Evde makyaj malzemesi yapmanın formülü: Doğal makyaj malzemeleri nasıl yapılır?

Evde makyaj malzemesi üretimi mi? Biz kadınlar için ne kadar harika bir ütopya! Hem ekonomik hem de doğal. Doğal makyaj kavramı kulağa ne kadar da çelişkili geliyor. Makyajın beraberinde getirdiği pek çok kimyasal ürün doğallığı yakalamamızda ne kadar etkili olabilir? Ya da bunu geçtim doğal makyaj malzemelerinin kullanıldığı cilt dostu bir makyaj deneyimi mümkün mü? Biz kadınların hayatta vazgeçilmezleri arasında ilk sırada yerini alan makyaj malzemeleri, mevcut güzelliği taçlandırma noktasında eşsiz bir araç… Ancak makyaj malzemelerinin her zaman pozitif anlamdaki etkilerinden bahsetmek fazla iyimserlik olur. Uzun vadeli kontrolsüz kullanımlarda cilt yüzeyinde sebep olduğu tahribatlardan söz etmekte de fayda var. Unutmamak gerekir ki her şeyin azı karar çoğu zarardır, kızlar. Neyse ki doğal makyaj malzemeleri var. Evde kolay makyaj malzemesi yapabileceğinizi söylesem denemeyi düşünmez miydiniz? Tamamen kendi imzanızı atabileceğiniz, cilt sağlığınızı riske atmayacak maddelerin yer aldığı doğal makyaj malzemeleri, kulağa çok cazip geliyor değil mi? O zaman bana kulak verin ve doğal makyaj malzemeleri nasıl yapılır? sorusunun cevabını birlikte verelim.

doğal makyaj malzemesi

İçindekiler

Doğal makyaj nedir?

Makyaj yapmak, tarih boyunca hayatımızda olan ve kadınlara farklı duygular hissettiren bir uygulamadır. Kimi zaman güzellik algımızı canlandırırken kimi zaman özgüvenimizi güçlendirmektedir. İşe, okula, alışverişe veya spor yapmaya giderken bile yapılan makyaj, hayatımızın her anında bir ihtiyaç haline gelmekte ve çokça tercih edilmektedir. Özellikle kozmetik sektöründe çeşitli ürünlerden oluşan makyaj malzemeleri kategorisi, içerik ve kulanım anlamında birbirinden farklılaşmaktadır. Bazı ürünlerin cildimize ve makyaj yapılan bölgelere verdiği zarar, içeriklerinin sağlık anlamında uygun olmayan maddelerden yapıldığının bir işaretidir. Bu açıdan çoğu kişi en doğal yollarla bu ürünleri elde etmeye ve en temiz içerikli ürün kullanmaya özen göstermektedir. En güvenilir yöntem olarak kendimizin elde edeceği, doğal makyaj malzemeleri bu açıdan en doğru tercih olmaktadır.

Kleopatra

Doğal makyajın tarihsel gelişimi: Büyük büyükannelerimizin tarifleri

Makyaj, hemen hemen her dönem gelişim gösteren bir uygulama olmuştur. İlk olarak Antik Mısır döneminde ortaya çıkan ve makyaj yapmanın sihir olduğuna inanan Mısırlılar, böceklerden rujlar elde ederek kozmetik sektörünün ilk doğal makyaj malzemesi adımlarını atmışlardır. Zamanla değişime uğrayan ve hızla gelişen bu sektör, saraya kadar girmiş olup farklı makyaj malzemelerinin kullanımını ve bulunmasını sağlamıştır. İlk başlarda halk ve saray arasında bir ayrım olarak görülen makyaj yapma eylemi, zamanla yaygınlaşmaya başlamıştır. Belirli bir dönem sonra tüm halkın da makyaj yapmaya başlamasıyla iyice yaygınlaşan makyaj malzemeleri, kadınlarla özdeştirilmiş ve popüler hale gelmiştir. Bu yaygın kullanım sonrası kadınların özgürlüğü ile de bağdaştırılan makyaj, 19. yüzyılda tamamen estetik amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. 20. yüzyılda 50’ler, 60’lar, 70’ler, 80’ler ve 90’lar derken makyaj kadının hatta erkeğinde olduğu her alanda varlığını göstermiştir. Öyle ki, makyaj yapma olgusu unisex bir hale bürünmüştür. Günümüzde makyaj malzemelerini sadece kadınlarla özdeşleştirmek dar bir perspektifin sonucu olacaktır.

doğal makyaj malzemesi

Doğal makyaj malzemeleri nelerdir?

Doğal makyaj malzemeleri, günümüzde oldukça tercih edilmektedir. Kişisel bakım ve kozmetik ürün üreticileri, bazı ürünlerin içeriğine önem vermeyip tüketicinin kullanımına sunmaktadır. Özellikle zararlı kimyasal malzemeler üretilen ve cildimiz için oldukça zararlı bu ürünler, bizler tarafından kullanılmakta ve yarardan çok zarar vermektedir. Bu durumu yaşayan kullanıcılar, doğal makyaj malzemesi kullanımına yönelmektedir. Tamamen doğal ürünlerden oluşan ve cilt dostu olan doğal makyaj malzemeleri, hemen her çeşit makyaj malzeme kategorisini içermektedir.  Cilde ağırlık yapmayan bu makyaj malzemelerini, ruj, far, rimel, fondöten ve nemlendirici gibi sık kullanılan ürünleri kolayca kendimiz elde edilebilmekteyiz.

Doğal makyaj malzemeleri yapımı

Evde doğal makyaj malzemeleri yapımı, oldukça kolay ve ekonomik şekilde yapılabilen, tamamen zararsız ürünler içeren ve cilt dostu ürünler elde etmenizi sağlayan bir alternatiftir. Birçok makyaj malzemesini bu şekilde elde edebilir ve başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Birazdan sizlere bahsedeceğim tariflerle, doğal makyaj malzemelerinin yer aldığı eşsiz ürünler elde edebilirsiniz.

Konuya giriş yapmadan önce malzeme eritme konusunda ufak bir hatırlatma yapacağım. Katı haldeki malzemeleri karıştırmak ve efektif bir şekilde kullanabilmek için ocakta bir kapta benmari usulü eritme ya da mikrodalgada eritme yöntemini tercih edebiilrsiniz.

Benmari usulü eritme için cam kap ve tencereye ihtiyacınız var. Su ile doldurduğunuz tencereyi ocağa koyun ve ısıtmaya başlayın. Kaynayan suyun üzerine cam kabın içinde eriteceğiniz malzemeyi ekleyin. Kaynayan suyun buharıyla malzemede kısa süre içerisinde sıvı bir form kazanacaktır. Haydi kızlar, başlayalım!

dudak nemlediricisi

Evde kolay dudak nemlendiricisi yapımı

Özellikle kış ayları çokça ihtiyacımız olan dudak nemlendiricileri, kusursuz bir dudak makyajı için de olmazsa olmazdır. Dudak çatlaklarına doğal çözüm arayanlardansanız, bu tarif tam da size göre. Yapımı çok kolay olan ve dudakları etkin şekilde nemlenmesini sağlayan doğal dudak nemlendiricisi tarifimiz için gerekli malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı doğal kakao yağı
 • 2 yemek kaşığı doğal Hindistan cevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı balmumu
 • 1 tatlı kaşığı doğal vanilya yağı

Yapımı: Bir kapta kakao ve balmumu benmari usulü eritilir. Eriyen malzemeyi yavaş şekilde karıştırılarak, Hindistan cevizi yağı ve arkasından vanilya yağı eklenir. Bir süre daha karıştırılarak malzemelerin karışması sağlanır. Oluşan karışım bir kaba alınır ve soğumaya bırakılır. Tamamen katılaştıktan sonra doğal dudak nemlendiriciniz hazır hale gelmektedir.

dudak kremi

Balmumsuz dudak kremi yapımı

Doğal makyaj malzemelerinde en çok kullanılan balmumu elinizde yoksa, size önereceğimiz malzemelerle etkili bir dudak kremi yapabilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı shea yağı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı vazelin
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 10 ile 15 damla arası nane yağı

Yapımı: Vazelininizi, küçük bir saklama kabına ilave edin. Üzerine shea yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı ve nane yağını ekleyin. Karışımı iyice karıştırın ve malzemelerin iç içe geçmesini sağlayın. Dudaklarınızın nemlenmesi ve taze bir etkiye sahip olması için, evde bu doğal karışımı deneyebilirsiniz.

lip balm

Vazelinsiz lip balm yapımı

Lip balm ile dudaklarınıza etkili bir bakım rutini yapabilirsiniz. Kullanmanız gereken malzemeler:

 • 3 çay kaşığı bal mumu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 30 ile 35 damla nar suyu
 • 6 çay kaşığı hindistancevizi yağı

Yapımı: Bir ocak yardımıyla, bal mumlarını güzelce eritin. Eridikten sonra farklı bir kaba alarak, üzerine Hindistan cevizi yağı eklemesi yapın. Karışımı güzelce karıştırın. Ardından üzerine, nar suyunu da ilave ederek pembe bir renk almasını sağlayın. Soğuduktan sonra doğal özlü lip balmınızı severek kullanabilirsiniz.

lip balm

Portakal özlü lip balm yapımı

Portakalın C vitaminini dudaklarınıza da uygulamayı isterseniz. Aşağıdaki formülü rahatlıkla uygulayabilirsiniz:

 • 30 damla portakal yağı
 • 3 çay kaşığı bal mumu
 • 1 yemek kaşığı badem yağı

Yapımı: Öncelikle portakal yağını, geniş bir kabın içerisine dökün. Üzerine badem yağını ilave ederek, hızlı şekilde karıştırın. Ardından sert halde bulunan bal mumunu, ocak yardımıyla eritin ve portakal suyu karışımına ekleyin. Daha sonra bu karışımı da ocakta kısa bir süre beklettikten sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonraki, hoş bir kokuya sahip, doğal lip balmınızı kullanabilirsiniz.

fondöten

Evde doğal fondöten nasıl yapılır?

Makyajda en çok tercih edilen fondöten, özellikle kimyasal içeren materyalden yapıldığında cilde büyük zararlar vermektedir. Buna alternatif olarak sağlıklı doğal fondöten yapımı bizlere büyük bir alternatif sunmaktadır. Doğal fondöten yapımı için gerekli olan malzemeler:

 • 1/4 su bardağı kadar ararot nişastası
 • 5 kaşık katı kakao
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • Çeyrek tatlı kaşığı zencefil
 • 2 tatlı kaşığı bentonit kiti
 • Yarım ampul E vitamini
 • 2 damla lavanta yağı

Yapımı: Temin edilen tüm malzemeler ararot nişastası hariç bir kapta sırası ile eklenir ve karıştırılır. Tamamen homojen hale gelmesi sağlanan karışıma, ten renginize göre ararot nişastası eklenerek karışım tamamlanır ve bir kaba alınarak kullanıma hazır hale gelir.

fondöten

Doğal pudra fondöten yapımı

Yağlı cilt tiplerinin çok daha fazla tercih ettiği bu fondöten türü, evde oldukça kolay şekilde yapılabilmektedir. Doğal pudra fondöteni elde etmek için kullanmanız gereken malzemeler şunlardır:

 • Çeyrek su bardağı kadar ararot nişastası
 • 4 yemek kaşığı katı kakao
 • 2 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığında az zencefil
 • 4 çay kaşığı bentonit kiti
 • Yarım veya 1 ampül E vitamini
 • 10 damla lavanta yağı (isteğe bağlı)

Yapımı: Tüm malzemeler, bir kaba eklenerek karıştırılır. Ararot nişastası ana malzeme olarak baz alınarak, diğer malzemeler de miktarları değiştirilerek ten renginize göre ayarlanır. Bir kaba konularak hazır hale getirilir.

kapatıcı

Evdeki malzemelerle kapatıcı yapımı

Evdeki malzemelerle kapatıcı yapımı için aşağıdaki malzemeleri kullanabilirsiniz:

 • 2 çay kaşığı argan yağı
 • 1 çay kaşığı shea yağı
 • 2 tatlı kaşığı bal mumu
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 1 çay kaşığı fındık yağı
 • 2 yemek kaşığı nano çinko asit
 • 2 çay kaşığı kakao tozu

Yapımı: İlk olarak ocakta; bal mumu, shea yağı, argan yağı güzelce bir eritilir ve karıştırılır. Sıvı haldeki karışıma, belirtilen miktarlarda aloe vera jeli ve fındık yağı eklenir. Karışım kaşık yardımıyla tekrardan, iyice karıştırılır. Son olarak çinko ve kakao tozu da eklenerek, karışım tamamlanmış olur. Artık karışımınız, gözaltlarınıza veya kapatmak istediğiniz yerlere uygulanmak için, hazır hale gelir.

eyeliner

Doğal eyeliner yapımı

Göz makyajlarının olmazsa olmazlarından eyeliner, özellikle kullanıldığı bölge açısından çok dikkat edilmesi gereken bir makyaj malzemesidir. Göze zarar verebilecek maddelerden oluşmayan, doğal ve sağlıklı eyeliner yapımı oldukça basittir. Doğal eyeliner yapımı için gerekli malzemeler:

 • 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 4 tatlı kasığı aleo vera jeli
 • 1 tane aktifleştirilmiş doğal kömür kapsülü

Yapımı: Bir kapta tüm malzemeler sırayla eklenir ve homojen olana kadar karıştırılır. Önceden kullanılmış ve temizlenmiş bir eyeliner kabı varsa karışım oraya aktarılır, yoksa hava alması engellenecek bir kaba alınarak kullanıma hazır hale gelir.

rimel

Doğal rimel yapımı

En çok tercih edilen ve yine göz ürünü olan rimel, kadınlar tarafından her zaman sık kullanılan bir ürün olmuştur. Özellikle gözde rahatsızlığa yol açan kimyasal içeren ürünlere alternatif olarak kullanabileceğiniz doğal rimeller, sağlığınız açısından bir tehlike oluşturmayacaktır. Bu açıdan sağlıklı ürünlerden oluşan doğal rimeli elde etmek için gerekli malzemeler:

 • 2 çay kaşığı doğal hindistan cevizi yağı
 • 2 çay kaşığı doğal fındık yağı
 • 1 çay kaşıı kaşığı balmumu
 • 4 tatlı kaşığı doğal aloe vera jeli
 • 2 adet doğal aktifleştirilmiş kömür kapsülü

Yapımı: Öncelikle bir kap içerisine, Hindistan cevizi yağı, fındık yağı ve balmumu dökülür. Orta ateşte ısıtılarak erimesi sağlanır ve sürekli karıştırılır. Ocaktan alınan karışıma kömür kapsülleri eklenir ve yine karıştırılmaya devam edilir. Minik bir süzgeç yardımı ile süzülen karışım, çıkan sıvının bir rimel kabına alınmasıyla kullanıma hazır hale getirilir.

fa

Ev yapımı far nasıl yapılır?

Göz makyajının olmazsa olmazlarından olan göz farları, farklı renklerden olarak makyajımıza büyük bir etki yapmaktadır. Kolayca hazırlanabilen ve çeşitli renklerde, doğal ürünler kullanarak elde edebileceğimiz far yapımı için, sahip olmamız gereken malzemeler şunlardır:

Pembe renkli far elde etmek için,

 • 1 yemek kaşığı ararot nişastası
 • 1 yemek kaşığı kurutulmuş kırmızı pancar
 • 3 çay kaşığı toz kakao
 • 1/4 çay kaşığı fındık yağı veya shea yağı

Açık Kahve far elde etmek için,

 • 1 çay kaşığı ararot nişastası
 • 3 çay kaşığı toz kakao
 • Yarımdan az çay kaşığı fındık yağı veya shea yağı

Koyu Kahverengi renkli far elde etmek için,

 • 1 çay kaşığı ararot nişastası
 • 2 yemek kaşığı muskat
 • Çeyrek tatlı kaşığı zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı fındık yağı

Altın renk elde etmek için,

 • Yarım tatlı kaşığı ararot nişastası
 • 3/4 tatlı kaşığı muskat
 • Yarımdan az çay kaşığı zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı shea yağı

Yapımı: Öncelikle hangi rengi elde etmek istediğimize karar verdikten sonra, gereli tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırırız. Daha sonra karışımı bir kaba alarak kullanıma hazır hale getiririz.

göz bazı

Evde göz bazı yapımı

Pratik bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bu tarif makyajınıza farklı bir boyut katacaktır. Kullanmanız gereken malzemeler şunlardır:

 • 1 çay kaşığı pudra
 • 1 çay kaşığı likit fondöten
 • 1 çay kaşığı göz çevresi kremi
 • 1 çay kaşığı gözaltı kapatıcısı

Yapımı: Küçük bir kaba verilen ölçülerde fondöten, göz çevresi kremi ve gözaltı kapatıcısını ekleyerek karıştırın. Karışımın üzerine, toz halindeki pudrayı ekleyin. Bütün malzemeleri karıştırarak, göz bazınızı hazırlayabilirsiniz. Bu baz sayesinde kullandığınız farlar daha canlı gözükür ve kalıcılığını korur.

göz bazı

Yağlı ciltler için göz bazı yapımı

Yağlı ciltler için makyaj yapmak her zaman biraz daha problemli olmuştur. Bu noktada size önereceğimiz tarifle güzel bir göz bazı elde edebilirsiniz. Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı pudra
 • 1 çay kaşığı fondöten
 • 4 çay kaşığı vücut losyonu

Yapımı: Oldukça basit olan formülü uygulamak için, pudranızı ve fondöteninizi belirli ölçülere göre karıştırın. Üzerine vücut losyonu ekleyerek, harika bir kokuya sahip olmasını sağlayın. Daha sonra makyajınızı tamamlayan farınızı sürmeden önce, göz kapağınıza gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

ruj

Ev yapımı ruj nasıl yapılır?

Her dönem kadınların vazgeçilmezi olan rujlar, dudak makyajının vazgeçilmezidir. Zahmetsizce yapabileceğiniz doğal ruj için gereken malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı vazalin veya balmumu
 • 1 tatlı kaşığı gliserin
 • 1 çay kaşığı vanilya özü
 • İstediğiniz renkte gıda boyası

Yapımı: Tercihe göre vazelin veya balmumu ocakta benmari şeklinde bir kapta eritilir. Ardından diğer tüm malzemeler sırasıyla eklenerek karıştırılır. Karışım biten bir ruj kabına veya bir kaba alınarak donması beklenir. Aromalı bir ruj elde etmek isterseniz gıda boyası yerine böğürtlen, pancar gibi meyveler eklenebilir.

ruj

Evde doğal ruj yapımı

Evde dudaklarınıza doğal yollardan, bitkisel özlü sağlıklı rujlar hazırlayabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay ve çok hızlıdır. Tek yapmanız gereken, gerekli malzemeleri almak ve güzel bir karışım elde etmektir. Kışın ağır etkilerinden minimum etkilenmenizi sağlayacak doğal bir tarif tam karşınızda… Gereken malzemeler:

 • 1 adet pancar (orta boy)
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 5 ila 2 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapımı: Öncelikle orta boy pancarı, güzelce temizleyin ve dikkatli bir şekilde kabuklarını soyun. Pancarı rendeleyerek, olabildiğince küçük hale getirin. Ardından pancarı, bir tülbent veya bir süzgeç yardımıyla sıkarak, suyu ve posaları ikiye ayırın. Zeytinyağı, bal ve Hindistan cevizi yağını, pancar suyunun içine ilave edin. Karışım güzelce karıştırdıktan sonra, buzdolabında kalıp halini alıncaya kadar bekletin. Daha sonra herhangi bir küçük fırça veya el yardımıyla, dudaklarınıza uygulayabilirsiniz. Pancar özlü doğal ruj sayesinde, yumuşak dudaklara sahip olabilirsiniz.

ruj

Evde hızlı ruj yapımı

Her evde bulunan malzemelerle kolayca yapabileceğiniz bir tarif… İşte kullanmanız gereken malzemeler:

 • 1 adet far (renk tercihi size kalmış)
 • 1,5-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı bebek pudrası

Yapımı: İstediğiniz herhangi bir renkteki farınızı, küçük bir kabın içine dökün. Küçük tozlar haline gelene kadar parçalayın. Ardından üzerine Hindistan cevizi yağını dökerek, güzelce karıştırın. Karışımın mat bir hal alması için, içerisine bebek pudrası ekleyin. Hepsini karıştırdıktan sonra, beklemeye alın. Karışım ruj kıvamına geldiğinde kullanabilirsiniz. Bu formül sayesinde istediğiniz renkte, rujları evinizde kendiniz yapabilirsiniz.

ruj

Evde kahverengi ruj yapımı

Kahverengi tutkunun rengi… Doğanın eşsiz tonlarını cilt tonunuzda görmeyi istiyorsanız kahverengi rujlar tam da size göre. Ee bir de doğal bir ruj olsa tadından sürülmez. İşte kullanabileceğiniz malzemeler:

 • Kahverengi bir far
 • 1 çay kaşığı kakao yağı
 • 1 çay kaşığı bal mumu
 • 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı

Yapımı: Kahverengi ruju yapmak için, en önemli malzeme mat kuşkusuz ki bir kahve fardır. Farınızı küçük bir kaba boşaltarak, toz haline getirin. Üzerine öncesinde ocakta erimiş olan, bal mumlarını ilave edin. Dudaklarınızın nemlenmesi ve güzel bir kokuya sahip olması için, kakao ve hindistan cevizi yağlarını ekleyin. Bütün malzemeleri güzelce karıştırdıktan sonra, buzdolabına soğumaya bırakın. Soğuma işlemi tamamlandıktan sonra harika kokulu, kahverengi rujunuzu deneyebilirsiniz.

ruj

Bal mumu ile doğal ruj yapımı

Dudaklarınıza pamuksu bir doku katmanıza yardımcı olacak bir doğal ruj tarifi için gereken malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bal mumu pastili
 • 1 çay kaşığı Kakao yağı
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı veya Shea yağı.

Yapımı: Karışıma başlamadan önce, bal mumu küçük bir kalıp içinde eritilmelidir. Erimiş haldeki bal mumunun üstüne, kakao yağı ve hindistan cevizi yağı eklenmelidir. Bütün malzemeler, hızlı bir şekilde karıştırılmalı ve buzdolabına konulmalıdır. 20 dakikalık bir beklemenin ardından, dudaklarınızı nemlendiren oldukça hoş kokulu bir ruj elde edebilirsiniz.

ruj

Dolgun dudaklar için evde ruj yapımı

Her kadın hayali, güzellik algılarının zirvesi dolgun dudakları, en doğal formüllerle elde edebilmeniz çok kolay. İşte o formüllerden biri için gereken malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal mumu
 • 1 yemek kaşığı gliserin
 • 1 çay kaşığı karabiber yağı
 • 1 çay kaşığı nane yağı
 • 1 çay kaşığı kırmızı gıda boyası
 • 1 çay kaşığı vanilya.

Yapımı: Bal mumunu eritin, üzerine diğer malzemeleri ekleyin. Rujunuzun kalıp halini alması için, buzdolabında bekletin. Nane yağı, dudağınızın daha dolgun görünmesine yardımcı olur. İçerisindeki gliserin ise dudağınızın nemlendirmesini sağlar. Evinizde bu karışımı hazırlayarak hem dolgun hem de nemli dudaklara sahip olabilirsiniz.

ruj

Meyveli ruj yapımı

Oldukça pratik ve tasarruf sağlayan, iki malzemeli ruj için aşağıda yer verdiğim tarifleri deneyebilirsiniz. Evinizde, dudağınız için sadece iki malzemeden oluşan doğal içerikli rujları kolayca hazırlayabilirsiniz.

Doğa ananın bağrıdan kopan lezzetli meyveleri, kalite makyaj malzemelerine dönüştürme vakti! İşte malzemeler:

 • 10 adet nar tanesi
 • 3 adet böğürtlen
 • 2 adet çilek
 • 2 adet ahududu
 • 3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Yapımı: Nar, böğürtlen, çilek ve ahududunun çekirdeklerini ayırarak, bir kabın içerisinde kaşık yardımıyla ezin. Elde ettiğimiz hoş kokulu bitkisel karışımımızı, 20 saniye mikrodalga fırında veya normal fırında bekletelim. Fırından çıkan meyve karışımını tekrar karıştırın ve ezin. Üzerine verilen ölçülerde hindistan cevizi yağı ekleyerek, güzelce karıştırın. Tekrardan fırına koyarak, 20 saniye bekletin. Fırından çıktıktan sonra, karışımı soğumaya bırakın.

ruj

İki malzemeli ruj yapımı

Her derde deva zeytinyağı sizin için efektif bir ruja dönüşemez mi? Elbette dönüşür, kullanabileceğiniz malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve badem yağı
 • 1 çay kaşığı vazelin
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Yarım fincan kızılcık

Yapımı: Zeytinyağı ve badem yağını, benmari usulüyle bir kabın içerisinde 5 dakika ısıtın. Kızılcıkları, kaşık yardımıyla ezerek püre haline getirin. Sıcak haldeki yağ karışımın üzerine, bal ve kızılcığı ilave edin. 5 dakika boyunca, hazırlanan karışım tekrar ısıtılmalıdır. Yeni bir kaba alınarak, 15 dakikalık bir soğutma işleminin ardından kullanıma hazır hale gelir.

ruj

Evde ruj yapımı Suna Dumankaya tarifi

Evde ruj yapımı tarifi denildiğinde akla ilk gelen isim Suna Dumankaya’nın eşsiz formülünü deneyebilirsiniz. Kullanmanız gereken malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı çilek esansı
 • 1 çay kaşığı bal mumu
 • 1 çay kaşığı vazelin
 • 1 çay kaşığı parafin
 • 1 çay kaşığı buğday özü yağı
 • Gıda boyası

Yapımı: Parafin, vazelin ve bal mumunu güzelce eritin. Ardından sıcak haldeki karışıma çilek esansı, buğday özü yağını ve gıda boyasını, azar azar ekleyin. Karışımı iyice karıştırarak, küçük bir kaba ilave edin. Buzdolabına koyarak 5 dakikalık bir süreyle soğutun. Karışımı haftada 3 kere uygulayarak, sağlıklı dudaklar elde edin.

ruj

Evde mat ruj yapımı

Mat ruj, makyaj konseptlerinde ağırlıklı olarak kullanılan bir malzemedir. Kendi mat rujunuzu yaratabilmek için kullanmanız gereken malzemeler:

 • Toz far
 • Mat bir fondöten ya matlaştırıcı yüz primerı.

Yapımı: İlk olarak kullanacağınız toz farınızı, küçük bir kap içinde güzelce ezin. Kıvam alması için üzerine açık tonlardaki fondöteninizi ya da matlaştırıcı kreminizi ekleyin. Karışımı güzelce karıştırın ve küçük bir kaba ekleyin. Ardından mat yapıdaki rujunuzu, dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

dudak parlatıcısı

Doğal dudak parlatıcısı yapımı

Özellikle son zamanlarda oldukça trend haline gelen parlatıcılar, dudak makyajının önemli bir parçasıdır. Günlük olarak sıkça tercih edilen dudak parlatıcıları, evlerimizde doğal ürünler kullanılarak oluşturulması için gerekli olan malzemeler:

 • 2 çay kaşığı balmumu
 • 6 çay kaşığı doğal fındık yağı
 • 4 çay kaşığı doğal hindistan cevizi yağı
 • 10 damla doğal zeytinyağı

Yapımı: İlk olarak balmumu benmari usulü bir kapta eritilir. Daha sonra sırası ile diğer yağlar eklenir ve bir süre karıştırılır. Tamamen karıştıktan sonra bir kaba alınır ve kullanıma hazır hale gelir.

dudak parlatıcısı

Evde pratik dudak parlatıcı yapımı

Pratik bir şekilde kendi parlatıcınızı üretebileceğiniz harika bir tarif sunuyorum kızlar. Kullanmanız gereken malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal mumu
 • 6 damla saf vanilya özü
 • Yarım çay kaşığı gıda boyası (isteğe göre)
 • 6 damla e vitamini
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Yapımı: Katı halde bulunan bal mumları ocak üzerinde eritilir. Eritme işlemi yapılırken, hindistan cevizi de başka bir ocakta ısıtılmalıdır. Her iki karışımda daha sonra birbirine eklenerek, güzelce karıştırılmalıdır. Ardından e vitamini, vanilya özü ve isteğe göre herhangi bir renk gıda boyası eklenmelidir. Bütün malzemeler karıştırılarak küçük bir kavanoza konulmalıdır. Evde hazırladığınız karışımı, küçük bir dudak fırçası ile dudaklarına uygulayabilirsiniz.

allık

Doğal allık yapımı

Yüze renk katma noktasında büyük bir paydaya sahip olan allıklar, makyajın küçük nüanslarını sağlayan etkili bir malzemedir. İstediğiniz tonda doğal allık elde etmenizi sağlayan doğal allık yapımı için gerekli malzemeler:

 • 1 Yemek kaşığı tarçın
 • 2 çay kaşığı toz kakao
 • 2 çay kaşığı muskat
 • 4 çay kaşığı nişasta
 • 20 damla zeytinyağı

Yapımı: Bir kaba tüm malzemeler eklenir. Daha sonra hepsi bir süre karıştırılır. Tamamen homojen hale gelen karışımda renk ayarlamak için kakaonun miktarını arttırılabilir. Kaba alınan karışım kullanıma hazır hale getirilir.

allık

Doğal kontür pudrası

Yüz hatlarını ortaya çıkarmak için tercih edilen bu ürün, birçok kadın makyajda olmazsa olmazıdır. Doğal ürünlerden oluşan kontür pudrası yapımı için gerekli malzemeler:

 • 1 Yemek kaşığı tarçın
 • Yarım yemek kaşığı toz kakao
 • Yarım yemek kaşığı muskat
 • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 15-20 damla zeytinyağı

Yapımı: Tüm malzemeler bir kaba eklenir ve karıştırılır. Nişasta karışımı beyazlık vermektedir, bu sebepten malzeme oranları ten renginize göre arttırılıp azaltılır, oluşan karışım kaba alınarak kullanıma hazır hale getirilir.

krem

Evde BB krem yapımı

Fondöten yerine BB krem kullanmayı tercih edenlerden biriyseniz, evde BB krem yapımı ilginizi çekecektir.

 • Cilt tonunuzdan 1 ton koyu fondöten
 • 3 çay kaşığı nemlendirici krem
 • 1 çay kaşığı güneş koruyucu krem

Yapımı: Cilt tonunuzdan koyu olan fondöteninizi, kullanacağınız kabın içerisine ilave edin. Üzerine belirtilen ölçülerdeki, nemlendirici kremi ve güneş koruyucu kremi ekleyin. Renk konusunda, kesin bir sonuç elde etmek için, fondöteninizi azar azar ilave edin. Böylece cilt renginize uygun, sağlıklı bir bb krem hazırlamış olursunuz.

spray

Doğal makyaj sabitleme spreyi yapımı

Kalıcı makyajlar elde etmek için kullanılan makyaj sabitleyici spreyler, gün boyu makyajınızın etkisini arttırmaktadır. Miktarını arttırabileceğiniz, doğal ürünlerden oluşan makyaj sabitleme spreyi yapmak için gerekli malzemeler:

 • 75 ml içme suyu
 • 25 ml tonik
 • 5 damla gliserin

Yapımı: Bir şişeye 100 mllik bir sprey elde etmek için içme suyu ve toniği koyuur. Daha sonra gliserini damlatılır. Kapağını kapatarak karıştırılır. En fazla 3 ay süre ile kullanımı gerçekleştirilen makyaj sabitleme spreyiniz hazır hale gelmektedir.

aydınlatıcı

Evde krem aydınlatıcı yapımı

Evde krem aydınlatıcı yapmayı isterseniz, mevcut makyaj malzemelerinizi kullanarak kolayca elde edebilirsiniz. İşte kullanacağınız malzemeler:

 • Nemlendirici krem
 • Parıltı içermeyen far

Yapımı: Günlük olarak kullandığınız nemlendirici kreminizi, ihtiyacınıza uygun miktarda bir kaba koyun. Üzerine, topaklanma yapmayan ve simsiz bir far ekleyin. Karışımı güzelce karıştırarak, küçük bir kaba ekleyin. Artık aydınlatıcımız hazır, istediğiniz makyajda elmacık kemiklerinizin üzerine kullanabilirsiniz.

aydınlatıcı

Makyaj çantanızdaki ürünlerle ışıltılı highlighter yapımı

Evde yapabileceğiniz bir başka tarife kullanacağınız malzemeler şunlardır:

 • Işıltılı veya sedefli bir far
 • Zeytinyağı özlü nemlendirici krem
 • Fondöten

Yapımı: İlk olarak zeytinyağı özlü besleyici kremi, boş bir kabın içerine koyun. Üzerine ışıltılı toz halindeki farınızı ilave edin. Daha sonra güzelce karıştırdıktan sonra, açık renkli bir fondöten ilave edin. Aydınlatıcınızın topaklanmaması için, olabildiğince fazla karıştırmaya özen gösterin. Elmacık kemiklerinizde deneyerek, ürünün yapısını ve duruşunu test edebilirsiniz.

makyaj fırçası

Evde makyaj fırçası yapımı

Makyaj fırçalarının fiyatları giderek arttığı için, makyaj fırçası almak size cazip gelmiyor olabilir. Fakat evdeki malzemelerimizi kullanarak, kendi makyaj fırçamızı kendimiz hazırlayabiliriz.

 • Ucu silgili bir kalem
 • Yapıştırıcı
 • Saç tutamı
 • Pense
 • Makas

Yapımı: Öncelikle saçları, belirli bir hizaya göre yerleştirin. Ardından ince bir bant yardımıyla sabitleyin. Ucu silgili olan, kalemin ucunu çıkarın. Dibine yapıştırıcı sürerek, dikkatli bir şekilde, sabit haldeki saçları içerisine yerleştirin. Saç ekleme işleminin miktarını, ihtiyacınız olan fırça kalınlığına göre ayarlamanız gerekir. Saçları başarıyla ekledikten sonra, pense yardımıyla kalem ucunu sıkılaştırın. Böylece evdeki malzemelerle, saç fırçanız kullanıma hazır hale gelir.

bulaşık süngeri

Evde fondöten süngeri yapımı

Evde fondöten süngeri yapımı için aşağıdaki malzemeleri kullanabilirsiniz.

Malzemeler: Bulaşık yıkama süngeri, makas ve renkli bir ip.

Yapımı: Herkesin evinde bulunan bir malzeme olan bulaşık süngerini, makasla 5 ila 7 cm’lik küçük parçalara ayırın. Ardından süngerin küçük gözenekli, gergin olması ve fondöteni emmesini engellemek için renkli ip yardımıyla bağlayın. Renkli ipi süngerin tam ortasına bağlayarak olabildiğince sıkın. Daha sonra suyun altına tutarak, fondöteninizi kullanmak üzere deneyebilirsiniz.

makyaj fırçası

Makyaj fırçası yerine ne kullanılır?

Genellikle her makyaj ürününe ait bir fırça türü bulunmaktadır. Fakat bu ürünlerin yanı sıra, aynı işleve sahip, evimizde bulunan veya daha hesaplı ürünler de mevcuttur. Bu ürünler;

 • Resim fırçaları,
 • At kılı fırçalar,
 • Suluboya fırçaları,
 • Bulaşık süngerinden yapılan, fondöten fırçaları makyaj yapmak için kullanılan, son derece bütçe dostu fırçalardır.

Çoğu fırça, makyaj fırçaları ile aynı performansa sahiptir. Ayrıca makyaj yapımı sırasında, ciltte tahrişe sebep olmazlar. Kullanımları son derece uygun ve pratiktir.

kakao

Kakaodan ruj nasıl yapılır?

Doğal görünüme sahip ve hoş kokulu bir ruj yapmak için kakao kullanabileceğiniz en güzel maddedir. Kakaolu bir ruj ile güzelliğinize doğallık katabilirsiniz.

 • 3 tatlı kaşığı bal mumu
 • 3 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı kakao

Yapımı: Öncelikle bal mumu ve kakao, ocakta kısık ateşte güzelce eritilir. Ardından erime işlemi bittikten sonra güzelce karıştırılır. Karışımın içerisine verilen ölçülerde Hindistan cevizi yağı ilave edilir. Ardından karışım yeniden karıştırılır. Kullanılacak olan kaba alınarak, buzdolabına konur. Burada 2 saat süren, zaman diliminde soğumaya bırakılır.

makyaj bazı

Makyaj bazı evde nasıl yapılır?

Evde makyaj bazı yapma düşündüğünüzden çok daha kolay ve pratiktir. Kullanmanız gerekenler:

 • 1 fincan su
 • 1 tatlı kaşığı ayva çekirdeği
 • 1 tatlı kaşığı elma çekirdeği

Yapımı: Önce ayva ve elma çekirdeklerini suda haşlayın. Daha sonra çekirdeklerin suyunu süzün ve çekirdekleri kenara ayırın. Soğuması ve baz kıvamını alması için 1 ile 2 gün bekletin. Beklenilen süre bitince, çekirdek özlü doğal bazınızı, makyaj yapmadan önce cildinize uygulayabilirsiniz.

lip balm

El yapımı lip balm nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • 7 damla lavanta yağı
 • 7 damla lavanta yağı
 • 7 damla nane yağı
 • 4 yemek kaşığı badem yağı
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal mumu
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • ¼ çay kaşığı e vitamini

Yapımı: Öncelikle lavanta, portakal ve nane yağları bir kapta iyice karıştırılır. Ardından aktı halde bulunan bal mumları, bal eklenerek güzelce eritilir. Eritilen karışımın içerisine yağ karışımı eklenir. İyice birbirine geçmesi için, kaşık yardımıyla karıştırılır. Son olarak dudaklarınızı beslemek için zeytinyağı ve e vitamini konulur. Daha sonra tekrar karıştırılarak, soğumak üzere buzdolabında bekletilir. 3 saat sonunda, olumlu etkiler almak için lip balmınızı dudağınızda deneyebilirsiniz.

lip gloss

Evde nasıl lip gloss yapılır?

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı ya da üzüm çekirdeği yağı
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 2 yemek kaşığı kakao yağı
 • 2 yemek kaşığı bal mumu
 • 3 adet e vitamini kapsülü
 • Esansiyel yağ

Yapımı: Lip glossun istenilen yoğunluk derecesine göre bal mumu rendelenerek, ocakta eritilir. Sıvı hale geldiğinde, içerisine zeytinyağı ya da üzüm çekirdeği yağı ve hindistan cevizi yağı eklenir. Karışım kaşık yardımıyla güzelce karıştırılır. Dudakları beslemesi ve nemlendirmesi için içerisine, kakao ve e vitamini konur. Kokusunu daha etkili kılmak için, isteğe göre esanslı yağ eklemesi de yapılabilir. Karışım güzelce karıştırıldıktan sonra, kullanılmak üzere gloss kabına dökülür. Soğuma işlemine bırakılarak, ev yapımı lip glossunuz hazır hale gelir.

lip balm

Çilekli lip balm nasıl yapılır?

Malzemeler:

 • ¼ su bardağı donmuş çilek
 • 1 yemek kaşığı bal mumu
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1/8 tatlı kaşığı e vitamini

Yapımı: Donmuş haldeki çilekleri, püre haline getirmek için öncelikle mutfak robotundan geçirin. Daha sonra kıvam alan karışıma, hindistan cevizi yağı ve badem yağını ekleyin. Bu esnada ocakta eritilmiş haldeki, bal mumlarını da karışıma ilave edin. Dudaklarınızın beslenmesi için, e vitaminin de içerisine kattıktan sonra iyice karıştırın. Donması için buzdolabına götürün ve donduktan sonra lip balmınızı test etmek için deneyin.

oje

Evde parlatıcı oje nasıl yapılır?

Malzemeler: Su ve Beyaz tutkal

Yapımı: Doğal yollarla renksiz bir oje yapmak için, tutkal ve su kullanmak en doğru yoldur. Çünkü su ve tutkal, tırnaklarınıza zarar vermez. Asetona bile gerek kalmadan, kendi kendine soyularak çıkarılabilme özelliğine sahiptir. Yapımı ise oldukça kolay ve pratiktir. Boş bir küçük oje şişesinin yarısına, beyaz okul tutkalı ve su ilave edilerek, güzelce karıştırılmalıdır.  Daha sonra çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılmak üzere tırnaklara uygulanabilir.

yağ

Doğal dudak kremi nasıl yapılır?

Malzemeler: 15 damla greyfurt yağı, 1 yemek kaşığı bal mumu, 1 yemek kaşığı shea yağı, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı badem yağı

Yapımı: Karışımı hazırlamak için geniş bir tencereye; shea yağı, badem yağı, bal mumu, hindistancevizi yağı eklenerek kısık ateşte kaynatılmalıdır. Bütün malzemeler karıştıktan sonra kıvamlı hale gelince, üzerine greyfurt yağı eklenmelidir. Daha sonra kullanmak üzere küçük boyuttaki kaplara ilave edilmelidir. Greyfurt özlü doğal dudak kreminiz, kullanıma hazır hale gelir.

rimel

Kirpiklere rimel yerine ne kullanılır?

Doğal yollarla kirpiklerinizin uzun ve hacimli gözükmesini istiyorsanız, kimyasal içeriğe sahip rimelleri kullanmayı bırakın. Çünkü evinizde yapabileceğiniz, son derece basit ve faydalı bir kirpik kürümüz var.

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı Hint yağı, 1 çay kaşığı buğday yağı, 1 çay kaşığı soya yağı

Yapımı: Besleyici yağları öncelikle ocakta güzelce ısıtın. Ilık bir ısıya kavuştuğunda, kirpiklerinize fırça yardımıyla uygulayın. Bu karışımdan olumlu sonuç almak için, düzenli olarak haftada 3 kez uygulamak yeterlidir. Rimel bile kullanmaya gerek kalmadan, gür ve doğal kirpiklere sağlıklı şekilde sahip olabilirsiniz.

kirpik

Vazelinle kirpik kıvırma mümkün mü?

Vazelin yumuşak yapısı ve besleyici özellikleriyle, kirpiklerinizin sağlığı için son derece faydalıdır. Kirpiklerinizin daha yumuşak olmasını ve dökülmesinin azalmasını sağlar. Aynı zamanda kirpik kıvırma aletiyle birlikte kullanıldığında, kirpiklerinizin kıvrılmasına da yardımcı olur. Rimel kullanmadan doğal bir şekilde, kirpiklerinizi kıvırmanız mümkün hale gelir. Rimel kullanmak istemeyenler ve rimel yüzünden kirpik sorunu yaşayanlar için, son derece doğal bir seçenektir. Bu nedenle günlük makyajınızı yaparken, vazelin kirpik kıvırmak için kullanılabilirsiniz.

krem allık

Evde krem allık nasıl yapılır?

Malzemeler: İstenilen renkte bir ruj, 1 tatlı kaşığı nemlendirici krem, ¼ çay kaşığı açık renkli likit fondöten

Yapımı: Öncelikle istediğiniz renkte seçtiğiniz rujunuzu, boş bir kabın içerisine ilave edin. Üzerine nemlendirici etkiye sahip olan kreminizi ekleyin. Daha sonra istediğiniz kıvamı elde etmek için azar azar fondöten ilavesi yapın. En son aşamada bütün karışımı, kaşık yardımıyla güzelce karıştırın. Krem allığınız hazır hale geldiğinde, cildinizde deneyebilirsiniz.

Ve son olarak unutmayın ki, siz makyajsız da çok güzelsiniz :) 

Makyaj malzemelerini yaptık da kullandık bile. Şimdi sıra makyajı çıkarmada… “Doğal makyaj temizleme suyu nasıl yapılır?” isimli yazımız kesinlikle ilginizi çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com