Cilt bakım yağları nasıl kullanılır?

Cilt bakım yağları nasıl kullanılır?
Cilt bakım yağları nasıl kullanılır?
2 Haziran 2022

Cilt bakım yağları nasıl kullanılır? Sizlere bu konuda detaylıca bilgi vereceğiz. Bitkisel yağlar güzellik ritüelinizin temeli olmalıdır. Aslında her zaman banyo dolabında bulundurulması gereken ürünlerdir, çünkü bir kremden daha ucuzdurlar, birkaç damla yeterlidir ve her yağın cildinizin özel ihtiyacına uygun bir etken maddesi vardır. Biberiye yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır? Sizler için ek bilgi olarak yüz yağı, düşündüğünüzün aksine, yağlı olanlar dahil tüm cilt tipleri için uygundur. Ancak sadece doğru olanı seçmek önemlidir. Ardıç yağı ile cilt bakımı ve Ananas yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Cilt bakım yağları nasıl kullanılır?

Biberiye yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Kokusu ile aromaterapilerin bir numarası haline gelen biberiye yağı, cilt bakımında da performansını göstermeye başladı. Maskelerin içerisine biberiye yağını eklemeden önce su ile seyreltiniz ve uygulama öncesinde kol içinizde alerjiniz olup olmadığına dair bir test yapınız. Eğer ki bölgede kaşınma, uyuşma yada kızarma meydana gelirse biberiye yağı sizin için uygun değildir. Ayrıca cildinizde aktif sivilce problemi, egzama ve sedefte var ise maskeyi kullanmayınız.

Kuru ciltler için biberiye yağı maskesi

Cildiniz ne kadar kuru olursa olsun; düzenli olarak cilt bakımı yapmak, yaparken hassas olmak ve özen göstermek büyük önem taşır. Kuru ciltler genellikle dış etkenlerden daha fazla etkilenir. Kötü hava şartları kuru ciltlerin baş belasıdır. Aynı zamanda makyaj ile uyumakta oldukça sorun yaratabilir. Bunların önüne geçmek için tıpkı diğer cilt tipleri gibi kuru ciltlerde maske yapmalıdır. Maskemize göz atacak olursak:

Malzemeler:

 • 1 buçuk yemek kaşığı avokado yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı
 • Tercihe göre gül yağı

Yapılışı:

Maskemize başlamadan önce cildimizi gül sabunu ile yıkayabilirsiniz. Yüzünüzün yanı sıra ellerinizi de yıkayın. Daha sonra 1 buçuk yemek kaşığı avokado yağı ve 1 tatlı kaşığı balı birbiri ile özleşene kadar karıştırın. Daha sonra içerisine 1 tatlı kaşığı biberiye yağı ekleyin. Eğer ki maskenin güzel kokmasını isterseniz burada 1-2 damla gül yağı tercih edebilirsiniz. Maskeyi hazır hale getirdikten sonra haftada 1 olmak koşulu ile temiz cildinize masaj yoluyla yedirin. Ortalama 10 dakika kalması yeterli olacaktır. Daha sonra güzelce arındırın ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.

Yağlı ciltler için biberiye yağı maskesi

Yoğun parlaklık, aşırı sebum üretimi nedeniyle ciltte ağırlık hissi, genişlemiş, düzensiz gözenekler ve akneye yatkınlık gibi özelliklere sahip olan cilt tipi: Yağlı ciltlerdir. Yağlı ciltlere sahip olan kişiler siyah nokta ve sivilcelere eğilimi olan kişilerdir. Yağlı ciltlerin en önemli problemi, genellikle kadınların, yüze sürülen fondötenin surata oturmaması ve aşırı parlak görünmesidir. Bu gibi durumlarda yüzdeki yağı dengelemek için düzenli maske yapılması önemlidir

Malzemeler:

 • 2 buçuk yemek kaşığı kil
 • 1 buçuk yemek kaşığı limon suyunu
 • 5 damla biberiye yağı

Yapılışı:

2 buçuk yemek kaşığı kili ve 1 buçuk yemek kaşığı limon suyunu macun kıvamı elde edene kadar karıştıralım. Daha sonra içerisinde 5 damla biberiye yağı ilave edin ve karıştırın. Burada püf nokta kile metal kaşığın değmemesidir. Maskeyi cildinize uygulamadan önce temizleyin ve peeling yapın. Daha sonra ince bir tabaka halinde cildinize maskeyi uygulayın. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra soğuğa yakın ılık bir su ile maskeyi yüzünüzden arındırın. Kilin cildi kurutma etkisinden ötürü maskeyi arındırdıktan sonra uygun bir nemlendirici ile cildinizi nemlendirin. Maskeyi cildinize 2 haftada 1 yapmanız yeterli olacaktır.

Karma ciltler için biberiye yağı maskesi

Karma cilde sahip olanların özelliği, yüzün T bölgesinin (alın, burun ve çene) yağlı olması ve yüzün diğer bölgelerinde kuruluk oluşmasıdır. Bu cilt tipi her ne kadar kolay bilinen bir cilt tipi olsa da, oldukça hassaslık gerektirmektedir. Bu kişilerin temiz çevrede bulunmaları ve sağlıklı beslenmeleri ön plandadır. Sağlıklı bir cilt tipine sahip olmanız için karma cilde uygun bir maske yapmanız oldukça önemlidir.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 buçuk tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı

1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 buçuk tatlı kaşığı bal cam bir kasede güzelce karıştırın. Daha sonra içerisine 1 yemek kaşığı biberiye yağı ilave ederek 1 saat buzdolabında dinlenmeye bırakın. Bu sırada cildinizi, cilt tipinize uygun bir temizleyici ile temizleyin. Maskeyi ince bir tabaka halinde cildinize yedirin. Masaj yaparak bu işlemi gerçekleştirin ve göz çevrenize gelmemesine özen gösterin. Ortalama olarak maske cildinizde 15 daha kalmalı. Daha sonrasında maskeyi cildinizden arındırarak karma ciltlere uygun bir nemlendirici ile nemlendirin. Haftanın 2 günü cildinize bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Normal ciltler için biberiye yağı maskesi

Normal ciltler gözenek görünümü olmayan pürüzsüz ciltlerdir. Lakin tıpkı diğer ciltler gibi mevsim geçişlerinden etkilenebilirler. Ne kadar yapısı, rengi ve bariyeri doğal olsa da, yine de dikkat edilmesi gereken bir cilt tipidir. Bu cilt tipinin en önemli özelliği yaşlanma belirtilerinin diğerlerine göre daha geç başlamasıdır. Lakin buna aldanmamak lazım ve düzenli olarak maske yapılması şarttır. 

Malzemeler:

 • 1 yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı biberiye yağı

Yapılışı:

1 yumurta akını ve 1 yemek kaşığı balı özleşleşene kadar bir mutfak blenderından geçirin. Daha sonra içerisine 1 çay kaşığı biberiye yağını ilave edin. Cam bir kasece karıştırın ve 1 saat buzdolabında dinlenmeye bırakın. Maskeyi temiz cildinize ince bir tabaka halinde uygulayın. Haftada 2 kez olmak koşulu ile yüzünüzde 45-50 dakika bekletin. Daha sonra soğuğa yakın ılık bir su ile durulayın.

Hassas ciltler için biberiye yağı maskesi

Bilimsel araştırmalara göre kadınların %86’sının cildi hassas olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla hassas ciltler için bakım yapılırken birçok faktöre dikkat edilmesi gerekiyor. Öncelikle uygulanacak bakım yönteminin kişinin cilt yapısına uygun ve doğal olması çok önemlidir. Genellikle hassas cilt tipinin karakterize özellikleri vardır. Bunlara; çabuk kızaran, cilt için yapılan işlemlere ani olarak tepkiler vermek olarak örneklendirebiliriz.

Hassas ciltler, diğer cilt tiplerine göre daha doğal yöntemler tercih etmeleri gerekmektedir. Bunlarla beraber cilt daha kolay bir şekilde bariyerini koruyabilir.

Piyasada satılan birçok krem, tonik ve maskeler hassas ciltler için problem arz edebilmektedir. Dolayısıyla hassas ciltli insanlar maskelerine daha çok dikkat etmelidirler.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı biberiye yağı

Yapılışı:

Eritilmiş Hindistan cevizi yağını ve balı bir güzel karıştırın. Daha sonra içerisine süt ve biberiye yağlarını ilave edin. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizleyin. Daha sonra ince bir tabaka halinde sürün ve 25 dakika bekletin. Haftada 2 veya 3 kez uygulamanız yeterli olacaktır. Maskeyi temiz cildinize uygulamanız, maskeden maksimum verim almanızı sağlayacaktır.

Biberiye yağı ile cilt maskeleri hakkında merak edilen sorular

Biberiye yağı, birçok alanda başarısını kanıtlamış ender ürünlerden birisidir. Bu anlamda cilt bakımında da son zamanlarda kullanılmasıyla göze çarptı. Gelin şimdi hep beraber biberiye yağı ile ilgili merak edilen sorulara bir göz atalım. 

Biberiye yağı ciltte tüylenme yapar mı?

Ciltte tüylenme olabilmesi için, mevcut ürünün uzun zaman kullanılması gerekmektedir. Dolayısıyla biberiye yağının ciltte tüylenme yapabilmesi için aralıksız olarak en az 3 ay kullanılması gerekmektedir.

Biberiye yağı cildi sıkılaştırır mı?

Bir yağdan etki görebilmek için onu düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Dolayısıyla su ile seyreltilen biberiye yağı düzenli kullanımda cilt sıkılaştırma etkisi gösterecektir.

Biberiye yağı lekelere iyi gelir mi?

Biberiye yağı cilde masaj yolu ile yedirilmesi gereken bir kremdir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere su ile seyreltildikten sonra parmak uçları ile hem yüzünüzde kan dolaşımını arttırabilirsiniz, hemde cilt lekeleri için bariyer oluşturabilirsiniz.

 • Cilt lekeleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız: Cilt beyazlatıcı ve leke giderici kremler gerçekten etkili mi? En iyi cilt beyazlatıcı ve leke giderici 10 krem

Biberiye yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi?

Göz altına her ürünün kullanımı uygun değildir. Lakin sabah gazetesinin kaleme aldığı yazıda ”Araştırmalara göre lavanta, kekik ve biberiye yağı gibi yağların göz altı morluklarında azaltıcı etkisi kanıtlanmıştır. ” ifadesi yer almaktadır.

 • Göz altı morlukları için daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız: Göz altı morluklarına kesin çözüm! Bu maske göz altı morluklarını yok ediyor!

Biberiye yağı cildi yakar mı?

Biberiye yağına alerjiniz var ise cildinizi yakabilir. Buda ciltte morarma, kızarma veya yanma gibi semptomlarla ortaya çıkar. Bunu önlemek için Biberiye yağını su ile seyreltip yüzünüze surebilirsiniz. Daha sonrasında yine ciltte yakma problemi gösterirse kullanmayınız.

Biberiye yağı cilde zarar verir mi?

Biberiye yağı doğru kullanımında cilde herhangi bir zararı olmamaktadır. Herhangi bir yan etkiye karşı kolunuzun iç kısmında Biberiye yağına karşı alerjiniz olup olmadığını test edebilirsiniz. Güvenli kullanımda cilde herhangi bir zarar vermemektedir.

Cilt bakım yağları nasıl kullanılır

Ananas yağı ile cilt bakımı

Cildinize vakit ayırmak için yeterli zamanınız yok ise ananas yağı bu konuda harika bir malzemedir. Cilde uygun bir maske uygulamak ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, yaşlanmayı yavaşlatmanıza ve çeşitli cilt problemlerini önlemenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte birde cilt bakım maskelerinize ananas yağını da ilave ettiğinizde farkı en kısa zamanda fark edeceksiniz.

Ananas yağının cilde faydaları

Yapısında birbirinden değerli mineral ve vitaminleri barındıran ananas yağı, cilde faydaları ile de sizleri bitmek bilmeyen bir serüvenin içerisine çekiyor. Gelin hep beraber ananas yağının cilde faydalarına bir göz atalım.

 • Yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırır. Ananas yağı yapısında bol miktarda E vitamini bulundurur. Buda yaşlılık belirtilerini azaltır.
 • Cilt yaralarını onarır. Ananas yağı yapısında C vitamini barındırır. C vitamini yaraların onarılmasında bir numaralı müttefiktir.
 • Cildin nem kapasitesini doldurur. Ananas yağı tam bir B vitamini deposudur. Buda cildin bolca neme doymasını sağlıyor.
 • Cilde kadife görünüm sağlar. Ananas yağı yüksek miktarda bromelain enzimine ve AHA olarak bilinen yüksek konsantrasyonda alfa hidroksi asitlere sahiptir. Buda ciltte kadife görünümün önünü açıyor.
 • Ciltteki ödemi atar. Ananas yağı anti-inflamatuar olması ciltte hem iltihabı giderir hem de ödemin atılmasına yardımcı olur.

Ananas yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Ananas yağı C vitamini, B6, folat, bromelain, tiamin, demir ve magnezyum açısından bir hayli zengindir. Dolayısıyla cilt bakım rutininizde yer almaması için herhangi bir neden yok. Lakin yapmadan önce cildiniz ananas yağına tepki verip vermeyeceğini test etmeniz gerekmektedir. Bunun için 1 damla kol içine damlatıp 15 dakika bekletmeniz yeterlidir. Bölgede herhangi kızarma, morluk ya da kaşıntı oluyor ise ananas yağına alerjiniz olabilir. Kullanmamanız önerilir.

Yağlı ciltler için ananas yağı maskesi

Yağlı cilt, yoğun parlaklık, yoğun sebum nedeniyle ciltte, geniş, dar gözenekler ve akne bolca bulunur. Durumun dengelenmesi için bolca su ve beslenmenizden yağlı besinleri çıkararak başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra düzenli olarak bakım yapmak ve yüze sıcak değdirilmemesi de bu cilt tipleri için oldukça önemlidir. Birbirinden kıymetli bilgileri sizinle paylaştıktan sonra hemen maskemizin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yeşil kil
 • 1 su bardağı su
 • 5 damla ananas yağı

Yapılışı:

Malzemeleri homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Daha sonra cilde uygulayın ve 10 dakika etki etmesini bekleyin. Bu evde yapılan cilt maskesi sadece haftada bir kez yapılmalıdır. Çünkü daha sık yapılırsa cilt daha da yağlı hale gelebilir. Aldığınız yeşil kilin orijinal olduğundan emin olun.

Kuru ciltler için ananas yağı maskesi

Kuru cilt, kaşıntı, beyazımsı görünüm ve pullanma gibi bir dizi özelliği beraberinde getiren bir cilt tipidir. Dolayısıyla bu cilt tipinin bolca neme ve doygunluğa ihtiyacı var. Bol bol su içmek ve vitamin ağırlıklı beslenmek cildiniz için oldukça iyi olacaktır. Birde bunların yanı sıra şimdi bahsedeceğimiz maskeyi de uygulamanız, cildinize harika bir doygunluk verecektir.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1/4 püresi avokado
 • 1 yemek kaşığı keten tohumu
 • 3 damla ananas yağı

Yapılışı:

Keten tohumunu blender ile toz halline getirin. Homojen ve kremsi bir macun elde edene kadar tüm malzemeleri birleştirin. Yüzünüze nazikçe uygulayın ve 20 dakika etki etmesini bekleyin. Daha sonra ılık bir su yardımıyla cildinizden arındırın. Haftada 2 kez yapın ve son adım olan nemlendirmeyi de unutmayın.

Normal ciltler için ananas yağı maskesi

Normal cilt, cilt için ideal ve sağlıklı olan su ve sebum arasında sağlıklı bir doku ve dengeye ulaşmış olan cilt tipidir. Yani aşırı parlaklık veya kuruluk olmadan doğru miktarda yağ üretir. Dolayısıyla bu cilt tipi için maske yapımı oldukça kolaydır. Gelin hemen malzemelere göz atalım.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı siyah kil
 • Papatya çayı veya su
 • 5 damla ananas yağı

Yapılışı:

Homojen bir macun elde edene kadar üç malzemeyi karıştırın. Göz çevresinden kaçınarak temiz yüze uygulayın ve kuruyana kadar ciltte bırakın. Ilık su ile maskeyi yüzünüzden çıkartın. Haftada 1 kez tekrarlamak koşulu ile cildinizi nemlendirin.

Karma ciltler için ananas yağı maskesi

Karma ciltler yağlı bir görünüme sahiptir. Alın, burun ve çene bölgesinde (T bölgesi) genişlemiş gözeneklere sahiptir, sivilceye eğilimlidir. Bunun yanı sıra ciltte özellikle yanaklarda yer yer kurulukta var. Dolayısıyla yapılan maskenin de buna uygun olması gerekir. Sizler için en iyi araştırmayı yaptık ve malzemeleri sıraladık.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı kahve
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 5 damla ananas yağı

Yapılışı:

Bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırın. 10 dakika buzdolabında bekletin. Önceden temizlediğiniz cildinize parmak uçları ile yedirin. 20 dakika cildinizde kalması yeterli olacaktır. En son ılık bir su ile arındırın ve nemlendirmeyi unutmayın. Haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Hassas ciltler için ananas yağı maskesi

Hassas cilt, çocukluktan yaşlılığa kadar her zamanda görülmesi mümkün olan bir cilt tipidir. Kızarıklığa, iltihaplanmaya ve kuruluğa oldukça duyarlıdır. Dolayısıyla cildi her türlü dış etkenden korumamız gerekiyor. Özellikle kimyasallarla dolu olan market maskelerinden. Bunun önüne bir nebze geçebilmek için evde hassas ciltlilere özel mükemmel bir maske hazırladık.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı aloe vera
 • 1 çay kaşığı doğal yoğurt
 • 1 çay kaşığı salatalık suyu
 • 10 damla ananas yağı

Yapılışı:

Bütün malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Tüm malzemeleri cam bir kâsede karıştırın ve önceden temizlediğiniz cildinize dairesel hareketler ile yedirin. Haftada 1 kez yapmak koşulu ile maskeyi 15 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Son adım olan nemlendirme işlemini de es geçmeyin.

Cilt bakım yağları nasıl kullanılır

Ardıç yağı ile cilt bakımı

Ardıç yağı birçok faydası sayesinde çok amaçlı yağlardan biridir. Doğal bir antioksidan olduğu için yüzde kullanım için mükemmel bir müttefiktir. Diğer faydalarının yanı sıra, cildin nemli kalmasına yardımcı olur ve ayrıca yaşlanmayı önler. Yani güzelliği rutininize dahil etmek daha güzel ve daha genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca ardıç yağının bulunması kolay, ucuz ve birçok amaç için kullanılabilir olması onu tercih sebebi yağıyor. Bu nedenle, evde olması, güzelliğin bir müttefiki olarak her zaman bir artı olacaktır. Ardıç yağını yüzünüz için nasıl kullanacağınızı öğrenmek ister misiniz? Bundan onda dilden dile dolaşan ardıç yağının cilde faydalarına göz atalım.

Ardıç yağının cilde faydaları nelerdir?

Ardıç yağının yapısı oldukça zengindir. Dolayısıyla cilt için mükemmel bir üründür. Yapısında bol miktarda E ve C vitamini bulunmaktadır. Buda onu cilt maskelerinin vazgeçilmezi haline getiriyor. Gelin hep beraber ardıç yağının cilde olan faydalarına bir göz atalım.

 • Mantarlarla savaşır. Ardıç yağı zengin bir laurik asit kaynağıdır. Laurik asit, esas olarak mantar önleyici özellikleri ile bilinir. Dolayısıyla ciltte meydana gelen mantarın oluşmasını önler.
 • Göz altı için mucizevidir. Gözlerin altındaki deri hassas ve incedir, bu da onu ince çizgilere ve koyu halkalara eğilimli hale getirir. Ardıç yağını göz altlarına uygulamanız halinde morlukların azaldığını ve çizgilerin zamanla yok olduğuna şahit olacaksınız.
 • Doğal bir güneş koruyucudur. Ardıç yağının içerdiği doğal yağlar ve trigliseritler sayesinde cilt için koruyucu bir bariyer görevi görür. Aynı zamanda güneş ışığına maruz kalmaya karşı bir miktar koruma sağlayan doğal bir krem ​​işlevi görür.
 • Ciltte oluşan yaraların hızlı onarılmasını sağlar. Ardıç yağı E vitamini içeriğinden dolayı ciltteki yanıkların, sıyrıkların ve travmaların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. 

Ardıç yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Ardıç yağını tıpkı diğer yağlarda olduğu gibi aslında sulandırarak kullanmanız gerekmektedir. Özellikle cilt maskelerinize ya da çift fazla temizleme rutininize dahil etmeden önce mutlaka kol içinize 1 damla damlatın ve durumuna göz atın. Eğer ki ciltte kızarma meydana gelirse cilt bakım rutininize eklemeniz önerilmez. Aynı zamanda bir cilt probleminiz var ise de ardıç yağından uzak durmanız gerekmektedir.

Yağlı ciltler için ardıç yağı maskesi

Yağlı ciltlerde genellikle sebum dengesi oldukça anormaldir. Buda cildi oldukça fazla parlamasına ve makyajın ciltte oturmamasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bu cilt tipine sahip olan insanlar düzenli olarak maske yapmaları gerekmektedir. Ayrıca beslenme düzenlerini de sağlıklı bir şekilde değiştirmeleri gerekmektedir. Şimdi bahsedeceğimiz maskeyi uyguladığınızda maksimum sonuç elde etmek için yağlı besinlerden uzak kalmalısınız.

Malzemeler:

 • 5 damla limon
 • 1 yemek kaşığı su ile seyreltilmiş elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı un
 • 1 tatlı kaşığı ardıç yağı

Yapılışı:

Bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırın. Daha sonra temiz cildinize dairesel hareketler ile cilde uygulayın. 15 dakika cildinizde kalması yeterli olacaktır. Daha sonrasında soğuk su ile cildi arındırın ve haftada 1 kez bu maske ile cildinizi şımartın.

Hassas ciltler için ardıç yağı maskesi

Bakımlı olmak birçok insanın aslında önem verdiklerinin en başında gelir. Lakin hassas ciltli insanlar ne kadar bakımlı olmak isteseler de ciltlerindeki hassaslıktan dolayı herhangi bir ürün cilde sürmekten çekinirler. Ciltte hızlı reaksiyon oluşturması ile bilinen hassas ciltlilerin aslında bilinenin aksine evde bulunan malzemeler ile güvenli bir cilt bakımı yapmaları mümkündür. Bunun için malzemelerin oda sıcaklığında olmasına ekstra özen gösterin.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı ardıç yağı
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı yulaf tozu

Yapılışı:

Önce yulaf tozu ve yoğurdu iyice karıştırdıktan sonra içerisine ardıç yağını ilave edin. Karışımı temiz cildinize ince ve eşit olacak şekilde parmak uçlarınız ile yayın. 5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra ılık bir su ile maskeyi cildinizden arındırın ve nemlendirin. Haftada 1 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Normal ciltler için ardıç yağı maskesi

Normal ciltler genellikle nem ve sebum dengesi orantılı olan cilt tipleridir. Dolayısıyla hava değişikliklerinden kolayca etkilenmez. Lakin etkilenmemesi normal ciltlilerin bakıma ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Şimdi bahsedeceğimiz maske ile birlikte bol bol su içip ayda 1 kez profesyonel olarak cilt bakımı yaptırdığınız da ay gibi parlayan bir cildiniz olacak.

Malzemeler:

 • 1 yumurtanın beyazı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı ardıç yağı

Yapılışı:

Yumurtanın beyazını bir mutfak blenderi ile kar beyazı olana kadar çırpın. Daha sonrasında içerisine kalan malzemeleri ilave edin ve 2 dakika kadar daha karıştırmaya devam edin. Önceden temizlediğiniz cildinize sürün ve maske kuruyana kadar bekleyin. Soğuk su ile duruladıktan sonra cildinize en uygun olan nemlendirici ile cildinizi nemlendirin. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Karma ciltler için ardıç yağı maskesi

Karma cilde sahip olan insanlar kuru cilde uygun maskeleri mi yapmaları gerektiğini yoksa yağlı cilde uygun maskeleri mi yapmaları gerektiklerini bilemezler. Lakin önemli bir hatırlatma geçmek isteriz ki, bu kişiler aslında kendi cilt tiplerine uygun olanı yani karma ciltlere özel maskeleri yapmaları gerekmektedir. Şimdi bahsedeceğimiz maske ise tamda bu kişilere özel.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı ardıç yağı
 • 1 çay kaşığı pirinç unu
 • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı:

Bütün malzemeleri cam bir kapta 10 dakika boyunca hiç durmadan karıştırın. Malzemeler birbiri ile iyice özümsendiğinde önceden temizlediğiniz cildinize eşit ve ince bir tabaka halinde yedirin. Ortalama olarak 25 dakika cildinizde kalması yeterli olacaktır. İşlem sonrası cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Haftada 1 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Kuru ciltler için ardıç yağı maskesi

Kuru ciltlerin en büyük düşmanı genellikle hava şartlarıdır. Özellikle kış mevsimi, kuru ciltlerin korkulu rüyası oldu. Lakin buna son verecek birçok alternatif yöntemler var. Bunlardan birisi çok su içmek, düzenli güneş koruyucu kullanmak ve neme doyuran bir maske kullanmak. En doğru maskeyi sizler için derledik.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 buçuk tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı ardıç yağı

Yapılışı:

Bütün malzemeleri karıştırıp 10 dakika buzdolabında dinlendirin. Bu sırada cildinize uygun bir temizleyici ile temizleyin. Daha sonra dinlenen maskeyi cildinize eşit miktarda yayın. Ortalama 10 dakika sonra maskeyi cildinizden arındırın. İşlem sonrası nemlendirmeyi unutmayın. 2 haftada 1 uygulamanız yeterli olacaktır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri