Damla sakızının faydaları nelerdir? Damla sakızı nasıl kullanılır? Organik damla sakızı yağı ve sabunu nasıl yapılır?

Damla sakızının faydaları nelerdir? Damla sakızı nasıl kullanılır? Organik damla sakızı yağı ve sabunu nasıl yapılır?
Damla sakızının faydaları nelerdir? Damla sakızı nasıl kullanılır? Organik damla sakızı yağı ve sabunu nasıl yapılır?
5 Ocak 2022

Damla sakızının faydaları nelerdir? Ege Bölgesi ve Sakız Adasına has olan damla sakızı nasıl kullanılır? Keskin bir aroma ve lezzete sahip olan damla sakızı denildiğinde, fırından yeni çıkmış damla sakızlı kurabiyelerin aklınıza geldiğini tahmin ediyoruz. Ancak damla sakızının faydaları, besinlere kattığı eşsiz aroma ile sınırlı değil elbette ve her şeyden önce damla sakızı çok güçlü bir antiseptiktir. Yazımızda; sofralarda, cilt bakımında, alternatif tıp yöntemlerinde, gıda, kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılan damla sakızı (mastik) faydaları nelerdir ve damla sakızı nasıl kullanılır sorularını yanıtlayacağız.

Damla sakızı nedir? Damla sakızının faydaları nelerdir?

Damla sakızı nedir? Damla sakızı nerede yetişir?

Damla sakızı nedir? Damla sakızı bir diğer ismi ile mastik, sadece Sakız adasında ve Ege Bölgesinin Çeşme, Muğla ve Marmaris kısımlarında yetişen sakız ağacının reçinesidir. Yüzyıllardır tıbbi amaçlı olarak kullanılan damla sakızı antiseptik ve antibakteriyel özellikler taşıyan çok özel bir reçinedir. Damla sakızının sağlık için faydaları fark edilmesinden bu yana, yılan sokmasından diş problemlerine ve hatta cilt bakımına kadar pek çok alanda faydalanılmıştır. Damla sakızı reçinesinin içeriğinde yetmişe yakın farklı madde bulunmaktadır ve her biri değişik özellikler taşımaktadır. Mitolojide de kendisinden söz edildiği görülen damla sakızı bazı inanışlara göre kutsal sayılmaktadır. Damla sakızının kutsal sayılma nedeni, damla sakızı ağacının daima yeşil olduğu için ölümsüzlüğü simgelediği ve damla şeklinde dökülen reçinelerinde Tanrının gözyaşları olduğuna inanılmasıdır.

Damla sakızı nerede yetişir?

Damla sakızının faydaları ve nasıl kullanılacağı ile bilgilere geçmeden önce damla sakızı hakkında kısa bilgiler verelim. Damla sakızı ağacı aslında tüm Akdeniz Bölgesinde kendiliğinden yetişen bir ağaçtır, ancak damla sakızı reçinesi veren türü yalnızca ülkemizde ve Sakız adasında bulunmaktadır. Dört mevsim yeşil kalan sakız ağacı, Eylül – Ekim aylarında sıvı halde reçine oluşturmaya başlar ve reçineler güneş ışığı gördükçe sertleşip mat beyaz bir renge bürünür.

ilginizi çekebilir https://www.cemre.com/karamuk-bitkisinin-faydalari-nelerdir

Damla sakızının faydaları nelerdir?

Damla sakızının faydaları nelerdir?

Damla sakızının faydaları nedir? Damla sakızı ve damla sakızı kullanarak üretilen ürünleri neden evlerden eksik edilmemeli? Damla sakızı antiseptik ve antibakteriyel özellikler taşır ve mide rahatsızlıkları, sivilce akne gibi cilt problemleri ile diş ve diş eti hastalıklarına karşı çok etkili olmaktadır. Tüm vücut üzerinde türlü şekillerde olumlu etkisi bulunan damla sakızının faydaları şöyledir:

 • Damla sakızı tam bir tansiyon dostudur. Tansiyonun düşmesi ve dengede kalması için yüksek tansiyonu olan kişilerin her gün damla sakız çiğnemesi önerilmektedir.
 • Mide rahatsızlıkları ya da diş eti problemleri kaynaklı ağız kokusunu ortadan kaldırır.
 • Hazımsızlık ve şişlik böbrek taşı oluşumunu önler ve aynı zamanda böbreklerin çok daha iyi ve hızlı çalışmasına yardımcı olur.
 • Damla sakızının faydalarından bir başkası ise solunum yolları hastalıkları üzerinde gösterdiği göğüs yumuşatma ve bronş açma üzerindeki olumlu etkidir. Solunum yollarını açıcı özelliği bulunan damla sakızını özellikle astım hastalarının günde 1 adet çiğnemelerinin astım ataklarını ve şiddetini azalttığı görülmektedir.
 • Saç dökülmesini önleyici özelliği olan damla sakızı, yeni saçlarında çok daha güçlü ve parlak çıkmalarını sağlar. Bu nedenle birçok sabun, şampuan, saç kremi ve saç bakım ürününde damla sakızı kullanılmaktadır.
 • Antiseptik özelliği olan damla sakızı diş ve diş eti sağlığının korunmasında aktif rol oynamaktadır. Diş eti problemleri ve bu nedenle de ağız kokusu olan kişilerin damla sakızı çiğnemesi veya damla sakızı ile hazırlanan çeşitli kürleri tüketmesi önerilir.
 • Damla sakızı ilave edilmiş besinlerin sık sık tüketilmesi, reflü ülser ve gastrit hastalıklarının önlenmesi ile tedavi aşamasında çok faydalı olduğu görülmektedir.
 • Cilt güzelliği ve sağlığı için pek çok faydası olan damla sakızı özellikle sivilce akne oluşumunu engeller.
 • Çene kasılmaları ve yüz felci rahatsızlığı olan kişiler için damla sakızı kasların çalışmasını sağlayan doğal bir ilaç gibidir. Damla sakızı diğer sakızlara nazaran oldukça sert bir yapıdadır ve yüz felci olan kişiler damla sakızı çiğneyerek tüm yüz kaslarını çalıştırarak bir nevi egzersiz yapmaktadır.
 • Diş üzerinde ve yemekler sonrası dişlerin arasına yerleşmiş mikropların yok olmasını sağlar. Bu sebeple pek çok diş macunu markası, ürünlerinde damla sakızı kullanmakta ve onun antiseptik özelliğinden yararlanmaktadır.
 • Damla sakızı doğal bir diş beyazlatıcıdır.
 • Mide yanması ve mide bulantısı rahatsızlıklarında damla sakızı kullanılabilir. Çiğneme yolu ile tükürüğe karışan damla sakızı mide rahatsızlıklarında onarıcı bir güce sahiptir.
 • Mide asit oranının düzenlenmesini sağlayan damla sakızı ile mide bulantısı ve kusmanın önüne geçilebilmektedir.
 • Özellikle kış mevsiminde sık görülen boğaz enfeksiyonu ile savaşır. Anti bakteriyel özelliği olan damla sakızı akciğer enfeksiyonunda da oldukça etkilidir.
 • Balgam söktürücüdür ve kuru öksürüğü önlemektedir.
 • Vücutta istenmeyen toksinlerin hızlıca dışarı atılmasını sağlar.
 • İltihaplı romatizma hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
 • Kan şekerini dengeleyici bir özelliği bulunmaktadır. Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Kolesterol hastalığı için birebir olan damla sakızının kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
 • Kısırlık tedavisinde de olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir.
 • Damla sakızı antiviral özelliği sayesinde uçukların tedavisinde de etkilidir.
 • Damla sakızı yağı kalp dostudur ve kalp ve damar tıkanıklığı hastalıklarının oluşmasına engel olur.

Damla sakızının cilde faydaları nelerdir?

Damla sakızının cilde faydaları nelerdir?

Damla sakızının sağlık için faydalarının yanı sıra, cilt sağlığı ve güzelliği için de şaşırtıcı faydaları bulunmaktadır. Güçlü bir antiseptik olan damla sakızı ciltte oluşan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellerken bir yandan da kırışıklıkları önleyerek erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. Damla sakızı ile hazırlanan çeşitli kürler, damla sakızı yağı ve damla sakızı sabunu sayesinde doğal bir cilt bakımı yapılmakta ve çok daha aydınlık, pürüzsüz bir cilde sahip olunmaktadır. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan damla sakızının cilde faydalarından bahsedelim.

 • Damla sakızının cilde faydalarından ilki, ciltteki ince kırışıklıkları açarak yaşlanma belirtilerini geciktirmesidir.
 • Özellikle beyaz ve hassas tenli kişiler güneş ışığından çok çabuk etkilenmektedir. Bu kişilerde meydana gelebilecek güneş alerjisi ve UV ışınlarının sebep olduğu güneş yanığı tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Damla sakızı kürü ile güneş lekelerinin oluşması engellenmektedir.
 • Damla sakızının cilde faydalarından bir başkası, cildin ihtiyacı olan nem seviyesini ayarlayıp dengelemesi ve cilt kuruluğunu önlemesidir.
 • Yüzün belirgin ovalliğini korur ve böylece özellikle gıdı kısmında oluşan sarkmaların önüne geçer.
 • Cilt gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı olan damla sakızı özellikte ergenlik döneminde görülen sivilce ve akne olumunu önler. Daha önceden oluşmuş akne ve sivilce lekelerinin giderilmesinde, ayrıca sivilce kızarıklık ve yanmalarının önüne geçer.
 • Cildin ölü hücrelerden arınmasını ve böylelikle hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Damla sakızı sabunu veya damla sakızı suyunun cilde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Güçlü bir cilt arındırıcı olan damla sakızı doğal bir tonik olarak makyaj temizlemede ve günlük cilt temizliğinde kullanılabilmektedir.

Bu konuda ilginizi çekebilir https://www.cemre.com/ari-sutunun-faydalari-nelerdir

Damla sakızı sabunu

Damla sakızı sabununun faydaları nelerdir?

Damla sakızı, faydaları saymakla bitmeyen nadir doğal ürünlerden bir tanesidir. Farklı şekillerde faydalanılabilen ve bir hayli geniş kullanım alanı olan damla sakızı, sabun olarak da karşımıza çıkmakta. Özellikle Ege bölgesinde sık kullanılan damla sakızı sabununun cilde olduğu kadar saça da faydası bulunmaktadır. Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, shea yağı, soya yağı, hint yağı gibi birçok aromaterapi yağı ile damla sakızı yağı ve başka bileşenlerin karışımından elde edilen bu tamamen doğal damla sakızı sabununun cilde ve saça faydaları şunlardır:

 • Damla sakızı sabunu tamamen organik bir üründür ve bu nedenle ne cilde, ne de saça hiçbir zararı bulunmamaktadır.
 • Damla sakızı sabunu doğrudan saça uygulanabilir, doğal bir antiseptik olduğu için saç derisinde oluşan bakteri ve mikropların yok olmasını sağlar.
 • Cildin nem dengesini sağlayan damla sakızı sabunu saç derisinde de nem dengesini sağlayarak nem kaybını önler ve kurumasını önler. Böylelikle kepek sorununu ortadan kaldırır.
 • Damla sakızı sabunu cilde uygulandığı zaman gözenekleri temizler ve siyah nokta oluşmasını engeller.
 • Ciltte yağ ve nem dengesini sağlayan damla sakızı sabunu sivilce ve aknelerin kaybolmasında da etkilidir.
 • Damla sakızı sabunu yağı ve damla sakızı yağının ciltte oluşan küçük kesik ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Saç dökülmesini önler ve yeni saçların çok daha güçlü ve parlak çıkmasına yardımcıdır
 • Damla sakızı sabunu ıslak cilt üzerinde köpürtülerek birkaç dakika bekletilerek doğal bir temizlik yapılmaktadır.

Damla sakızı sabunu nasıl yapılır?

Damla sakızı sabunu yüzyıllar boyunca yetiştiği Ege bölgesi ve Sakız adasında evlerde organik olarak hazırlanmış ve halen de devam etmektedir. Pek çok kozmetik ve sabun markasının da ürettiği damla sakızının en büyük özelliği tamamen organik olmasıdır. Damla sakızı sabunu; palmiye yağı, Hindistan cevizi yağı, shea yağı, zeytinyağı, soya yağı, kül suyu, hint yağı, arıtılmış su, damla sakızı tozu, lavanta yağı, palmarosa yağı, damla sakızı yağı ve kurutulmuş çiçeklerin belirli oranlarda karıştırılması ile yapılmaktadır.

Damla sakızı yağı nasıl yapılır?

Damla sakızı yağı evde yapılması kolay ve bir hayli zahmetsiz bir yağdır. Damla sakızı yağı hazırlamak için gerekli olan malzemeler sadece 1 litre işlenmemiş saf zeytinyağı ve 75 gram damla sakızıdır. Havanda dövülerek toz haline getirilen damla sakızı zeytinyağının içerisine ilave edilir ve bir hafta boyunca sürekli çalkalanarak birbirleri ile özdeşleşmesi sağlanır. Bu süre sonunda kullanıma hazır hale gelen damla sakızı yağı, karanlık ve nemsiz bir odada muhafaza edilir. Damla sakızı yağı cilt temizliği, sivilce ve akneler ile cilt lekelerini gidermek için kullanılmaktadır.

Damla sakızı ile hazırlanan cilt maskesi ve kürler

Damla sakızı cilde, sağlığa ve saça sağladığı yararlar nedeni ile birçok cilt maskesi ve çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olan sağlıklı kürlerin ana malzemelerinden biridir. Cilde hiçbir zararı tespit edilmemiş olan damla sakızı cilt maskesi, tonik ve kürleri paylaşalım.

Damla sakızı cilt maskesi: Haftada 3 kez uygulayabileceğiniz ve cildi derinlemesine temizleyen damla sakızı cilt maskesini evde bulunan malzemelerle kolayca hazırlanabiliyor. 1 çay kaşığı havanda dövülerek toz haline getirilmiş damla sakızı, 1 çorba kaşığı pirinç unu ve 1 çorba kaşığı yoğurdu karıştırılıp, önceden makyajı temizlenmiş yüze sürülür ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır.

Damla sakızı tonik: Cildi temizleyen ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan damla sakızlı tonik ile günlük cilt temizliği yapabilir ve aynı zamanda makyaj kalıntılarını yok edebilirsiniz. Havanda dövülerek toz haline getirilen damla sakızı daha önceden kaynatılmış ve ılık hale getirilen 500 ml suyun içerisine eklenir. Elde edilen karışım her seferinde çalkalanarak bir pamuk yardımı ile sabah ve akşam yüz bu su ile silinerek temizlenir. Damla sakızı ile hazırlanan su içerek de tüketilebilmektedir.

Damla sakızı ile doğal krem: Gece yatmadan önce yüze sürüp cilt bakımı yapabileceğiniz damla sakızlı doğal krem ile canlı ve parlak bir cilde sahip olunabilir. Çeyrek su bardağı zeytinyağı, havanda dövülmüş 10 gram damla sakızı tozu ve eritilmiş 50 gram balmumu karıştırılarak homojen kıvamlı bir karışım elde edilir. Bir hafta boyunca sürekli çalkalanan ve hazır duruma gelen doğal krem, karanlık ve serin bir odada muhafaza edilmelidir.

Damla sakızı nasıl kullanılır?

Damla sakızı nasıl kullanılır?

Yazının başında da belirttiğimiz gibi damla sakızı sadece sofralarda farklı bir lezzet ve aroma verme amacı ile kullanılmamaktadır. Pek çok kullanım alanı olan damla sakızı, sakız halinde, toz olarak, yağ ve su gibi farklı formatlardan oluşmaktadır. Damla sakızının kullanıldığı yerler şöyledir:

 • Tatlı, pasta, kurabiye ve bazı yemeklerde lezzet vermek amacı ile kullanılır.
 • Reçel, dondurma, likör ve Türk kahvesine aroma vermesi için kullanılır.
 • Kozmetik ve ilaç sektöründe hammadde olarak kullanılır.
 • Çeşitli hastalıkların ilaçlı tedavisinde destek olarak kullanılmaktadır.
 • Cilt ve saç bakımı sağlayan cilt maskesi, sabun, şampuan, saç kremi ve diğer kişisel bakım ürünlerinde hammaddedir.
 • Tüy dökücü krem, diş macunu oje, parfüm gibi ürünlerde kullanılır.
 • Kumaş ve mobilyalarda renk sabitleyici olarak ve ayrıca yağlı boya ile vernik ana malzemesi olarak damla sakızı kullanılmaktadır.

Damla sakızının zararları var mıdır?

Damla sakızının faydalarından ve kullanım alanlarından bahsettiğimiz yazıda akla gelmiş olabilecek damla sakızının zararları var mıdır sorusunu yanıtlayalım. Birçok diyetisyen ve beslenme uzmanında tüketilmesini tavsiye ettiği damla sakızının tespit edilmiş herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Damla sakızı nerede satılır?

Damla sakızı kısıtlı bir bölgede yetişmesinden dolayı sınırlı miktarlardadır ve bu da satış ücretine yansımaktadır. Genellikle 10 veya 20 gramlık küçük paketlerde satılan damla sakızı, marketler, aktarlardan ve online alışveriş ile satın alınmaktadır.

Damla sakızının faydaları nelerdir? Damla sakızı nasıl kullanılır başlıklı yazımızı beğenip, faydalı olacağını düşünürseniz arkadaşlarınızla paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler