Defne yaprağı çayı nasıl yapılır? Defne yaprağının faydaları neler?

Defne yaprağı çayı nasıl yapılır? Defne yaprağının faydaları neler?
Defne yaprağı çayı nasıl yapılır? Defne yaprağının faydaları neler?
2 Ocak 2022

Defne yaprağı nedir? Erken yaşlanmayla savaşan mükemmel antioksidanlar olan selenyum ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra A ve C vitaminleri kaynağı olan defne yaprakları birçok soruna el atarak kendisini mutfakların arananı haline getirdi. Bizde sizler için asaletin sembolü olan defne yaprağının faydaları ve zararları konularını ele aldık. Aynı zamanda hamilelikte defne yaprağı kullanımı konusunu da gözlerden kaçırmadık. 

İlginizi çekebilir: Defne yağı nasıl kullanılır? Defne yağının faydaları nelerdir?

Defne yaprağı

Defne yaprağı

Brezilya’da en çok fasulyeyi lezzetli yapmasıyla tanınan Akdeniz kökenli defne yaprağı aynı zamanda tıbbi amaçlarla, farklı mutfaklarda baharat olarak ve hatta asaletin sembolü olarak kullanılmaktadır. Defne yaprağı makarnaların, çorbaların, kremaların, macunların hazırlanmasında bile uyum sağlar ve yemeklere sadece lezzet değil aynı zamanda besin de verir.

Antik Yunanistan’dan Hindistan alt kıtasına ve Doğu Asya’ya kadar, defne yaprakları binlerce yıldır yemek pişirmede kullanılmıştır. Yunanlıların kahramanlarını taçlandırmak için taç haline getirdikleri yapraklardır.

Aynı zamanda defne yaprakları, antik Yunanistan’da olimpiyat oyunlarının kazananlarına konulan defne çelengi yapımında kullanılmaktadır. 

Defne yaprağının faydaları

Akdeniz kökenli Laurus nobilis lauraceae (defne yaprağının bilimsel adı) uzun yıllardır tıbbi amaçlarla ve farklı mutfaklarda baharat olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiyi ve özelliklerini daha iyi tanıyabilmeniz için başlıca faydalarını sıraladık.

 • Sindirim sistemini güçlendirmede önemli role sahiptir. Defne yaprağının harika bir sindirim sistemi koruyucusu olduğunu biliyor muydunuz? Karaciğerin safra (yağları sindirmek ve besinleri emmek için çalışan bir sıvı) üretmesine yardımcı olur ve ayrıca sindirim enzimlerinin etkisini uyarır. Başka bir deyişle, defne yaprağını yemek tariflerine dahil etmek her zaman iyi bir ipucudur. Özellikle sindirim sorunları olanlar için tavsiye edilmektedir.
 • Yapısında bolca vitamin içerir. Defne yaprağı aynı zamanda inanılmaz bir A ve C vitaminleri, potasyum ve selenyum gibi mineraller içerir. Başka bir deyişle, defne yaprağı, A vitamini kaynağı olduğu için bağışıklığı (C vitamini nedeniyle), kasları ve hatta görme duyusunu güçlendirmeye yardımcı olur. 
 • Büyük bir antioksidan kaynağıdır. Defne yaprkaları antioksidanlar kaynağıdır 
 • Defne yaprağı anti-inflamatuar ve analjezik özelliklere sahiptir. Pek çok insan bilmiyor, ancak defne yaprağı aynı zamanda anti-inflamatuar olarak da işlev görebilir , çünkü anti-inflamatuar ilaçlarda bile kullanılan öjenol bileşiğine sahiptir. Bu nedenle defne yaprağı vücuttaki iltihabı hafifletmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca analjezik özelliklere sahiptir, baş ağrılarını, eklem ağrılarını, adet kramplarını vb. hafifletmeye yardımcı olur. 
 • Adet düzensizliğinin önüne geçer. Çok düzensiz adet kanaması olanlar için defne yaprağı da harika bir müttefik olabilir. Bunun nedeni, bu bitkinin rahmi uyaran ve böylece adet akışını daha kolay serbest bırakmayı başaran özelliklere sahip olmasıdır. Amenoreden muzdarip olanlar (doğurganlık çağında bile adet görmeme), sorunu tedavi etmek ve döngüleri düzenlemek için genellikle defne yaprağı kullanırlar.
 • İdrar söktürür.  Defne yaprağı idrar söktürücü özelliğinden dolayı üriner sistemin işleyişini de uyarır.

Defne yaprağının yan etkileri

Defne yaprağı tüketimi, kürtaja teşvik edebileceği için emziren veya hamile olan kadınlara önerilmemektedir. Ayrıca, aşırı miktarda defne yaprağı tüketimi, örneğin çok miktarda tüketildiğinde sindirim siteminde değişikliklere, karın kramplarına ve baş ağrılarına neden olmasının yanı sıra sakinleştirici bir etkiye sahip olduğundan ve sinir sistemini yavaşlatabildiğinden uyuşukluğa neden olabilir.

Şeker seviyelerini kontrol etme yeteneği nedeniyle, aşırı defne tüketimi de kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde düşürerek hipoglisemiye neden olabilir. Bu nedenle defne yaprağı tüketiminin beslenme uzmanı, doktor veya aktarın yönlendirmesine göre yapılması, yan etki oluşturmayan ideal miktarın belirtilmesi açısından önemlidir.

Defne yaprağı çayı ibrahim saraçoğlu

Binbir derde deva olarak şarkımıza gelen İbrahim Saraçoğlu’nun defne yaprağına dair herhangi bir açıklaması bulunmamaktadır.

Defne yaprakları ile yapılan ritüeller

Defne yaprakları ile yapılan ritüeller

Geleneklerin, yerleşik kuralların ve geleneksel öğretilerin uygulanmasına ritüel denir. Ritüellerin genel olarak ana malzemesi olarak ise defne yaprağı tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Sizler için defne yaprağı ile yapılan en etkili ritüelleri bulduk ve kaleme aldık.

Defne yaprağı ile bereket ritüeli

Defne yaprağı ile cüzdanınızın bereketleneceğini söylesek, bize inanır mıydınız? Yapmanız gerekenler aslında oldukça basit. Bir cam kabın içerisine:

 • 7 diş sarımsak.
 • 7 defne yaprağı.
 • 7 bozuk para.
 • Su (tercihen yağmur suyu).

Kabın ön kımına biri mor biri turuncu olmak üzere iki mum yerleştirin. İlki neredeyse eridiğinde, kabın içine birkaç damla düşmesine izin verin. Kap yeniden kapatılabilir ve yerde olmadığı sürece evin herhangi bir yerine yerleştirilmelidir. Son mum tamamen sönmediyse, bir ağacın yanına gömülmelidir.

Defne yaprağı ile aşk ritüeli

Bütün ritüelleri denediniz ve hiç birinden sonuç alamadınız mı? Şimdi sıra en etkili aşk ritüeline geldi. Hanımlar ve beyler, sevdiğiniz insana kavuşmanıza çok az kaldı. İşte karşınızda mis gibi kokan defne yaprağı ile en etkili aşk ritüeli:

 • Beyaz kağıda, birlikte olmak istediğiniz kişilerin isimlerini mor bir kalemle yazın.
 • İsimlerin etrafında onları daire içine alın. Dairenin içine, sivri uçları bir yıldız oluşturacak şekilde üç defne yaprağı yerleştirin.
 • Kağıdın arkasına şunu yaz: “Ebedi ve yok edilemez aşk, sevginin aramızda her zaman hüküm sürmesine izin ver.”
 • Kağıt katlanır ve bir tütsü mumunun alevinde bütünüyle yakılmaya bırakılır. Küller metal bir kapta suyla karıştırılıp nehre atılabilir.

Defne yaprağı çayı nasıl yapılır?

Çay, örneğin kötü sindirim, kaygı ve stres için iyi bir seçenek olarak kabul edildiğinden, defne yaprağının tüm faydalarından yararlanmak için harika bir alternatiftir. Üstelik yapması sadece 15 dakikanızı alacaktır. Önce malzemeler:

 • 3 kuru defne yaprağı;
 • 1 su bardağı kaynar su.

Yapılışı ise malzemeleri hazırlamaktan çok daha kolay:

Çayı hazırlamak için defne yapraklarını kaynar suya koyun ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Ardından çayı günde 3 ila 4 kez için. Ne kadar etki ettiğini gördüğünüzde oldukça şaşıracaksınız. 

Defne yaprağı hakkında merak edilen sorular

Defne yaprağı hakkında merak edilen sorular

Son zamanlarda oldukça popüleritesini üstte tutan defne yaprağını değerlendirmek isteyenler soru işaretleri biriktirdi. Bizde arama motorlarında sık sık geçen soruları sizler için bir araya getirdik. Cevabına ulaşamadığınız sorular için bizlere yorumlardan ulaşmayı unutmayınız.

Defne çayı ne işe yarar?

Defne yaprağı ve dolayısıyla çay, potasyum, magnezyum ve B6, B9 ve C vitaminleri bakımından zengindir ve idrar söktürücü, mantar önleyici, romatizmal, iltihap önleyici, sindirimi kolaylaştırıcı, uyarıcı, antioksidan ve balgam söktürücü etkiye sahiptir.

Defne çayı hangi hastalıklara iyi gelir?

 • Karaciğer iltihapları
 • Menstrüel krampları
 • Cilt enfeksiyonları
 • Baş ağrısı
 • Karın krampları
 • Romatizma
 • Stres ve kaygı

Defne yaprağını hamileler de kullanabilir mi?

Defne yaprağı tüketimi, kürtajı teşvik edebileceği için emziren veya hamile olan kadınlara önerilmemektedir. Kullanmak istediğinizde doktora başvurunuz.

Defne yaprağı yakılırsa ne olur?

Defne yaprağı yakmak uzun zamandır stres için tercih edilen çözümmlerden birisi olmuştur. Her gün 1 defne yaprağı yakarak stresin önüne geçebilirsiniz.

Defne yaprağı dövmesi anlamı

Defne yaprağı dövme konusunda da kendisi göstermektedir. Defne yaprağı dövmesi kazanılan bir zaferi işaret etmektedir.

Defne yaprağı egzamaya iyi gelir mi?

Lynskincare.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya göre: Defne tohumu, sedef, egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.

Defne yaprağı güveyi önler mi?

Teknikturk.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya göre: Defne yaprağının oldukça yoğun bir kokusu vardır ve güveler bu kokuyu sevmezler. Karanfil ve lavantada olduğu gibi defne yapraklarından oluşan keseler yapıp, güvelerin yönelme ihtimali bulunan alanlara yerleştirebilirsiniz.

Defne yaprağı gaza iyi gelir mi?

Defne yaprağı mide problemlerine iyi geldiği gibi aynı zamanda ide gazına da iyi gelmektedir.

Defne yaprağı böceklenmeyi önler mi?

Kurutulmuş defne yaprağını yakmanın böceklenmeyi önlediği bilinmektedir.

Defne yaprağı prostata iyi gelir mi?

Defne yaprağının prostata iyi geldiği hakkında herhangi bir bilgi yoktur.

Defne yaprağı saç çıkarır mı?

Defne yaprağı saç derisinde kan akımını hızlandırır. Dolayısıyla saçların hızlı ve güçlü uzamasını sağlamaktadır.

Defne yaprağı şans getirir mi?

Şans için tercih edilen defne yaprakları, aromaterapide tercih edilen bitkiler arasındadır. Yapılan çeşitli ritüeller ile birlikte şans ve bereketi üzerinize çekebilirsiniz.

Defne yaprağı vajinal mantara iyi gelir mi?

Haberturk.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya göre: Bir miktar defne yaprağını dalları ve yemişleri ile birlikte 1 litrelik suda kaynatın ve süzün. Vajinal bölgenizi bu suyla günde iki kere yıkayın. Vajinaya çay ağacı yağı sürmenin de vajinal mantar tedavisinde etkili olduğu biliniyor.

Defne yaprağı para getirir mi?

Defne yaprağının para getiren ritüeli mevcuttur. Yapanlar ise birbirinden iyi yorumlarla değerlendirmektedir.

Defne yaprağı cinleri kovar mı?

Defne yaprağı yakıldığında evinizde eğer cinler varsa kaçmasını sağlar. Bedeninizde cin varsa onu çok fazla rahatsız eder.

Taze defne yaprağı nerelerde kullanılır?

Taze defne yaprağını gerek yemeklerinize tat katmakta, gerekse kurutarak defne baharatı olarak kullanabilirsiniz.

Taze defne yaprağı nasıl saklanır?

Taze defne yaprağını hava alayacak bir heryerde ve güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz.

Defne yaprağı buzdolabında saklanır mı?

Defne yaprağının mayhoş kokusu buzdolabınıza sinebilir. Lakin defne yaprağını haftalarca saklamanız mümkündür.

Defne yaprağı tütsüsü nasıl yapılır?

Kurutup ezdiğiniz defne yapraklarını metal bir kabın içerisinde yakarak evin her yerinde gezdirin.

Evde defne yaprağı yakmak nazara iyi gelir mi?

Defne yaprağının yakılıp evde gezdirmek en çok tercih edilen ritüellerden birisidir. Bu durumun evdeki nazara iyi geldiği ve negatif enerjiden tamamen arındığını ifade etmektedir. Haftada 1 kez yapılması yeterli olacaktır. 

Defne yaprağı aç karnına mı içilir tok karnına mı?

Defne yaprağı çayı eğer ki midenizde herhangi bir sorun yok ise aç karınla içilmesi önerilmektedir. Aç karınla içilen defne yaprağı çayının etkisini daha fazla göreceksiniz.

Defne yaprağı kaç tane yakılır?

Defne yaprağını yakmak en çok tercih edilen ritüellerden birisidir. Bu durumun evdeki nazara iyi geldiği ve negatif enerjiden tamamen arındığını ifade etmektedir. Bu ritüel için genellikle 2 veya 3 tane defne yaprağı tercih edilmektedir. 

7 defne yaprağı duası

7 Adet defne yaprağının her birinin üzerine;

 • 1 defa Fatiha
 • 3 defa Ayetel Kursi
 • 3 defa İhlas
 • 3 defa felak
 • 3 defa Nas
 • 1 defa Lâ ilâhe illallâhu vaĥdehû lâ şerîke lehû lehül mülkü velehül ĥamdü ve hüve àlâ külli şey in gadîr
 • 1 defa Sübĥânellâhi vel ĥamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhu ekberu velâ ĥavle velâ guvvete illâ billâhil àliyyil àžîm

Okunur ve üzerine üflenir. Bir cezveye bir su bardağı eklenir ve defne yaprağı cezvede kaynatılır. Yatmadan önce içilir. Allah’ın izni ile üzerinizdeki büyü kalkacaktır. Daha sonra sabah uyandığınızda yaprakları kurut ve yak. Dumanını içine çek

Defne yaprağı kuranda geçiyor mu?

Kuran’da defne yaprağı ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Ayrıca Defne ismi de Kuran’da geçmemektedir.

Defne ağacı kuranda geçiyor mu?

Kuran’da defne ağacı ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Cüzdana defne yaprağı

Cüzdanınıza defne yaprağı koyduğunuzda paranızın artacağını biliyor muydunuz? Yaklaşık olarak 3 defne yaprağını cüzdanınızda taşımanız yeterlidir.

Defne yaprağı yastığın altına koymak

Defne yaprağını yastığınızın altına koymak rüyalarınızın güzelleşeceği ritüeline dayanmaktadır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler