıllı Sözleşme Nedir?

 • Akıllı sözleşmeler blockchain tarafından yazılmış kodlardır.
 • Akıllı sözleşmelerde istenilen kurallar yerine geldiğinde sonuç olarak otomatik icra edilmektedir.
 • Merkezsiz uygulamalarının en önemli unsurlarıdır.
 • Akıllı sözleşmeler taraflar içerisinde garanti imzası denebilmektedir.
 • Akıllı sözleşmelere dışardan başkaları tarafından müdahale edilmemektedir.
 • Akıllı sözleşmeler, blockchain tarafından yazılmış olan kodlardır. Akıllı anlaşmalar blockchain tarafından daha önceden bazı şartlar belirler ve bu şartlar yerine getirildiğinde uygulamaya geçmektedir. Akıllı anlaşmalar değiştirilemez ve herkes tarafınca görülebilmektedir. Taraflar içinde bir garanti belgesi niteliğindedir.
 • Akıllı anlaşmalara söylenebilecek en iyi örneklerden biri CrowdFunding olabilmektedir. CrowFunding’te fazla sayıda yatırımcının ufak meblağlarla birlikte bir girişimde bulunması veya projeyi destek olması sağlanmaktadır. CrowFunding hizmetinde bulunan ağ akıllı anlaşması yayınlar, akıllı anlaşmanın şartları adına getirildiğinde, kimsenin engellemesi olmadan uygulamaya geçilmektedir.
 • Akıllı anlaşma, açıktır ve nettir. Yatırmış olduğunuz ücretin nereye gittiğini bilmeniz mümkündür. Aracı komisyonunu minimalist bulmaktadır. Güvenirliği artırmaktadır.
 • Akıllı anlaşmalar tüm bu pozitif kısımlara rağmen bazı problemler de kendisine getirir. Örnek olarak blockchain tarafından yapılan anlaşma şartları blockchain dışı (döviz kuru vs.) veri barındırdığı, dış taraflardan veri alınması gerekmektedir. Tam burada işleme oracle girmektedir.

Oracle Nedir?

Oracle reel dünya ile blockchain tarafında veri alış verişi yapmakta olan ara yazılım Middleware’dir. Akıllı anlaşmaların şartları için göz atılan veriler oracle’lardan tarafından sağlanmaktadır.

Blockchain aracılığı ile alan ve veren kısımlardan, şartlara bağlanmış bir kimsenin engel olmayacağı akıllı anlaşmalar yapılmaktadır. Bu akıllı prosedürler için gerekli ve blockchain tarafından alınmış veriler blockchain aracılığı ile sağlanmaktadır.
Blockchain dışı bilgiler için oracle’lar tarafından meydana gelmektedir.

Oracle’lar Güven Problemi Çıkarabilir Mi?

Yatırımcı akıllı sözleşmeye güvenir, akıllı sözleşme oracle’a güvenir.

Ya Oracle Manipüle Edilirse? Ya Oracle Verisi Güncel Ve Güvenilir Değilse?

Bu durumda Chainlink yardımcı olarak bizlerin karşısına çıkmaktadır.
Chainlink (LINK) oracle kullanmakta ve blockchain dışı verileri almakta, akıllı prosedürler kullanmak tarafından ile blockchaine aktarmaktadır.

Chainlink (LINK) Coinin Geleceği Var Mı?

Chainlink (LINK), büyük söz veri olan önü açık bulunan bir çeşit projedir. Şimdi ki değeri ve Market Cap fiyatı incelenirse güvenilir ve güçlü bir yatırım tarafı görüntüsü verdiğini söylemek olağan olabilmektedir.

Chainlink (LINK) Coin Fiyatı % 1000’in Üzerinde Arttı

Chainlink (LINK) coin 2019 senesinde fazla iyi geçirmiştir. LINK coin 2019 senesinin en çok değer kazanan kripto parası durumundadır. Chainlink bu zamanda Google, Microsoft gibi teknoloji devlerinin de odak noktası olmayı başardı.

Chainlink bu süreçte, bir blockchain şirketi olan Hdac TechnologyOracle tarzında şirketler ve Harmoney, Hedera, Hashgraph, Matic, Synthetix ve Zilliqa tarafından projelerle iş birliği kurulmuştur.

chainlink-nedir-gelecegi-var-mi-4445445
Chainlink Nedir? Geleceği var mı?

Chainlink (LINK) Coin Nasıl Saklanır?

 • Chainlink (LINK) coin önde gelerek, 10’dan çok borsa tarafından işlem görmektedir.
 • Bitcoin’iniz olmuşsa Binance, OKEx ve Huobi tarzında borsalardan Chainlink (LINK) alabilmeniz mümkündür.
 • Chainlink (LINK) coin fiat para değeri ile de almak mümkündür.
 • Chainlink (LINK) coin güvenlik tarafından cüzdanlarda gizlenmelidir.
 • Ethereum tabanlı tokenleri destek olan bütün cüzdanlarda gizlenebilir.

Chain link tokeni LINK coin önde gelmiş olan Binance, Huobi, Gate, OKEx, Merkatox gibi 10’dan çok borsada alış satış yapılabilmektedir. LINK satımı için bu borsaların birçoğu Bitcoin ve Ether kabul etmişken Tether ve WETH kabul etmekte olan borsalar da mecvuttur. LINK tokeni sadece fiat para birimi ile de alınıp satılabilir. Bu noktada Coinbase, Kraken veya Bittrex gibi borsalar kullanılabilmektedir.

Chainlink (LINK) tokeni LINK coinin de başka coinler tarafından güvenlik içi cüzdanlarda gizlenmesi tavsiye edilmektedir. Bu tarafta en önce gelen cüzdanlar tarafından Ledger Nano S’i saymak mümkündür. Ledger Nano S Bitcoin ve Ethereum gibi önce gelen kripto paraların beraberinde Chainlink desteği de bulunmaktadır.

Chainlink (LINK) Coin kullanıcılarına Ne Vaat Ediyor?

LINK, çeşitli ödeme alternatif ve bankalar ile blokzincir içerisinde köprü kurma sebebiyle projeye geçirildi. Bir kişi ya da kuruluş, blokzincirde yer almayan bir veriyi zincire bildirmek için akıllı anlaşmalara ihtiyaç halindedir. Kontratta bulunmuş olan veri, Chainlink ağına aktarılır ve ağ aracılığı ile bu bağlantıyı yaratan düğüm seçilmektedir. Bu düğümler aracılığı ile en iyi olan teklifi gösteren görevi almaktadır. Böylece zincir dışında bulunmakta olan veri blokzincire gönderilir.

Chainlink (LINK), Blockchain Teknolojisi Tabanlı Akıllı Sözleşmeler

Ethereum aracılığı ile yaygınlaştırıldığı bilinmesi halinde, reel dünya platformları tarafından boşluğu doldurmayı amaçlayan bir uygulamadır. Blok zincirleri ağlarının dışındaki verilere erişemediklerinden, akıllı anlaşmalar veri beslemeleri olarak işlev olması hali için oracle’lara (bir defi kullanımı) ihtiyacı bulunmaktadır. Chainlink’in durumunda, oracle’lar Ethereum ağına bağlıdır. Oracles, önceden tanımlanmış gerekçelerin yerine getirmesi için akıllı anlaşma platformlarını tetikleyen hariç veriler (sıcaklık, hava durumu vs.) sağlamaya yararlıdır. Chainlink ağındaki üyeler, API bilgileri vs. harici veri trafiği ulaşım sağlayan akıllı anlaşmalar sağlamak amacıyla (ödüller tarafından) destek olunur. Üyeler zincir dışı verilere ulaşmak dileğinde bulunurlarsa, Chainlink ağına bir istek anlaşması gönderebilirler. Bu anlaşmalar, isteğinde bulunan protokolü yeterli oracle’larla eşleştirecektir. Anlaşmalar bir saygınlık anlaşması, bir sipariş eşleştirme sözleşmesi ve bir toplama sözleşmesini içerir. Toplama anlaşması, en mantıklı sonucu bulabilmek için seçilmiş olan oracle’ların verilerini sağlamaktadır.

İşte Chainlink’in (LINK) Performansıyla İlgili Önemli Bir Nokta

Ayın başlarında 42 bin dolarlık bir zirve kaydettikten sonra, Bitcoin’in fiyatı, yükseliş momentumunun yerini bir düzeltme ve konsolidasyon dönemine bırakarak, Elon Musk yanlışlıkla bir Twitter biyo güncellemesiyle müdahale edene kadar grafiklere düştü.

Aksine, son zamanlarda, altcoin’in ATH‘sini birkaç gün önce kaydetmesiyle Chainlink yükseldi. Basın zamanında bazı düzeltmeler başlamış olsa da, LINK hala grafiklerde sağlıklı bir pozisyon tutuyordu ve alt, yakın vadede daha fazla yükselişe geçmeye hazır görünüyordu.

Son zamanlardaki yükselişe rağmen, birçok kişi Bitcoin piyasası solmaya başladığından beri Chainlink’in piyasayı ele geçirebileceğini savunuyor.

BitMEX gibi platformlarda uzun ve kısa süre arasındaki oran, genellikle bir dijital varlığın fiyatı etrafındaki yükseliş eğilimlerini belirlemek için kullanılabilir. Popüler veri sağlayıcısı Santiment‘e göre, BitMEX‘teki Chainlink’in uzun / kısa oranı, yukarıda bahsedilen yükselişin altını çiziyor gibi görünüyordu.

Santiment’in son zamanlarda Chainlink geliştiricisi Github haftalık taahhütlerindeki yükselişi de vurgulamasıyla birlikte hepsi bu kadar değil. İlginç bir şekilde, veri sağlayıcısı, geliştirme etkinliği oranlarındaki küçük düşüşlerin, tarihsel olarak LINK’in en büyük fiyat artışlarıyla aynı hizada olduğunu gözlemledi.

Chainlink (LINK) Ekosistemindeki İyimserlik

Günümüzde konsolidasyonu yıllarında bir ekonomi olarak görülmesi reeliyle destek olunabilmektedir. Bitcoin’in alışverişi Mayıs 2020 ile Temmuz 2020 yılları arasında konsolide olduğunda, Chainlink’in değeri altcoin alışverişi geri kalanla birlikte taşıyarak kademe kademe olarak yükselişe geçmiştir. O süreçlerde, Ethereum’un pazarı da alçalmaktaydı ve LINK, başka dijital uygulamaların ve merkezi olmayan ekonomikslerin değerine itici bir güç sistemi uygulamak için iyidir. Chainlink, Merkezi Olmayan Finans [DeFi] gibi kripto para birimi uygulamalarında lider durumundadır. DeFi Pulse aracılığı ile sağlamakta olan verilere göre, ilk on kısımda olan DeFi tokeninin bir çoğu, son 24 saatte% 4 ortalama olarak % 9 kadar artış sağlamıştır. Dahası Maker, Aave ve Uniswap %5 ve %7 aralığında artış göstermiştir. Aslında, DeFi’de kilit olan net değer, son süreçlerde ortalama 26,55 milyar dolar ve ya bütün süreçlerin en zirve seviyesine ulaşmaktadır, burada Maker, 4,57 milyar dolar kilit ve% 17,77’lik hakimiyetle en üstteydi. Tuhaf bir biçimde, Uniswap’in UNI tokeni, Eylül 2020 tarihinde klasmanından bu tarafa bir hafta içinde yüzde 58’in üzerinde ve yüzde 1.300 artmıştır.

Chainlink (LINK) Pazarı Yükselmeye Devam Ederse

Chainlink, DeFi pazarı tekrardan canlı odak haline gelebilmektedir. Son söyleyeceklerimiz, Grayscale’in bir Chainlink (LINK) Trust’ı başlatmasıyla ilgili dedikodular, altcoin’in piyasadaki ücretlerine destekte bulunmuş olabilmektedir. Çevrimiçi seçeneklerde bahsedilen kanıtlara göre , Grayscale aslında zaten bir Chainlink (LINK) Trust’ı bünyesine kattığı bilinmektedir ve aynı vurgunculuk beraberinde peşi sıra CEO Michael Sonnenshein ardından şifreli bir tweet gelmiş. O da yararlı bir şey, diye imada bulunmuştur. Fakat Grayscale aracılığı ile bu konu hakkında nesnel bir açıklama bulunmadığı da unutulmaması gerekendir. Gerçekleştiğini düşünürsek, LINK pazarı çok yakın zamanda güzel bir süreç yaşatabilmekte olacaktır.

Chainlink (LINK) Kripto Varlık Yönetimi Uygulaması Enzyme, Chainlink’i Bütünleşme Sağlıyor

Merkezi olmayan zincir tarafından varlık içerisinde Ethereum tabanlı protokol sistemi olan Enzyme (diğer bilinen adıyla Melon), günümüzde Enzyme’deki üyelere sunulan varlık seçimini geniş tutmak için Fiyat Besleme oracle’larını kullanıp oracle çözümü odağı olarak Chainlink ile canlı bütünleşmesini duyurmuştur. Bütünleşmiş, Enzim tarafından varlık yönetimi hedefleri için olasılıkları değerli oranda açarak ve bir Chainlink Fiyat Beslemesi olan bir zincir tarafından varlığın online olarak bünyesine dahil edilmesini sağlamaktadır. Bu zamana kadar, Enzim Protokolüne daha çok varlığın dahil olması, güvenli bir zincir içi fiyat sağlanması ve ekonomiye tabi tutulmuştur. Likidite anlaşması Kyber, bu güne dek Enzim’e bir fiyat akışı sağlaması olarak hizmet etmiştir. Ancak hiçbir zaman özel bir maliyet yem falcısı olarak düzenlenmedi ve bu sebeple Enzimi hedeflerinden çok pratik ve güvenilir bir biçimde oranlamasına yardımcı olamamaktadır.

Chainlink (LINK) Faktörleri

 • Ekonomik piyasalar, küresel ticaret piyasaları, sigorta endüstrisi ve diğerleri güvenli anlaşmalara bağlı olmaktadır. Akıllı anlaşmalar, bir anlaşmanın yürütülmesi dahilinde üstün garantiler sağlamaktadır.
 • Ekonomisi üstte anlaşma bozmak ve dolandırıcılık genellikle zayıf ve başarısız güvenlik önlemlerinden kaynaklanmaktadır. Sigorta dolandırıcılığı tarzında durumlar, akıllı anlaşmaların uygulanmasıyla geçmişte kalması beklenmektedir.
 • Akıllı anlaşmalar, küresel finans ekonomisinde daha güvenilir ve daha saf bir biçimde çalışabilir. 2004 ve 2008 seneleri içerisinde ihraç edilmekte olan bütün ipoteklerin akıllı anlaşmalar olarak dizayn edilmesi, mülkiyeti, kredi puanının, gelirinin vs. devamlı olarak izlenmesi halinde evrenin nasıl görüneceğini bir düşünün.
 • Gelişmekte bulunan pazarlar için, hazır olarak belirli çeşitte anlaşmalar yapılmasının kesin olmadığı bir başka hukuk sistemi sağlamak mümkün olacaktır. Blockchain ve akıllı anlaşmalar, küresel ekonomiler için çalışan bir sözleşme durumu uygulanmasını mümkün olmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu