İncir çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

İncir çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?
İncir çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?
6 Şubat 2022

İncir çekirdeği yağı önemli miktarda mineral manganez barındırmaktadır. Manganez, kalsiyum emilimi, kemik gelişimi ve sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Aynı zamanda yapısında manganez bulunması incir çekirdeği yağı hakkında bize önemli bilgiler veriyor. Son zamanlarda saç sağlığı için birçok insanın vazgeçilmezi oldu. Özellikle incir çekirdeği yağı saç uzatmak için de birçok insanın vazgeçilmez yağı oldu. Dolayısıyla saç bakımı incir çekirdeği yağı ile yapılmaya başlandı. İncir çekirdeği yağının saça faydaları ve incir çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? konusunun detaylarına göz atalım.

İlginizi çekebilir: Zambak yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Zambak yağının saça faydaları nelerdir?

İncir çekirdeği yağı

İncir çekirdeği

İncir, buruşuk, kösele derisi olan çan şeklinde bir meyvedir. Kendisi gibi çekirdeği de vücudun her hücresine ayrı faydalıdır. Adına film bile çıkarılan incir çekirdeği, cinsel aktivite için bile oldukça önemlidir. 

İncirin çekirdeği; Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin B2 gibi birçok hayati mineral ve vitamin içerir. Aynı zamanda  çeşitli antioksidanlar ve omega yağ asitleri içerir. Buda kemikler için oldukça önemlidir. Kanın pH seviyesini düzenler.

İncir çekirdeği yağı

İncirin yanı sıra soğuk sıkım olarak elde edilen incir çekirdeği yağı, birçok konuda kendisini ispatlamış konumda.

İncir çekirdeği yağı nasıl yapılır?

Mevsiminde toplanan incirlerin çekirdekleri hiçbir işlemden geçmeden başarılı bir şekilde meyveden ayrılır. Hiçbir işlem olmadan direkt olarak soğuk presleme yöntemi ile incir çekirdeği yağı elde edilir. Zahmetli bir işlemden geçtiği için fiyatı ortalama olarak 33 TL ve

İncir çekirdeği yağının faydaları

İncir çekirdeği yağının sağlığa birçok faydası vardır. Ancak incir çekirdeği yağının faydaları çoğu insan tarafından bilinmemektedir. Son dönemde gündemde olan incir çekirdeğinin faydalarını sizler için araştırdık ve derledik.

 • Hücre yenilenmesini uyarır ve serbest radikallere karşı korunmaya yardımcı olur.
 • Güzel ve sağlıklı bir cilt için cildi nemlendirir ve canlandırır.
 • Erken yaşlanmayı önlemek için cildi sıkılaştırır.
 •  Cildi çevresel hasarlardan korur.
 • Gözaltındaki şişliği azaltır ve koyu halkaları en aza indirir.
 • Bununla birlikte yüzdeki kırışıklık, siyah nokta gibi sorunlara da olumlu etkileri vardır.
 •  Yüzdeki sivilceler, uçuklar, sorunlardan kurtulmanın nasıl hızlandırılacağı ve sivilce oluşumunun nasıl önleneceği konusunda bir numara.
 • Hücre yaşlanmasını uyararak gençleşmeyi uyarır.
 • Vücuttaki zararlı bakteri sayısını azaltarak birçok organın sağlığını korur.
 • Potasyum içeriği sayesinde şeker hastalığı gibi hastalıklara iyi gelir, kandaki insülin değerlerini dengeler.
 • Özellikle kadınlarda üzüm çekirdeği yağı ile karıştırıldığında plasentaların sarkmasını önlemede etkilidir.
 • Ödem ve agresyon sonrası bölgelere soğuk pres olarak uygulanabilir.

İncir çekirdeği yağı ne için kullanılır?

Saç bakımı için bir numara. İncir çekirdeği yağını birkaç damla şampuan ekleyebilirsiniz. Ayrıca saç maskesi hazırlarken maskenin içine ilave edebilirsiniz.

Cildinizi pürüzsüzleştirin. İncir çekirdeği yağını cilt bakımında kullanmak istediğinizde sivilce veya yara bölgesine uygulamanız yeterli olacaktır. Bu yağı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uyguladığınızda cildinizin onarıldığını fark edeceksiniz.

Dudak etrafındaki uçuklar için oldukça ideal. Dudak çevresindeki uçuklar için 1 hafta boyunca uçuk üzerine incir çekirdeği yağı sürülmesi önerilir.

Bağışıklık güçlendirir. Her sabah 1 çay kaşığı kadar incir çekirdeği yağı tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Göz altı morluklarını giderir. Buhar banyosu veya duştan sonra gözenekler bir süre açılır. Böyle zamanlarda incir çekirdeği yağı kullanarak göz altı morluklarını giderebilirsiniz .

İncir çekirdeği yağının zararları

Araştırmalarda incir çekirdeği yağının herhangi bir yan etkisi gözlemlenmemiştir. Lakin hassas bir cilt yapısına sahipseniz ve ilkkez incir çekirdeği yağı kullanacaksanız kolunuz iç kısmına 1 damla damlatıp 10 dakika bekletin. Daha sonra bölgede kaşıntı, uyuşma, acıma belirtileri var ise incir çekirdeği yağına alerjiniz olabilir. Dolayısıyla kullanmamanız gerekmektedir. Böyle bir durumda karşılaştığınız halde bol su ile yıkayınız.

İncir çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

İncir çekirdeği yağı, kozmetiğin vazgeçilmezi haline gelmeye başladı. Feridun Kunak, İbrahim Saraçoğlu gibi alternatif tıpta isim yapan insanların bile birçok programda anlattığı incir çekirdeği yağının saçlara önemi saymakla bitmez.

Kuru saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Saçlarınızın kuru olması, sadece maske yapmamanızdan kaynaklanmamaktadır. Kuru saça bakmanın ilk adımı, ihtiyaçlarını, neden bu hale geldiğini belirlemek ve zamanla kaybolan besin maddelerinin geri dönüşü ile hareket etmektir. Kuru saçın tipik özelliği de, tellerin dış katmanını oluşturan pulların daha kolay açılması ve saçın kirlilik, rüzgar, güneş gibi dış etkenlere ve boyalar gibi kimyasal işlemlere karşı daha savunmasız kalmasıdır. İçten beslenmesi gereken saç, dıştan da beslenmelidir. İçten beslemek, bol su, proteinle beslenmek ve sebzelere ağırlık vermekle olacağı için, dış korumayıda harika maskemizle deneyin.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 4 damla incir çekirdeği yağı
 • 1 yemek kaşığı avokado yağı
 • 1 yumurta sarısı
 • 3 yemek kaşığı sade yoğurt.

Cam bir karıştırma kabında tüm malzemeler homojen olacak şekilde karıştırmalısınız. Malzemelerin birbirleri ile iç içe olmasına dikkat edin. Daha sonra maskeyi saça uygulamadan önce ılık bir sprey şişesi yardımıyla saçlarınızı nemlendirin. Saçları bölüm bölüm ayırarak  maskeyi saça iyice yedirin. 10 dakika masaj yapın ve bir streç film yardımıya saçlarınızı hava almayacak şekilde sarın. Üzerine ise sıcak havlu kapatın. Ortalama olarak 15 dakika saçınızda kalması yeterli olacaktır. Yıkarken soğuğa yakın ılık bir su ile yıkayın. Haftada 1 kez yapmanız gerekmektedir.

Hızlı saç uzatan incir çekirdeği yağı maskesi

Saçların hızlı uzaması için saçlarınızı iyi tanımanız ve ona ihtiyacı olanı vermeniz önemlidir. Bunun için saç yapınızı bir uzmana analiz ettirebilirsiniz. Genel bir saç tipine en uygun saç uzatan maskeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı incir çekirdeği yağı
 • 1 kaşık mayonez

Malzemeleri homojen olarak karıştırıp nemli saçımızda 15 dakika bekletiyoruz. Daha sonra ılık bir su ile durulayıp, haftada 3 gün uygulamamız yeterlidir.

Kepeği önleyen incir çekirdeği yağı maskesi

Stres ve vitamin eksiklikleri başta olmak üzere egzama, sedef hastalığı ya da farklı cilt hastalıklarından ötürü saçlarınızda kepek yer edinmektedir. Her şeyden önce bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra saç derinizi ölü derilerden ve yağdan arındırmak içinde harika bir maske tarifimiz var.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Biraz esmer şeker
 • 1 yemek kaşığı incir çekirdeği yağı
 • 2 yemek kaşığı çay ağacı yağı

Malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Saçlarınızın biraz ıslak olması maskenin emilimini kolaylaştıracaktır. Daha sonra bütün malzemeleri bir cam kavanozda karıştırın. Nemli saçlarınıza parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Son olarak ise 35 dakika beklettikten sonra duru bir su ile yıkayın. Daha sonra en sevdiğiniz şampuan ile saçlarınızı şımartın. Haftada 3 kez uygulamanız saçınız için yeterli olacaktır.

Yağlı saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Yağlı saçların tek nedeni yoktur. Birçok faktöre bağlı olarak saçlar yağlanmaktadır. Örneğin sürekli olarak abur-cubur yemek bunlardan en büyük sebebidir. Bir sonraki neden ise saçlara çok ısı kullanmaktadır. Saçlarda ısı kullanmak saçlarda var olan yağ bezlerini aktifleştirir. Şampuan seçerken, su bazlı bir şampuan almaya özen gösteriniz. Bunun yanı sıra homonlarla da ilgili bir neden olabilmektedir. Öncelikle bir uzman kontrolünde kalarak saçlarınızın yağ miktarını azaltabilirsiniz. Birde bizim mucizevi maskemizle.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı limon
 • 10 damla çay ağacı yağı
 • 5 damla incir çekirdeği yağı
 • Yeşil kil

Malzemeleri uygulamadan önce saçlarını şampuanla yıkayın. Hafif nemli bırakın. Öncelikle 1 çorba kaşığı limon ve saçınızın boyuna göre olan yeşil kili macun kıvamı alacak şekilde karıştırın. Daha sonra içerisine 10 damla çay ağacı yağı ve 5 damla incir çekirdeği yağı ilave ederek homojen bir karışım elde edin. Bunu saçlarınızın özellikle diplerine olacak şekilde yayın. Ortalama olarak 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Haftada 1 kez yapınız.

Elektriklenmeyi önleyen incir çekirdeği yağı

Saçların elektriklenmesi iyon dengesizliğinden meydana gelmektedir. Bu durumu dengelemek aslında bilinenin aksine oldukça basittir. Bunun için öncelikle saçlarınızı pamuk bir çorap ile toparlayarak yatmanız saçlarınızın elektriklenmesini önleyebillirsiniz. Bunun yanı sıra saçlarınıza besleyici yağlar da uygulamak elektriklenmenin bir miktar önüne geçecektir.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı çekirdeği yağı
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı hint yağı

Bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırın. Daha sonra nemli saçlarınızı kökten uca uygulayın. Maskeyi saçlarınızda 45 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Haftada 3 gün yapmanız yeterli olacaktır. İşlem sonrası saçlarınızı temiz bir şampuan ile yıkayın.

Boyalı saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Saçları boyamak birçok insanın tutkuyla yaptığı bir işlemdir. Birbirinden canlı renklere boyamak  hem insana özgüven katıyor, hemde ruhunu doyuruyor. Yanlız boya değen saçlarımıza yeteri kadar bakım yapmadığımız zaman saçlarda koparak dökülme, incelme, kuruma ve elektriklenme meydana geliyor. Saçlarınızı bu tarz olumsuz durumlardan korumak için ve renginin her zaman canlı kalabilmesi için sizlere harika bir maskeden söz edeceğiz. 

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Yarım su bardağı kakao yağı
 • Biraz yoğurt
 • 10 damla incir çekirdeği yağı

Karışıma başlamadan önce saçlarınızı temiz bir su ile nemlendirmeniz, maskeden alacağınız verimi maksimuma çıkaracaktır. Malzemelerin hepsini karıştırdıktan sonra 15 saniye mikrodalgadan geçirin. Saçlarınızı bölümlere ayırın ve bir fırça yardımı ile saçlarınıza kökten uca kadar yedini. Daha sonra saçlarınızı toplayarak streç film ile hava almayacak şekilde kapatın. Son olarak ise verimi arttırmak için sıcak bir havlu ile saçlarınızı kapatın. Maskeyi saçlarınızda 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Haftada 3 gün incir çekirdeği yağı maskesi ile saçlarınızın rengini koruyarak daha canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak durulamada ise şampuanınızı boyalı saçlar için olanı kullanmanız tavsiye edilir.

Kırık saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Kırık saçlar, her insanın önüne geçemeyeceği bir durum olarak gördüğü bir mevzudur. Maskeye geçmeden önce kırık saçların önüne geçmeniz için birçok faktörden uzak durmanız gerekmektedir. Yoğun ısıdan, agrasif saç işlemlerinden, sigara gibi zararlı dumanlardan saçlarınızı korumanız gerekmektedir. Misal ki siz koruyamadınız, saçlarınızla hemen vedalaşmayın. Kırık saçlarınızı kestirmeden onarmanın harika bir formülünü sizlerle paylaşıyoruz.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 2-4 yemek kaşığı organik hindistan cevizi yağı
 • 5-10 damla biberiye yağı
 • 12-15 damla incir çekirdeği yağı
 • 5-10 damla nane yağı

İhtiyacınız olacak malzemelerin hepsinin miktarı saçınızın uzunluğuna bağlıdır. Örnedğin saçlarınız kısaysa 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı yeterli olacaktır. Ancak uzun saçlarınız varsa 3-4 yemek kaşığı hindistancevizi yağına ihtiyacınız olabilir.

İlk önce hindistancevizi yağını eritmeniz gerekiyor. Aslında, sadece 10-15 dakika oda sıcaklığında tutarsanız, hindistancevizi yağı kendiliğinden erir. Lakin vaktiniz yok ise ve  hızlandırmak istiyorsanız, hindistancevizi yağını mikrodalgaya uygun bir kapta alabilirsiniz. Böylece mikrodalgada 10-15 saniye içinde eritebilirsiniz. Daha sonra tüm malzemeleri içerisine katın. Her yere eşit dağılacak şekilde yağ karışımını cam bir kapta karıştırın. Karışımı kökten uca uygulayın ve geniş dişli bir tarak kullanarak karışımı saça dağıtın. Özellikle saç uçlarınıza yoğunlaşın. Yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır. Haftada 3 kez yapmanız yeterlidir. Saçlarınıza kullanmadan önce saçlarınızı ıslatın.

Kalın telli saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Kalın saç telleri genellikle hızlı kuruyan ve uğraşılması bir hayli zor olan saç tipidir. Öncelikle saçlarınızın daha da hızlı kurumasını önlemek için çok sıcak veyahut çok soğuk sulardan hava şartlarından uzak durmanız gerekmektedir. Saçlarınızı her yıkamadan önce saç tipinize uygun olan bir ürün ile mutlaka nemlendirmeniz gerekmektedir. Ayrıca şampuanınızın içerisinde Dimethicone maddesinin olmamasına önem verin.

Kalın telli saçlarınız ile başa çıkabilmeniz için size harika bir maske tarifi veriyoruz.

Malzemeler:

 • Bir avokadonun posası
 • ¼ bardak maden suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı incir çekirdeği yağı

Öncelikle avokadonun posası ile balı birbiri ile harmanlayın. İki malzemenin birbirini tamamen özümsediğinden emin olduktan sonra içerisine 2 tatlı kaşığı incir çekirdeği yağı ekleyin. Malzemeler homojen olarak birbiri ile dağıldığında azar azar içerisine maden suyu ekleyin. Karışımı uygulamadan önce saçlarını temiz bir su ile hafifçe ıslatın. Bu işlem saçlarınızın maskeyi daha hızlı emmesini sağlayacaktır. Parmak uçlarınız ile saç derinize zarar vermeden maskeyi kökten uca kadar saçlarınıza yedirin. Daha sonra bir streç film ile saçlarınızı kapatarak üzerine sıcak havlu yerleştirin. Ortalama olarak saçlarınızda 40 dakika kalsın. Daha sonra haftada 2 kez yapmak şartı ile saçlarınızı temiz içerikli bir şampuan ile iyi bir şekilde durulayın.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler