Doğal saç rengi açma yöntemleri nelerdir? Saç rengi nasıl açılır?

Daha çok yaz aylarında saçlarımızı birkaç ton daha açmayı pek çoğumuz isteriz. Koyu renk saçın şıklığı ve asaletinin yanı sıra açık renk saçların enerjisi ve sıcaklığı da bize iyi hissettirir. Ancak kimyasal açıcıları kullanmak, saçlarımızda istenmeyen pek çok etkiye yol açabilir. Bu nedenle saç rengi açma evde ve doğal ürünlerle yapılabilecek bir işlem olarak daha çok tercih edilir.

Saçları açmak için uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri sizler için bu yazımızda derledik. Bu yöntemler her saç renginde sarı tonlarına kadar açılma sağlamasa da saç renginizin 3-5 ton kadar açılmış halini rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Bu değişikliğin size iyi geleceğini düşünüyorsanız sizin için derlediğimiz açıcısız saç açma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Saç Rengi Açma

Saç rengi nasıl açılır?

Saç açma yöntemlerini başlıca iki gruba ayırabiliriz. Bunlar;

  • Açıcı ile saç açma
  • Açıcısız saç açma

Saç açıcı nedir?

Saç açma yöntemlerinden sıklıkla tercih edilenlerinden biri açıcı ile saç açmaktır. Saç açıcı, saçı ton kademeleri şeklinde açan bir tür kimyasal karışımlardır. Saç açıcılar jel, krem ya da sprey şeklinde olabilir.

Açıcıyla saç rengi nasıl açılır?

Bu yöntem ile saç açmak genelde kuaförlerde boya öncesi yapılan bir işlemdir. Kuaförler ve profesyonel saç uzmanları, saç tipine uygun ve en az zararlı sonucu veren açıcıları tercih eder. Ayrıca açıcı ürünün saçta bekleme süresi de çok önemlidir. Açıcıyı saçta ne kadar bekletmek gerekir? Bu sorunun cevabı açmak istediğiniz tona göre değişir. Açıcıyı saçınızda istediğiniz etkiyi göstermeye yetmeyecek kadar kısa süre bekletmemelisiniz. Ancak çok fazla bekletmek de saçlarınızda geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir. Saç yanma sorunlarının büyük bir oranı açıcıyı yanlış kullanma kaynaklıdır. Bu nedenle evde kendiniz oksidanla saç rengi açma yöntemini deneyecekseniz kullanım kurallarını mutlaka öğrenmelisiniz. Oksidanı yani saç açıcısını saçınızda ne kadar bekleteceğinizi iyi bir şekilde ayarlamalısınız. Saç açıcı ürünü kullanırken yüzünüze ve gözünüze temas etmemesine özen gösterin ve mutlaka eldiven kullanın. Dikkatli ve doğru bir şekilde uygulama yaptığınızda dilediğiniz sonucu alabilirsiniz. Ancak yine de saçlarınızda yıpranma ve dökülme meydana gelecektir.

Açıcı çeşitleri nelerdir?

Saç açıcılar toz ya da krem formunda olabilir. Aynı zamanda sprey şeklinde ve jel şeklinde de saç açıcılar bulunur. Bunların uygulanı biçimleri vce saç rengini açma dereceleri birbirinden farklı olabilir. Sprey formundaki açıcılar genellikle daha yumuşak geçişler için tercih edileirken krem ve toz açıcılar daha fazla tonda açılma sağlar.

Toz renk açıcı nasıl kullanılır?

Hazır yani kimyasal renk açıcılar jel, krem ya da toz formunda olabilir. Toz halindeki renk açıcıları kullanırken yüzde 6 ya da yüzde 9’luk oksidan kullanılır. 1 ölçü toz açıcı ile 1 ölçü oksidan iyice karıştırılarak açıcı krem hazırlanır. Bu krem formundaki karışım saçın tamamına boya yapar gibi uygulanır. Arından en fazla 40 dakika bekletilerek ve ara ara renk geçişi kontrol edilerek açma işlemi uygulanır.

Açıcıyla saç açarken uyulması gereken püf noktalar

Saç açıcısı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kullanılacak oksidanın volümüdür. Yüzde 6 ya da yüzde 9’luk oksidan seçenekleri bulunur. Saç tonunuzu en az 5- 6 ton açmak istiyorsanız yüksek volümlü oksidanı tercih etmelisiniz. Ayrıca saç açıcısını saçınızda 25 ile 40 dakika arasında bekletmelisiniz. 40 dakikadan fazla duran saç açıcısı saçı yakar. Saçın açılma durumunu ara ara takip ederseniz yıkama sürenizi de ayarlayabilirsiniz. 

Açıcısız saç rengi nasıl açılır?

Saç açıcı ürünlerin yanı sıra evde ve doğal bazı yöntemlerle de saçları açmak mümkündür. Bu yöntemlerle saçınızda rahatlıkla 5 tona kadar açılma yakalayabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için derlediğimiz doğal saç açıcı ürünleri ve karışımları uygulayarak saçınızın renginde açılma fark edebilirsiniz.

Doğal Saç Rengi Açma Yöntemleri

Doğal saç rengi açma yöntemleri

Saç bakımı ve renklendirmesi pek çok kadının hoşlandığı uğraşlar arasında bulunur. Kuaförde saç açtırma ya da boyatma işlemi yapmak yerine saç rengini evde kendisi değiştirmek isteyen kişilerin sayısı bir hayli fazladır. Bunun nedeni kuaförlerde kullanılan ve saça zarar veren kimyasal ürünlerin yanı sıra doğal yöntemleri denemek, kuaföre ayrılacak maliyeti düşürmek ya da hijyen gibi çeşitli endişeler olabilir. Ancak kuaförde saç açtırmak ya da boyatmak saç rengini değiştirmek için tek seçenek değildir. Yıpratmadan saç rengi açmak için evde uygulanabilecek pek çok doğal yöntem bulunur. Saçınızın renginde hoş bir değişiklik yapmak isterseniz bunu evinizde bulunan bazı bitkisel veya doğal ürünlerle yapabilirsiniz. Böylece hem saçınızın döndüğü rengi kontrol edebilir hem de yıpranmadan saçlarınızda değişiklik yapabilirsiniz. Saç açıcısı kullanmadan saçlarınızı açarken de herhangi bir alerji durumu yaşanmamasına dikkat etmelisiniz. Her ne kadar doğal yöntemler olsa da bazı bitkisel çözümler de alerji gibi istenmeyen etkilere yol açabiliyor. Bu nedenle saç açıcısı olarak kullanacağınız doğal ürün ile ilgili küçük bir alerji testi uygulamanızda yarar vardır. Bunun için bileğinizin iç kısmına ürünü uygulayıp birkaç saat beklemeniz yeterli olacaktır.

Tamamen evde hazırlayıp uygulayabileceğiniz doğal saç açma yöntemlerini sizin için derledik. Bunun için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Deniz tuzu ile saç açılır mı? Deniz tuzuyla saç açma

Özellikle deniz tatillerinde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu doğal saç açma yöntemi için malzemeler;

  • 1 çorba kaşığı deniz tuzu,
  • 1 çay kaşığı karbonat,
  • 1 adet limon tuzu,
  • 1 bardak sıcak su

1 bardak sıcak suyun içerisinde bu malzemelerin her birini çözdürün. Yaptığınız karışımı 1 adet boş sprey şişesine koyun. Bu karışımın rahatsız edici bir kokusu olmadığından dilediğiniz her zaman saçınıza uygulayabilirsiniz. Daha etkili sonuç görmek için karışımı saçınızın tamamına sprey yardımıyla sıktıktan sonra en az 1 saat beklemelisiniz. Güneş altında beklerseniz daha hızlı sonuç alabilirisiniz.

Papatya ile doğal saç rengi açma yöntemi

Doğal ve zararsız yöntemlerden biri de papatyayla saç rengi açma yöntemidir. Papatyanın ve limon suyunun birlikte kullanılarak kolayca hazırlandığı bu saç açma karışımının saçınıza zararlı bir etkisi bulunmaz. Papatya ile saç açmak için kuru papatyalardan papatya çayı hazırlayın ya da doğal içerikli papatya çayı kullanmayı tercih edin. Papatya suyunu sade olarak kullanabileceğiniz gibi elde ettiğiniz papatya çayına 1 adet limonun suyunu sıkabilirsiniz. Ardından bu karışımı saçınızın tamamına uyguladıktan sonra en az 1 saat güneşte bekleyin. Bu işlemin etkisini görebilmek için 4-5 kez uygulamanız gerekir. Ardından saç renginizdeki birkaç tonluk açılmayı rahatlıkla fark edebilirsiniz.

Elma Sirkesiyle Saç Açma

Elma sirkesiyle saç rengi açılır mı? Elma sirkesiyle saç rengi açma

Evde saç açmak için kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise elma sirkesidir. Elma sirkesi ve su kullanarak hem maliyetsiz hem de pratik bir saç açma uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için 1 çay bardağı elma sirkesi ile 5 çay bardağı suyu karıştırın. Bu karışımı bir sprey yardımı ile saçınızın tamamına uygulayın. Ardından 20 dakika kadar bekletip durulayabilirsiniz. Etkili sonuç almak için bu işlemi haftada 2 kez tekrarlayın. 5- 6 uygulama sonrasında saç renginizdeki değişimi fark edebileceksiniz.

Karbonat ile Saç Açma

Karbonat ile saç renginizi açın

Karbonatın saça pek çok faydası bulunmasının yanı sıra doğal bir renk açıcı olarak da tercih edilir. Karbonat kullanarak saçınızın rengini açmak için 1 çorba kaşığı kadar karbonatı yarım çay bardağı sıcak suyun içerisine atıp eritmelisiniz. Yumuşak ve homojen bir kıvam alıncaya kadar iyice karıştırmayı unutmayın. Ardından bu karışımı saç dipleriniz hariç saçınızın her yerine uygulayın. Yaklaşık 10 dakika kadar beklettikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Daha etkili sonuç için güneş altında bekleyebilir ya da saç kurutma makinesiyle saçınızı kurutabilirsiniz.

Limon Suyuyla Saç Açma

Limon suyuyla saç rengi açma

Yaklaşık yarım bardak limon suyla saçlarınızı birkaç ton birden açmaya ne dersiniz? Bunun için yarım bardak limon suyu ve yarım bardak ılık suyu karıştırın. Bu karışımı bir sprey şişesine koyarak saçınıza daha rahat uygulayabileceğiniz bir duruma getirin. Ardından bu spreyi saçlarınızın tamamına uygulayarak güneşte birkaç saat bekleyin. Bu işlemi 2 günde bir tekrar edebilirsiniz. Birkaç uygulama sonrasında beklediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Soda ile saç açma

Soda ile saç rengi nasıl açılır?

Maden suyu da saç rengini açmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biridir. Aynı zamanda soda yani maden suyu saçınızı besler. Soda ile saç rengini açmak için 1 şişe maden suyunu saçınızın tamamına uygulayıp yaklaşık 3 sata bekletmelisiniz. Haftada 1 kez uygulayabileceğiniz bu işlem ile saç renginizde açılma fark edeceksiniz.

Saç açmanının zararları

Saç açmak, doğal yöntemlerle yapıldığı takdirde zararsız bir uygulamadır. Ancak her ne kadar doğal yöntemler de olsa bazı alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Bunun için doğal saç açma yöntemleri içerisinde kullanılan maddelere alerjiniz varsa bu yöntem sizin için uygun olmayabilir. Saç açma yöntemleri arasından açıcı ile saç açma yöntemini tercih ederseniz bu durum saçınızda bazı yıpranmalara neden olabilir. Saçınızda büyük problemler ve yıpranmalar yaşamamak için saç açıcısı kullanırken hassas olamlısınız. Saçınızı güvenilir ellere emanet etmelisiniz. 

Saç rengi açmak için merak edilenler

Saçlarınızın rengini evde ve doğal yöntemlerle nasıl açabileceğinizden bahsettik. Bunlar dışında en çok merak edilen soruların da cevaplarını sizler için sunuyoruz.

Boyalı saç rengi nasıl açılır?

Boyalı saçların rengini açmak, doğal saçlara kıyasla biraz daha zor olabilir. Özellikle kendi saç tonunuzdan koyu bir renge saçlarınızı boyadıysanız, rengin doğal yollarla açılması zorlaşır. Bunun için öncelikle bu boyayı saçınızdan olabildiğince akıtmaya çalışın. Saç boyası saçınızdan aktıkça doğal renk ortaya çıkacaktır. Ardından önerdiğimiz doğal yollarla saç rengi açma yöntemlerini kolayca uygulayabileceksiniz. Eğer saçınızı boyadığınız ton doğal saç renginizden daha açıksa, boyanın akmasını beklemenize gerek yoktur. Bu yöntemler boyalı saçlarda da birkaç ton açılmayı rahatlıkla sağlar.

Siyah saç rengi nasıl açılır? Doğal yollarla siyah saçı açma

Her saç rengini açmak zordur. Bunlar arasında koyu kahve ve siyah gibi renklerdeki saçlar bulunur. Aslında yukarıda belirtiğimiz uygulamalarla siyah saçı açmak mümkündür. Sadece siyah saçın birkaç ton açılması ile renk farklı çok görülmez. Bu nedenle koyu renk saçları açmak için sabırlı olunmalı, bu işlemler saçı yormadan düzenli olarak tekrarlanmalıdır.

Denizde saç rengi nasıl açılır?

Yaz mevsimlerinde deniz tuzu ve güneş etkisi ile saç renklerinde açılma olur. Bunun için deniz tuzu ve güneşin etkisinden yararlandığımız saç maskelerimizi kullanarak daha hızlı bir saç rengi açma süreci geçirebilirsiniz.

Ombreli saç rengi nasıl açılır?

Ombreli saç da boyalı saçlar gibi biraz çaba ve sabırla rahatlıkla açılabilir. Ombre ile saça daha açık renk geçişleri yapıldığından saç rengini açmak daha kolaylaşır. Bu nedenle saçınızda ombre olduğunda da yazımızda belirttiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Saç rengi oryalsiz nasıl açılır?

Saç rengini açmanın tek yolu yalnızca oryal, oksidan gibi kimyasallar kullanmak değildir. Bu yazımızda derlediğimiz yöntemlerle güneş, deniz tuzu, limon, sirke gibi doğal yöntemlerle saç renginizi açmanız mümkündür.

 Diş macunu saç rengini açar mı?

Diş macununun yapısında çeşitli beyazlatıcılar bulunur. Bu beyazlatıcı maddeler saç renginde açılmaya neden olabilir. Ancak yukarıda belirttiğimiz yöntemler, saç açma konusunda çok daha fazla etkilidir.

Siyah saç rengi nasıl açılır?

Siyah saç rengini açmak diğer saç renklerini açmaktan çok daha zordur. Bu nedenle çoğu kişi siyah saçlarını açmakta açıcılar kullanır. Ancak yukarıda belirttiğimiz doğal yöntemlerle siyah saçlarda da birkaç ton açılma rahatlıkla sağlanır.

Çok koyu tutan saç boyası nasıl açılır?

Koyu renk boyalı saçlara açma işlemi yapmadan önce boyanın saçtan biraz akmasını beklemekte yarar vardır. Çünkü boyalı saçlar, doğal saçlara göre çok daha zor açılır. Yukarıda belirttiğimiz doğal yöntemler boyalı saçlar üzerinde de etki eder.

Hamilelikte saç açıcısı kullanılabilir mi?

Hamilelikte saç açısı ve boya kullanmak, kimyasal içeriğinden dolayı zararlı olabilir. Ancak doğal saç açma yöntemlerinin zararı bulunmaz. Yine de hamilelikte saçınıza bir işlem uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler