Covid 19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır ?

Covid 19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır ?
Covid 19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır ?
13 Haziran 2021

Covid 19 aşı randevusu nasıl alınır ?

40 yaş ve üzerine covid19 aşı randevusu alma ekranları bu gün itibariyle açıldı.  Peki covid 19 aşı randevusu nasıl alınır ? Covid 19 aşı randevusu SMS , telefon araması ve internet üzerinden MHRS ile e-devletten alınabiliyor. Covid 19 aşı randevusu SMS ve telefon numarası kaç?

Covid19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

HANGİ AŞIYI SEÇMELİYİM ?

İki çeşit covid 19 aşısı mevcut,

 1. Biontech : Pfizer-BioNTech tarafından üretilen COVID-19 aşısı, 16 yaş ve üzeri bireylere yapılmak üzere, 11 Aralık 2020’de acil kullanım onayı alan bir aşıdır.
 2. Sinovac : ilk aşı olarak Çinli bilim insanları tarafından geliştirilen Sinovac-Coronavac aşısıdır. 

Bu iki aşıdan birini seçme hakkınız var. Randevu alırken bu iki covid 19 aşısından birini seçerek randevu sisteminde ilerlemeniz gerekmektedir.

Covid19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Covid19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

COVİD 19 AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR ?

MHRS, E-Nabız ve E-Devlet kapısı üzerinden alabilirsiniz. Covid19 aşı randevusu alabilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

E-DEVLET KAPISI GİRİŞ EKARNI İÇİN TIKLAYINIZ

E-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, arama bölümüne MHRS yazarak yönlendirme işlemini yapabilirsiniz. Biontech yada Sinovac aşılarından birini seçerek ekranda ilerlemeniz gerekiyor. Daha sonrasında bulunduğunuz bölgenin aşı yapan sağlık kuruluşlarını seçiyorsunuz. En sonunda da hangi tarihte ve hangi saatte aşı olmayı istediğinizi belirliyorsunuz ve işlemi bitiriyorsunuz.

COVİD 19 AŞI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TELEFON NUMARASI NEDİR ?

Covid 19 aşı randevusu almak isteyen kişi, mobil uygulama ve MHRS üzerinden randevu talebi oluşturmuyorsa 182 numaralı hattı arayarak covid 19 aşı randevusunu sesli yanıt sistemi ile alabilirler.

MHRS AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR ? 

Covid19 Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

MHRS Web’den randevu almak için; Daha önceden üyelik kaydınız yok ise “Randevu Al” butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan “Üye Ol” seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğiniz mevcut ise kimlik numaranız ve şifrenizle istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

COVİD19 AŞI RANDEVUSU NASIL İPTAL EDİLİR ?

Alınan randevu günü ve saatinde aşı olmaya gidemeyecek olan vatandaşlar, MHRS ve E-Nabız uygulaması üzerinden covid19 aşı randevusu iptal talebinde bulunabilirler.

MHRS giriş ekranı

E-Nabız giriş ekranı

E-Devlet giriş ekranı

COVID-19 aşıları ile ilgili Sorular ve Cevaplar

S: Aşılar nasıl bu kadar hızlı geliştirildi? Bu, güvenliklerinin ve etkinliklerinin tehlikeye girdiği anlamına mı geliyor?

C: COVID-19 aşılarının geliştirme hızı birkaç nedenden dolayı eşi benzeri görülmemiştir, ancak aşıların güvenlik ve etkinlik gerekliliklerinden ödün verilmemiştir, Aşı geliştirme şu şekilde kolaylaştırılmıştır:

 •  Hükümetler, endüstri ve hayır kurumları tarafından aşı geliştirmeye yapılan büyük finansal yatırım ve aşıların geliştirilmesi ve üretimi için küresel araştırma ve ticari altyapının çoğunun yeniden yönlendirilmesi. Hükümetler ayrıca şirketlerin yasal onaylardan önce bazı aşı stokları üretmenin ticari riskini almalarını sağladı.
 • Diğer aşıların geliştirilmesinden uyarlanan yeni teknolojiler  – COVID-19 virüsünün sırası belirlendikten sonra çok hızlı bir şekilde COVID-19 için mRNA aşıları geliştirildi, ancak altta yatan teknoloji çok daha uzun süredir geliştiriliyordu ve üretim çok daha fazla büyütülebilirdi. hızlı bir şekilde. Adenovirüs vektör aşıları için kullanılan adenovirüs teknolojisi, ilk olarak son 20 yılda SARS, MERS ve Ebola virüsü ile test edildi ve böylece bu virüslere birçok benzerliği olan COVID-19’a hızla adapte olabildi.
 • Klinik deney başarıları  – Çok sayıda gönüllüyü klinik deneylere hızla dahil etmek ve ne yazık ki birkaç ülkede yüksek enfeksiyon oranlarıyla, 10.000-50.000 kişiyle denemeleri kısa sürede tamamlamak mümkün olmuştur. Normal şartlar altında, bir aşının etkili olup olmadığını belirlemek için bu boyutta denemeler yapmak aylar hatta birkaç yıl sürebilir.
 •  Düzenleyiciler, endüstri ve klinik araştırmacılar arasında çok yakın işbirliği , düzenleyici gereksinimlerin açık göstergelerini ve sonuçlara erken erişimi mümkün kıldı.
 • Yoğun ve anlayışlı araştırma – araştırmacılar, virüs üzerindeki “sivri proteinin” aşı geliştirme için iyi bir hedef olacağını ve neredeyse tüm aşıların bu proteine ​​bir tepki uyandırmak için tasarlandığını tahmin etti. Şimdiye kadar, spike proteini aşılananlarda güçlü bir bağışıklık tepkisi üretti ve klinik sonuçlar bildiren aşılar için COVID-19 hastalığından son derece koruyucu.

S: mRNA aşıları, aşı alıcılarının DNA’sını etkiler mi ?

C: Hayır. Aşıdaki mRNA’nın kendisini aşı alıcılarının genlerine dahil ettiği ve aşılamadan sonraki haftalarda parçalandığı gösterilmemiştir. mRNA aşıları, hücrelerimiz için yalnızca onları okuyan ve SARS-CoV2 spike proteininin kopyalarını sağlayan genetik talimatlar içerir. Bu, vücudun doğal bağışıklık sistemlerinin, daha sonra virüse maruz kalırlarsa aşı alıcılarında bir tepkiye neden olmasını sağlar.

S: COVID-19 aşısı, aşılanmış kişiler için ne kadar süre koruma sağlar ?

C: Bu aşılardan herhangi birinin koruma süresinin ne kadar sürdüğünü henüz bilmiyoruz. Önümüzdeki 12 ay içinde daha iyi bilgiler edineceğiz.

 • Aşıların sağladığı korumanın süresi değişebilir. Örneğin, mevsimsel grip aşısı yıllık olarak yapılır, çünkü grip virüsü mutasyona uğrar ve koruma birkaç ay içinde azalır. Kızamıkçık veya kızamık gibi diğer aşılar, hastalıktan çok yıllı veya hatta ömür boyu koruma sağlar. Anahtar viral proteinlerdeki mutasyonlar, virüs varyantlarının ortaya çıktığı anlamına gelebilir. SARS-CoV-2-koronavirüs, bazıları dünyanın çeşitli bölgelerinde yerleşik hale gelen varyantlar oluşturan mutasyonlara eğilimlidir. Bilimsel topluluk ve düzenleyiciler, mevcut aşıların insanları yeni varyantlarla enfeksiyondan korumaya devam edip edemeyeceğini çok aktif bir şekilde izliyor.
 • Bir dizi aşı geliştiricisi şu anda çeşitli varyantlara karşı aşılar geliştirmektedir ve bu aşılarla destekleyici aşıların bilinen varyantlara karşı korumayı artırması muhtemeldir. Düzenleyiciler, her yıl yeni mevsimsel grip aşılarının değerlendirilmesiyle aynı şekilde, varyantlara karşı aşılara ilişkin verilerin gözden geçirilmesinin, varyanta karşı bağışıklık yanıtının değerlendirilmesine dayalı olarak kolaylaştırılacağı konusunda hemfikirdir.

S: Neden bu kadar çok aşı adayı var ?

C: Pandeminin küresel ciddiyeti hızla ortaya çıktıkça, COVID-19 için etkili aşıların geliştirilmesi birçok ilaç şirketinin ve tıbbi araştırma enstitüsünün birinci önceliği haline geldi. Ayrıca aşı geliştirmeye eşi benzeri görülmemiş bir hükümet ve özel sektör yatırımı yapıldı. Artık yeni aşılar geliştirmek için çok çeşitli teknolojiler var ve COVID-19 aşıları geliştiren kuruluşların çoğu bu teknolojilerin bir veya daha fazlasında özel deneyime sahip. Bu, bazılarının etkinlik, güvenlik veya üretim zorlukları nedeniyle onaylanmaması durumunda aşıların hala mevcut olmasını sağlamıştır.

S: Pek çok insan belirli bir COVID-19 aşısından reaksiyon almaya başlarsa ne olur ?

C: Enjeksiyon bölgesinde ağrı, yorgunluk veya baş ağrısı gibi kısa süreli reaksiyonlar, COVID-19 aşılarıyla yapılan herhangi bir aşılamanın ardından yaygındır. Bu reaksiyonlar genellikle bir veya iki gün içinde geçer. Belirli bir ciddi advers olayın belirli bir COVID-19 aşısı ile bağlantılı olabileceğini gösteren yeni kanıtlar ortaya çıkarsa, düzenleyiciler harekete geçecek, küresel bazda işbirliği içinde çalışacak ve halk sağlığı yetkilileriyle irtibat kuracaktır. Alınabilecek eylemlerin türü, advers olayın doğasına bağlıdır ve hastalar, sağlık uzmanları ve toplum için güvenlik uyarıları vermekten; belirli hastalarda (örneğin belirli komorbiditeleri olanlarda) kullanıma yönelik kontrendikasyonları göstermek için aşıya ilişkin ürün bilgilerinin veya tüketici bilgilerinin güncellenmesi; belirli hasta gruplarındaki advers olayları yakından izlemek; daha fazlası bilinene kadar aşı kullanımının geçici olarak askıya alınması yoluyla belirli bir aşı serisinin serbest bırakılmasının önlenmesi.

S: Düzenleyiciler bir COVID 19 aşısının onaylanması için gereken süreyi nasıl hızlandırıyor ?

C: Küresel olarak birçok düzenleyici kurum, sıkı güvenlik, kalite ve etkinlik standartlarından ödün vermeden COVID 19 aşılarına daha hızlı erişim yolları uygulamıştır.

 • Bazı ülkelerde, yetkilendirme sırasında mevcut verileri değerlendiren Acil Kullanım İzni yolları vardır. Bu hükümlerin uygulanması, mevcut yerel pandemi durumu bağlamında risklere karşı faydalar dikkate alındığında, bu ülkelerin meselesidir. Farklı ülkeler bu yolu veya yetkilendirme yollarını farklı şekilde paraya çevirebilir, ancak esas olarak aynı ilkeleri takip ederler.
 • Diğer ülkeler hızlandırılmış/öncelikli, koşullu veya geçici onay programları uygulamıştır.
 • Normal şartlar altında, ruhsatlandırmayı destekleyen tüm bilgiler mevcut olduğunda düzenleyici değerlendirme başlar. COVID 19 aşıları için, birçok düzenleyici kurum, mevcut olduğunda verilerin erken değerlendirilmesini sağlamak için verileri sürekli olarak kabul etmeyi kabul etti. Düzenleyiciler, ancak aşının amaçlanan kullanımı için güvenliğini, kalitesini ve etkinliğini yeterince destekleyecek yeterli veri bulunduğunda bir aşı için geçici onay kararı verebilecek konumda olacaktır. Geçici veya koşullu onay verilmesine ilişkin bir karar verilirse, destekleyicinin daha kapsamlı, daha uzun vadeli klinik veriler, stabilite verileri ve üzerinde anlaşılan zaman çizelgeleri ile diğer bilgileri sunması gerekliliğine dayalı olacaktır.

S: Ülkemiz bu COVID 19 aşısını onayladı mı yoksa başka bir ülkenin onayına mı güveniyoruz ?

C: Çoğu ülke, her aşı için gönderilen veriler üzerinde bağımsız düzenleyici değerlendirmeler yürütmektedir. Bununla birlikte, kaynakların ve uzmanlığın daha verimli kullanılmasını sağlamak için farklı ülkelerdeki düzenleyiciler güvenlik, etkinlik ve kalite verileri hakkında yakın iletişim kuruyor ve ortaya çıkabilecek teknik sorunları tartışıyorlar. Çoğu durumda DSÖ İyi Güven Uygulamaları ilkeleri ve işbirliği mekanizmaları diğer düzenleyicilerin çıktılarından yararlanır.

 

S: Klinik deneyler sırasında neden AstraZeneca veya Janssen aşılarında düşük trombositli çok nadir kan pıhtıları tespit edilmedi ?

C: Tromboembolik olaylar ile eşzamanlı trombositopeni çok nadirdir – tahminler, spontan raporların sayısına dayalıdır ve genel bir insidansın milyon doz başına 10-15 vaka civarında olduğunu düşündürmektedir. Bu aşıların klinik denemeleri, aktif aşı kollarında genellikle 10.000 ila 20.000 kişi olan çok sayıda insanı içermiştir, ancak bu boyuttaki denemelerde bile, bu tür çok nadir olayların saptanması istatistiksel olarak olası değildi. Bu durum, çok ender olayların saptanmasına ve daha fazla araştırılmasına izin vermek için bu aşıların kullanımı sırasında sürekli güvenlik izlemesinin önemini göstermektedir.

covid 19 aşı randevusu nasıl alınır , covid 19 aşı randevusu alma , covid 19 aşı randevusu nasıl iptal edilir , Pfizer-BioNTech , Sinovac-Coronavac , aşı randevusu alma , covid 19 aşı durumu

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler