Disk Kayması Nedir?

Günümüzde karşılaştığımız sağlık problemlerinden biri olan disk kayması ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. 

Disk Kayması Nedir ?

Disk kayması, omurga kemikleri arasında meydana gelen bir problemdir. Bu kemikler arasında yer alan disk şeklindeki yapıların, sert dış zarlarında meydana gelen yırtılma sonucu, kemikler arasındaki yastık işlevi gören kıvamlı sıvının dışarı akması ile oluşmaktadır. Bu durum omurgalar arasında yer alan disk şeklindeki yapıların zarar görmesine ve çoğu zaman sinir sıkışmalarına neden olmaktadır. Disk kayması sonucu aşırı ağrı, kol veya bacaklarda uyuşma, güç kaybı vb. sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bir süre sonra kendiliğinden düzeldiği gibi, bazı durumlarda ise ameliyat gerektirmektedir. 

 Disk Kayması Nedenleri 

Ağır kaldırmak, yanlış hareket, sürekli hareketsiz oturmak veya araç kullanmak, aşırı kilolar, sigara kullanmak, aşırı kas zorlaması gibi durumlar disk kayması riskini arttırmaktadır. Sırt bölgesinde aşırı baskıya neden olacak öksürme, hapşırma, ani sırt hareketleri ile bükme veya eğilme disklerde bu problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Disk kayması problemi bazen genetik olarak da görülmektedir. 

Disk Kayması Belirtileri 

Disk kayması probleminde sırt bölgesinin alt kısmında hissedilen şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Çoğu zaman vücut hareketlerini kısıtlamakta ve güç kayıpları yaşanmaktadır. Disk kayması sinir sıkışmasına neden olmuş ise aşırı ağrı ve bu sinirin bağlı olduğu bölgelerde uyuşma ve karıncalanma oluşmaktadır. Bazı durumlarda bel bölgesindeki disklerin zarar görmesi ile bacağa doğru yayılan ağrılar yaşanmaktadır. Disk kayması problemi boyun bölgesindeki disklerden kaynaklandığı durumlarda, omuzlarda başlayan ağrılar göğüs veya kollara kadar hissedilmektedir. Ayrıca öksürme, hapşırma gibi vücutta baskı yaratan durumlarda, çeşitli bölgelerde keskin ağrıların hissedilmesi disk kayması belirtilerinden olabilmektedir. 

Disk Kayması Tedavisi 

 isk kayması bazı durumlarda kendiliğinden iyileşmektedir. Fakat ileri düzey kaymalarda ameliyat ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Genellikle zamanla kendini tedavi eden diskler, kısa süre içinde iyileştikleri gibi bazılarının iyileşmesi zaman almaktadır. Disk kaymasının neden olduğu ağrıların hafifletilmesi ve tedavisi için gevşeme ( rahatlama ), ısı tedavisi, yürüyüş yapmak ve yaşam tarzının gözden geçirilmesi gibi bazı çözüm ve öneriler bulunmaktadır. 

Gevşeme 

Başın ve dizlerin altına küçük yastıklar koyularak, rahat bir yatak üzerinde dinlenmek gerekmektedir. Bu pozisyon ağrıları hafifleterek rahatlama sağlamaktadır. 

 Isı Tedavisi 

Sıcak veya soğuk ısı tedavisi ağrılardan kurtulmak için önemli bir yöntem olmaktadır. Günün istenilen saatinde belirli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Sıcak su ile uygun sıcaklık elde edilince 10-15 dakika kadar disk kayma problemi yaşanan bölgeye kullanılarak ağrılar azalmaktadır. Ayrıca gün içesinde ılık duş almak da ağrıları hafifletmektedir. Soğuk ısı tedavisi ise buz torbaları ile uygulanabilmektedir. Sıcak su torbası ile aynı mantıkla, günün istenilen saatinde ve belirli aralıklarla uygulamak disk kayması belirtilerini azaltmaktadır. 

İlginizi Çekebilir: Fitoterapi Nedir?

 Yaşam Tarzını Değiştirmek 

Beslenme alışkanlığı düzeltilerek kilo kontrolü yapılmalıdır. Aşırı kiloya sahip bireylerde kilo azaltma yoluna girilmeli, böylece bel kısmına yüklenen ağırlık düşürülmelidir. Sigaranın da disk kayması nedenleri arasında önem taşıyan bir unsur olduğu için sigara kullanımına dikkat edilmesi , mümkünse azaltılması hatta bırakılması gerekmektedir. Herhangi bir ağırlık kaldırılacağı zaman bel kısmına yüklenmenin daha acı verici sonuçlar ortaya çıkaracağı unutulmamalıdır. Bu nedenle ağırlığı bel kısmından eğilerek kaldırmak yerine çömelme pozisyonu ile bacaklardan destek alarak kaldırılması gerekmektedir. 

 Yürüyüş Yapmak 

İstenilen saatte belirli aralıklarla doğa yürüyüşü yapmak ağrıları dindirmekte, disk kayması tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle yürüyüş yapmak konusunda özenli davranmak ve bunu ihmal edilmemek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu