Çok uyumak neden olur?

Çok uyumak neden olur? ek olarak çok uyumak zararlı mı? Normalden çok daha uzun uyuyan birini tanıyor musunuz? Bu kişi bir aile üyesi mi yoksa siz misiniz? Bunun depresyon gibi bir şeylerin yanlış olduğunun bir işareti olabileceğini bilin, ancak tek sorun bu değil, bu yazıda olası nedenler hakkında daha fazla açıklamada bulunacağız, okumaya devam edin. Çok uyumak nedendir?

Çok uyumak neden olur?

Çoğu insan bu tür bir sorunun sağlıklarını ne kadar etkileyebileceğini zaten biliyor, ancak birçoğunun bilmediği şey, karşıt etkinin de çok tehlikeli olduğu ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğidir. Aşırı uyku saatlerinin neden olabileceği en kötü sorunlardan biri kardiyovasküler problemlerdir. Kalp hastalıklarının Türkiye’de çoğu insanı öldüren hastalıklar olduğunu hatırlamak önemlidir.

Araştırmalar, günde dokuz saat veya daha fazla uyuyan kişilerin anjina (göğüs ağrısı) geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu ve ayrıca tıkanmış atardamar ve toplardamarların kalbe daha fazla zarar verdiğini gösteriyor. Aşırı uykuya neden olan kalp sorunları nedeniyle önceden var olan durumlar mı yoksa tam tersi mi olduğu konusunda hala bir fikir birliği yoktur, ancak biri diğerinin özündedir.

Uyku anormallikleri, uyku eksikliği ya da aşırı uyku fark etmeksizin her zaman dikkat edilmesi gereken durumlardır. Her ikisi de uygun teşhis ve tedavi gerektiren endişe verici durumlardır. Çok fazla uyumak sadece kardiyovasküler sorunlara neden olmaz, bu durumun neden olduğu diğer rahatsızlık türleri de çok ciddidir. Çok fazla uykunun neden olduğu en yaygın hastalık türleri şunlar olabilir:

 1. inme
 2. nörolojik problemler
 3. obezite
 4. delilik
 5. depresyon
 6. vitamin eksiklikleri
 7. stres
 8. yorgunluk

Disfonksiyonun adı hipersomnidir ve bu bozukluğu olan insanlar genellikle bu durumu ve bunun neden olduğu hastalıkları daha da kötüleştirme eğiliminde olan başka alışkanlıklara sahiptir. Genellikle kötü beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, bağımlılıklar bu soruna katkıda bulunur. Uyku bozuklukları hastalarınızın aşırı derecede yorgun olmasına ve bu da aşırı uyku saatlerine neden olabilir. Bu tür rahatsızlıklardan mustarip insanlar ne kadar çok uyurlarsa uyusunlar, uyku miktarı ne olursa olsun her zaman bitkin hissederler.

Kötü alışkanlıkların neden olmasının yanı sıra, diğer faktörler de bu tür işlev bozukluğuna neden olabilir. Örnekler:

 • Nörolojik hastalıklar
 • Depresyon
 • Kalıtım
 • Uyku apnesi

Hipersomnia ayrıca iki farklı türe ayrılabilir:

Çok uyumak neden olur?

Uzun süreli uyku olmadan idiyopatik hipersomni

Geceleri yaklaşık 10 saatlik, gece boyunca uzun bir uyku periyodu ile karakterizedir. Uyku kalitelidir, ancak gün içinde kişi kendini çok uykulu ve yorgun hisseder. Yine de saatlerce uyumaya neden olmayabilir, ancak kişi gün boyu uykulu geçebilir ve temel görevlerini tehlikeye atabilir. Bu bozukluğu olan insanlar, kendilerini iyi hissetmek için hafif gündüz şekerlemelerine ihtiyaç duyarlar.

uzun süreli uyku ile idiyopatik hipersomni

Hasta yirmi dört saate kadar kesintisiz uyuyabilir. Hipersomnia, aşırı uyku saatlerine neden olan ana faktörlerden biridir, ancak diğer bazı hastalıklar alışılmadık bir uyku isteğine neden olabilir. Aşağıda, çok fazla uykuya neden olabilecek başlıca hastalıklardan bazılarını listeledik.

uyku apnesi

Bu, uyku bozukluğunun ana nedenlerinden biridir. Hava yolları tıkandığında, çok rahatsız edici semptomlara neden olan oksijen eksikliği vardır. Bu, kişinin gece boyunca nefes darlığı, taşikardi, horlama ve boğulma gibi nedenlerle birkaç kez uyanmasına neden olur . Bu uyku bozukluğu gün boyunca aşırı uykululuğa neden olur.

anemi ve uyku

Kandaki demir eksikliği , hastanın gün boyunca ilgisizliğe, yorgunluğa ve çok fazla uykulu olmasına neden olur. Olan şu ki, vücuttaki mineral eksikliği ile kandaki hemoglobinler de azalır, bu da zayıflık ve halsizliğe neden olur.

kalp hastalıkları

Zayıf bir kalp , zayıf kan dolaşımının bir sonucudur ve bunun nedeni, bu durumu yaşayan kişide aşırı yorgunluğa neden olan damarların ve arterlerin tıkanmasıdır. Kalp vücudun gerekli tüm bölgelerine kan pompalayamadığı için bu yorgunluk vücuttaki bir arıza sonucu ortaya çıkar.

hipotiroidizm ve uyku

Tiroid tarafından üretilen hormon vücudumuzun metabolizma hızını düzenlemekten ve hızlandırmaktan sorumludur. Düşük olduğunda (hipotiroidi), bu metabolizma hızlanması eksikliği, kişiyi aşırı derecede yorgun ve uykulu yapar.

fibromiyalji

Bu hastalık kişinin vücudunda güçlü ve sürekli ağrı hissetmesine neden olur. Bu ağrı, hastayı çok yorgun hissettirir ve iyi bir gece uykusu çekmiş olsalar bile günlük işlerini yapmakta zorlanır.

narkolepsi

Narkoleptik insanlar, saatlerce kaliteli uykudan sonra bile aşırı uyku hali yaşarlar. Gün içinde günlük işlerinde bile konsantrasyonunu korumakta güçlük çekiyor. Narkolepsi ayrıca uyku felcine, kas gücü eksikliğine ve hatta bilinç kaybına neden olabilir.

depresyon ve uyku

Bu listede belirtilen özelliklere bakarak diğerlerine kıyasla insanlar arasında en sık görülen hastalık depresyondur. Tüm dünya nüfusunun yaklaşık %5’inden fazlası bu durumdan mustariptir ve henüz herhangi bir teşhis konmamış insanları düşünürsek, bu rakamlar daha da yüksek olabilir. Derin üzüntü, boşluk ve ıstırap hissine ek olarak, depresif insanlar çeşitli uyku bozukluklarından da mustarip olabilir ve atipik depresyon denilen aşırı uyku isteğine neden olur.

Birçok çalışma, uyku bozukluklarının çeşitli nöropsikiyatrik hastalıklardan büyük ölçüde sorumlu olduğunu göstermektedir. 10 saatlik uykudan sonra bile uyanmakta güçlük çekmek ve gün içinde hala uykulu ve aşırı yorgun hissetmek gibi belirtiler yorgun bir vücuttan çok daha fazlası olabilir. Araştırmalara göre, depresyon teşhisi konan hastaların %80’inden fazlası uykularının ilerlemesiyle ilgili sorunlardan şikayet ediyor. Normalde, depresyon uykusuzluğa neden olur, ancak daha önce belirtildiği gibi, atipik depresyon tam tersi şekilde çalışır. Ayrıca depresyonun bazı belirtileri de hastanın bünyesine ve alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir.

Çok uyumak neden olur?

Araştırmacılar , depresif hastaların yaklaşık %20’sinin aşırı uykululuktan şikayet ettiğini tahmin ediyor.

Aşırı uykunun belirtilerini onu etkileyen duruma göre tanımak doğru teşhisin uygulanabilmesi için önemlidir. Bazı belirtiler, hangi sağlık uzmanına gidebileceğinizi seçmenize yardımcı olabilir.

 • Gün içinde özellikle öğle yemeğinden sonra saatlerce uyumak ve daha sonra hava karardıktan sonra uyanmak.
 • Gece boyunca, sadece uzanmak ve uyumak için TV izlemek, yemek yemek, okumak veya daha önce yaptığınız herhangi bir şey gibi yaygın alışkanlıkları yapmayı bırakın.
 • Boş zamanınız olduğunda uyumayı seçin.

Depresyon, bu hastalıktan mustarip kişilerin vücudunda çeşitli değişiklikleri içerir. Bu değişiklikler, depresif bir durumdan mustarip kişilerin düşünme, hareket etme, hissetme ve varlıklarını doğrudan etkiler.

Özellikle bu durumda uykuya dikkat etmek çok önemlidir, çünkü uyku bozuklukları depresyonu daha da kötüleştirebilir. Şüphe duyduğunuzda, size en iyi şekilde rehberlik edecek doktorunuzu aramayı unutmayın.

Çok uyumak neden olur?

Çok uyumanın kısaca 5 sonucu:

Az uyumanın sağlığınız için kötü olduğunu düşünüyorsanız, çok uyumanın olumsuz sonuçlarını keşfedin çünkü bunlar az değildir ve ciddi tehlikeler içerir.

Her şeyin dengeyle ilgili olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Dahası, kendi evrenimiz her şeyin bir anlam ifade ettiği ve olup bitenlerin sebep ve sonuçlarının olduğu hassas bir dengedir. Biz bu evrenin bir ürünüyüz. Dolayısıyla dengeye saygısızlık ettiğimizde vücudumuzda ve zihnimizde olumsuz sonuçlara neden oluyoruz. Bu nedenle, çok fazla uyumak, yeterince kaliteli uyku almamak kadar olumsuz olabilir. Uyku gereklidir çünkü vücudu yeniden şarj eder, çünkü günlük yorgunluktan dinlenmek gerekir. Ama bunu kötüye kullanmamalıyız, çünkü günde 8 saat uyumamak kadar olumsuz olan 10’dan fazla uyumak zararlıdır. Günde 10 saatten fazla uyuyan insanlar, ortalama 7 veya 8 saat uyuyanlara göre daha kötü sağlıktalar.

Fazla uyumanın zararları

Doğduğumuz andan itibaren vücudumuz mükemmel dengeyi bulmak için yavaş yavaş kendini düzenler . Bir insan doğduğunda günde 20 saatini uyuyarak geçirir. Bu sayı, günde maksimum 9 saatin sınırı belirlediği ergenliğe kadar azalır. O andan itibaren erdem ve dengeyi bulmak için 6 ile 8 saat arasında bu değerleri aşmamak ya da azaltmak tavsiye edilir.

Gerçek şu ki, pek az kişi kadar akıllı olan vücudumuz, bizden minimum birkaç saat, ama aynı zamanda maksimum uyku saati ister. Çünkü sadece derin uyku evresinde gerçekten dinlenir ve bu da ancak genellikle günde 8 saati geçmeyen belirli bir uyku süresi ile elde edilir. Günde 9 saati aşan uzun süreli uykunun sorunu, hafif uyku haline gelmesidir . Yani derin ve sabit bir duruma ulaşılamıyor. Bu şekilde geri kalanının daha kötü veya kalitesiz olduğu söylenebilir ve bu yüzden örneğin günde 6 saat uyumamak kadar zararlıdır.

Uzmanların çok fazla uyumama konusundaki uyarılarını ciddiye almak önemlidir. Sağlık riskleri gerçekten çok yüksektir ve sağlığımızı ciddi şekilde tehlikeye atabilir.

Prematüre ölüm

İlk olarak, erken ölüm riskine odaklanıyoruz . Aşırı uyku, aşırı uykudan önce gelebilen iki erken ölüm nedeni olan diyabet ve kardiyovasküler hastalıktan muzdarip olma tehlikelerini artırır. Şüphesiz fazlalık da uykusuzluk kadar olumsuzdur. Çünkü uyku, saygı duyulması gereken bir dengeye sahip biyolojik bir döngüdür. Doğal biyolojimize karşı çıkarsak, aslında kendi sağlığımıza ciddi şekilde zarar veririz.

Metabolizmada değişiklik

Çok fazla uykunun insan metabolizmasını da değiştirebileceğini kısaca yorumladık. Gerçek şu ki, uykuda çok zaman harcarsak, vücudumuz çok daha az egzersiz yapar . Konuyla ilgili uluslararası araştırmalara göre aşırı uyuyan bir kişi aşırı kilo ve obezite geliştirme riski altındadır . Fiziksel aktivite eksikliği bu konuda çok önemlidir.

Kardiyovasküler hastalığa yakalanma riski

Az uyumanın yanı sıra çok uyumak , Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre dünya çapında önde gelen ölüm nedenleri olan kardiyovasküler hastalık riskinin artmasına katkıda bulunur. Ancak çok uyumak sadece kardiyovasküler hastalığa neden olmaz, aynı zamanda kalp krizi, nörolojik ve metabolik hastalıklara yakalanma olasılığını da artırır .

diyabet gelişimi

Çok uyumak da şeker hastalığının gelişimi için belirleyici olabilir, uykusuzluk da olabilir. Bunun nedeni şeker seviyelerinin yükselme eğiliminde olmasıdır. Kan şekeri seviyesindeki bir artış, tip 2 diyabet riskini artırır.

beyin yavaşlığı

Kronik uzun süreli uykudan mustarip olduğumuzda beynimiz daha hızlı yaşlanır. Bu prematüre durumu, günlük aktivitelerin, hatta en basitlerinin bile gelişmesi için zorluklar yaratır. Yavaşlık ve erken yaşlanma , çok uyuduğumuzda derin uyku eksikliğinden kaynaklanır. Kişi gece boyunca sürekli uyandığı için geri kalanı kalitesizdir ve vücut kendini gerektiği gibi toparlayamaz.

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza