Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?
Sağlık

Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?

Diz kireçlenmesine ne iyi gelir için diz kireçlenmesi kısaca diz eklemindeki kıkırdak yapılarının zaman içerisinde bozulmasıdır ve geriye bir yönelik tedavisi bulunmaz bu nedenle kireçlenme henüz hafif evrelerdeyken önlemler alınmalıdır. Yaş ilerledikçe zamana ayak uyduramayan dizlerde kıkırdaklar yıpranarak bozulmaya başlar ve kişiler normalden fazla kiloluysa diz eklemlerine binen yük kireçlenme durumunu arttırır. Diz kireçlenmesine iyi gelmesi ve önlemek için yapılabilecek bazı şeyler,

 1. Diz kireçlenmesini önlemek için yaş ve kilo göz önüne getirilmelidir ve özellikle fazla kilolardan kurtulmak kireçlenmeye iyi gelir.
 2. Yürüyüş yapmak, diz ekleminin çevresindeki kasların güçlenmesini sağlar fakat aşırı ve zorlayıcı yürüyüşler kireçlenmeyi arttırabilir bu nedenle kısa yürüyüşler yapılmalı ve ağrı oluşunca yürüyüşe son verilmelidir.
 3. Ağrı kontrolünü sağlamak için doktor tavsiyesiyle ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Bu ilaçların kireçlenmeyi durdurmaya veya azaltmaya yönelik bir etkisi bulunmaz, ağrıları kesmekte faydalıdır.
 4. Diz içerisine yapılan enjeksiyonlarla eklem için kayganlaştırılması sağlanabilir. Kayganlaşmış olan diz eklemlerinde yağ görevi görerek sürtünmeyi azaltır.

Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir Bitkisel

Diz kireçlenmesine ne iyi gelir bitkisel tariflerle kireçlenme ağrılarını azaltmak için evde uygulanabilecek yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerle beraber doktorlara danışarak, kireçlenme olan bölgelerde rahatlıkla uygulanır. Doktorunuza danıştıktan sonra evde doğal yağlar ile yapabileceğiniz bu karışımlar, kireçlenmiş eklemleri rahatlatabilir. Diz kireçlenmesine iyi gelen bitki yağları arasında,

 1. Çörekotu yağı
 2. Biberiye yağı
 3. Buğday yağı
 4. Menekşe yağı
 5. Susam yağı
 6. Pelesenk yağı

Yapımı için pelesenk yağından 1 tatlı kaşığı ve diğer tüm yağlardan 1 yemek kaşığı alarak karıştırın ve yağ karışımını günlük olarak kireçlenme olan ekleme bir miktar sürerek masaj yapın. Bu yağı yaklaşık olarak 1 hafta kullanabilirsiniz.

Diz Kireçlenmesine Ne İyi Gelir Saraçoğlu

Kireçlenme rahatsızlığı en sık şekilde karşılaşılan ek rahatsızlıklarından biri olarak dikkat çekmektedir. Bireylerde genç yaştan itibaren iş ve okul tempolarına ek olarak yaşlanmaya bağlı olarak görüşebilmektedir. Özellikle 50’lili yaşa varmış olan bireylerde eklemlerde çeşitli deformasyonlar oluşmaya başlar. Diz kireçlenmesine ne iyi gelir Saraçoğlu tarifinde kireçlenmeye karşı tavsiye ettiği kür için kaynayan 1 su bardağı su içerisinde 1,5 tatlı kaşığı çınar yaprağı atın ve kısık ateşte 1 dakika demleyin.

Sıcakken süzün ve ılıdıktan sonra akşam yemeklerinden ve gece yatmadan öne için. İki içim arasında ise en fazla 3 saat olması önerilir ve her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır. Yüksek tansiyon hastalarının kullanımı önerilmez ve bu kürü 30 günden fazla kullanmamanız tavsiye edilir.

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir Feridun Kunak

Kireçlenme durumu Dejeneratif eklem hastalığı olarak bilinen ve sıklıkla görülen kronik bir haldir. Günümüzde milyonlarca insanı etkileyen bu hastalık, her eklemin olduğu bölgedeki kıkırdağı etkilemektedir. Kireçlenmeye ne iyi gelir Feridun Kunak tarifi ile lapa tarifi birçok kişinin kullandığı tarifler arasında bulunuyor. Bunun için istenen malzemeler arasında 1 yemek kaşığı deniz tuzu, 2 yemek kaşığı taze kil, 2 yemek kaşığı buğday kepeği veya irmik, 1 fincan biberiye yağı, 1 fincan menekşe yağı ve yarım şişe maden suyu gerekiyor. Hazırlanışı için,

 1. Bir kap içerisinde maden suyu dışındaki tüm malzemeleri miktarına uygun ekleyin.
 2. Karışımı yaparken tahta spatula kullanmanız çok önemlidir ve bu karışımı birkaç dakika boyunda karıştırmalısınız.
 3. Hafif bir çamur elde edene kadar karıştırın ve ardından maden suyunu çamurun üzerine yavaş bir şekilde ilave etmelisiniz.
 4. Ardından karışımı ocak üzerinde dayanabildiği kadar ısıtın, çok kaynatmanız zararlı olabilir.
 5. Vücudunuza değince hafif bir ılıma görmeniz gerekir ve ardından ısıtmış olduğunuz karışımı dizlerde meydana gelen kireçlenme için kullanabilirsiniz. Eklemlere sürdürten sonra sürdüğünüz bu lapanın üzerine streç film ile kaplayın ve 2 saat beklettikten sonra yıkayın.

Diz Kireçlenmesine Hangi Krem İyi Gelir?

Kireçlenme günümüzde ve özellikle ileri yaşlarda birçok kişinin mücadele etmesi gereken hastalık haline gelmiştir. Hem erkek hem de kadınlarda görülen bu rahatsızlık yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Bu noktada doktor tarafından sağlanan tedaviler ve teşhislerle diz kireçlenmesi için kremler reçete edilmektedir. Diz kireçlenmesine hangi krem iyi gelir genellikle ağrı kesiciler bulunuyor. Kireçlenme tanısı konmuş kişilerin yaşam tarzlarında yapacakları birtakım değişiklikler hayat kalitelerini arttıracak ve hastalığın etkilerini en aza indirecektir.

Diz kireçlenmesi için egzersiz yapmak, destek cihazları kullanmakla sıcak, soğuk kompresler uygulanabilir. Kireçlenme rahatsızlığı yaşayan kişiler için birbirinden farklı destek cihazları bulunur. Bu cihazlar kireçlenme tedavisinde kalıcı bir çözüm sağlamasalar da hastalıktan muzdarip olan kişilerin hayat kalitesini yükseltebilirler.

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler

Kireçlenmeye ne iyi gelir doğal yöntemler arasında kullanılan epsom tuzu, eklem ağrısı çeken ve kireçlenme sorunu yaşayan kişiler için başlıca çözüm önerisidir. Epsom tuzu banyosu yaptığınızda dizlerinizde meydana gelen eklem ağrısı için önemli bir rahatlama sağlar. Epsom tuzunuzu internetten sipariş edebilir veya aktarlardan satın alabilir. Bir küvete su doldurarak içine uzanarak epsom tuzu banyosunu yapabilirsiniz. Epsom tuzundaki magnezyum, iltihaplanma ve ağrılarla savaşmaya yardımcı olur. Bu banyoları tek seferde 30 dakika boyunca istediğiniz sıklıkta alınabilecek kadar güvenlidir. Yaklaşık 38 derece sıcaklıkta ılık banyo suyuna iki bardak epsom tuzu kullanmanız yeterli olacaktır.

Aspirin Kireçlenmeye İyi Gelir mi?

Diz kireçlenmesinde meydana gelen ağrılarda ilk olarak aspirin gibi basit ağrı kesiciler başlangıçta son derecede etkilidir. Aspirin kireçlenmeye iyi gelir mi konusunda ağrıları geçirmede iyi gelmektedir. Romatizma ilaçları da iyi bir seçenektir ve birçok aşamada hastanın ağrılarını kontrol eder. Sadece bu ilaçların mide üzerindeki yan etkileri uzun süreli kullanımda sorun çıkabilir. Kireçlenme için egzersiz yapmak, kaplıca sıcak tedavileri, doktor önerileri kullanılabilir.

Diz Kireçlenmesine Kesin Çözüm

Dizlerde meydana gelen kireçlenmeler için kesin çözüm bulunmaz fakat henüz başlangıç aşamasındayken önlem almak önemlidir. Diz kireçlenmesine kesin çözüm olmasa da kireçlenme önlemi için kilo almamak, yürüyüş yapmak, sağlıklı beslenme gibi durumlar kireçlenme durumunu azaltır.

Bunun dışında yeni yöntemler arasında yer alan eklem içi kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonları, en basit şekilde diz eklemine enjeksiyon yaparak, menteşeleri yağlamaya benzer bir etki elde etmek şeklinde açıklamak mümkündür. Bu işlemde hyoluronik asit prepatlarının eklem içerisinde enjekte edilmesinden ibarettir. Hyuronik asit doğal olarak, eklem sıvısının elementleri arasındadır. Dizlerde şişlik olan durumlarda en fazla 2-3 kez eklem içi kortizon uygulaması şişliğin ve ağrının kontrolünü sağlayabilir. İleri kireçlenmelerde yine en fazla 2-3 kez uygulanan kortizon ağrılarını geçici süre kontrol edebilir.

Diz Kireçlenmesine İyi Gelen Yiyecekler

Eklem kireçlenmesi, eklemlerde hafif bir rahatsızlık hissi ile başlayıp ciddi sakatlıklara neden olacak kadar ilerleyen bir durumdur. Diz kireçlenmesine iyi gelen yiyecekler arasında öncelikle obezite durumuna neden olacak yiyecek tüketimlerinden uzak durulması gerekir. Bolca meyve ve sebze tüketmek, yağlı kırmızı et tüketimini azaltmak, yağlı balık tüketimini artırmak olabilir. Bunun dışında eklem kireçlenmesini önlemede yeşil çay tüketimi eklem kireçlenmesinde olumlu etkileri bulunuyor. Yeşil çay, anti iltihap özellikleriyle kemik sağlığına birçok katkısı bulunuyor.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!