Cilde iyi gelen yağlar

Cilde iyi gelen yağlar
Cilde iyi gelen yağlar
2 Haziran 2022

Cilde iyi gelen yağlar serimizde Aynısefa yağının cilde faydaları nelerdir? konusunu ve Jojoba yağı ile cilt bakımı konularını detaylıca ele aldık. Bunlara ek olarak Buğday yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır? konumuzu da sizler için paylaştık. Cilde iyi gelen pek çok yağ bulunmaktadır. Ancak hangisinin sizin cildinize iyi geldiğini ve nasıl uygulayacağınızı bilmek burada önemli olan noktadır. Sizlere hem bu yağları nasıl cildinize uygulayacağınızı hem de hangi cilt tiplerine hangi maske karışımını uygulayacağınızı detaylıca anlattık.

Aynısefa yağı ile cilt bakımı

Aynısefa yağı ile cilt bakımı

Cilt tipiniz ne olursa olsun, her cilt tipinin cilt bakımı yapması önem arz etmektedir. Lakin neden cilt bakımımıza aynısefa yağını dahil etmeliyiz? Sorusunun cevabını sizlere vereceğiz. Aynısefa yağı yüzyıllardır her alanda başarını konuşturan ender yağlardan birisidir. Bu özelliği sayesinde dilden dile dolanarak günümüze kadar gelmeyi başardı. Özellikle antiseptik ve anti-influmatuar özellikleri ile cildin bariyerinin tekrar onarılmasına katkı sağlıyor.

Aynısefa yağının cilde faydaları nelerdir?

Binbir derde deva olan aynısefa yağı, etkisini ciltte de gösteriyor. Anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olması birçok kişinin cilt bakımında vazgeçilmez bir noktaya koymayı sağlıyor. Gelin hep beraber aynısefa yağının cilt üzerindeki faydalarına bir göz atalım.

 • Sivilcelerin önüne geçer. Üzerine birçok araştırma yapılan aynısefa yağında bu kez Hint Doğal Ürünler ve Kaynaklar Dergisi’nde yayınlanan araştırmada aynısefa yağı sivilcelerin oluşumunu engellemektedir.
 • İnce çizgilerin önüne geçer. Aynısefa yağı doğal kolajeni aktive etme özelliğinden ötürü ciltteki ince çizgilerin önüne geçer.
 • Siyah noktaları önler. Aynısefa yağı antibakteriyel özelliği sayesinde özellikle burun ve çene üzerinde oluşan siyah noktaların önüne geçer.
Aynısefa yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Aynısefa yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Aynısefa yağı, bilinenin aksine oldukça tercih edilen bir yağdır. Özellikle birçok maskenin içerisinde yer aldı. Her cilt tipine uygun olması özellikle onu pratik yağlar arasında olmasını sağlıyor. Gelin şimdi hep beraber 5 farklı cilt tipi için aynısefa yağını nasıl kullanacağımıza bir göz atalım. Lakin maskelerin yapımına başlamadan önce kolunuzun iç kısmında bir alerji testi yapmanız gerekmektedir. Herhangi kızırma, kaşınma ve morarma durumunda bölgeyi ılık su ile yıkayınız.

Yağlı ciltler için aynısefa yağı maskesi

Birçok insanın sahip olduğu yağlı cilt tipi genellikle hem parlak hemde soluk görülebilmesi ile bilinir. Bu cilt tipi aynı zamanda geniş gözeneklere sahip olup siyah noktalara ve sivilcelere elverişlidir. Bunların önüne kimyasal dolu piyasa ürünleri ile geçmek yerine doğal yöntemlerin en sağlıklı yöntemler olarak elimizin altında bulunduğunu kendimize hatırlatmamız gerek.

Malzemeler:

 • 1 yumurtanın beyazı
 • 1 yemek kaşığı salatalık suyu
 • 4 damla limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı aynısefa yağı

Yapılışı:

Salatalığın suyunu çıkarmak için mutfak rendesinden geçirip ince bir bez ile posasını süzebilirniz. Yumurta beyazını kar beyazı olana kadar çırpın. İçerisine kalan malzemeleri ekleyin ve cam bir kasede 5 dakika durmadan karıştırın. Önceden temizlediğiniz cildinize maskeyi eşit miktarda uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra ılık bir su ile yıkayarak haftada 1 tekrarlayın.

Kuru ciltler için aynısefa yağı maskesi

Kuru ciltlerin en belirgin özellikleri, yüzü duru su ile yıkadıktan sonra yada banyodan sonra ciltte oluşan gerginlik hissidir. Bu durum halk arasında bilinen ‘yılan derisi görünümü’ vermektedir. Bunun nedeni cildi yeteri kadar nemlendirmemek, beslememek ve bariyerini uygun bir koruyucu ile korumamaktır. Bu tip problemlerden kurtulmak için sizlere evde doğal malzemeler ile hazırlayabileceğiniz harika bir maske ile karşınızdayız.

Malzemeler:

 • 5 adet orta boy badem
 • 2 buçuk su bardağı süt
 • 1 tatlı kaşığı aynısefa yağı

Yapılışı:

Geceden suya koyduğunuz bademleri soyun ve bir mutfak blenderı ile parçalayın. daha sonra içerisine yağı ve sütü ilave edin. Oda sıcaklığında maskeyi dinlendirin. Son adım olarak ise temiz cildinizde 25 dkaika bekletin. Haftada 1 olarak maskeyi uygulayın. İşlem sonrasında cildi nemlendirmeyi unutmayın.

Normal ciltler için aynısefa yağı maskesi

2022’de artık doğal yüzlerin ön planda olmasından sonra en şanslı cilt kesinlikle normal ciltler. Aynı zamanda sebum değeri en dengeli olan cilt şüphesiz herkesin bildiği gibi normal ciltlerdir. Bu ciltlerin en güzel avantajı makyajı yüze tam oturtmasıdır, ne kadar kimyasala gömülsekte. Cildimiz ne kadar doğal olursa olsun onu korurken kimyasallardan uzak kalmamız gerekiyor. Gelin hep beraber yüzünüze uygun evde çok basit bir şekilde bulabileceğiniz en iyi maskeye bir göz atalım. 

Malzemeler:

 • 1 buçuk yemek kaşığı yoğurt
 • 1 buçuk tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 tatlı kaşığı aynısefa yağı

Yapılışı:

Malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Öncelikle yoğurt ve yulaf ezmesini cam bir kasede homojen olacak şekilde karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra ağzı kapalı bir şekilde buzdolabına kaldıralım. 15 dakika sonra içerisine aynısefa yağı ilave edip biraz daha karıştırın. Daha sonra cildinizi temizleyin. Burada isteğe bağlı olarak peelingde yapabilirsiniz. Maskeyi cildimize ince bir tabaka halinde sürün. Maskeyi cildinizde 20 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile arındırın ve nemlendirici sürerek işlemi tamamlayın. Haftada 1 kez yapmanız yeterlidir.

Karma ciltler için aynısefa yağı maskesi

Karma cilt her ne kadar diğer ciltlerden bir tık daha farklı gözükse de aslında hasssas bir cilt tipidir. Bu cilt tiplerini genellikle kötü hava şartları, beslenme ve gen aktarımları etkilenemektedir. Bu cilde sahip kişiler mutlaka karma kategorisinde cilt bakımlarını yapmalıdır. Bunun için evde yapabileceğiniz en uygun maske ile karşınızdayız.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 buçuk tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı mısır unu
 • 1 tatlı kaşığı aynısefa yağı

Yapılışı:

Mısır unu ve yoğurdu macun kıvamı alana kadar karıştırın. Kalan malzemeleri de ekleyerek 5 dakika durmadan karıştırın. Cildinizi işlemden önce temizleyin. Daha sonra parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi cildimize yedirelim. 25 dakika beklettikten sonra maskeyi ılık su ile arındıralım. Haftada 1 kez yapmanız yeterlidir. Son adım olan nemlendirmeyi de unutmayalım. Haftanın 2 günü yapmanız yeterli olacaktır.

Hassas ciltler için aynısefa yağı maskesi

Hassas ciltlerde yapılan maskelerin içeriğinin doğal olması bir hayli önem taşımaktadır. Lakin uygulamadan önce ellerin ve cildin temiz olması maskeden maksimum fayda alınması için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra peelingde önemlidir. Hassas ciltlerinde tıpkı diğer ciltler gibi peelinge ihtiyacı olduğu bilinen cilt tipleridir. Son olarak ise hassas bir cilt tipine sahip iseniz güneşten oldukça fazla fazla korumanız gerekmektedir.

Malzemeler:

 • 1 adet olgun muz
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 3 damla limon suyu
 • 1 yemek kaşığı aynısefa yağı

Yapılışı:

Olgun muzu çatal yardımı ile iyice ezin ve içerisine balı ilave ederek iyice krem kıvamını almasını sağlayın. Daha sonra içerisine limon suyunu ve aynısefa yağını ilave edin. Buzdolabında 1 dakika bekletin. Maske soğurken sizde cildinize uygun bir temizlik ürünü ile cildinizi iyice temizleyin. Maskeyi ince bir tabaka halinde cildinize yayın. 15 dakika sonunda ılık bir su ile yıkamayı ihmal etmeyin. En son adım ise cildi nemlendirmektedir. Haftada 1 kez yapmanız yeterlidir.

Jojoba yağı ile cilt bakımı

Jojoba yağı ile cilt bakımı

Yatıştırıcı, yumuşatıcı ve nemlendirici özellikleriyle bilinen jojoba yağı, ciltte yağlılık hissi bırakmadan hızla emilir; sürekli kullanıldığında epidermisin hidrolipidik yapısını güçlendirir ve bezlerin sebum üretimini düzenler. Dolayısıyla hemen hemen her cilt tipi için uygundur. Lakin maskelerin yapımına başlamadan önce kolunuzun iç kısmında bir alerji testi yapmanız gerekmektedir. Herhangi kızırma, kaşınma ve morarma durumunda bölgeyi ılık su ile yıkayınız.

Jojoba yağının cilde faydaları nelerdir?

Jojoba yağının sunduğu en büyük avantajlardan biri tüm cilt tiplerine uyum sağlaması ve çok hafif, yapışkan ve neredeyse kokusuz olmasıdır. Bununla birlikte bu yağın bir çok avantajı vardır. Bunların en bilinenleri ve en işe yarayanları şu şekildedir:

 • Cilt bozukluklarını tedavi edin. Egzama veya gül hastalığı olarak bilinen rosa gibi cilt rahatsızlıklarından muzdarip olanlar, kuru cilt ve dermatolojik problemlerin neden olduğu kızarıklığı azaltabilen anti-inflamatuar özelliklere sahip bir çare olan jojoba yağı ile refaha kavuşabilir
 • Cildin yağ dengesini sağlar. Jojoba yağı, sebum üretimini dengeleyerek gereğinden fazla yağ salgılamasını engellediği için yağlı ciltlerde de etkilidir.
 • Yaşlılık belirtileri ile savaşır. Jojoba yağı kırışıklıkların tedavisinde etkilidir ve cilde daha genç bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Hücre yaşlanmasını engelleyen güçlü bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir 
 • Sivilcelerin oluşumunu engeller. Sebum üretimini yeniden dengelemeye ek olarak, jojoba yağı antiseptik güce sahiptir ve bu da onu akne için olası bir doğal tedavi haline getirir
 • Cildi 7-24 nemli tutar. Jojoba yağı içerdiği yüksek miktardaki seramidler sayesinde cildin yumuşak ve esnek olmasına yardımcı olur. Diğer yağların yanı sıra, hızla emilir ve kalıntı bırakmaz. 

Jojoba yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Jojoba yağı her cilt tipine uygun olarak bilinen bir yağdır. Lakin her cilt tipine uygun olması, her cilt tipinin aynı maskeyi kullanacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla bizde sizler için birbirinden etkili jojoba yağı içeren cilt maskelerini derledik.

Normal ciltler için jojoba yağı maskesi

Normal ciltler, diğer cilt tiplerine göre bakım açısından bir tık daha kolay cilt tipidir. Burada sebum değeri eşittir. Lakin cilt tipi ne kadar iyi olsa da daha az makyaj yapılmalı ve kimyasaldan uzak kalınmalıdır. Bunun yanı sıra ne kadar şanslı bir cilt olursa olsun cilt maskesi yapılması gerekmektedir. Bunun için ise evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler ile bir maske tarifi sizlerle paylaşıyoruz.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bak
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı

Yapılışı:

Limon suyunu, sütü ve jojoba yağını cam bir kasede karıştırın. Buzdolabında 20 dakika bekletin. Daha sonra buzdolabından çıkararak üzerine balı ilave edin ve iyice karışımı özdeşleştirin. Temiz cildinize ortalama 20 dakika maskeyi bekletin. Burada dilerseniz soğuk kompreste uygulayabilirsiniz. 20 dakika sonra duru su ile cildi yıkayın. İyi bir nemlendirici ile cildi nemlendirerek işlemi sonlandırın. Haftanın 2 günü yapmanız yeterli olacaktır.

Karma ciltler için jojoba yağı maskesi

Karma cilt tipleri genellikle cilt bakımı yaparken yağlı cilde uygun mu yapmalıyım, yoksa kuru cilde uygun mu diye endişe etmektedirler. Bunun için ise çok haklısınız. Çünkü karma ciltler hem kuru cildin hemde yağlı cildin yaşadığı problemleri yaşamaktadırlar. Buda daha hassas ve daha çok bakım gerektirecek bir cilt tipi demektir. Sizin için en doğru maskeyi derledik:

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 buçuk yemek kaşığı sıcak su
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı

Yapılışı:

Yulaf ezmesini ve jojoba yağını bir kapta iyice karıştıralım. Daha sonra karışım macun kıvamı alacak şekilde sıcak su ekleyelim. Maskeyi uygulamadan önce cildimizi temizleyelim ve peeling yapalım. Daha sonra parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi cildimize yedirelim. 25 dakika beklettikten sonra maskeyi ılık su ile arındıralım. Haftada 1 kez yapmanız yeterlidir. Son adım olan nemlendirmeyi de unutmayalım.

Yağlı ciltler için jojoba yağı maskesi

Cildin yağlı olması; yanlış beslenme düzeni, genetik ve hormonel faktörler, stres gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Tüm bunlar dönemsel olarak karşımıza geldiği için ciltte yağlanma meydana getirebilir. Bu durum tüm cildinizde yada cildinizin belli bölümlerinde meydana gelebilir. Yağlı cildin önüne geçmek için öncelikle beslenme şeklini düzeltip, bolca su içilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra maske ile de desteklenmelidir. Yağı düzenleyerek sağlıklı bir cilde kavuşmak için doğal maskemiz şu şekildedir:

Malzemeler:

 • 1 adet kırmızı elma
 • 4 adet kayısı
 • 4 damla jojoba yağı

Yapılışı:

Elma ve kayısının kabuklarını soyarak mutfak robotundan geçirin. Daha sonra ince bir tülbent ile posasını ayırın. Bize lazım olan suyudur. Karışımın içerisine 4 damla jojoba yağı ekleyerek 10 dakika karıştıralım. Karışım hazır hale geldiğinde cildinizi temizleyin ve parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi cildinize yedirin. Ortalama olarak 20 dakika bekletin ve durulayın. Haftada 2 kez bu maskeyi tekrarlayabilirsiniz.

Kuru ciltler için jojoba yağı maskesi

Kuru cilde dış etkenlerin yanı sıra A vitamini eksikliği de neden olabilmektedir. Cildin yeteri kadar nemli olmaması, pul pul dökülmesi ve mat görünümde olması vücudun yeteri kadar A vitamini almadığını işaret eder. Bu cilt tipleri bakımdan ziyade yüksek miktarda çinko içeren güneş kremleri de kullanmalıdır. Güneşten korunmayı da iyi bir maske ile desteklemelidir:

Malzemeler:

 • 1 salatalık
 • 2 yemek kaşığı seyreltilmiş aloe vera
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı

Yapılışı:

Salatalığı kabuklarından ayırıp bir blenderdan geçirin. Posasını süzün. Bize suyu lazım. Başka bir kapta aloe verayı ve jojoba yağını kıvam alana kadar karıştırın ve içerisine yavaştan salatalık suyunu ilave edin. Karışımı cilde uygulamadan önce cildinizi temizleyin. Daha sonra ince bir tabaka halinde yayın 10 dakika bekletin. Ilık su ile cildinizden arındırın ve 2 haftada 1 tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Hassas ciltler için jojoba yağı maskesi

Hassas cildin bakımına kimyasallardan uzak durarak başlayabilirsiniz. Aynı zamanda her dışarı çıktığınızda iyi bir nemlendirici ve güneş koruyucu kullanmalısınız. Hassas cildin temel nedeni nem ve sebum dengesinde oluşan bozukluklardır. Cilt genellikle kırmızı durur ve düzenli olarak yanma, kaşıntı gibi problemlerle karşılaşabilir. Bu problemlerin önüne geçebilmek için düzenli olarak cilt bakımı yaptırmanız gerekiyor.

Malzemeler:

 • Yarım muz
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı nişasta
 • 1 tatlı kaşığı jojoba yağı

Yapılışı:

Yarım muzu bir çatal yardımıyla ezin. Daha sonra balı ve nişastayı ilave ederek katı bir kıvam almasını sağlayın. Malzemeler birbiri ile iyice homojen olduğunda jojoba yağını ilave edin. Karışım macun kıvamını alsın. İşleme başlamadan ellerinizi ve yüzünüzü yıkayın. Hafif nemli bıraktığınız cildinize maskeyi ince tabaka halinde uygulayın. Ortalama olarak 20 dakika bekletin ve daha sonra yıkayın. Son adım olan nemlendirmeyi de unutmayarak haftada 2 kez bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Buğday yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Buğday yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Yüksek miktarda, demir, çinko, fosfor ve potasyum içermesi şüphesiz buğday yağını cilt bakımın gözde bebeği haline getiriyor. Buğday yağı, özellikle yaşlanmış, donuk, kuru, hasarlı veya kuru ciltler için faydalı olmasına rağmen her türlü cilt üzerinde kullanılabilir. Gelin şimdi hep beraber birbirinden kıymetli maskelere göz atalım. Lakin maskelerin yapımına başlamadan önce kolunuzun iç kısmında bir alerji testi yapmanız gerekmektedir. Herhangi kızırma, kaşınma ve morarma durumunda bölgeyi ılık su ile yıkayınız.

Normal ciltler için buğday yağı maskesi

Cildinizde ne yağlılık, nede kuruluk hissi var ise bu normal bir cilttir. Normal ciltler genellikle küçük gözeneklere sahip olup sadece gerektiği kadar yağ üreten cilttir. Genellikle yumuşak, gergin ve lekesizdir. Bu durumda her insanın isteyeceği bir cilt tipi olmasını sağlıyor. Bu cilt tipleri genellikle sorunlu kabul edilmediği için doğal ürünlere yönelmeleri önerilmektedir. Diğer cilt tipleri zman içerisinde sivilce ve siyah nokta ile boğuşurken, normal ciltler her zaman bebek gibidir. Lakin bu bebeksiliği de korumak için bazı maskelerin yapılması şarttır.

Malzemeler:

 • 2 damla buğday yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 adet yumurta akı

Yapılışı:

Yumurta akını ve buğday yağını bir kapta yumurtanın beyazı köpürene kadar çırpın. Burada mutfak robotu yada blender kullanabilirsiniz. Daha sonra balı da ilave ederek karışımı karıştırmaya devam edin. Son olarak karışım kıvam alınca önceden temizlediğiniz cildinize ince bir tabaka halinde maskeyi yayın. Ortalama olarak 20 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Maske sonrası cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Karma ciltler için buğday yağı maskesi

Özellikle ergenliğin başında sıkça karşılaşılan bir cilt sorunu olan karma cilt, ciltteki yağ ve nem oranının dengesizliğinden meydana gelir. Cilt hem kuru hemde yağlı olma özelliği taşır. Yağlı bölgelerde sebum üretimi çok fazla olduğundan T bölgesinde yağlanma fazladır. Doğal malzemelerle hazırlanan maskemiz cildi korumaya aynı zamanda cilt yapısının dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Yarım limonun suyu

Yapılışı:

Bal ve limon suyunu homojen bir kıvam alana kadar karıştıralım. Burada bir mutfak mikserinden yardım alabilirsiniz. Daha sonra buğday yağını da ilave ederek iyice karışımı birbiri ile özdeşleştirelim. Maskeyi cilde uygulamadan önce cildinizin temiz olmasına önem verin. Daha sonra ince bir tabaka halinde cildinize yedirin. Ortalama olarak 25 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Haftada 2 kez uygulayıp, işlem sonrası cildi nemlendirmeyi unutmayın.

Yağlı ciltler için buğday yağı maskesi

Makyajın bile zor dayandığı yağlı cildin aslında bakımı oldukça kolaydır. Yağlı cildin üzerine yapılan makyaj genellikle gece sonu akan, gözenekleri tam kapanmayan bir cilttir. Durum böyle olunca çareler hep kimyasal ürünlerde arandı. Kimyasallar ciltten yağı tamamen silince, aynı zamanda sık sık sabunla yıkamakta, cilt daha çok yağlanacaktır. Yağlı cildin sebum dengesini ayarlayabilmeniz için sizlere harika bir maske tarifimiz var.  Maskede kilit nokta yağı vakumlayan yeşil kildir.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yeşil kil
 • Yarım yemek kaşığı toz adaçayı
 • Birkaç damla limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı

Yapılışı:

1 yemek kaşığı yeşil kil ve Yarım yemek kaşığı toz adaçayını bir kaba elin ve karıştırın. Daha sonra kalan malzemeleri ilave ederek macun kıvamında bir maske elde edin. Eğerki maskenin kokusunu beğenmez iseniz, içerisine 2-3 damla gül yağı ilave edebilirsiniz. Tercihe göre lavanta yağıda olabilir. Cildi temizledikten sonra ince bir tabaka halinde göz çevresine gelmeyecek şekilde maskeyi yüzümüze sürelim. 25 dakika cildimizde kalması yeterlidir. Ilık bir su ile temizleyip tampon hareketlerle cildi kurulayın. Son adımda ise su bazlı bir nemlendirici kullanarak 2 haftada bir bu maske ile cildinizi şımartın.

Kuru ciltler için buğday yağı maskesi

Cilt kuruluğu genel olarak cildin nemli olmamasına verilen isimdir. Cildin nem kazanması derimizin salgıladığı doğal nem faktörü ve Hyalüronik asit sayesinde olmaktadır. Kuru ciltler genellikle bu ikisinden dolayı nem kaybına uğruyor. Aynı zamanda cildim kuru diye peelingi aksatmayın. Şimdi size vereceğimiz maske hem cildinizi nemlendirecek hemde peeling etkisi göstererek ölü derilerinizi arındıracak.

Malzemeler:

 • 2 tatlı kaşığı süt tozu
 • 2 damla Hyalüronik asit (Kozmetik mağazalarından satın alabilirsiniz.)
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı aloe vera jeli
 • 5 damla buğday yağı

Yapılışı:

Süt tozunu ve balı krem kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Karışımı cam bir kapta yapmaya özen gösterin. Kalan malzemeleri de karışımın içerisine ekleyerek güzelce karıştırın. Maskeyi uygulamadan önce cildinize buhar banyosu yaptırmanız maksimum etki sağlayacaktır. Maskeyi cildinize parmak uçları ile masaj yaparak sürün. 25 dakika cildinizde bekletin ve ılık su ile maskeyi ciltten arındırın. Son adım olarak ise yağ bazlı bir nemlendirici ile cildinizi neme doyurun. Haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Hassas ciltler için buğday yağı maskesi

Yapılan araştırmalarda görülüyor ki kadınların %16’sı hassas cilt tipine sahip. Erkeklerin ise %18’i hassas cilt tipine sahip. Bilinenden daha fazla yaygın olan bu cilt tipinin sağlıklı olmasında en başı temizlik ve nemlendirme çekiyor. Aynı zamanda düzenli cilt bakımı da şart. Bu bakım hassas cildinizin bariyerini koruyarak parlak ve dinç görünmesini sağlayacak. Hassas cilde sahip olanlar cilt bakımında malzemelerin doğal olmasına önem vermelidir.

Malzemeler:

 • 1 dilim bal kabağı
 • 1 tatlı kaşığı süt kaymağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı

Yapılışı:

Maskeye başlamadan önce ellerimizi ve cildimizi temizleyerek başlayalım. Bütün malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Aynı zamanda maskeyi gün içerisinde uygulayabilirsiniz. Bal kabağını suda haşlayın. Soğuduktan sonra kabağı çatal yardımı ile ezerek püre haline getirin. içerisine 1 tatlı kaşığı süt kaymağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı buğday yağını ilave edin. Karışımın kulak memesi kıvamını almasına özen gösterin. Karışımın ağzını kapatarak 45 dakika bekletin. Cildimize ince bir tabaka halinde sürüp parmak uçları ile masaj yapın. Ortalama olarak maske cildimizde 45 dk kalması yeterlidir. Ilık su ile cildimizi durulayarak nemlendirici kullanın. Haftada 1 kez yapmanız yeterlidir.

Buğday yağı ile yapılan cilt maskeleri hakkında merak edilen sorular

Buğday yağı ile yapılan cilt maskeleri hakkında merak edilen sorular

Buğday yağı genellikle birçok insanın cilt bakım maskelerinde yer vermek istediği bir yağdır. Lakin henüz yeni öğrenenlerinde sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bizde cilt bakım maskesine dahil etmek isteyipte aklında soru işareti olan insanlara cevap olabilmek adına buğday yağı ile yapılan cilt maskeleri hakkında merak edilen soruları derledik.

Buğday yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Buğday yağı, cildi nemlendiren ve serbest radikalleri nötralize ettiği için cilt lekelerine birebir gelmektedir. Aynı zamanda E vitamini içeriği nedeniyle cildin bakımı ve güzelleştirilmesi için doğal bir müttefiktir.

Buğday yağı kırışıklıkları açar mı?

Buğday yağı yüksek antioksidan kapasitesi sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirir, kırışıklıkları önler ve düzeltir.

Buğday yağı sivilcelere iyi gelir mi?

Buğday yağı içerisinde linoleik asit, oleik asit, palmitik asit barındırır. Buda ciltte oluşacak siyah nokta ve sivilcelerin önüne geçilmesini sağlar.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri